301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
15 Ekim 2014 - Çarşamba 08:39 Bu yazı 1524 kez okundu
 
İSLAM'IN ÜZERİNE TİTREMEK
Mustafa KÜÇÜK
 
 

Bilgi kavram haline gelmeden kişinin hayatına bir etkisi olmaz. Bilginin kavram haline gelmesinin yegane yolu kişinin temel düşüncesiyle / amentüsüyle alakasının kurulmasıdır. Amentü ile ilişkilendirilen bilgi kavram haline gelir ve sahibini yürütür. 
   
Kişinin doğuştan getirdiği şeylerden dolayı bir değer kazanması veya kaybetmesi söz konusu değildir. Ancak daha sonra kazandığı niteliklerle ya değer kazanır veya kaybeder. Nitekim Allah (c.c.) şöyle buymaktadır: "Gerçekten biz insanı en güzel biçimde yaratmışızdır. Sonra onu aşağıların aşağısına attık. Ancak iman edip salih ameller işleyenler ayrı. Onlar için kesintisiz bir ecir vardır." (Tin:4,5,6,)
 
 Demek ki insana değer katan iman ve salih ameldir. Diğer bir ifadeyle kişinin İslam'a teslim olunması, bilgilerini onunla ilişkilendirip onun doğrultusunda hareket etmesidir. Aşağılara düşmemek ve değerine değer katmak gibi bir derdi olanların yapacağı yegane şey; İslam'ı bağrına basıp onu her meselenin başı yapmak olacaktır. İslam'ın üzerine titremek olacaktır.       
   
İslam'ın üzerine titremek; zihnini ve amelini İslam'a endekslemektir. Düşünce dünyasının ve davranışlarının merkezine İslam'ı koymaktır. Kar ve zararını, umutlarını ve korkularını, beklentilerini ve kuşkularını, ideallerini, rüyalarını ve hayallerini İslam'ın egemenliğine bağlamaktır.

İslam'ın üzerine titremek; İslamca düşünmek, İslamca yaşamak ve İslamca ölmekle olur. Bireysel. Sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasal hayata dair bilumum meselelere İslam açısından bakmakla olur. Meydana gelen bölgesel ve global her hadiseyi etnik ve bölgesel hiçbir hesap gözetmeksizin İslam'ı önceleyerek değerlendirmekle kendini gösterir. İslam'ı izzet şeref ve namus meselesi yapmakla olur.
  
Saidi Nursi (rahimehullah)'ın dediği gibi "En büyük musibet dine gelen musibettir." Nitekim dinin hayattan uzaklaştırılmasıyla, insanların laik, demokrat ve özgürlükçü düşüncelerin gölgesinde bir hayata mahkum edilmiş olması, insanların ulusal, etnik duygu ve düşüncelerin peşinden koşar hale getirilmiş olması dine indirilebilecek en büyük darbedir. Hâlbuki biz bu milletin tek bir ümmet olduğuna ve ihyasının ihyayı din ile olacağına yakinen inanmış bir milletiz.
  
Bu bağlamda çevremizde meydana gelen sosyal siyasal ve askeri her hadiseyi İslam'ın dünü, bugünü ve yarınını gözeterek tavır almak durumundayız. Filistin, Bosna, Çeçenistan'da, Azarbeycan, Doğu Türkistan, Afganistan, Somali, Arakan ve Miyanmar'da, Pakistan, Hindistan ve Keşmir'de, Tunus, Sudan, Libya ve Cezayir'de, Suriye, Irak,Yemen, Lübnan, İran ve Türkiye'de  Anadolu'da ve Kürdistan'da, Amerika, Avrupa ve dünyanın sair yerlerinde meydana gelen her hadiseyi İslam'ın üzerine titreyerek değerlendirmek durumundayız. Biz Müslümanız başka hesaplar peşinden koşamayız. Arap Baharını'da, Kiev hadisesini de, Cephettünnüsra'yı  Ahrarüşşam'ı ve İŞİD'i de, PKK'yi PYD'yi ve HDP'yi de, CHP, MHP ve AKP'yi de İslam açısından değerlendirmekle mükellefiz. Bize yakışan Hama ve Humus'ta, Akçakale ve Suruç'ta, Haseki ve Ayn-el Arap namı diğer Kobani'de meydana gelen gelişmeleri etnik ve bölgesel hesaplar içine girmeden, İslam'ın istikbalini eksene alarak değerlendirip öylece bir tutum sergilemektir.
 
 Kısacası; ne devletin laik ve ulusal resmi politikaları ve nede Kobani'ye Ayn El Arap denince ırkçılık damarı depreşenlerin güttüğü politikalar bu ümmeti bağlar. Bir yandan Türkiye'deki yerleşim birimlerine eski isimlerin verilmesini dava edip diğer yandan Resulayn'a Serikaniye,  Ayn El Arap'a  Kobani (1) gibi uydurma isimler verecek kadar etnik  kaygıların içinde boğulanların ortaya koyduğu ırkçı politikaların, bu bölgeyi kardeş yapmaya elverişli olmadığı açıktır. Savaş açtıkları devletin resmi politikalarından daha çok ayrıştırıcı, ötekileştirici ve hatta bölücü bir dil kullananların, ümmet kavramına tahammül edemeyecekleri gün gibi ortadadır.
  
 Kaldı ki; Arabıyla, Kürdüyle, Türküyle bu ümmet, yegane kurtuluşunun İslam'ın hayata egemen olmasında olduğuna öyle emindir ki başka hesaplar peşinde koşanlara asla pirim vermez. Vatancı ve milliyetçi duygularla hareket edip yarınlarını karartma vebali ile Allah'ın huzuruna çıkmaktan haya eder.

Varsın sömürgeci büyük küfür devletleri ve onların yerli uzantıları türlü söylem ve eylemlerle onları tahrik etsin! Bu ümmet  "Şu istikbal inkılabatı içinde en gür sedanın İslam'ın sedası olacağını" iyi bellemiş ve ona yakinen iman getirmiştir. "Allah, sizlerden iman edip iyi davranışlarda bulunanlara, kendilerinden öncekileri sahip ve hakim kıldığı gibi, kendilerini de yeryüzüne sahip ve hakim kılacağını vaad etti…" (Nur: 55)
………………………………
1) Asıl ismi Ayn El Arab olan Kobanê'nin, ismini Alman şirketinden aldığını öne süren Muhsin Kızılkaya, "Kobani yüzyılın başında küçük bir köy bile değildi. Bağdat Demiryolu inşası sırasında Almanlar orada bir istasyon kurdular. O yolu yapan şirketin isminden mülhem oraya "Company" yani Şirket anlamında Kobani denilmeye başlandı.(CNN Türk'te Cüneyt Özdemir; 5N1K)

 
Etiketler: İSLAMIN, ÜZERİNE, TİTREMEK
Yorumlar
Diğer Yazılar
TERÖRÜ LANETLEMEK!
ALİM VE TEVAZU
YA ALLAH YA SABIR!
FİKİR SİYASET VE TERÖR
İSLAM’I ARAÇSALLAŞTIRMAK!
İSLAM’A GÜVEN!
İSLAM OLMADAN ASLA!..
FİKİR SİYASET VE ŞİDDET!
EY ALLAH'IN KULLARI KARDEŞ OLUNUZ!
YEMEN KAN AĞLIYOR!
Resulü Anlamak ve Yaşamak!
BÖLÜNMEK Mİ BÜTÜNLEŞMEK Mİ?
ALLAH BİLİR SİZ BİLMEZSİNİZ!
BAŞARISIZ DARBE GİRİŞİMİNDEN NEMALANMAK!
BU HALK UĞRUNDA FEDA OLMAYA DEĞER!
İSRAİL OLUŞUMU İLE NORMALLEŞMEK!..
TÜRKİYE’YE YENİ BİR AMENTÜ LAZIM!
FETİH RUHU ve FETİH KUTLAMALARI!
AKP NAHDA VE İHVAN!
BANGLADEŞ NERE TÜRKİYE NERE!..
YENİ TÜRKİYE!..
LAİKLİK TARTIŞILIYOR!
İSLAM VE SİYASET
BİR İFSAT PROJESİ OLARAK MEDENİYETLER İTTİFAKI!..
PEKİ, YA ÇÖZÜM!
KÜRT TİPİ BAŞKANLIK SİSTEMİ!
SELF DETERMİNASYON FİTNESİNE KARŞI HİLAFET!
REJİM MUHASEBESİ!
MEHTER MARŞI!
BÜYÜK ŞEYTAN!
MOLLA SARAY İLİŞKİSİ!
G 20 ve AİLE FOTOĞRAFI!
SON KEZ KAZANAN DEMOKRASİ OLSUN!
Çağdaş Büyü/Algı Operasyonu
DEMOKRASİ TERÖRÜ!
KÜFRÜN EGEMENLİK TEMİNATI DEMOKRASİ!
Siyasi Partiler ve Gerçekler!
Yedi Düvel ve Türkiye !
KIYIYA VURMAK!
DEMOKRASİ ve İSTİKRAR!
DÜŞ ÜMMETİN YAKASINDAN ABD!
RAHMET BAYRAMLA TAÇLANIRKEN!
Ramazan Kerim!
DOĞU TÜRKİSTAN ve HİLAFET
ABD İLE İŞ TUTMAK!
LÜBNAN'DAN KÜRDİSTAN'A HİLAFET HİLAFET!
LAİKLİK VE ULUSÇULUK BİZİ TÜKETMEDEN!
AYNI DELİKTEN DEFALARCA SOKULMAK!
MİLLETVEKİLİ ANDI KALDIRILMADIR!
MİRAÇ KUDÜS HİLAFET!
AH ŞU SİYASET!
HDP BARAJI AŞAR MI !?
1915 Olayları ve Ermeniler!
Üç Aylar ve İslam Ümmeti
KÖKLÜ DEĞİŞİM DERGİSİ
İran Ümmetin Sabrını Zorluyor!
BİLADÜŞ-ŞAM KIYAMI BEŞ YAŞINDA
SEKÜLER DEĞERLER VE KADIN
TOKİ VE ZİHNİYET
S T K'lar ve Gerçekler!
Sistem Dilenciliği!
Ümmet İslam’ı Korumaya Muktedirdir
Nissibi / Selahaddin Eyyubi
Deniz Feneri / Günyüzü
SURİYE KIYAMI HEDEFİNE YÜRÜYOR!
İSLAMOFOBİ BATI’YI VURUYOR
Cebir Yok, Şiddet Yok, Zulüm Var!
Dersimiz Osmanlıca
İNSAN HAKLARI GÜNÜ
Urfa Eski Urfa Değil!
Meydan Okuyorum!
AMERİKA'YA KİM DUR DİYECEK?
AH KUDÜS!
“BİJİ SEROK OBAMA” ÖYLE Mİ?
İSLAM VE BAĞIMSIZLIK
İSLAM OLMADAN ASLA!
REEL POLİTİK ÇIKMAZI
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı