Yazı Detayı
03 Mart 2015 - Salı 08:33 Bu yazı 1084 kez okundu
 
KARACADAĞ’A SAHİP ÇIKMAYANLAR UTANSIN
Emine GÜLLÜOĞLU
eminegulluoglu@gmail.com
 
 

Urfa'ya 170 km uzaklıkta kar kalınlığı 1 m civarında güneydoğunun tek kayak merkezi olan bu yer sadece Urfa için değil güneydoğu Anadolu bölgesi için bir şans. 1919 rakımlı olan bu yer Urfa Mardin Diyarbakır illeri tarafından çevrilmiş durumda Karacadağ'a gittiğinizde gözlerinize inanamayacaksınız.
Her taraf beyaz bir örtüyle örtülmüş sanki. Karacadağ bembeyaz gelinliğini giymiş kendisine elini uzatacak beyaz atlı prensini bekler gibi. O kadar karı bir arada görmek Karacadağ'a gelenleri şaşırtıyor. İnsanlar  beklemediği bir manzara ile karşılaşıyor. Gözlerimizi bu beyaz dağ kütlesinden alamıyoruz.
Güneydoğunun sıcaklığından dolayı hiç kimse bu kadar karla karşılaşacağını beklemediğinden karın çokluğu nedeniyle biraz şaşırmış durumda. Ayaklarınızı yere bastığınız anda dizlerinize kadar kara gömülüyorsunuz. Çoluk çocuk kadın erkek o güzelliği kendi gözleriyle görmek için akın, akın Karacadağ'a koşmuş. Beklemediğim bir kalabalıkla karşılaşıyorum. Gerçekten Karacadağ Güneydoğu için Allah'ın vermiş olduğu bir nimet,Karacadağ sönmüş bir yanardağ. Urfa, Diyarbakır ve  Mardin üçgeni arasında bulunan ve yöredeki insanların yaşam tarzlarını belirleyen bölgeye hayat veren, ziyaretçilerinin akınına uğrayan bir dağ.  buraya kadar her şey güzel. Bu güzel yerde yeterli tesisleri görememek insanın canını acıtıyor.karaca dağ üç yıl önce nasılsa yine aynı bakımsız  haliyle bizleri karşıladı. Üç yıl önce de  Tuvaletlere girenler gerisin geriye çıkıyor.
Lavaboya gidenlere sakın gitmeyin iğrenç diyerek uyarıyor.. Tuvaletlerde su yok, lavabolar akmıyor. Rezalet bir durum. Aradan üç yıl geçmesine rağmen  hiçbir şey değişmemiş. Halen tuvalet ve lavabolarda su yok. Suyu akmayan lavabo ve tuvaletler neden  yapılmış. Böyle rezil ve pis bir durum  ancak bizim bölgemizde olur.  Allah korusun bir kaza olsa onları hastaneye götürecek bir ambulans yok. İnsan hayatının bölgemizde ne kadar ucuz olduğuna bir kez daha şahit oluyoruz. Oysa orada her zaman bir ambulansın hazır beklemesi gerekmez mi?
Kayarken insanların durabilmesi için yapılan bir set yok. Biraz hızlı kayıp duramazsa kayan kişi doğruca kafeterya olarak kullanılan barakaya çarpar. Gerisi Allah'a kalmış. Kavga anında başvurulacak bir polis veya jandarma ekibinin bulunması şart. Hemen yanı başımızda bir kavga çıktı. Adam yaralandı.  hem polis hem jandarma arandı biz oradan ayrılırken saat dört'ü gösteriyordu.  Maalesef o saate kadar ne bir polis nede jandarma gelmişti. Yolların bozuk haline inanamadık. İki saatlik yolu üç saatte aldık. Bu kadar kötü bir yolu hiçbir yerde göremezsiniz. Yolun o halini  Karacadağ'ın bakımsızlığını  görünce oy verip başa getirdiğimiz vekillerden, belediyeden  ve bundan her kim sorumluysa  onlardan utanç duydum.
Bir ilin 11 vekili olsun hiçbir bir işe yaramasın bu gerçekten çok utanç verici bir durum. Kendilerine mevki makam verdiğimiz  vekiller belki de zahmet edip karaca dağa hiç gitmemişlerdir.  Ulu dağ dururken, adamların Karacadağ'da ne işi olur.  Karacadağ'ın o bakımsız halini anlatmak mümkün değil. Oysa haykırıyor olanca gücüyle benim Ulu dağdan ne farkım var diye. Onu ulu dağdan ayıran fark şu aslında ulu dağa sahip çıkan milletvekilleri var, belediyesi var, kaymakamı var. var oğlu var.  Kendisinin mecliste bir dayısının olmadığının farkında olmadan bana yardım eli uzatın diye haykırıyor Karacadağ. İnsanların yemek yiyeceği bir lokanta yok.  O kadar boş alan varken kayak pistinin tam önüne yapılan aldatmaca bir tesis kirden pastan görünmüyor. Oturulacak doğru dürüst bir yer yok. Anlayacağınız her şey çok kötü. Ama, Karda kayanlar pek becerikli, yıllar önce televizyonlarda görüldüğü gibi leğenlerle değil, artık kayaklarla kayıyorlar. Biraz destek ve eğitimle profesyonel kayakçılara taş çıkartırlar. Minicik bir çocuk sülün gibi süzülerek kayıyor Karacadağ'ın zirvesinden gözlerim onu takip ediyor. Usta kayakçılar gibi birkaç kez gidip geliyor, manevralar yapıyor. El işaretiyle yanıma çağırıyorum. En güzel kayanın kendisi olduğunu söylediğimde önce biraz mahcup sonra gururla gülümsüyor. Adını soruyorum." Dildar   Kengiş" diyor.  İkinci sınıfa gidiyormuş. Kendisini Cep telefonundan kameraya aldığımı görünce birkaç kez yine kaydı gerçekten çok güzel kayıyordu ve kendi kendine kaymayı öğrendiğini söylüyordu. Karacadağ'da memnundu bu durumdan. yalnız değildi artık. Ama yinede ona bir elin değil ellerin uzanmasını bekliyordu. Çünkü Kendisine yapılan hizmet sadece kayakçıların zirveye çıkabilmeleri için yapılan 600-700 m uzunluğundaki kayak pisti ve 250 m uzunluğundaki lift ve derme çatma yapılan baraka tesisten başka bir şey değildi.. Oysa Karacadağ yıllarca bu günü beklemişti.
Eyüp peygamber gibi Sabrımı denenmişti yoksa.Yıllar onu hiç yaşlandırmamıştı. O halen  yediverenlerin açtığı karların savrularak sarıp sarmaladığı Karacadağ. Bin bir çeşit nazlı çiçeğe bağrında yer vermiş, bin bir çeşit böcek ve kelebeklerin yatağı olmuş Karacadağ. O bir sevgili, bir şiir, bir masal dağı.  ona hak ettiği değeri(tesisleri) veremiyorsanız  yanı başınızdaki Antep'e havale edin. Onlar ne yapacaklarını gayet iyi bilirler her işte olduğu gibi bunda da başarılı olacaklarından kimsenin şüphesi olmasın.
Karcadağ berbat durumda , Kara Ali berbat durumda. Büyükşehir olduk başımız göğe erdi. Memleket iyicene başıboş kaldı. İnsanlar kaplıcalara ya Antep'e ya Hatay'a gidiyor  ama yanı başındaki  Kara Ali'ye gitmiyor. İnsana neden diye sormazlar mı. Karacadağ dimdik ayakta, kollarını açmış kendisine  uzanacak  bir eli ve onu yapacağı hizmetleri bekliyor. Umarım Karacadağ'a hak ettiği hizmetler bir an önce götürülür.

Sevgiyle kalın.

 
Etiketler: KARACADAĞ’A, SAHİP, ÇIKMAYANLAR, UTANSIN
Yorumlar
Diğer Yazılar
SEN HİÇBİR ŞEY BİLMİYORSUN
URFA AK PARTİ ADAYI
KADINA ŞİDDETE HAYIR DEMEKLE OLMUYOR
KOMŞULUK HAKKI
BERDEL
HİÇ BİR GÜÇ TÜRKİYE’Yİ DURDURAMAZ
URFA’NIN KURTULUŞ SAVAŞI - 3
URFA’NIN KURTULUŞ SAVAŞI - 2
URFA’NIN KURTULUŞ SAVAŞI 11 NİSAN 1920
TERZİ KIZI
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ - 3
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ - 2
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ - 1
BU NE ŞİDDET BU CELAL
REFERANDUMDA EVET Mİ HAYIR MI?
BU MİLLET YENİ BİR TARİH YAZMIŞTIR
HAİN İÇERİDEN OLUNCA KAPI KİLİT TUTMAZMIŞ
KÜRT, TÜRK, ARAP HEPİMİZ KARDEŞİZ
NASIL BİR GENÇLİK YETİŞİYOR
ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN
BOŞANMALAR NEDEN FAZLALAŞTI
11 NİSAN KURTULUŞ SAVAŞI VE KÖRELEN MİLLİ DUYGULARIMIZ
ÖLDÜRÜLEN BİN KADIN VE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
SİGARA=ÖLÜM
DERDİNİZ ÖZGÜRLÜK DEĞİL
BABALAR GÜNÜ KUTLU OLSUN
SEÇİMİN ARDINDAN
İSTANBUL DENİNCE AKLA FATİH SULTAN MEHMET GELİR
SEÇİM ARENASI RİNG BAŞLADI
KENDİ MEMLEKETİMİZDE YABANCI OLDUK
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ
KURTULUŞ SAVAŞIMIZIN İKİ KAHRAMAN KADINI
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
AVRUPALILAR KENDİLERİNE OSMANLIYI HATIRLATAN TÜRKLERİ SEVMEZ
14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ ROMALI PUTPEREST VE AZİZLERDEN KALMA BİR GÜN
KAZANCI BEDİH EFSANESİ
KADIN CİNAYETLERİNİN KORKUTUCU BOYUTLARI
DUYURULUR BELEDİYE’NİN SORUMLULUKLARI VE GÖREVLERİ
URFA'YI ANLATAN REZİL DİZİLERE KİM DUR DİYECEK
YÖREMİZDE KADININ HAYATINDA YOK, YOK
ÖLÜMLERİNİN 6. YILIDA ANNEM VE SERDAR GÜLLÜOĞLU
BABALAR GÜNÜ
12 HAZİRAN DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ
URFA KURTULUŞ SAVAŞINDAN KURTULUŞ MÜZESİNE
URFA YİNE SİYASET DERSİ VERDİ
SİYASET HİÇ BU KADAR KİRLENMEMİŞTİ
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Yağışlı
Güncelleme: 12.12.2018
Bugün
- 11°
Perşembe
- 13°
Cuma
- 13°
Şanlıurfa

Güncelleme: 12.12.2018
İmsak
05:54
Sabah
07:22
Öğle
12:26
İkindi
14:54
Akşam
17:17
Yatsı
18:38
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı