301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
07 Mayıs 2015 - Perşembe 08:38 Bu yazı 1226 kez okundu
 
KENDİ MEMLEKETİMİZDE YABANCI OLDUK
Emine GÜLLÜOĞLU
eminegulluoglu@gmail.com
 
 

Kendi memleketimize yabancı olduk. Nüfusumuz bir kaç yılda iki katına çıktı. köylerden Urfa'ya yapılan göçler yetmiyormuş gibi şimdi bir de başımıza Suriyeliler çıktı.

Sokağa çıktığınızda doğru dürüst bir insanla karşılaşmak ne mümkün. İpini koparan bu güzelim memlekete dolmuş. Gerçekten sokaklarda yürüyemez hale geldik. Nereye baksan nereye gitsen Suriyeli. Eskiden Urfa'da sadece Urfalılar vardı. Memleket nezih insanlarla doluyken Şanlıurfalıların akınına uğradı (Urfa'ya  sonradan gelenler) birde başımıza Suriyeliler çıktı.

 Artık sokaklarda yürüyemez olduk. Resmen Urfa'yı istila etmişler. Suriye'de ne kadar insan varsa memlekete doldu şehir yaşanmayacak hale geldi. Sanki onlar buralıda bizler göçmen gelmişiz. Dinle imanla alakaları yok. O kutsal mekanlarda çocuklarının altını bile etrafı umursamadan değiştiriyorlar ikaz eden görevliyle kavga ediyorlar.

Güvenlik zafiyeti had safhada.  Hırsızlık dilencilik arttı kendi memleketimizde yabancı olduk. Hastaneye gidiyorsun öncelik onların şehir içinde araç trafiği arttı. Balıklıgöl  Suriyelilerden geçilmiyor. Mecbur kalmadıkça çarşıya inmiyoruz bunlar nasıl savaş mağduru anlamak çok zor. Yemelerinde içmelerinden keyiflerinden süslerinden püslerinden geri kaldıkları yok. Suriye umurlarında bile değil. Vatan millet  duygusundan yoksunlar. Kadınlarının maşallahları var. Saçlar boyalı, yüzlerinden bir odanın badana boyası çıkar. Yüzlerce ailenin huzurunu kaçırdılar. Kaç aile onların yüzünden darmadağın oldu.  Kuma olmak onlar için bir lütuf.

Trafik kurallarını ihlal ediyorlar halk otobüsü şoförlerinin bunları Urfa'ya bela eden devlete lanet okuduklarını defalarca kendi kulaklarımla işittim çünkü aniden yola çıkıyorlar. Sonrada hiçbir şey olmamış gibi sırıtıp geçiyorlar. zavallı şoförler kıl payı kaza yapmaktan kurtulurken, onlar pişkin, pişkin yollarına devam ediyorlar. Neden bunlarla kimse ilgilenmiyor. Çadır kentlerden çıkmalarına neden engel olmuyorlar. Yeter artık bu soruna bir çözüm bulsun yetkililer.

Canım Urfa'yı işgal ettiler bu nasıl iştir. Vekillerimiz bu durumu görmüyorlar mı Suriyeli mülteciler şehirden çıkarılarak çadır kentlere yerleştirilmeli.Urfa'ya şu an tam bir rezalet hakim. Birkaç aile birleşip bir ev tutuyorlar.  Girdikleri evleri harabeye çeviriyorlar. Şehirde Fuhuş, hırsızlık her geçen gün artıyor. Bu kadar sorun varken bir tane milletvekili gelip halka, esnafa, işadamına 'Siz ne durumdasınız , nasılsınız?' demiyor. Tabi kendilerinin tuzu kuru. Seçim oldu mu Urfa'yı mekan tutarlar. Seçim bittimi pır diye uçup giderler. Artık Urfa onları ilgilendirmez.

Çünkü işleri bitmiş, istediklerini elde etmişlerdir. Artık bir daha ki seçime kadar rahattırlar. Ama ben bir vatandaş olarak hakkımı helal etmiyorum. vatandaşın oyu sayesinde bir makam elde eden, bulunduğu makamın hakkını vermeyen Urfa'ya hizmet etmeyen gelmiş geçmiş bütün vekilleri Allah havale ediyorum. Tatlı, tatlı yemenin birde acı, acı kusması vardır. Bunu zaman gösterecektir. Urfa'da ki Suriyeliler yetmiyormuş gibi birde başka şehirlerden toplanan Suriyeliler toplatılıp Urfa'ya getiriliyor. Türkiye'nin çöplüğü haline geldik. İt kopuğu toplayıp gönderin.Tabi biz sesimizi çıkarmadığımız müddetçe daha boynumuza  binen çok olur.

Antep Maraş nasıl baş kaldırdı. Bizler kuzu gibi ses çıkarmıyoruz. Savaş bitse de bitmese de bu çapulcular sürüsü bu ülkeyi terk etmezler. Sokaktan elli tane Suriyeliyi toplayıp ak saraya götürsünler, bir kısmını da  milletvekillerinin yaşadığı mahallelere bıraksınlar bakalım  kaç gün dayanabilecekler. İyi temiz efendi Suriyeli yok mu tabi ki var sadece binde bir tane.  Karşımızda derdimizi anlatacak muhatap yok. 

Haliliye belediyesi ortalarda yok . Memleketi b... götürüyor. Sokaklar çöplük içinde. Büyük şehir olduk ne oldu. Ne değişti neyimiz arttı bunu anlamış değilim. Dört şey değişti  birincisi, Sadece eski valiliğin önündeki Atatürk  anıtının yeri değişti.Yerinden alınarak arkalara atıldı. İnsan utanır be caddeye yakın bir yere konulması gerekirken ücra bir köşeye koyulması çok ayıp.

Onu oraya hangi zeki insanın koydurduğunu merak ediyorum doğrusu. Siz hiç Atatürk'ün heykelinin önünde dilek dileyen taşını öpen insanlar gördünüz mü? Görmediniz göremezsinizde.çünkü Atatürk bir semboldür.  kimse Atatürk'e tapmıyor. Ama türbelerde taşları öpen, yüzünü gözünü sürten toprağını kazıyıp alan örtüsünden koparıp saklayan insanları çok görmüşüzdür. Kimse Atatürk'ü sevmek zorunda değildir  ama saygı göstermek zorundadır.

 Çünkü o Türkiye Cumhuriyetinin kurucusudur.  Kimse cumhurbaşkanını başbakanı sevmek zorunda  değildir  ama o Türkiye cumhuriyetinin cumhurbaşkanıdır. Başbakanıdır her kim olursa olsun insanlar ona saygı göstermek zorundadır. çünkü onlar Türkiye'yi temsil etmektedir.

 Ama öyle bir hale geldik ki ne büyüğümüze ne küçüğümüze ne bayrağımıza ne milletimize ne liderlerimize saygı gösteriyoruz. Nasıl böyle bir hale geldik. İkincisi O güzelim topçu meydanı oldu Rabia meydanı alakasız bir isim. Kadın kahramanlarımızdan Fetane Behiye meydanı veya kız Fatma meydanı olabilirdi.bizim için orası yine topçu meydanı. Eyyübiye,ve Haliliye doğdu. Haliliye zaten kayıp ortalarda görünmüyor

 İki belediye den başka neyimiz arttı. Koskoca bir hiç. Gerçekten ben bilmiyorum. Bilen varsa şu kadar fabrika, şu kadar iş yeri arttı. İşsizlik şu kadar azaldı diye bana mail ben de öğreneyim. Ben gerçekten kendimi kendi memleketimde yabancı olarak görmeye başladım. Adam gibi adam artık çok az. Memleket Şanlıurfalılarla doldu. Nüfusun yüzde 44 ü Urfa'dan göç etmiş. yüzde 33 de göç almış Urfalı yok Urfalı bitti Urfalı öldü.. 

Umarım Urfa yine bir gün kendi özüne döner. Bu bir hayal ama olsun. Kim bilir belki hayallerde bir gün gerçekleşir.

Hayallerinizin gerçekleşmesi dileğiyle sevgiyle kalın.

 
Etiketler: KENDİ, MEMLEKETİMİZDE, YABANCI, OLDUK
Yorumlar
Diğer Yazılar
SEN HİÇBİR ŞEY BİLMİYORSUN
URFA AK PARTİ ADAYI
KADINA ŞİDDETE HAYIR DEMEKLE OLMUYOR
KOMŞULUK HAKKI
BERDEL
HİÇ BİR GÜÇ TÜRKİYE’Yİ DURDURAMAZ
URFA’NIN KURTULUŞ SAVAŞI - 3
URFA’NIN KURTULUŞ SAVAŞI - 2
URFA’NIN KURTULUŞ SAVAŞI 11 NİSAN 1920
TERZİ KIZI
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ - 3
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ - 2
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ - 1
BU NE ŞİDDET BU CELAL
REFERANDUMDA EVET Mİ HAYIR MI?
BU MİLLET YENİ BİR TARİH YAZMIŞTIR
HAİN İÇERİDEN OLUNCA KAPI KİLİT TUTMAZMIŞ
KÜRT, TÜRK, ARAP HEPİMİZ KARDEŞİZ
NASIL BİR GENÇLİK YETİŞİYOR
ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN
BOŞANMALAR NEDEN FAZLALAŞTI
11 NİSAN KURTULUŞ SAVAŞI VE KÖRELEN MİLLİ DUYGULARIMIZ
ÖLDÜRÜLEN BİN KADIN VE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
SİGARA=ÖLÜM
DERDİNİZ ÖZGÜRLÜK DEĞİL
BABALAR GÜNÜ KUTLU OLSUN
SEÇİMİN ARDINDAN
İSTANBUL DENİNCE AKLA FATİH SULTAN MEHMET GELİR
SEÇİM ARENASI RİNG BAŞLADI
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ
KURTULUŞ SAVAŞIMIZIN İKİ KAHRAMAN KADINI
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
KARACADAĞ’A SAHİP ÇIKMAYANLAR UTANSIN
AVRUPALILAR KENDİLERİNE OSMANLIYI HATIRLATAN TÜRKLERİ SEVMEZ
14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ ROMALI PUTPEREST VE AZİZLERDEN KALMA BİR GÜN
KAZANCI BEDİH EFSANESİ
KADIN CİNAYETLERİNİN KORKUTUCU BOYUTLARI
DUYURULUR BELEDİYE’NİN SORUMLULUKLARI VE GÖREVLERİ
URFA'YI ANLATAN REZİL DİZİLERE KİM DUR DİYECEK
YÖREMİZDE KADININ HAYATINDA YOK, YOK
ÖLÜMLERİNİN 6. YILIDA ANNEM VE SERDAR GÜLLÜOĞLU
BABALAR GÜNÜ
12 HAZİRAN DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ
URFA KURTULUŞ SAVAŞINDAN KURTULUŞ MÜZESİNE
URFA YİNE SİYASET DERSİ VERDİ
SİYASET HİÇ BU KADAR KİRLENMEMİŞTİ
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı