Yazı Detayı
16 Şubat 2015 - Pazartesi 08:27 Bu yazı 1092 kez okundu
 
MİSAFİRLERİMİZİ HASTANELERİMİZDE AĞIRLAYABİLİYOR MUYUZ?
Ali AKBABA
ali.akbaba.85@hotmail.com
 
 

Sağlık alanında Suriyelilere yapılan harcama: Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Suriyeliler için 2,5 yılda yapılan sağlık harcamalarının 508 milyon TL olduğunu açıkladı."     Sağlık önemli bir ihtiyaçtır.  Bu ihtiyacın giderilmesi doktorun ve hastanın sağlıklı bir iletiş kurması ile mümkün olur. Doktor hastasının dilini bilmiyor ki, şikâyetini öğrensin, ona göre tedavisini yapsın. Zavallı hasta, hastalığı yetmiyormuş gibi birde derdini söylemek için tercüman armaya başlıyor. Sorunun düğümlendiği yer burası. Doktor hastasına perhiz verecek, ilacı nasıl kullanacağını tarif edecek, edemiyor… Doktor ve hasta arasında iletişinde sorun olursa, hasta hastalığı hakkında bilgi sahibi olmadan üzgün bir şekilde dönecek, iç dünyasında yıkıma sebep olacaktır.

 Teknik manada eksiksiz hizmet verilirken, iletişim sağlanmadığı zaman sorun oluyor. Bu sorunu gören yetkililer çözmeli veya Suriye geçici Hükümeti ile koordineli çalışarak hastanelerde Tercüme edecek birileri bulundurmalıdır. Sağlık alanda gereken önem verildiğinde, hafızalardan silinmeyecek yardımlardan birisidir.

Şahidi olduğumuz günümüz Savaşlarınınbir kazananı yok, hep kaybedenler var. İlk olarak insani erdem ve ilkeler kayıp ediliyor. İnsani vicdanın üzerine sanki ölü toprağı serpilmiş gibi, hareketliliğini yitirmiş ölü gibi, kimse için ağlamayan, kimse için üzülmeyen… İşte burası insanlığın bittiği yerdir!

Günümüz savaşlarından Suriye savaşına yakından şahitlik yapıyoruz, savaş nedeni ile memleketlerini ve evlerini bırakıp göç etmek zorunda kalan Suriyelimisafirlerle sokakta, parkta, değişik yerlerde karşılaşıyoruz. Bu karşılaştığımız yerlerden biriside hastanelerdir.Türkiye Sağlık bakımından devlet olarak kendisine düşeni ve yakışanı layıkıyla yerine getirdi. Suriyeli veya yerli olaninsanlarını ayırmaksızın tam sağlık hizmeti veriyor.

Bundan dolayı,  hasta ile doktor arasında ki iletişimsorununu aşmalıyız.Savaş mağduru olan bu insanlara misafir dedik, bizde Ensar olduk, bize ne oluyor da Suriyeli hastaları gördüğümüzde daralırız, sıkılırız, doğru bir şey midir? Kesinlikle hayır.Suriyeli misafirlerin en çok ihtiyacı duydukları şey tedavi olmaktır. Neden? Suriye savaş nedeni ile hastaneler tam hizmet vermiyor ve sürekli bombalanma tehlikesi altında, nasıl tedavi olunur? Halden anlamak gerekir.  Dünya kapılarını Suriye'ye kapadı. Zalimin zulmü ile baş başa bıraktılar; ölün, kapılarımızı açmayız dedi dünya Suriyelilere.  Türkiye halkı kapılarını,yüreklerini Suriyelilere açtı. Biz Suriye halkınınyanındayız dediler. Dünya sırtını Suriye'ye dönerken kucak açtı. İnsan değerlidir, insan olması bir değerdir.   Allah insan ikram etti. 

Allah, insanı en güzel biçimde yaratı. Allah, insana zarar veren her şeyi haram etti. Allah kime mesaj verdi? İnsana. Güneş, yeryüzü kimin için? insan için. Ahiret kimin için? İnsan içindir.  Bu insana verilen değerlerin bir kaçıdır. Allah insan bu kadar değer verirken, bize ne oluyor? Bu Suriyelidir, bu bizim ırkımızdan, mezhebimizden, bölgemizden, değil deyip dipsiz bir kuyuya kendimizi atıyoruz. Her neredeysek Suriyeli veya başkası olur, insana verilen değerden ve hürmeten dolayı onu aşağılamamalıyız. Yazımı bu anlamlı sözle bitirmek istiyorum "mevzu insansa son sözü söylememek gerekir"

 
Etiketler: MİSAFİRLERİMİZİ, HASTANELERİMİZDE, AĞIRLAYABİLİYOR, MUYUZ
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Yağışlı
Güncelleme: 16.11.2018
Bugün
- 14°
Cumartesi
- 15°
Pazar
- 16°
Şanlıurfa

Güncelleme: 16.11.2018
İmsak
05:33
Sabah
06:58
Öğle
12:17
İkindi
14:59
Akşam
17:24
Yatsı
18:42
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı