Yazı Detayı
13 Haziran 2017 - Salı 12:33 Bu yazı 2928 kez okundu
 
MÜSLÜMANLAR BÖYLE YAPMAZ
Ömer DAĞCI
fatih-reklam@windowslive.com
 
 

Dostlar biliyorum bazılarınız lafıma çok kızacak, kimileri arkamdan laf edip sülalemle akraba olacak, kimileri de "Yahu bu adam dinden imandan çıktı" diyecek. Ne yapalım bendeniz de bazen kızıp son söyleyeceğimi hemen söyleyip rahatlıyorum.

Peki, hiç düşündünüz mü bu adam bu mübarek ayda fıttırıp bu lafı nasıl söyler? Allahın bildiğini kuldan saklayacak değilim. Muzdarip olduğum bir hastalıktan dolayı 5-6 yıldır Ramazan ile aram yok. O nedenle rahat rahat konuşup yazabilirim. Allah günahlarımızı affetsin, bizi dinden imandan ayırmasın.

Gelelim konumuza. Son dönemlerde şehrimizde de yaygınlaşan adetlerimiz oldu. Anneler günü, Babalar günü, Sevgililer günü, Yılbaşı…. Bu günlerde mağazalarımız, AVM'lerimiz anlı-şanlı günler düzenler;

Sevgililer Gününe özel ve güzel indirimler, gel vatandaş gel. Sen de seviline hediyeni al, yeter ki gel.

Canlar bu günlere ve kampanyalara sözüm yok. Bakın ne güzel indirimler yapıp halkın bu günleri en iyi şekilde kutlamasına yardımcı oluyorlar. Özgür bir ülkede yaşıyoruz, herkes istediği gibi kutlama ve eğlenceler yapar. Ha benim kızdığım nokta ise farklı.

Efendim mübarek Ramazan yaklaşırken bütün İslam aleminde de olduğu gibi bizim esnafımızda da tatlı bir telaş başlar. Cümle Müslümanlar İftar ve Sahurlarını en iyi şekilde yapsınlar diye gıda ürünlerinin en iyileri seçilir ve tezgâha dizilir. Türlü türlü hurmalar, tatlılar, bakliyatlar, peynirler, zeytinler…

Bakın buna hiç kimsenin itirazı yok. Ama işin diğer yanına baktığımızda bazı esnafımızı tenzih ederek affınıza sığınarak diyorum ki bazı esnafımız fiyat etiketlerini yazarken sanki Fatih Sultan Mehmet Sultanımızın düşmanı Kazıklı Voyvoda'dan icazet almış gibi fiyatları iyice yaylayıp sivrileştiriyorlar. Anlamayanlara bir daha söyleyeyim: fiyatları şişiriyorlar, yükseltiyorlar velhasıl vatandaşı kazıklamaya çalışıyorlar. Bunu yapan esnafımızın T.C. kimlik kartlarında dini İslam diyor. Ülen senin yaptığını Çorumlu değil elin gavuru bile yapmıyor. Gavur yapmıyor da, sen nasıl bunu yaparsın, bir de Müslüman mısın demek aklımıza geliyor.

Ha işte bu nokta da vatandaşımız gibi bendenizde tırtlıyorum. Siz hiç Hıristiyan-Yahudi ülkeler de Noel Yortusu, Çardak Bayramı (Sukot), Hamursuz … bayramlarının öncesinde fiyatların yükseldiğini, şişirildiğini duydunuz mu? Ben duymadım, duyan varsa bana bildirsin bende bu haberi yayınlayayım.

Ey Müslüman geçinen Evlad-ı Müslim'in; bir Gayr-ı Müslim'inin yapmadığını sen yapıyorsan yazıklar olsun. O zaman imanınızı bir sorgulayın derim sizlere. Ramazan'dan önce 30 TL'ye satılan et şimdi 45-50 lira olmuş. Ne oldu da fiyatlar %50 zamlandı. Sizin hiç mi vicdanınız yok? Bu millet yemeğinde bir gram et yiyemeyecek mi? Dostlar bu zamlar sadece ette değil diğer gıda ürünlerinde de var. Bulguru, pirinci, yağı, şekeri… velhasıl çoğu gıda ürününü zamlandırıyorlar.

Bu işi çözecek olan devletimizin yetkilileri var, bu makamlar uyuyor mu? Efendim serbest piyasa ekonomisi var biz karışamaz diyorsanız size de kocaman bir yuh. Siz elinizdeki imkânları kullanamıyorsanız lütfen önce görev ve yetkilerinizi tekrar okuyun, ya da o süslü koltukları terk edin.

Dostlar kusura bakmayın bazılarının canını sıktım ama ne yapayım bu haksızlığa isyan ettiğinizi biliyorum. Bu mübarek günde canınızı yakanlara bir sesimizi duyurayım dedim. Allah cümlemizi ıslah etsin, bizi dinden-imandan ayırmasın, bizleri mübarek Ramazan'ın bereketinden faydalandırsın.

 

 
Etiketler: MÜSLÜMANLAR, BÖYLE, YAPMAZ
Yorumlar
Haber Yazılımı