301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
12 Mayıs 2015 - Salı 08:45 Bu yazı 1665 kez okundu
 
KÂBE
Ali AKBABA
ali.akbaba.85@hotmail.com
 
 

İnsanlığın babası Âdem'in cennetten yeryüzüne inmesi ile birlikte Kâbe'nin inananlar için tarihteki yerini aldığı bazı rivayetlerde yer alıyor. Hz İbrahim'in Hanif dinine mensup olanlar ile o zamanın Mekke müşrikleri Kâbe'nin kutsallığına inanıp onu tavaf ederlerdi. Mekke müşrikleri Kâbe'ye gelenleri ağırlardı. Kâbe'ye saygılarından dolayı kimse Mekke ehlinin ticaret kervanlarına saldırmazdı. Bu, yol kesici eşkıyaların bile Kâbe'ye hürmetlerinin olduğunu bize gösteriyor. Sebebine gelince, bu, Kâbe sahibine gösterdikleri hürmettendir. Kâbe Allah'ın evidir.
 
Kuran-ı Kerim'de ayetle sabittir ki, Hz. İbrahim Kâbe'nin temelini yükseltmiş. Rabbimiz şöyle buyuruyor: "Bir zamanlar İbrahim, İsmail ile beraber Beytullah'ın temellerini yükseltiyorlar, şöyle diyorlardı: Ey Rabbimiz! Bizden bunu kabul buyur; şüphesiz sen işitensin, bilensin." (1/ 127).

Yüz binlerce Müslüman günde beş defa namaz ibadetlerini ifa ederken Kâbe'ye yönelerek ifa ediyorlar. Hac ve umre ibadetlerini yerine getirmek için yılda milyonlarca kişi Kâbe'yi ziyaret ediyor… Müslim ve gayrimüslimler için Kâbe'nin kutsal olması bilinmeyen bir şey değildir.

Siyasetçilerin işi oy toplamaktır. Halka yapacakları hizmetleri, projelerini sunarak halkın oylarına talip olurlar.  Esnaf ziyaretleri, otantik olan yerlerde halkla buluşmak, çaylarını içip evlerine teşrif etmek, sorunlarını dinlemek, sorunlarına çözüm aramak, taziyelerine katılmak, S.T.K. ziyaretleri vb. faaliyetlerde bulunurlar. Böylece halkın teveccühünü kazanmaya çalışırlar, inandırıcılıkları nispetinde halkı ikna edip oy almaya çalışırlar. Ama halkın mukaddesatını bir meydanla kıyaslamazlar.

Yol kesicilerin bile Kâbe'ye olan saygılarını yukarda söylemiştik. Yol kesici eşkıyalar kadar da mı Kâbe'ye saygınız olmayacaktır? Biraz bu halkın mukaddesatına saygınız olun!

Bu seçim sürecinde, HDP Eş Başkanı Selahaddin Demirtaş bir mayıs kutlamaları münasebeti ile şöyle bir slogan attı: "Benim için Kâbe nasılsa taksim de öyledir".

Taksim ve Kâbe'yi bir tutan ifade, "Diyaneti kaldıracağız, Kudüs İsrail'indir" ve benzeri ifadeler nasıl bir profil karşımıza çıkarıyor? Bu soruyu sormalıyız. Alacağımız cevap doğrultusunda davranış sergilemeliyiz. Ona göre bizi yönetecek olan kişiyi seçmeliyiz.

Kanaat getirdiğim bir şeyi sizinle paylaşmak istiyorum: Bu, HDP'nin, Kemalizmin Kürt versiyonu olduğunu bize gösteriyor. Bu anlayış, Ortadoğu'da miadını doldurmuş Baas ideolojisi ve seküler anlayıştır. Baas ideolojisinin Ortadoğu'ya getirdiği kan, gözyaşı, şiddet ve şehirlerin yıkımıdır: yetim çocuklar, dul kalan kadınlar, eğitimsiz kalan öğrenciler, çeyizsiz kalan kızlar, vatan hasreti ile köyünde ölmek isteyen yaşlılar, bunların acı serzenişleri...

Bu halk sayesinde siz varsınız; öyleyse halkın kutsallarına saygılı olun diyoruz.

 
Etiketler: KÂBE
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı