301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
09 Mayıs 2018 - Çarşamba 09:53 Bu yazı 8050 kez okundu
 
MAZLUMLARIN HİMAYESİNE BİR MİSAL ve UMUMİ OLARAK ÜNİVERSİTE ORTAMI
Ahmet Yusuf ÖNCEL
 
 
Geçtiğimiz günlerde, talebesi olmaktan iftihar ettiğim üniversitemin, (Uluslararası Balkan Üniversitesi) bu sene üçüncüsü tertip edilen "Kabiliyet Gecesine" (Talent Night) iştirak ettim. Merasimde, Türkiye Maarif Vakfı umumi reisi, Prof. Dr. Birol Akgün hocamız ve ekâbirden kıymetli şahsiyetlerde vardı. Evvelemirde Makedonya/Üsküp'te ve Türkiye'deki üniversitelere, eğitim müesseselerine bir numune-i imtisal olması lazım gelen hadiseye şahit oldum. 5 senedir ilk defa bu kadar heyecanlandım ve okulumla, kıymetli rektörü Prof. Dr. İsmail Kocayusufoğlu hocam ile bir kere daha iftihar ettim. Zira Uluslararası Balkan Üniversitesi, Suriyeli kardeşlerimiz için kapılarını ardına kadar açmış, onları ye'se kapılmaktan, ümitsizliğe duçar olmaktan kurtarmış ve ahirete bir şeref payesi olarak götürülecek bir işe imza atmış, imkânlar nispetinde Suriyeli kardeşlerimizden birkaçının eğitim masariflerini karşılamışlar. 
 
Haddi zatında vicdanlara dahi hitap eden bu karakter yapısında, üniversite idarecilerimizin mevcut olması bizim için ayrı bir iftihar vesilesidir. Biz talebeler olarak, bu tarz faaliyetlerde bulunulan müesseselere meccanen katkı sağlamalıyız. 
 
********
Üniversite ortamı, bir kimsenin karakter yapısının tam manasıyla yerleştiği ve o aşamadan sonraki hayatının değişmez bir parçası olan meziyetlerinin kişiye göre; geliştiği yahut kadükleştiği mühim bir ortamdır. Filhakika, her şey, derslerden, dersleri geçmekten ibaret değildir; bir kimse üniversiteye sadece diplomayı almak niyetiyle adım dahi atmamalıdır. Zira üniversite birin üstüne en azından bir koymak, fikir sahasında söz sahibi olmak ve bir fikir üretme yeridir. Unutmamak gerekir ki; bilgi olmadan, fikir olmaz. Binaenaleyh, üniversite bu doğrultudaki umdeleri şahsa kazandırıyorsa, üniversite; hakiki manada üniversitedir. Zira gençliğin, kumarhane, meyhane, umumhane vs. köşelerinde atıl bırakıldığı böyle bir zamanda, bu gibi misal teşkil eden teşebbüsler, bizleri yeniden, bulunmamız lazım gelen, ait olduğumuz çizgiye getirecektir. Üniversite hayatımızı iyi şekillendirmeliyiz; orada hasbelkader bulunuyorsak bile. Bir kere niyetimizi kavi tutmalıyız; bu niyet doğrultusunda hareket etmeli, istikbâlimizi tayinde o niyetimizi kıstas almalıyız. Bir üniversite talebesinin niyeti şu olmalıdır;
 
"Allah nasip eyledi, buraya geldim. Buradaki niyetim, tahsil hayatım boyunca kendimi insanlık adına geliştirmek, tahsil hayatım bittikten sonra da insanlık adına hayırlı şeyler yapmaktır. Maddiyatı, atamaları vs. düşünmemektir. Zira Allah yetebilecek rızkı bana takdir ve taksim eylemiş. Bu yüzden rızık için endişelenmemeliyim, daha çok çalışmalı, kendimi geliştirmeli ve insanlığa elimden geldiğince fayda sağlamalıyım. Sefer benden, zafer Allah'tandır." demeli ve bu niyet doğrultusunda hayatını tayin etmelidir. Bir anekdot paylaşmış olayım, kendini geliştirmek adına, Mehmed Şevket Eygi üstadımızdan. 
 
"Her gün bir malumat öğrenirsen, 1 sene de 365 malumat, yani bilgi eder. Bu da pekâlâ seni bir münevver çizgisine getirir." 
 
********
"Mazlumun himayesi adına birkaç hususu daha siz değerli okuyucularımla paylaşıp yazıma nihayet vereceğim. 
 
Bizler kim olduğumuzu, nereden geldiğimizi unutmamalıyız. Bir takım eşhas, tarihi hakikatleri çarpıtarak yahut hiç gündeme almayarak unutturma gayreti peşindeler. Mademki "ecdat, Osmanlı ecdadımız, dedelerimiz" gibi mottolarla bir paye kazanmak niyetindeyiz; tamam Müslümanın sloganı olmalı, ancak aynı zamanda, ecdadın hoşgörüsüne, diğerkâmlığına, mazlumlara bakışına, himaye edişine de misal teşkil eden böyle icraatları arttırmalıyız. Aslolan icraattır, beyanlar unutulabilir, sloganlar unutulabilir ancak icraatlar kalıcıdır, gelecek nesillere misaldir. 
 
Nüfus bakımından mülteci kardeşlerimize en fazla kapılarını açan bir memleketin, Hz. İbrahim Halilullah'ın (aleyhisselam) şehri Urfa'nın bir evladı olarak memleketimle de iftihar ediyorum. Urfa, tüm dünyaya bu konuda bir ders vermiştir. Halil İbrahim cömertliğini, Osmanlının misafirperverliğini, Urfalılığın gerekliliğini tam manasıyla yerine getirmiş, mülteci kardeşlerimize meccanen yardımda bulunmuş ve bir diğerkâmlık misali vermiştir. 
 
Meselemiz zaten budur. Biz asırlarca veren el olan bir ecdadın varisleriyiz. Bu doğrultuda hareket etmeliyiz. Mazlumun yanında, zalimin karşısında olmalıyız. Girdiğimiz yerin şeklini alan değil, girdiğimiz yere şeklimizi veren kimseler olmalıyız, ceddimizin asırlarca yaptığı gibi.
 
Zulüm gören insanları, din, dil, ırk gözetmeksizin himaye eden Osmanlı ecdadımı rahmetle yâd ediyorum. Onların izini takip eden, başta devlet büyüklerimiz, aziz memleketim Urfa ve halkını ve Makedonya Üsküp'te ecdat topraklarında bu faaliyetleri devam ettirme ceht ve gayreti içerisinde bulunan, Uluslararası Balkan Üniversitesinin kıymetli rektörü Prof. Dr. İsmail Kocayusufoğlu hocamı hayırla yâd ediyorum. 
Selam ve dua ile.
 
Etiketler: MAZLUMLARIN, HİMAYESİNE, BİR, MİSAL, ve, UMUMİ, OLARAK, ÜNİVERSİTE, ORTAMI,
Yorumlar
Diğer Yazılar
MÜSLÜMAN MAZLUMUN YANINDADIR
ABDURRAHİMLERİN AHLAKI
MODA DEĞİL, İLAHİ EMİR
"170" AYLIK TEBEDDÜLAT
TAHAMMÜLLÜ OLMALI MÜMİN
ŞEYH SAİD (Rahmetullahi Aleyh)
BU GİDİŞ NEREYEDİR
EN ŞEREFLİ VARLIK
ATINI DENİZE SÜREN FATİH OLACAKSAK…
KİFAYETSİZ MUHTERİSLERİN BOŞ HAYALLERİ
SAHİP ÇIKMAMIZ LAZIM
ARAMIZDA HALEN MUHACİRLERİ HAZMEDEMEYENLER VAR
BATILILAŞMA
NİMET VARSA KÜLFETTE VARDIR
BAŞ TACI MÜESSESELER VE AHALİLERİ
YAKIŞMADI DEVLET BEY
ÜSTAD KADİR MISIROĞLU’NA YAPILAN HAKSIZLIKLAR ve HAKARETLER SİLSİLESİ
DİNİMİZDEKİ TAHRİF HAREKETLERİNİN VE DİNLERARASI DİYALOG SAFSATASININ GÜNÜMÜZDEKİ VE MEMLEKETİMİZDEKİ BAŞ MÜMESSİLİ FETO'DUR
ÂLİ OSMANA HAKARET EDEN(!)LERE KARŞI, OSMANLININ BİR TORUNU OLARAK MÜDAFAAMDIR
TERÖR ÖRGÜTLERİNİN MARŞLARIYLA YÜRÜYORLAR
GURBETİ VATANA ÇEVİREN BİR KURUM; YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ ve KÜLTÜRÜN EHEMMİYETİ
1 MAYIS ve İSLAM ve BU MİLLETİN BİR KISMI
BİZ ‘HADİ AMMAR DURMA AT, EBABİLLER SANA KANAT ÇIRPARLAR’ DERKEN
ATINI DENİZE SÜREN FATİH OLACAKSAK…
ÜNİVERSİTELERDEKİ BAHAR ŞENLİKLERİ EN AZINDAN BU YIL YAPILMASIN
ŞİŞTİNİZ Mİ DÜDÜK MAKARNALARI
CEPHE MİLİSLERİYMİŞ(!) HOŞT(!)
TARİHİ DİZİLER
BİR HİLKAT GARİBESİ
MÜHİM HUSUSLAR- TÜGVA- ve SUAT KIR AĞABEYİM
ENES VE MEHMET EFENDİLERİN SAMİMİYETİ
OĞUZ EKREM ve ABDULKADİRLERİN TEBESSÜMÜ
TİMURTAŞ HOCA
"170" AYLIK TEBEDDÜLAT
YAVUZ SULTAN SELİM HAN HAZRETLERİ
YAŞAM TARZINA MÜDAHALE!
DİĞER CEMAATLERİN DURUMU - II
DİĞER CEMAATLERİN DURUMU - I
BATI HAYRANLARI / MÜSTAĞRİBLER
TEK ÇARE İSLAM BİRLİĞİ
BİR KATLİAM SERİSİ! İMZA; hdpkk
HALEP! BENİM HALEBİM! CAN HALEBİM!
ALLAH SENDEN RAZI OLSUN SAYIN RECEP AKDAĞ
ASLA BAŞARAMAYACAKSINIZ
SES VERİN MÜSLÜMANLAR
ÇÖZÜMLERİ BİRLEŞMEK
VAKIF YURTLARINDA TALEBELER VE MESULİYETLERİ
BATININ MÜPTEZELLİĞİ/AVRUPA PARLAMENTOSU
VAKIF YURTLARININ EHEMMİYETİ
İSLAMLAŞMAMIŞ OLANLAR
AHLAK BEKÇİLERİ!
YÜZLERİ KIZARANLAR/İSTİSMARCILAR
KIBRIS’IN KURULUŞU
BAŞIMIZIN TACI; ASHAB
ÇOK ÇOK İLERİ DEMOKRASİ
KADER; TAKDİR EDİLEN HÜKÜM
BANA NE AMERİKA’DAN
TOPYEKÛN MÜCADELE
MİLLETİN İRADESİ ve KAVMİYETÇİLİK
ÇANAK ÇÖMLEKÇİLER
İDAM VE İDAMLIKLAR
TERÖR NEDİR?
ÜNİVERSİTE TALEBELİĞİ
ŞEHİDİ MUAZZEZ; ÜMMETİN "HALİS" EVLADI
MÜSLÜMANIN GEVŞEMEMESİ LAZIM
MÜJDELER OLSUN EY ÜMMET
GERÇEK ELEŞTİRİ
KORKUYORLAR
BİZİM ŞEHİDİMİZ
İSLAMCI GENÇLİĞİN HEDEFİ
HAİNİN HÜKMÜ
IRAK; BELDET'UN-NİFAK VE'Ş-ŞİKAK
FETÖ TEMİZLİĞİ
İNSANLIK ENKAZ ALTINDA
MACARLARIN REZALETİ
“PROVOKASYONA DAVET!”
TEMMUZ 15
GİDİŞATI DÜZELTMEK ELİMİZDE
SULTAN ABDÜLHAMİD HAN’I ANLAMAK
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 20.10.2019
Bugün
20° - 31°
Pazartesi
17° - 29°
Şanlıurfa

Güncelleme: 20.10.2019
İmsak
05:09
Sabah
06:29
Öğle
12:15
İkindi
15:21
Akşam
17:51
Yatsı
19:06
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı