301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
23 Ekim 2017 - Pazartesi 06:58 Bu yazı 874 kez okundu
 
KARAKÖPRÜ'DE ALİ BABA HAYRATI
Ali TUTLUOĞLU
alitutluoglu_1976@outlook.com
 
 

Geçtiğimiz cumartesi Karaköprü Belediyesi her yıl geleneksel olarak düzenlediği Ali Baba ( Dede) Hayratını yaptı. 2016 yılındaki hayratın teması "İnsan"dı bu yıl ki ise 15 Temmuz hain darbe girişiminde hayatını kaybeden şehitlerimize ithafen "Şehitlik" olmuş. 

Güzel bir düşünce ve anlamlı aynı zamanda. Vakıf medeniyetinin İslam kültüründen bugüne kadar gelmesi inancımız olan İslam'ın bu topraklara yansıyışıdır. Aslında İslam demek bir nevi vakıf kültürü, İslam medeniyeti demektir. Osmanlı Devletiyle bu vakıf kültürü zirveye çıkmış halende yaşatılmaya devam etmektedir. 
Ali Baba Hayratı'da bu kültürün bir parçası ve günümüze kadar gelmiş geleneğin bir yansımasıdır. Karaköprü'nün bir Osmanlı Vakfiyesi olduğu ve Şazeli Şeyhi Ali Baba (Dede)'ya vakfedildiği ve bazı şartlarla birlikte bu hayratın her yıl yapılması için vasiyet ettiğini biliyoruz. Yüzyıllardır süregelen bu hayrat geleneği birlik, beraberlik, kaynaşmanın ve yardımlaşmanın vesilesi oluyor. Her sonbaharda artık millet ekinlerini toplamış, kışlık zahiresini hazırlamış bir durumda iken o zaman ki köyün büyükleri bir tertip komitesi kurup herkesin durumuna göre yardım toplardı hayrat yapmak için. 

Kimisi büyük baş bir düve, bazıları prinç, bulgur, sade yağ; bazıları da birazcık tuz ya da biber, salça vererek benim de çorba da tuzum olsun misali elinden ne çıkarsa verirdi. Günlerce hazırlık yapılırdı ve sonbaharın güzel bir hafta sonunda hayrat yapılırdı. Fakir fukara garip guraba bu yemekten nasiplenir ve Osmanlı Padişahlarının ve Ali Baba'nın ruhuna Fatihalar okuyarak bitirirlerdi. Sağ olsunlar Karaköprü Belediyesi de bu hafta sonu güzel bir organizasyonla Ali Baba Hayratını gerçekleştirdi. Emeği geçenleri kutluyorum. 

Vesile olanlara dua ediyoruz Allah hepsinden razı olsun. Ama bazı eksiklikleri de ifade etmeden geçemeyeceğim. Bu sonuçta bir hayrat kalabalık olması ve insanların yemek yemeye gelmesinden dolayı yemeğin gecikmesiyle sabırsız davranması çok doğal; yalnız protokolün geç gelmesinden dolayı ve protokol konuşmalarının uzamasından dolayı vatandaşların uzun süre sabrını ölçmek doğru değil. Bir de oraya gelen siyasilerin hepsinin konuşmaları gereksiz. Sivil Toplum Kuruluşu adına bir kişi konuşma yapsa o da selamlama konuşması olacak şekilde, yoksa sanki iş siyasilerin kendi reklamı yapılıyormuş algısına çevrilir. 

Önceki yıllarda yapılan etkinlikler ve bu hayratta emeği geçenler hatırlatılıp ve yaşıyorsa bir plaket verilir, vefat etmişse ruhuna bir Fatiha okunur şad edilir. Mesela masalara bırakılan "Ali Baba (Dede)" kitapçığı çok hoş olmuş kısa kısa bilgilendirici ve özlemli fotoğraflarla süslenmiş. Geçen yıl bu etkinliğe katılan vefat eden bir milletvekilimizin fotoğrafı konulmuş; ama bu hayratı tüm Türkiye'ye duyuran rahmetli Ahmet Güzel'den bahsedilmemiş. Ahmet Güzel ki bu hayratta binlerce fakir çocuğunu sünnet ettirip kirveliğini de yaparak kalıcı güzel izler bırakmış bir belediye başkanıdır. Daha önceki Belediye Başkanları'ndan da bahsedilebilirdi. Ali Gök ve Nihat Çiftçi'den… Önümüzdeki yıl hayrat yapılırsa hayırlısıyla bence konusu "VEFA" olsun diye düşünüyorum.

 Şazeli Şeyhi Ali Dede ve Karaköprü'nün manevi sahibi Ali Baba'nın türbesine ziyarete giderken buranın manevi dinamiklerini ve kanaat önderlerini ve yakınlarını da alıp öyle gidilmesi gerektiğini, hatimler indirilip mevlitler okutulması bu işin ruhuna daha uygun olur diye düşünüyorum. Son bir şey de bu hayrat her yapıldığı yıl şöyle bir eleştiri gelir, "Hayratı politize ediyorlar." "Siyasileri tek çağırıyorlar." diye, sonuçta bu bir hayrat herkes davetlidir.

 Zaten amaç orada yemek yeme değil; bir geleneği yaşatıp Ali Baba'nın ruhuna fatiha okumaktır ve birlik beraberlik mesajı vermektir vesselam..!        

 
Etiketler: KARAKÖPRÜ'DE, ALİ, BABA, HAYRATI,
Yorumlar
Diğer Yazılar
ADALET ÖZGÜRLÜK VE ONUR. HER ŞEY İNSANLIK İÇİN
GİDİŞİNLE...
HOŞ BİR SADÂ..!
URFALI MEHMET AKİF
MAŞALLAH (!) HERKES KARAKÖPRÜLÜ OLDU
HAK ETTİĞİNİZİ BULURSUNUZ!
GİTMESEYDİN EĞER
BİR ÇAĞRIDIR ŞİİR
GÜL BAHÇESİ
KAHVENİN SERÜVENİ
YOKLUĞUN VARLIĞINDA
ACI HAYAL
BİR SÜRGÜNDÜR YÜREĞİM
NARIN HİKÂYESİ - 2
NARIN HİKÂYESİ - 1
DEDE OSMAN AVNİ HAZRETLERİ
KÜLTÜR ve DİL- 2
KÜLTÜR ve DİL- 1
KIRMIZIDIR AŞKIN RENGİ
SENİ DÜŞÜNMEK
KALBİN KIRIK TARAFI
BİR ÇAĞDAŞ OZAN'IN CANDAN TANELERİ
SEVMEYİ HEP ERTELEDİK BAŞKA ZAMANLARA
GİTMEK GÜZELDİR ÖTELERE
HERKES KARAKÖPRÜLÜ OLDU
NARIN HİKÂYESİ
BÜYÜKŞEHİR’İN KİTAP TANITIM GÜNLERİ
BİRAZ DA NOSTALJİ
SEVGİLİLER GÜNÜNE DAİR..!
MEHMET AKİF İNAN ve SENDİKACILIK
DEDE OSMAN AVNİ HAZRETLERİ
ÇOCUKLAR ÖLDÜ TURNAM SEN ÖLME
DİL ÜZERİNE BİR DENEME
CAFE'NİN HİKÂYESİ
BEN DE SİZİN KADAR BURALIYIM -2
BEN DE SİZİN KADAR BURALIYIM -1
"BU ŞEHRİN GECELERİ"
ŞANLIURFA'NIN AK ve karası
"HAYIRDA YARIŞANLAR OLUN"
KARAKÖPRÜ’DE ALİ BABA HAYRATI
GAP KIZ ANADOLU LİSESİ VE AHMET ÖZYAVUZ
BİR OKUYUCU MEKTUBU
YILDIZ YAĞMURU-2
YILDIZ YAĞMURU-1
AZİZ VALENTİN GÜNÜ…!?
KÜLTÜR DİLİ OLARAK TÜRKÇE
TARİHİ AÇIDAN BAĞIMLILIK
“M. NİHAT KÜRKÇÜOĞLU FIRÇASINDAN” ŞANLIURFA ALBÜMÜ ÜZERİNE
YEŞİLAY ve TBM
ÖZGÜR DÜŞÜNCEYİ KAVRAMAK
ŞAZELİ ŞEYHİ ALİ DEDE
HZ. İBRAHİM, DERGÂHTA YAPILAN ZİKİRLER VE İHSAN ÇERMİKLİ
YIKILMIŞ BİR MEZARIM Kİ…!!!
ALİ BABA CAMİİ'NDE RAMAZANI YAŞAMAK
MEDENİYETİN ÇILDIRDIĞI AN
IRMAKLARI KAN AKAN COĞRAFYA
URFA’NIN KÜLTÜREL VİZYONU NASIL OLMALI
"KÖMÜR KARASIDIR GÖZYAŞI"
ŞEHİR VE MEDENİYET
YENİDEN MERHABA
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı