301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
07 Ocak 2017 - Cumartesi 10:40 Bu yazı 1725 kez okundu
 
MEHMET AKİF İNAN ve SENDİKACILIK
Ali TUTLUOĞLU
alitutluoglu_1976@outlook.com
 
 

Değişim ve yeniden yapılanma insanlık için olduğu gibi ülkemiz için de bir süreçtir. Bu süreçte sivil toplum kurumları, küçülen devletin boşluklarını doldurmak, yönetsel karar süreçlerine katılımın sağlanması ile demokratik uygulamaları gerçekleştirmek, toplumdaki değişik kesim veya grupların düşüncelerinin ifade edilmesini sağlamak ve çıkarlarını korumak gibi roller üstlenmektedirler.

Bu rolü ekonomik, demokratik ve kültürel gelişim açısından devlet ve özel sektörün yanı sıra üçüncü dinamik olarak yönetim süreçlerine katılmak biçiminde de tarif edebiliriz.

Ortak ekonomik, sosyal, kültürel ve mesleki hak menfaatlerin geliştirilmesi ve korunması amacıyla, yine ortak bir felsefi anlayışa bağlı olarak örgütlülük gücüne dayalı bir yapı kurma hakkı, demokrasiden doğan vazgeçilmez bir haktır. Bu anlamda sendikalar, dernekler, vakıflar (STK)lar hem demokrasiyi üreten bir olgu, hem de demokrasi ile varolabilen olgu olarak da anlaşılmalıdır.

Hiç şüphe yoktur ki, geleceğin siyasi partileri ve sivil toplum örgütleri, geleceğin toplumsal dinamiklerini iyi kavrayarak, o yöne doğru güçlü dönüşümleri bugünden başarabilen yapıların içinden çıkacaktır. Bu süreci iyi anlayamayan sivil toplum örgütlerinin (siyasi partiler, sendikalar, odalar, dernekler ve vakıflar buna dahildir) geleceğin toplumunda ayakta kalabilme kabiliyetlerinden tabii ki söz edilemez.

Bu noktada sivil siyaset ve sivil toplum modelinin çok önemli vazgeçilmez kurumlarından birisi olarak sendikaların bu bağlamdaki konumu daha net bir biçimde öne çıkmaktadır. Yönetim ve üretim sistemini etkin, çözüm üreten, adaletli, bir ilişkiler sistemine dönüştürerek, yeniden inşa etmek noktasında değişen yeni dönemin ihtiyaçlarına göre yapılanan sivil toplum örgütlerine-özelliklede memur sendikalarına- önemli sorumluluklar düşmektedir.

Bu bağlamda düşünüldüğünde çağdaş sendika, çağdaş dernek yada vakıf, yeni dinamikleri iyi anlayarak, yeni oluşumları ve tıkanma noktalarını iyi tespit ederek, sağlıklı dönüşüm stratejilerini üreten, derinlikli perspektif çalışmaları yaparak sürece doğru katkılar yapan, süreçle birlikte dönüşen ve dönüştüren sendikadır. Türkiye böyle bir sendikacılık anlayışı ile hak ettiği geleceğe yürüyebilir. Kamu çalışanları böyle bir sendikacılık anlayışı ile hak ettikleri bir geleceği kurabilir.

Hemen belirtmeliyim ki Memur-Sen ( Eğitim-Bir-Sen ) olarak değişim, dönüşüm, yeniden yapılanma gibi kavramların içini doldururken daima kendi medeniyet değerlerimizden hareketle, felsefi inanç temellerimizden hareketle kendi kültür ve medeniyetimizi yeniden kurma, yeni bir anlayışla bugünün ve geleceğin dünyası ve insanlığı için bir kere daha inşa ve ihya etme ana görüşünden hareket ediyoruz.

Toplumumuzun ve devletimizin daha sağlıklı işlemesi, daha güçlü olması, insanınızın çok daha özgür, saygın ve üstün olabilmesi için gerekli değişim ve dönüşüm çalışmalarını; bizi biz yapan temel parametreleri, bu manada milli ve dini değerlerimizi yok etme biçiminde anlamak isteyenlerden temel farkımız budur. Bu anlayış ve düşünceyle kurulan Eğitim-Bir-Sen şimdi 25 yaşında. Kurucu Genel Başkan Mehmet Akif İnan ve 15 eğitim çalışanıyla birlikte 1 nolu şubeyi de Urfa'da kuran merhum şair-yazar, sendikasının Urfa'daki yeni bürosunun açılışı yapılacak olan bugünkü binasını görseydi "Hey gidi günler hey!" diyecekti. Vefatının 17'nci yılında kendisini rahmetle anıyorum.
Selam ve muhabbetle…!

 
Etiketler: MEHMET, AKİF, İNAN, SENDİKACILIK
Yorumlar
Diğer Yazılar
HOŞ BİR SADÂ..!
URFALI MEHMET AKİF
MAŞALLAH (!) HERKES KARAKÖPRÜLÜ OLDU
HAK ETTİĞİNİZİ BULURSUNUZ!
GİTMESEYDİN EĞER
BİR ÇAĞRIDIR ŞİİR
GÜL BAHÇESİ
KAHVENİN SERÜVENİ
YOKLUĞUN VARLIĞINDA
ACI HAYAL
BİR SÜRGÜNDÜR YÜREĞİM
NARIN HİKÂYESİ - 2
NARIN HİKÂYESİ - 1
DEDE OSMAN AVNİ HAZRETLERİ
KÜLTÜR ve DİL- 2
KÜLTÜR ve DİL- 1
GİDİŞİNLE...
KIRMIZIDIR AŞKIN RENGİ
SENİ DÜŞÜNMEK
KARAKÖPRÜ'DE ALİ BABA HAYRATI
KALBİN KIRIK TARAFI
BİR ÇAĞDAŞ OZAN'IN CANDAN TANELERİ
SEVMEYİ HEP ERTELEDİK BAŞKA ZAMANLARA
GİTMEK GÜZELDİR ÖTELERE
HERKES KARAKÖPRÜLÜ OLDU
NARIN HİKÂYESİ
BÜYÜKŞEHİR’İN KİTAP TANITIM GÜNLERİ
BİRAZ DA NOSTALJİ
SEVGİLİLER GÜNÜNE DAİR..!
DEDE OSMAN AVNİ HAZRETLERİ
ÇOCUKLAR ÖLDÜ TURNAM SEN ÖLME
DİL ÜZERİNE BİR DENEME
CAFE'NİN HİKÂYESİ
BEN DE SİZİN KADAR BURALIYIM -2
BEN DE SİZİN KADAR BURALIYIM -1
"BU ŞEHRİN GECELERİ"
ŞANLIURFA'NIN AK ve karası
"HAYIRDA YARIŞANLAR OLUN"
KARAKÖPRÜ’DE ALİ BABA HAYRATI
GAP KIZ ANADOLU LİSESİ VE AHMET ÖZYAVUZ
BİR OKUYUCU MEKTUBU
YILDIZ YAĞMURU-2
YILDIZ YAĞMURU-1
AZİZ VALENTİN GÜNÜ…!?
KÜLTÜR DİLİ OLARAK TÜRKÇE
TARİHİ AÇIDAN BAĞIMLILIK
“M. NİHAT KÜRKÇÜOĞLU FIRÇASINDAN” ŞANLIURFA ALBÜMÜ ÜZERİNE
YEŞİLAY ve TBM
ADALET ÖZGÜRLÜK VE ONUR. HER ŞEY İNSANLIK İÇİN
ÖZGÜR DÜŞÜNCEYİ KAVRAMAK
ŞAZELİ ŞEYHİ ALİ DEDE
HZ. İBRAHİM, DERGÂHTA YAPILAN ZİKİRLER VE İHSAN ÇERMİKLİ
YIKILMIŞ BİR MEZARIM Kİ…!!!
ALİ BABA CAMİİ'NDE RAMAZANI YAŞAMAK
MEDENİYETİN ÇILDIRDIĞI AN
IRMAKLARI KAN AKAN COĞRAFYA
URFA’NIN KÜLTÜREL VİZYONU NASIL OLMALI
"KÖMÜR KARASIDIR GÖZYAŞI"
ŞEHİR VE MEDENİYET
YENİDEN MERHABA
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı