301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
10 Nisan 2015 - Cuma 11:21 Bu yazı 1278 kez okundu
 
KURTULUŞ SAVAŞIMIZIN İKİ KAHRAMAN KADINI
Emine GÜLLÜOĞLU
eminegulluoglu@gmail.com
 
 

KIZ FATMA VE FETTANE BEHİYESİ

Fettaney Behiye'si yaşamı hakkında pek bilgimiz yok.

Torunları nineleri hakkında her ne hikmetse bir şey bilmiyorlar. Benim araştırmalarımda 123 yaşında kaybettiğimiz kıtlık senesini, karne senesini ve Urfa'nın kurtuluşunu yaşan Rabia Haşim den dinlediklerimdir .

Onun hakkında tek bildiğimiz şey geçimini bohçacılık yaparak kazandığı dilbaz ve cesur bir kadın olduğu için Fettan isminin ona lakap olarak takıldığıdır.

Fettaney Behiye, vezir hamamına kadınlar yıkanırken giren Fransız askerlerini hamamdan kovalayacak kadar yiğit, bundan 95 yıl önce belediye reisinin karşısına dikilecek kadar cesaretli bir kadın.

 Kurtuluş savaşı sırasında o zamanın belediye reisi olan hacı Mustafa'nın makamına gidip ona "bak reis efendi, bugün   Vezir  hamamında  kadınlar  yıkanırken  oraya  yakın  postane yi  bekleyen  iki  Fransız  Askeri   hamama  girdiler. Kadınlara  el  atmaya  kalktılar.  Bizde  onları  peştamal  ve  hamam  taslarıyla  kovaladık.  Anlayacağın   namusumuz  elden  gidecek.bu gün hamama giren yarın evimize girmeye kalkışır.  Hacı  Mustafa,  Hacı  Mustafa  sen  bir şey  yapamıyorsan (baş örtüsünü hacı Mustafa'nın masasına atar)  al  bu  baş  örtümü  sen  ört ,  fesini de  ver  ben  takayım"  Diyecek kadar cesur bir kadın.

Onun bu hareketi bir şeyler yapmayı planlayan Urfa'nın ileri gelenlerini bir an önce harekete geçirdi. On ikiler kuruldu çeteler oluşturuldu.

Kız Fatma Güllüzade Osman Efendi'nin kardeşinin kızıdır.1893-1979 yılları arasında yaşadı. Ona kız Fatma demelerinin nedeni, getirdikleri gelinin de adı Fatma olunca, ona kız Fatma demeye başlamışlar. Bir erkek üç kız  kardeştiler.

Kardeşine ve yeğenlerine olan sevgisi onu evlenmekten alı koymuş. Savaş sırasında yirmi beş, yirmi altı yaşlarında olan Kız Fatma'nın yüreği Fransızların Urfa'yı işgal etmeleriyle birlikte  özgürlük için çarpmaya başlamış.

Kale boyu  mahallesindeki evlerinin damına çıkarak  evlerini terk etmeye çalışan mahalleliye " birkaç Fransız çapulcusundan kaçarak bu mübarek toprakları  dinsizlere mi bırakacaksınız. Kaçarak asıl o zaman özgürlüğünüze kelepçe vuracaksınız.
Kaçmak erkeklik değildir. Erkeklik kalarak düşmana karşı savaşmaktır. Hepiniz kadınlarınız gibi etek giyerek öyle gidin, vatanına sahip çıkamayan namusunada sahip çıkamaz" deyince mahalleli başları önlerinde evlerine geri dönmüşler.
 
On ikilerin toplantısında alınan kararların ardından  kaleye ve çift kubbeye yakın olması dolayısıyla  erzaklar evlerinde toplanmaya başlanmış.   Amcasının o gür sesi avluda yankılanmış."bundan sonra çetelere gidecek erzaklar burada toplanacak, kaledeki ve çift kubbedeki çetelere su götürülecek. Bu görev sizin" deyince, Kız Fatma sevinçle o işi kendisinin yapacağını söylemiş. Kuyu kırk metre derinliğinde ve ancak iki kişi  dolabı beraber çevirerek kuyudan su çekerlerdi. Ama, Kız Fatma çok güçlü biriydi.

O Bakır tepsileri kağıt gibi yırtan bir babanın kızı olduğunu ispatlayarak aylarca kuyudan tek başına su çekmiş. Suyu sakalara doldurduktan sonra kapıda bekleyen eşeklere yükleyip çetelere gönderirlermiş. Evleri erzak ve cephane deposu olarak kullanıldığından  gündüz çektikleri suları, geceleri yaptıkları ekmekleri çetelere göndererek vatana hizmet eden Kız Fatma, suyu kuyudan öyle bir aşkla çekiyormuş ki parmaklarının eğildiğini ancak savaş bittikten çok sonra fark etmiş. Evlerinin basılacağı ihtimaline karşı amcası her hangi bir aksi durumda cephanelikleri kuyuya atın demesine karşın kız Fatma cephane torbasını sırtına alarak dama çıkmış. İçi mermi dolu torbayı komşunun damına atmış. Arkasından da kendisi atlamış.

Böyle  damdan dama birkaç ev geçerek mermileri çift kubbedeki mezarlıkların yanındakive kalenin arkasındaki çetelere ulaştırmayı başarmış.   On ikilerin toplandığı  eve gizlenerek sabaha kadar sokağı gözetlemiş bir kadındır. Kardeşi genç yaşta ölünce yeğenleri ile yaşamaya başlayan Kız Fatma 1979 yılında karı-koca yeğenlerinin yanında hayata gözlerini yumdu.

Çocukluğumuzda bizlere her zaman kurtuluş savaşını ve çektikleri o sıkıntılı günleri anlatan kendisi ile gurur duyduğumuz bibimizi ve on ikilerin oluşmasına vesile olan Fettaney Behiye'sini  ve adını bilmediğimiz diğer kahramanlarımızı rahmetle anıyorum.

 Allah'tan rahmet diliyorum.Ruhları şad olsun. Ben çocukluğumda büyüklerimi dinlemenin gururunu bu gün yaşıyorum. Lütfen eğer sizlerinde çocukluğunuzda dinlediğiniz, vatana hizmet etmiş yakınlarınız var ise duyarsız kalmayıp bunları bizimle paylaşın gün yüzüne çıkaralım.

Sevgiyle kalın..

 
Etiketler: KURTULUŞ, SAVAŞIMIZIN, İKİ, AHRAMAN, KADINI
Yorumlar
Diğer Yazılar
SEN HİÇBİR ŞEY BİLMİYORSUN
URFA AK PARTİ ADAYI
KADINA ŞİDDETE HAYIR DEMEKLE OLMUYOR
KOMŞULUK HAKKI
BERDEL
HİÇ BİR GÜÇ TÜRKİYE’Yİ DURDURAMAZ
URFA’NIN KURTULUŞ SAVAŞI - 3
URFA’NIN KURTULUŞ SAVAŞI - 2
URFA’NIN KURTULUŞ SAVAŞI 11 NİSAN 1920
TERZİ KIZI
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ - 3
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ - 2
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ - 1
BU NE ŞİDDET BU CELAL
REFERANDUMDA EVET Mİ HAYIR MI?
BU MİLLET YENİ BİR TARİH YAZMIŞTIR
HAİN İÇERİDEN OLUNCA KAPI KİLİT TUTMAZMIŞ
KÜRT, TÜRK, ARAP HEPİMİZ KARDEŞİZ
NASIL BİR GENÇLİK YETİŞİYOR
ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN
BOŞANMALAR NEDEN FAZLALAŞTI
11 NİSAN KURTULUŞ SAVAŞI VE KÖRELEN MİLLİ DUYGULARIMIZ
ÖLDÜRÜLEN BİN KADIN VE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
SİGARA=ÖLÜM
DERDİNİZ ÖZGÜRLÜK DEĞİL
BABALAR GÜNÜ KUTLU OLSUN
SEÇİMİN ARDINDAN
İSTANBUL DENİNCE AKLA FATİH SULTAN MEHMET GELİR
SEÇİM ARENASI RİNG BAŞLADI
KENDİ MEMLEKETİMİZDE YABANCI OLDUK
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
KARACADAĞ’A SAHİP ÇIKMAYANLAR UTANSIN
AVRUPALILAR KENDİLERİNE OSMANLIYI HATIRLATAN TÜRKLERİ SEVMEZ
14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ ROMALI PUTPEREST VE AZİZLERDEN KALMA BİR GÜN
KAZANCI BEDİH EFSANESİ
KADIN CİNAYETLERİNİN KORKUTUCU BOYUTLARI
DUYURULUR BELEDİYE’NİN SORUMLULUKLARI VE GÖREVLERİ
URFA'YI ANLATAN REZİL DİZİLERE KİM DUR DİYECEK
YÖREMİZDE KADININ HAYATINDA YOK, YOK
ÖLÜMLERİNİN 6. YILIDA ANNEM VE SERDAR GÜLLÜOĞLU
BABALAR GÜNÜ
12 HAZİRAN DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ
URFA KURTULUŞ SAVAŞINDAN KURTULUŞ MÜZESİNE
URFA YİNE SİYASET DERSİ VERDİ
SİYASET HİÇ BU KADAR KİRLENMEMİŞTİ
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı