301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
19 Şubat 2015 - Perşembe 08:36 Bu yazı 1365 kez okundu
 
KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ
Mehmet Emin KUŞ
mehmeteminkus@msn.com
 
 

Birçok farklı platformlarda, sohbetlerde ve sosyal medyada Kadın-Erkek eşitliği üzerine yapılan tartışmalara şahit oluyoruz. Bazen bu tartışmalara bizzat katılmak zorunda kalıyoruz. Peki, kadın-erkek eşit midir? Buna beraber bakacağız. Aslında eşitlikten ne anladığımız da önemli. Eşitlik derken neyi kast ediyoruz.

Öncelikle şunu belirtelim ki; Kadın-erkek rekabeti oluşturmak ne kadar yanlış ise, eşit olduğunu iddia etmek de o kadar saçma ve yanlıştır. Kadın-erkek eşit değildir. Aslında kimse eşit değildir. Sadece temel haklarda herkes eşit haklara sahiptir. Tüm insanlar temel haklarda eşittirler. Bunlar başta yaşama hakkı, eğitim, meşru çerçevede yeme, içme, gezme, giyinme… vs.…
 
Yaratıcı/Allah kadını farklı, erkeği farklı yaratmıştır. Erkeğe farklı görev ve sorumluluklar, kadına ayrı sorumluluklar yüklemiştir. İslam da; kadınlara Cihat, nafaka, Cuma namazı gibi sorumluluklar yüklenmediği halde; bunlar erkeklere farz kılınmıştır...
 
Yani erkek-kadın eşit olmadığı gibi rakip te değildirler. Birbirlerine ihtiyacı olan ve birbirlerini tamamlayan karşı cinstirler... Kadın erkek eşitliğini öne sürenler, dinsiz olanlar veya Müslüman olup dini bilmeyenlerdir...

Çünkü üstünlük diye bir şey yoktur. Görev ve sorumluluklar farklıdır. Erkek nafaka/aileyi geçindirmekle sorumlu olduğu için zaten dışarda olur. Kadının-ZARURET- dışında böyle bir mecburiyeti yok! Kur'an; insanlar arasında ki üstünlüğün 'takvada' olduğunu söyler. Yani kim daha fazla Allah'tan ittika ederse, kim daha fazla Allah'ın emirlerine uyarsa, üstün odur. Kadın-erkek fark etmez bu konuda!
 
Erkeğin üstünlüğü meselesini şöyle bir örnekle izah etmeye çalışacağım. Mesela bir hastane düşünelim. O hastanede onlarca uzman doktor olduğu halde, tek bir uzman doktor başhekim olur. Ve o başhekim olan doktor, diğer doktorların hepsinden yetkili ve sorumluluk sahibi olur. Aslında meslek olarak, eğitim olarak diğer doktorlardan bir üstünlüğü olmadığı halde yetki de bir üstünlüğü var ki oda; yüklenen/yüklediği sorumluluktan dolayıdır.

Yani bir kurumda herkes aynı yetkiye sahip olursa, o kurumda işler yürür mü, yürümez! Bu bir idari üstünlüktür. Görev üstünlüğüdür. Kişisel üstünlük değildir.

İşte ailede de üstünlük bu şekildedir. Erkeğin, İslam'ın yüklemiş olduğu sorumluktan dolayı ailede bir görev üstünlüğü vardır. Bu üstünlük kaba kuvvet, baskı kurma değildir, kişisel üstünlükten de değildir. Dediğimiz gibi sadece sorumluluktan gelen bir idare hakkıdır.
 
İslâm'a göre, kadın ve erkek temel haklarda eşit ve birbirini tamamlayan varlıklardır. Gerek ontolojik olarak, gerekse dinî sorumluluk, hukukî ehliyet, temel hak ve hürriyetler bakımından ilkesel bazda kadın erkek ayrımı söz konusu değildir. Ancak kadının konumunun belirlenmesinde, bu ilkesel esasların yanı sıra, İslâm'ın doğup geliştiği toplumlardaki sosyal ve kültürel çevre, özellikle ataerkil aile yapısı etkili olmuştur. Bu durum, İslâm toplumlarında farklı kadın anlayışlarının ortaya çıkmasının da sebebidir.
 
Mesela bazı toplumlar, (Müslüman toplumlar da dahil) kadınları ikinci sınıf gözüyle görmüş, kadınları geri plana itmişlerdir. Kadınlara hizmetçi gözüyle bakıp öyle davranmışlardır.
 
Bunun karşılığında"etki tepki" misali; feminist bir anlayış ve kadını her alana çekmek isteyen bir zihniyet türemiştir.

 Biz kadını aşağılayan, şiddet gösteren zihniyete karşı olduğumuz gibi, kadını erkeğe rakip etmeye çalışan, kadını sokağa çekip cinsel bir obje gibi sunan, kadını çıplaklaştıran, erkekleştiren… Zihniyete de karşıyız.
 
İslam dini kadına değer vermiş, saygınlık kazandırmış ve kadını yüceltmiştir. Kadına kadın kimliği vermiş, fıtratının gereği olan şefkat ve merhamet ile topluma yararlı nesiller yetiştirmeyi yüklemiştir.
 
 Bu yüzden İslam'da kadınlar erkeklerin rakibi değil, tamamlayıcısı ve yardımcısı olarak değer verilmiş ve öyle tanımlanmıştır…
 
 Erkek kadından üstündür tezi yanlış olduğu gibi, eşitlik iddiası da bir safsatadan ibarettir. Daha doğrusu kadını aslından uzaklaştırıp kadın vücudundan para kazanmaya çalışmaktır. Bir yerde okumuştum, galiba bir kadın yazar yazmıştı, ismini not almayı unutmuşum. Şöyle diyordu:

 "Ne zaman bir fuara gitsem, bacaklarını açıp son model arabaların üstüne oturmuş mini etekli mankenleri görsem içim kalkıyor, midem bulanıyor. Ve şaşıyorum: İyi kötü birer kişilikleri olan bu kadınlar, orada öylece durup o arabaların birer aksesuarı gibi pazarlanmayı nasıl içlerine sindiriyorlar? Hem, kadın cinsini bu kadar aşağılatan o kadınlara karşı, hem de onları oraya oturtup müşteriyi kandırarak mal satmaya çalışanlara karşı öfke doluyor içim."
 
 Yazar haksız değil, çünkü kadını özgürleştirmek adına, kadınları köleleştiriyorlar. Paraya, lükse, şöhrete… boğup kadınları fıtratından uzaklaştıran kültür, kadın dostluğu değil, kadın düşmanlığıdır. İnsanlık ve fıtrat düşmanlığıdır. Aile düşmanlığıdır.

Müslümanlıkta kadın sultandır. Dinimiz kadına çok değer vermiş, erkeğe de çok mesuliyet yüklemiştir. İslamiyet'te kadın ev içinde ve dışında çalışmak, para kazanmak zorunda değildir. Evli ise erkeği, evli değilse babası, babası da yoksa en yakın akrabası çalışıp onun her ihtiyacını karşılamaya mecburdur. Kendisine bakacak hiç kimsesi bulunmayan kadına, devletin bakması mecburidir.

İslamiyet'te geçim yükü erkek ve kadın arasında paylaştırılmamıştır. Bir erkek, hanımını tarlada, fabrikada veya herhangi bir yerde çalışmaya zorlayamaz. Eğer kadın isterse ve erkek de razı olursa, kadın kendine uygun bir işte çalışabilir. Fakat kadının kazancı kendisinindir.

Her kadın, bir erkeğin ya kızıdır, ya kardeşidir yahut hanımı veya annesidir. Kadınlara kötü şeyler reva görülmemeli, onlara layık olduğu değer verilmelidir.
 
Uzun lafın kısası, erkek kadından üstün değildir. Kadın-erkek eşitte değildir. Birbirlerine rakip olarak gösterilemezler. Her ikisi farklı cins olup birbirlerini tamamlayan değerli varlıkladır.

Vesselam…

 
Etiketler: KADINERKEK, EŞİTLİĞİ
Yorumlar
Diğer Yazılar
İNSANLAR, HAYVANLAR VE BİTKİLER
HA SİZ YEMİŞSİNİZ, HA KAHVE YEMİŞ
YALNIZLAŞAN KALABALIKLAR
ANLATMAKTAN ANLATMAYA FARK VARDIR
FUTBOL
ADINI HAK EDEN GÜZEL BİR İNSAN
VİCDANSIZ İNSANLAR!
ÜLKELERİN ZENGİNLİK-FAKİRLİK DURUMU ÜZERİNE
HAZAL’IN HİKÂYESİ
YİNE GELDİ HOŞ RAMAZAN
RUHUMUN MASALI/ŞEHRİ URFA
HAYAT BİR SERÜVENDİR
ŞEHRİ URFA’MDA KİTAP FUARI
ÇOK YAŞA ASKER
BAŞKA URFA YOK
KARARI OKUYUCULARA BIRAKIYORUM
ALIŞ-VERİŞ YADA TİCARET
AH GÖZÜ DOYMAZ İNSANLAR AH!
ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, URFA EKONOMİSİNE CANLILIK GETİREBİLİR
HÜKÜMETE AÇIK ÇAĞRI
TOPLUM, SUÇ ALGISI, GÜNAHKÂR, YARDIMLAŞMA VE…
DARBECİLER KURŞUNA DİZİLMELİDİR
DUA ETMEK GEREK
Okuma Parçası - 2
OKUMAPARÇASI
YİNE GELDİ HOŞ RAMAZAN
AĞLAMAK BEDAVA
YALNIZLAŞAN KALABALIKLAR
SÖZÜN ÖZÜ
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ İMİŞ!
KUR'AN'A UYULUR, KUR'AN KENDİNE UYDURULMAZ
CUMHURİYET HALK PARTİSİ (CHP)
BEN ÖZGÜRÜM
OKULLARDA İNGİLİZCE VE KÜRTÇE
TOPLUMDA AHLAK VE VİCDAN BİLİNCİ
AYNADAN YANSIYAN YÜZÜMÜZ
1 KASIM SEÇİMLERİ
CAMİ ADABI
NASIL BİR EĞİTİM?
PKK; RESMİ İDEOLOJİ VE DAYATMACI TÜRKÇÜLÜĞÜN ESERİDİR
NİHAT ÇİFTÇİ HIZLI BAŞLADI
PKK KÜRTLERİ TEMSİL ETMİYOR
İCRAAT ZAMANI
DETAYLI OLARAK TESETTÜR
BAYRAM GELMİŞ NEYİME!
NECM SURESİ, 38. AYET
RAMAZAN VE EĞLENCE
ZALİMLERİN VARACAĞI YER CEHENNEMDİR
GENÇ İNSAN
AK PARTİ, HÜKÜMET KURMAYI DİĞER PARTİLERE BIRAKMALI
NEDEN AK PARTİ?
AHLAK VE SAYGI YERİNE MADDİYATA YÖNLENDİRMEK
BU ÜLKEDE HERKES BİR PARÇA ZULME UĞRAMIŞTIR!
GÜVEN VERMELİ
BU PARTİ OLMADI, BAŞKA PARTİ VERELİM!
POLİSLERİN KEYFİ MUAMELESİ
ŞANLIURFA'NIN ÖZ KAYNAKLARINI HEBA ETMEYELİM
GELİR DAĞILIMINDA Kİ ADALETSİZLİK
FUTBOL
Mehmet Oymak
MERDİ KIPTİ MİSALİ!
NİSSİBİ KÖPRÜSÜ VE SELAHADDİN EYYUBİ
GENEL SEÇİM SÜRECİNDE SİYASAL PARTİLER
TUGAY, PARKOMETRE VE BİRKAÇ TAVSİYEMİZ…
Devlet mi, Vatandaş mı?
SEVGİ İNSANA YAKIŞIR
UZAKTAKİ MÜKEMMELLER!
ALGI PSİKOLOJİSİ ÜZERİNE
ŞANLIURFA’DA Kİ BAZI SORUNLAR ÜZERİNE
ŞUSKi'DE İŞLER NASIL YÜRÜYOR
VİCDANİ SINIRLARI ZORLAYAN İNSANLAR!
VATANDAŞ İLE KONUŞMASINI BİLMEYEN MEMURLAR!
Özelleştirme Sıkıntısı
KORSAN TERÖR DEVLETİ: İSRAİL
ACİL SORUNLAR BELEDİYELERİ BEKLİYOR
ATEŞ, SU, BALIK VE ODUNLAR
OKUMAK
BİR GÜZEL ADAM! MİSBAH HİCRİ
CAMİ ADABINI ÖĞRENMEK VE UYMAK!
OKULLARDA NEDEN CAMİ YOK VE CAMİLERİN ÖNEMİ
HALK SEÇİLENLERDEN HİZMET BEKLİYOR
OKUYUCULAR ÜZERİNE
NEDEN AK PARTİ?
DAR YOLLARDA TRAFİK ÇİLESİ
SABUNU KİRLETEN İNSANLAR!
YOLSUZLUKLAR BAHANE, DEVİRMEK ŞAHANE!
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı