301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
10 Aralık 2018 - Pazartesi 09:32 Bu yazı 1524 kez okundu
 
MİSBAH HİCRİ VE İKİ KİTABI
Mehmet SARMIŞ
mehmetsarmis@gmail.com
 
 

Misbah Beyle tanışıklığımız çok eskilere dayanır; çok sık olmamakla beraber görüşürüz. 
En başta öğretmendir; uzun yıllar boyunca sürdürdüğü mesleğinde çok sayıda öğrenci yetiştirmiş, onların hayatına dokunmuştur. 
Sonra gazetecidir. Gazeteciliğin birçok alanında çalışmış, ancak bir süre sonra diğer alanları bırakıp sadece köşe yazarlığı kısmını sürdürmüştür.  Hâlâ düzenli olarak yazılarını yazmaya devam etmektedir. 
Bütün bunların yanında iyi şairdir, denemecidir, araştırmacıdır, derlemecidir. 
Bugüne kadar "Mutluluk Uğruna", "Çığlığa Duran Sözler", "Talihsiz ve Tarihsiz Şiirler", "Bedeli Ödenmiş Sözler" ve "Bini Aşan Hasret" adlarında beş şiir kitabı, deneme, gezi, derleme, araştırma türünden yazılarını topladığı "Tarihin Adı Urfa", "Efsaneler ve Gerçekler", "Yaşayıp Gördükçe", "Coğrafya Kaderdir" adlı kitapları ve "Harran Şiirleri Antolojisi" yayınlanmıştır. 
Bir de bu yazıda üzerinde duracağımız "İdama Yürüyen Adam" isimli öykü kitabı ve Urfa'da yayınlanan/Urfalıların yayınladığı kitaplar üzerine yazdığı köşe yazılarından meydana gelen "Gönülden Kaleme" adlı bir kitabı daha bulunmaktadır.
Görünen ve temennimiz o ki yazmaya ve yayınlamaya devam edecektir.

İDAMA YÜRÜYEN ADAM
Misbah Beyin tek öykü kitabı. 18 öyküden oluşuyor. 
Her insanın hayatında çocukluğu ve ilk gençlik yılları derin izler bırakır, kişiliğini oluşturur, hayatını etkiler ve unutmaz. Şair ve yazar gibi duyarlı kimselerde bu, daha çok böyledir. Misbah Beyin de "İdama Yürüyen Adam" isimli kitabında yer alan bütün öykülerin kaynağını, sanırım onun çocukluk ve ilk gençlik dönemlerine ait hatıraları oluşturuyor.  Mesela kitaba adını veren ilk öykünün kahramanı "İdama Yürüyen Adam" Maraşlı bir delikanlı olup namus uğruna katil olmuş ve Köprübaşı'nda idam edilmiştir.
Sonraki öykülerinde de o dönemin Urfa'sının, Urfa'lısının ve Urfa'nın sosyal, kültürel, ekonomik hayatının işlendiğini görüyoruz. Yoksulluk, kaçakçılık, çoğu cehalete dayanan yanlış adetler, batıl inanışlar, köyde ve şehirde güç ve para sahipleri ile yoksul ve zayıf kimseler arasında geçen mücadele, zulüm, meşru otoritenin sağlayamadığı adaleti kendi töresince sağlamaya çalışan insanlar... Zaman zaman tirajı komik olsa da çok zaman acıklı olaylar… Her biri üzerinde uzun uzun durmak bir yazının sınırlarını çok aşar. Okumak lazım.
Ve hepsinde yazarın duyarlı yüreği devreye giriyor, kendi bakış açısı ile yorumlar yapıyor, okuyucuyu kendince adalet, doğruluk, güzellik adına yönlendiriyor. Öyküler okundukça kekre bir tat bırakıyor insanın yüreğinde. Acıma, üzüntü, hüzün, kahır ve çaresizlik… 
Açık ve anlaşılır bir dil kullanan yazar, sık sık Urfa ağzı ile yerel kelime ve kavramlara da yer veriyor. Bu da konularla beraber "yerellik" havasını iyice pekiştiriyor.
Hemen belirtmeliyim ki, Misbah Beyin nesirdeki dili, şiir dili gibi değil, biraz kendine özgü ve doğrusu benim için yadırgatıcı.

GÖNÜLDEN KALBE
Misbah Hicri, kendi yazdıklarının yanı sıra diğer yazarlara da duyarsız kalmıyor. Eskiden beri Urfa'da yayınlanan/Urfalıların yayınladığı kitapları alıyor, okuyor ve mutlaka bir tanıtım yazısı yazıyor. Eleştiri(tenkid) ayrı bir edebi dal ve şair ve yazarların gelişimi için son derecede önemli.  Fakat maalesef ülkemizde yeterince gelişmemiş. Hele ilimizde çok çok az. Yazanlar da ya göklere çıkarıyor, ya yerin dibine batırıyor.
Misbah Bey bu anlamda Urfa için büyük bir şans. Genç yaşlı demeden Urfa'da çıkan veya Urfa'lıların çıkardığı kitapları okuyor ve kendince değerlendiriyor. Elbette bütün yorumlar gibi sübjektif. Ancak hep bir denge söz konusu. Beğendikleri yanlarını takdir ederken, beğenmediklerini yapıcı bir şekilde eleştiriyor. Bir yazar için, kitabının eleştirilmeye değer görülmesi bile başlı başına sevindirici bir şeydir. Öyle sanıyorum Misbah Bey bu şekilde nice şair ve yazarı sevindirmiş ve mutlu etmiştir.
Bence bu kitabın ayrı bir değeri var: Eskilerin "tezkire"(çoğulu "tezakir") dedikleri bibliyografya kitapları vardır. Bu kitaplarda şair, yazar, hattat, tarihçi, ilim adamı vb konularda eserleri olan kimseler ve eserleri tanıtılır. Bu eserler sayesinde o devirlerin önemli insanları ve eserleri hakkında bilgi sahibi oluyoruz. Hatta eserleri günümüze gelmemiş olanların bile…
İşte Misbah Beyin bu eseri ileride Urfalı şair ve yazarların "tezakir"i gibi bir işlev görecek diye düşünüyorum. Çoğu kütüphane raflarında kalan ve belki de kaybolacak olan bu kitaplar ve yazarları hakkında Misbah Beyin kitabı kaynak görevi görecek. Ve o yazılar üzerinden Urfa'nın şair ve yazarları tanınacak, sosyoekonomik ve sosyokültürel yapısına dair bilgiler devşirilecek.
Misbah Bey kitabına yazdıklarının hepsini değil bir kısmını almış. Kitabı inceleyince bahsettiğim yanından dolayısıyla keşke diğerlerini de kitaplaştırsa diye düşündüm.
Kitabı sonunda ise, diğer yazarların kendisi ve kitapları ile ilgili yazdığı yazılara yer verilmiş. 

Misbah Beye bundaki sonraki hayatında da bol okumalar, yazmalar ve nice kitaplar diliyorum.

 
Etiketler: MİSBAH, HİCRİ, VE, İKİ, KİTABI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Sıcak
Güncelleme: 23.07.2019
Bugün
27° - 41°
Çarşamba
24° - 38°
Perşembe
24° - 39°
Şanlıurfa

Güncelleme: 23.07.2019
İmsak
03:36
Sabah
05:15
Öğle
12:36
İkindi
16:26
Akşam
19:48
Yatsı
21:19
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı