Yazı Detayı
16 Nisan 2016 - Cumartesi 10:59 Bu yazı 1310 kez okundu
 
KARAKÖPRÜ’DE ALİ BABA HAYRATI
Ali TUTLUOĞLU
alitutluoglu_1976@outlook.com
 
 

IV. Murat Bağdat Seferine çıkarken yanına Hocası olan Şazeli Ali Dede'yi de alır. O zaman ki şartlar da uzun bir sefer sonucunda Bağdat Osmanlı Ordusu tarafından fethedilip şehir selamete kavuşturulduktan sonra, dönüşe geçildiğinde Urfa'ya varan Padişah ve Hocası; Şazeli Şeyhlerinden olan Erenköylü Hasan'el-Şazeli oğlu Şazeli Ali Dede Urfa'da Harrahman'da, yani bugünkü Balıklıgöl dediğimiz yerde IV. Murat ve Ali Dede konaklarlar.


Padişah; Hocasının burada kalması yönündeki meylini görünce ve Ali Dede'nin yaşlılığından dolayı da tekrar İstanbul'a, payitahta dönmesine gönlü razı olmaz ve Erenlerin Evi denilen yeri şu anki Şazeli Ali Baba Türbesinin bulunduğu yeri ve yanındaki yerleri kendilerine vererek burada kalması ve öğrenci yetiştirmesini, hizmet etmesini ister. Bunların giderleri içinde Şazeli Ali Dede'ye bazı vakıf arazileri temin eder.

Bu çocukların okuması ve barınması için bazı şartları da Karaköprü Ali Baba Camisi'nde asılı olan Osmanlıca Belgede (Berat) sayar. Karaköprü'nün temlüküne dair berattır, diye başlayan bu Osmanlıca Belge'de, bir Osmanlı Köyü olan Karaköprü'den asker alınmaması, vergi alınmaması; ama bununla beraber her gün bu yetişen öğrenciler tarafından IV. Murat'ın ruhu için ve şehir Osmanlı Akerlerinin ruhları için her gün hatim indirilmesi ve her yıl burada yaşayan halktan toplanan erzaklarla, eşyalarla bir Hayrat yapılmasını bundan da yoldan gelen geçen fakir fukaranın garip gurabanın yemesi için bir hayratın yapılmasını yazdırmıştır.

 İşte bu düşüncelerle Ali Baba üç yüz elli yıl önce burada yaşayan insanlardan sonbaharda, ekinler kaldırıldıktan sonra herkesin kendi hükmüne göre vereceği ve verdiği yardımlarla bir yardım havuzu oluşturulur. Kimisi para, kimisi koyun, kimisi büyük baş hayvan kimisi ise bir atımlık tuz...

Yani herkes kendi hükmüne göre yardımda bulunur ve imece usulüyle toplanan bu eşyalar o zaman Ali Baba'nın öncülüğünde Köyün Önü'nde kazanlar kaynatılarak, o zamanın ünlü bir yemeği olan "Keşkek" pişirilerek güzel bir sonbahar hafta sonunda yapılarak herkesin faydalanmasını ve dua edilmesini sağlardı.

Uzun yıllardır devam eden bu güzel gelenek halen kendi özüne uygun olarak Öz Karaköprülüler tarafından devam ettirilmektedir.

 Geçen yıl Merkez Mahallesi Muhtarı Sayın Mahmut YILMAZ'ın öncülüğünde yapılan Hayrat'ta 8500 kişiye yemek verilmişti. Tabii mevlit okutulmuş, dualar, tekbirler ve Fatihalar eşliğinde Ali Baba ve IV. Murat'ın ruhlarına hediyeler gönderilmişti. Güzel bir etkinlik olmuştu ve halk arasında şuna da inanılır; eğer bu Hayrat yapılmazsa o yıl kurak geçer ve kaza ve belalar eksik olmazmış köyün üstünden, diye…

Bu sene inşallah yine Karaköprü Merkez Ali Baba Mahallesi Muhtarı Sayın Mahmut YILMAZ'ın öncülüğünde ve tertip komitesinin çalışmalarıyla; 17 Nisan 2016 Pazar Günü saat 10:00-14:00'te Merkez Ali Baba Mahallesi Ali Baba Camii önünde Hayratı gerçekleştirecekler.

Yani 350 yıllık bir geleneği kendi özüne uygun olarak kendi mekanın da yapacaklar inşallah; tüm Şanlıurfalıları beklediklerini ifade eden Muhtar bu gelenekle ilgili çok güzel dostlukların oluştuğunu ve çoğu insanın kendisini arayıp hem katkıda bulunmak istediklerini hem de teşekkür ettiklerini ifade etti.

Biz de 2010 yılında kurulmuş olan Karaköprülüler Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği'nin yeni yerine taşınmasından dolayı yeni binanın açılışını Hayratın yapıldığı gün olan o güzel günde yapalım dedik ve o gün saat 12.00'de hayratın yapıldığı yerde dualarla, yeni Dernek binamızın açılışını gerçekleştireceğiz inşallah…

Herkesi bu hayrın ve hesanatın dağıtıldığı günde, duaların ve Fatihaların okunduğu bu güzel günde Derneğimizin yeni binasının açılışına bekliyoruz. Hayırlara vesile olması temennisiyle, kalın sağlıcakla…!

Vesselam…!

 
Etiketler: KARAKÖPRÜ’DE, ALİ, BABA, HAYRATI
Yorumlar
Diğer Yazılar
HOŞ BİR SADÂ..!
URFALI MEHMET AKİF
MAŞALLAH (!) HERKES KARAKÖPRÜLÜ OLDU
HAK ETTİĞİNİZİ BULURSUNUZ!
GİTMESEYDİN EĞER
BİR ÇAĞRIDIR ŞİİR
GÜL BAHÇESİ
KAHVENİN SERÜVENİ
YOKLUĞUN VARLIĞINDA
ACI HAYAL
BİR SÜRGÜNDÜR YÜREĞİM
NARIN HİKÂYESİ - 2
NARIN HİKÂYESİ - 1
DEDE OSMAN AVNİ HAZRETLERİ
KÜLTÜR ve DİL- 2
KÜLTÜR ve DİL- 1
GİDİŞİNLE...
KIRMIZIDIR AŞKIN RENGİ
SENİ DÜŞÜNMEK
KARAKÖPRÜ'DE ALİ BABA HAYRATI
KALBİN KIRIK TARAFI
BİR ÇAĞDAŞ OZAN'IN CANDAN TANELERİ
SEVMEYİ HEP ERTELEDİK BAŞKA ZAMANLARA
GİTMEK GÜZELDİR ÖTELERE
HERKES KARAKÖPRÜLÜ OLDU
NARIN HİKÂYESİ
BÜYÜKŞEHİR’İN KİTAP TANITIM GÜNLERİ
BİRAZ DA NOSTALJİ
SEVGİLİLER GÜNÜNE DAİR..!
MEHMET AKİF İNAN ve SENDİKACILIK
DEDE OSMAN AVNİ HAZRETLERİ
ÇOCUKLAR ÖLDÜ TURNAM SEN ÖLME
DİL ÜZERİNE BİR DENEME
CAFE'NİN HİKÂYESİ
BEN DE SİZİN KADAR BURALIYIM -2
BEN DE SİZİN KADAR BURALIYIM -1
"BU ŞEHRİN GECELERİ"
ŞANLIURFA'NIN AK ve karası
"HAYIRDA YARIŞANLAR OLUN"
GAP KIZ ANADOLU LİSESİ VE AHMET ÖZYAVUZ
BİR OKUYUCU MEKTUBU
YILDIZ YAĞMURU-2
YILDIZ YAĞMURU-1
AZİZ VALENTİN GÜNÜ…!?
KÜLTÜR DİLİ OLARAK TÜRKÇE
TARİHİ AÇIDAN BAĞIMLILIK
“M. NİHAT KÜRKÇÜOĞLU FIRÇASINDAN” ŞANLIURFA ALBÜMÜ ÜZERİNE
YEŞİLAY ve TBM
ADALET ÖZGÜRLÜK VE ONUR. HER ŞEY İNSANLIK İÇİN
ÖZGÜR DÜŞÜNCEYİ KAVRAMAK
ŞAZELİ ŞEYHİ ALİ DEDE
HZ. İBRAHİM, DERGÂHTA YAPILAN ZİKİRLER VE İHSAN ÇERMİKLİ
YIKILMIŞ BİR MEZARIM Kİ…!!!
ALİ BABA CAMİİ'NDE RAMAZANI YAŞAMAK
MEDENİYETİN ÇILDIRDIĞI AN
IRMAKLARI KAN AKAN COĞRAFYA
URFA’NIN KÜLTÜREL VİZYONU NASIL OLMALI
"KÖMÜR KARASIDIR GÖZYAŞI"
ŞEHİR VE MEDENİYET
YENİDEN MERHABA
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Yağışlı
Güncelleme: 16.01.2019
Bugün
-
Salı
-
Salı
-
Şanlıurfa

Güncelleme: 16.01.2019
İmsak
06:04
Sabah
07:30
Öğle
12:42
İkindi
15:17
Akşam
17:41
Yatsı
19:00
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı