Yazı Detayı
02 Ekim 2015 - Cuma 11:01 Bu yazı 1328 kez okundu
 
NASIL BİR EĞİTİM?
Mehmet Emin KUŞ
mehmeteminkus@msn.com
 
 

İnsanlık tarihinde eğitim ve öğretim, çok önemli bir faaliyet olarak hep kendini göstermiştir. Hiç eğitim almayan insanlar çok azdır. Sanırım İnsanların çoğu ya iyi/doğru eğitim yâda kötü/yanlış eğitim almıştır dersek yanlış olmaz. Hemen hemen insanların tamamı az veya çok eğitim/öğretim almıştır/almaktadır.
 
Önemli olan azda olsa iyi/doğru eğitim almaktır/vermektir. Doğru eğitim almayan kişiler ne kadar fazla eğitim alırlarsa alsınlar topluma verecekleri bir şeyleri olamaz. Hatta yanlış eğitim alanların hiç eğitim al(a)mayanlara göre daha fazla toplum için zararlı olacaklarını söyleyebiliriz. Çünkü eğitimli insanın iyisi faydalı, kötüsü ise zararlı olur ki; kötülük yapmak için yine bilgiye ihtiyaç vardır. Okumamış insan fazla becerikli olmaz.
 
Dolayısıyla eğitim basite alınacak bir şey değildir. Eğitim hafife de alınamaz. Belki hayatımızda en önemli, önemseyeceğimiz en değerli şey eğitim olmalıdır.
 
Çünkü bir millet için yirmi-otuz sene sonrasının ve hatta daha fazlasının en aktif ve en verimli kesimini teşkil edecek kişiler bugünün çocuklarıdır.   Bugünün çocuklarına iyi/sağlam/doğru/kaliteli bir eğitim verilmeden toplum için, ülke ve dünya için iyi bir gelecek beklemek hayal olur.
 
Her toplumun, kültürel ve ekonomik gelişmesi yaşadıkları zamanın eğitim ve öğretimine bağlıdır. Geleceği uzun, sağlam ve güçlü bir devletin ve toplumun inşası için nesillerin iyi yetiştirilmesi gerekir. İyi bir neslin yetişmesi; disiplinli, maneviyatlı, hürriyet sahibi, kendini özgürce ifade edebilen, önü açık, otoritesi sağlam alınarak çeşitli pedagojik yaklaşımlar göz önünde bulundurarak eğitildiği bir eğitim sistemiyle mümkün olur.
 
Kişiler ve nesiller eğitilirken hukuk sistemi, adalet, ülkenin hürriyet anlayışı ve işleyişi, eğitim şartları ve eğitim anlayışı çok önemlidir.

Hürriyet anlayışı ve hukuk sistemi sorunlu olan toplumlarda sağlam eğitim verilemeyeceği için; geleceği inşa edecek nesillerde yetiştirilemez.
 
Uzun vadede başarı elde edebilmek için nasıl ki planlı çalışmaya ihtiyaç varsa, iyi ve sağlam bir eğitim de neticeye ulaşmak için planlı eğitim verilmesi ve kişilerin karakter ve kabiliyetlerine göre kategorilere bölünmesi ve ona göre eğitilerek onlardan iyi yetişmiş bireyler olarak faydalanılması sağlanılmalıdır.
 
Siz okuduğu bir okulda hiç matematik dersi görmemiş bir öğrenci ile branşı matematik üzerine olan bir öğrenciyi aynı sınava tabi tutarsanız; sizin eğitim anlayışınızda sakatlık var demektir.
 
Bilim ve ilimle uğraşması gerekenlerin ideolojik baskılarla, kılık kıyafet ve saç sakal gibi tamamen insani ve şahsi haklara, insanların yaşam tarzına, din-dil ve inançsal değerlerle uğraşmaları, bu sebeplerle öğrencilerin eğitim haklarını ellerinden almaları, öğrencileri eğitimden uzaklaştıracağı gibi; anarşi doğurarak, kin ve nefreti artırır. Bu baskılar la hiçbir şey elde edilmez. Sadece fitne fesat ve ayrılık çıkarır.

Görevleri eğitim ve öğretim olanların, bilim ve ilimle ilgilenmesi gerekenlerin ideolojik ve devletçilik bir anlayışla hareket ederek okulları ve üniversiteleri birer kavga ve ideolojik çatışma merkezi haline getirme hakları ve lüksleri olamaz/olmamalı.
 
Bir öğrenci kavgadan uzak, huzurlu, maneviyatlı, hak-hukuka saygılı, övgüye layık olmalıdır. Bunun için ise; ilk başta aile ortamının huzurlu bir atmosferde olmasına ve okulun idaresi ve hocalarının kendi ideolojilerini eğitimden uzak tutarak sadece eğitim ve öğretim vermesine bağlıdır.
 
Neredeyse her yıl birbirine zıt tezlerin uygulamaya konulması da başlı başına nesillerde ve aileler de değerler farklılıklarından kaynaklanan çatışmaları da beraberinde getirdiği için sağlam bir eğitimin önüne de set çekmektedir.
 
Teknolojik gelişim ve kitle iletişim imkânlarının artması eğitime hız verdiği gibi bu araçların yerinde kullanıl(a)mamasının verdiği etki ile kaliteli eğitimin yerini;kötü eğitime bıraktığını ve öğrencinin çalışmasına engel olduğunu söyleyebiliriz.
 
Toplumların gelişmesi, ilerlemesi ve kendini koruyarak devam etmesinin, eğitimli bir neslin yetişmesine bağlı olduğunu söylemiştik. Eğitimli bir nesil ise; ahlaki değerlere bağlı kalarak verilen eğitimle kazanılabilir.
  
Kendine güvenen, hürriyete önem veren, karakterli, disiplinli, sosyal, empati kurabilen, pozitif düşünen, sorumlu hareket eden, çalışkan ve güvenilir gibi özelliklere sahip gençler/nesiller yetiştirmek çabasında olmayan bir eğitim anlayışıyla iyi bir gelecek inşa edilemez.
  
Sindirilmiş, daha ilk başta dini ve anadil de eğitim hakkı elinden alınmış, ayrımcılığa maruz kalmış bir nesilden sağlıklı kararlar ve emniyetli bir teslimiyet beklenemez.
 
 Öğrencilerin zaten karmaşık olan zihin dünyasını; manevi yönden çökmüş olan batının eğitim sistemi referans alınarak, ideolojik baskılarla, gayri hukuki ve gayri ahlaki uygulamalarla daha da kirletmeye ve içinden çıkılamaz bir konuma getirmeye kimsenin hakkı yoktur.

Yine Dünya merkezli ilimlerin/teknolojik bilimin yanında dini eğitimin verilmediği bir eğitim sakat ve eksik bir eğitimdir. Allah-u Teâlâ buyuruyor:

"Nitekim içinizden size ayetlerimizi okuyan, sizi şirkten ve günahlardan tezkiye eden/arındıran, size Kitabı ve hikmeti öğreten, bilmediğiniz şeyleri size bildiren bir peygamber gönderdik." (Rum suresi/7.ayet)
 
İslam dininden ve manevi değerlerden tecrid edilmiş, yüreklerin vahy ikliminden gelecek her türlü esintiye kapatmasını, ideoloji ve felsefeden gelen her şeye de açık tutulmasını öngören eğitim sistemi, cahili eğitim sistemi olmaktan öte bir şey ifade edemez. Böyle bir eğitim sistemi insanları eğitmez aksine öğütür, nesilleri kimliksiz ve kişiliksiz kılar.
 
İslami ve insani bir eğitim sistemi; hayat nimetini israf etmeyen ve israf edilmesini de önleyen bir sistemdir.

İslami eğitim sisteminde insanların eğitilme usulleri belirlenmiş, amaçları ve araçları, insanın yaratıcısı olan Allah-u Teâlâ ile ilişkisine bağlamaya dayanır.

Dünya merkezli eğitimin yanında İslami eğitim alarak; Allah-u Teâlâ ile ilişkili olan/Allah-u Teâlâ ile gönül bağını güçlendiren insanlardan zarar gelmez, ancak fayda gelir. Bu böyle bilinmelidir…

 
Etiketler: NASIL, BİR, EĞİTİM
Yorumlar
Diğer Yazılar
İNSANLAR, HAYVANLAR VE BİTKİLER
HA SİZ YEMİŞSİNİZ, HA KAHVE YEMİŞ
YALNIZLAŞAN KALABALIKLAR
ANLATMAKTAN ANLATMAYA FARK VARDIR
FUTBOL
ADINI HAK EDEN GÜZEL BİR İNSAN
VİCDANSIZ İNSANLAR!
ÜLKELERİN ZENGİNLİK-FAKİRLİK DURUMU ÜZERİNE
HAZAL’IN HİKÂYESİ
YİNE GELDİ HOŞ RAMAZAN
RUHUMUN MASALI/ŞEHRİ URFA
HAYAT BİR SERÜVENDİR
ŞEHRİ URFA’MDA KİTAP FUARI
ÇOK YAŞA ASKER
BAŞKA URFA YOK
KARARI OKUYUCULARA BIRAKIYORUM
ALIŞ-VERİŞ YADA TİCARET
AH GÖZÜ DOYMAZ İNSANLAR AH!
ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, URFA EKONOMİSİNE CANLILIK GETİREBİLİR
HÜKÜMETE AÇIK ÇAĞRI
TOPLUM, SUÇ ALGISI, GÜNAHKÂR, YARDIMLAŞMA VE…
DARBECİLER KURŞUNA DİZİLMELİDİR
DUA ETMEK GEREK
Okuma Parçası - 2
OKUMAPARÇASI
YİNE GELDİ HOŞ RAMAZAN
AĞLAMAK BEDAVA
YALNIZLAŞAN KALABALIKLAR
SÖZÜN ÖZÜ
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ İMİŞ!
KUR'AN'A UYULUR, KUR'AN KENDİNE UYDURULMAZ
CUMHURİYET HALK PARTİSİ (CHP)
BEN ÖZGÜRÜM
OKULLARDA İNGİLİZCE VE KÜRTÇE
TOPLUMDA AHLAK VE VİCDAN BİLİNCİ
AYNADAN YANSIYAN YÜZÜMÜZ
1 KASIM SEÇİMLERİ
CAMİ ADABI
PKK; RESMİ İDEOLOJİ VE DAYATMACI TÜRKÇÜLÜĞÜN ESERİDİR
NİHAT ÇİFTÇİ HIZLI BAŞLADI
PKK KÜRTLERİ TEMSİL ETMİYOR
İCRAAT ZAMANI
DETAYLI OLARAK TESETTÜR
BAYRAM GELMİŞ NEYİME!
NECM SURESİ, 38. AYET
RAMAZAN VE EĞLENCE
ZALİMLERİN VARACAĞI YER CEHENNEMDİR
GENÇ İNSAN
AK PARTİ, HÜKÜMET KURMAYI DİĞER PARTİLERE BIRAKMALI
NEDEN AK PARTİ?
AHLAK VE SAYGI YERİNE MADDİYATA YÖNLENDİRMEK
BU ÜLKEDE HERKES BİR PARÇA ZULME UĞRAMIŞTIR!
GÜVEN VERMELİ
BU PARTİ OLMADI, BAŞKA PARTİ VERELİM!
POLİSLERİN KEYFİ MUAMELESİ
ŞANLIURFA'NIN ÖZ KAYNAKLARINI HEBA ETMEYELİM
GELİR DAĞILIMINDA Kİ ADALETSİZLİK
FUTBOL
Mehmet Oymak
KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ
MERDİ KIPTİ MİSALİ!
NİSSİBİ KÖPRÜSÜ VE SELAHADDİN EYYUBİ
GENEL SEÇİM SÜRECİNDE SİYASAL PARTİLER
TUGAY, PARKOMETRE VE BİRKAÇ TAVSİYEMİZ…
Devlet mi, Vatandaş mı?
SEVGİ İNSANA YAKIŞIR
UZAKTAKİ MÜKEMMELLER!
ALGI PSİKOLOJİSİ ÜZERİNE
ŞANLIURFA’DA Kİ BAZI SORUNLAR ÜZERİNE
ŞUSKi'DE İŞLER NASIL YÜRÜYOR
VİCDANİ SINIRLARI ZORLAYAN İNSANLAR!
VATANDAŞ İLE KONUŞMASINI BİLMEYEN MEMURLAR!
Özelleştirme Sıkıntısı
KORSAN TERÖR DEVLETİ: İSRAİL
ACİL SORUNLAR BELEDİYELERİ BEKLİYOR
ATEŞ, SU, BALIK VE ODUNLAR
OKUMAK
BİR GÜZEL ADAM! MİSBAH HİCRİ
CAMİ ADABINI ÖĞRENMEK VE UYMAK!
OKULLARDA NEDEN CAMİ YOK VE CAMİLERİN ÖNEMİ
HALK SEÇİLENLERDEN HİZMET BEKLİYOR
OKUYUCULAR ÜZERİNE
NEDEN AK PARTİ?
DAR YOLLARDA TRAFİK ÇİLESİ
SABUNU KİRLETEN İNSANLAR!
YOLSUZLUKLAR BAHANE, DEVİRMEK ŞAHANE!
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı