301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
21 Haziran 2019 - Cuma 10:20 Bu yazı 163 kez okundu
 
MISIR VE TÜRKİYE’DEKİ DARBELERİN ORTAK ÖZELLİKLERİ
Ejder AŞİT
ejderasit@gmail.com
 
 

Mısırda yapılan darbe ile Türkiye'deki darbeler arasındaki fark sizinde dikkatinizi çekmiştir. Korku furyası, iftira, İşkence, zulüm, uyduruk deliller, Hukuksuz yargılamalar, adalet yoksunu uzun süreli cezalar ve idamlar.

Darbecilerin mantığı dünyanın neresinde olursa olsun demek ki değişmiyor. Biz ve ötekiler… Bizden olmayan ötekidir, yok edilmesi gerekir. Yöntem militarist, yargı taraflı, sermaye vahşetin hizmetine amade ve medyada zırva tevil götürmüyor. Bir Sağ'dan bir Sol'dan öldürerek denge oluşturuluyor.

Darbe heveslisi şarlatanlar, hacı yatmazlar el ovuşturur, aile fotoğrafında bulunmaktan geri kalmazlar.

Amaca hizmet edecek her yol meşru. Ahlakilik, erdem, kişisel haklar kitapların sayfalarını süsleyen birer metindirler.

Bütün darbelerin meşruluğunu, ülkenin birlik bütünlüğünün bozulup geleceğinin tehlikede olması, hükümetlerin ekonomik ve sosyal sorunları çözmede başarısız kaldığı ve toplumu ayrıştırdıkları iddiası yatar. 

Batının cumhuriyet ve demokrasi havarileri memnuniyetlerini kuklalarını haklı çıkaracak projeleri demeç verirken açıklarlar. Cuntacı rejim askeri siyasi platformlara dâhil edilir, göz boyamaya geçilir, esaret tescili yapılır, yüksek meblağ paralar hibe edilir. Ülkelerin ilericiliğini kölelik boyutuna göre zorluk derecesi seçilir. Zira ne kadar köleysen o kadar iyisindir. 

Halkın terakkisi israf sofralarında dökülen şaraplarla çöpe dökülen yemeklerle ölçülür. Gecenin sonundaki yarı sarhoş nidalar kurtuluş reçetesinin ana damarını oluşturur.

Mevcut meclis kapatılır, Milli Birlik Komitesi (MBK) yâda Milli Güvenlik Kurulu (MGK) adıyla yeni yönetim kurulu oluşturulur, sıkıyönetim'e gidilir, sivil kuklalardan kurucu Meclis ihdas edilir iplerini de ellerine alarak denetimi yapılır. 

Anayasa rafa tozlanmaya bırakılmıştır bahse değer değildir. Danışma meclisi hâlihazırda yeni bir yol ortaya koymuştur. Namluların gölgesinde halk 'ya seçecek ya seçecek' sloganıyla başka alternatifi olmayan sandıklara mecburdur.

Devrik hükümetlerin başkanları şapkasını alıp giderse rahat, karşı çıkarlarsa vatana ihanetten 'Asmayalım da besleyelim mi?'mantığıyla ipe çekilir, çakalların maskarası yapılır.

Bizdeki Adnan Menderes, Fatih Rüştü Zorlu, Hasan Polatkan, Necdet Adalı, Mustafa Pehlivanoğlu,  Erdal Eren (17 yaşında) gibi Mısır'da Muhammed Mursi, Ahmet Taha, Ebul Kasım Ahmed, Ebubekir Seyyid Abdülecid'ler vardır. İsimleri farklı ama katlediliş şekilleri bir. Şayet 15 Temmuz darbesi başarıya ulaşsaydı Türkiye'den yeni yoldaşları olacaktı.

Bunca benzerlik tesadüf mü?

 Değil! Mısır ile Türkiye, Tahrir ile Saraçhane, Nil ile Fırat kardeşti. Gönülden gönüle yıkılmaz köprüler var aralarında. Aynı acılar yoğrulmuş, zor dönemlerde baldıran zehiri içmişlerdir. Ve hep kardeş kalacaklar.

Batı zihniyetliler bunu anlamaz ve anlayacak yetileri de yoktur. Hayâsızca elleri patlarcasına alkış tuttukları tank ve postalların altında ezilmiş, zelil olmuşlardır.

Allah'ın izniyle ufukta doğan güneş bağlarımızı kuvvetlendirsin, onlara destekçi olabileceğimiz yollar göstermeyi nasip etsin. Biliriz ki, Firavun'un çabası Musa'ların devrimine engel olamayacak Karun ve Hamanıyla batıp yok olacaklardır.

 
Etiketler: MISIR, VE, TÜRKİYE’DEKİ, , DARBELERİN, ORTAK, ÖZELLİKLERİ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Az Bulutlu
Güncelleme: 23.09.2019
Bugün
- 19°
Salı
- 23°
Çarşamba
11° - 27°
Şanlıurfa

Güncelleme: 23.09.2019
İmsak
05:03
Sabah
06:29
Öğle
12:49
İkindi
16:12
Akşam
18:56
Yatsı
20:14
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı