301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
07 Ağustos 2015 - Cuma 10:03 Bu yazı 1070 kez okundu
 
İCRAAT ZAMANI
Mehmet Emin KUŞ
mehmeteminkus@msn.com
 
 

  İnsanlar yaşadıkça ihtiyaçlarda yaşar, bir ihtiyaç biterken yenisi başlar.  Dünya döndükçe sorunlar, eksik ve hatalar olacak ve bitmeyecektir. Farklı ihtiyaçlar yeniden doğacaktır. Bu işin doğasında olan bir şeydir. 
 
Yani buna aynı zamanda Allah-u Teâlâ'nın kanunu diyebiliriz. Çünkü insanoğlunun fıtratında hep istemek, hep yenisine sahip olmak vardır. Bu yüzden içinde bulunduğumuz zaman ve mekânın tüm ihtiyaçları karşılandı, artık başka şeye ihtiyacımız yok diyemeyiz. Sonra ki aşamalarda yeni ihtiyaçların olması kaçınılmazdır.
 
Tabi ki yeni ihtiyaçların hep doğacak olması demek; vatandaşın haklı taleplerine karşılık vermemek demek değildir. Unutulmamalı ki; yönetime talip olanların ve başa gelenlerin asli görevleri;  bulunduğu makamın hakkını vermek ve halkın/toplumun haklı taleplerine karşılık vermektir.
 
Bugün tabloya baktığımız zaman Şanlıurfa'da birçok ciddi sorunlar görüyoruz.  Sağlık, ulaşım/trafik, işsizlik, eğitim…vd.
 
 Kaç kez yazıldı, çizildi, haberlere konu oldu… ancak henüz yeni bir doğum hastanesi yapılamadı. Bugün Şanlıurfa'nın hızla gelişen nüfus çoğunluğuna ve doğurganlık oranlarına baktığımız zaman ve bununla beraber, yüksek sayıda göç alan bir kent olması sebebiyle mevcut doğum hastanesinin halinin tam bir trajedi olduğunu söyleyebiliriz.
 
Şanlıurfa kadın doğum hastanesi, günümüz şartlarında ancak bir ilçenin talebini karşılayabilecek yapıdayken; Şanlıurfa gibi büyük ve doğum oranıyla Türkiye'nin en çok doğumun yapıldığı bir kentin ihtiyacına nasıl karşılık verebilir ki?
 
Hastanenin fiziki yapısı, mevcut oda ve yatak sayısı, doktor ve personel sayısı, sağlık teçhizatları ile… kısaca hiçbir yönden modern tıbbın, çağın ve kentimizin talebini karşılaması mümkün değildir.
 
Hakeza çocuk hastanesinin de doğum hastanesinden bir farkı yoktur. Zaman zaman ulusal haberlerde de konu olmuştur. Bazen bir yatakta 3-4 hasta çocuğun yatırıldığına Urfa halkı olarak hepimiz şahit olmuş veya duymuşuzdur.
 
Diğer hastaneler bunlar kadar olmasa da onlarda da birçok eksik ve aksaklıklar var. Ancak yeni doğum ve çocuk hastanelerine çok acil ihtiyaç vardır. Olmazsa olmazdır. Ertelenecek bir durumu kalmamıştır.
   
Sağlıkta sorun varda diğer kurumlarda yok mu? Şanlıurfa büyükşehir oldu, belediyeler kuruldu, Şanlıurfa Büyükşehir ve merkez ilçelerin tümü iktidar partisinden… Aradan tam 18 ay (bir buçuk yıl) geçmesine rağmen gözle görülür ciddi bir çalışma fark edilmedi. 
 
Trafik ve yollar başlı başına bir çile. Kenar semtlerde ki caddeler dar, kaldırım yok, hem yayalar, hem de sürücüler trafikte adeta isyan ediyorlar. Bugün SSK Caddesi, Süleymaniye caddesi, Eyyubiye ve daha birçok caddeler alternatif yollar olmadığı için tek cadde ile mevcut trafiği kaldırmıyor. Bu konuları daha öncede kaç kez bu köşede dile getirdim. Yine yazmak zorunda kaldığım için üzgünüm! Keşke bu sorunların bir kısmı hal olsaydı da bunun yerine başka şey yazabilseydim!
 
Ticari yönden Urfa ekonomisine büyük katkı sunacak, yılda en az 10 farklı sektörün ihtiyaç duyduğu FUAR… evet Urfa'nın acilen hem kongre merkezi olarak kullanılabileceği tam donanımlı bir FUAR merkezine ihtiyacı olduğunu daha öncede yazmıştık.
 
Evren sanayi sitesi ile Karaköprü (otogar kavşağına) bağlanacak olan çevre yolu kaç yıldır bitirilmedi. Sadece Devteşti/Ahmet Yesevi bölgesinde geçici bir yol açıldı ve olduğu gibi bırakıldı, şu anda herhangi bir çalışma yok gibi…
 
Büyükşehir belediyesi sözde 3 tane köprülü kavşağın ihalesini vermişti. Ancak bu kavşaklarda (Sırrın, Karaköprü/otogar ve Akçakale çevre yolu kavşakları) herhangi bir çalışma yok, henüz bir başlangıç yok…
 
Buradan büyükşehir belediye başkanı Sayın Celalettin Güvenç başta olmak üzere, tüm yetkililere sesleniyorum. Halkın halkın taleplerini iletiyorum. Bilesiniz ki; halk sizden çok şey bekliyor ve şu anda çalışmalarınızdan memnun değiller. Gözle görülür ciddi proje görmedikleri için halk çok tepkili. Sizin köy yollarına, Halfeti, Bozova/Çatak gibi yerlerde ciddi çalışmalar yaptığınızı biliyorum ancak bu yeterli değil, önünüze bakmanız için yeteri kadar zaman harcadınız, artık mazeret yerine çalışma üretmeniz gerekiyor!
 
Ayrıca büyükşehir imar dairesi çarpık kentleşmeye dur demelidir. Devteşti, Süleymaniye ve Direkli bölgelerinde halen çarpık kentleşme tam hız devam ediyor. Bitişik nizam, 4 katlı binalar dikiliyor, direkli mahallesinde 3 kat imar olmasına rağmen 7 Haziran seçim arifesinde işini uyduranlar dördüncü katı tamamladı. Arsa olarak başlayanlar da dört katlı binayı dikti. Bu işin kontrolünü kim yapıyor, kim izin veriyor?  Bu konuyu da buradan yetkililere ihbar ediyorum.
 
Bugün Devteşti, Süleymaniye, Direkli ve Ahmet Yesevi mahallelerinde (o bölgenin tamamında) çarpık kentleşme var. Havasız, nefes almayan bitişik nizam bir şehir kuruluyor ve buna müdahale eden de yok…
 
Sorunlar ve eksikler saymakla bitmez. Bu sebeple biz şimdilik bunlarla yetinelim de, yeri ve zamanı geldiğinde toplum yararı ve menfaati doğrultusunda tekrar tekrar yazmaktan üşenmeyeceğiz.
Vesselam…

 
Etiketler: İCRAAT, ZAMANI
Yorumlar
Diğer Yazılar
İNSANLAR, HAYVANLAR VE BİTKİLER
HA SİZ YEMİŞSİNİZ, HA KAHVE YEMİŞ
YALNIZLAŞAN KALABALIKLAR
ANLATMAKTAN ANLATMAYA FARK VARDIR
FUTBOL
ADINI HAK EDEN GÜZEL BİR İNSAN
VİCDANSIZ İNSANLAR!
ÜLKELERİN ZENGİNLİK-FAKİRLİK DURUMU ÜZERİNE
HAZAL’IN HİKÂYESİ
YİNE GELDİ HOŞ RAMAZAN
RUHUMUN MASALI/ŞEHRİ URFA
HAYAT BİR SERÜVENDİR
ŞEHRİ URFA’MDA KİTAP FUARI
ÇOK YAŞA ASKER
BAŞKA URFA YOK
KARARI OKUYUCULARA BIRAKIYORUM
ALIŞ-VERİŞ YADA TİCARET
AH GÖZÜ DOYMAZ İNSANLAR AH!
ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, URFA EKONOMİSİNE CANLILIK GETİREBİLİR
HÜKÜMETE AÇIK ÇAĞRI
TOPLUM, SUÇ ALGISI, GÜNAHKÂR, YARDIMLAŞMA VE…
DARBECİLER KURŞUNA DİZİLMELİDİR
DUA ETMEK GEREK
Okuma Parçası - 2
OKUMAPARÇASI
YİNE GELDİ HOŞ RAMAZAN
AĞLAMAK BEDAVA
YALNIZLAŞAN KALABALIKLAR
SÖZÜN ÖZÜ
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ İMİŞ!
KUR'AN'A UYULUR, KUR'AN KENDİNE UYDURULMAZ
CUMHURİYET HALK PARTİSİ (CHP)
BEN ÖZGÜRÜM
OKULLARDA İNGİLİZCE VE KÜRTÇE
TOPLUMDA AHLAK VE VİCDAN BİLİNCİ
AYNADAN YANSIYAN YÜZÜMÜZ
1 KASIM SEÇİMLERİ
CAMİ ADABI
NASIL BİR EĞİTİM?
PKK; RESMİ İDEOLOJİ VE DAYATMACI TÜRKÇÜLÜĞÜN ESERİDİR
NİHAT ÇİFTÇİ HIZLI BAŞLADI
PKK KÜRTLERİ TEMSİL ETMİYOR
DETAYLI OLARAK TESETTÜR
BAYRAM GELMİŞ NEYİME!
NECM SURESİ, 38. AYET
RAMAZAN VE EĞLENCE
ZALİMLERİN VARACAĞI YER CEHENNEMDİR
GENÇ İNSAN
AK PARTİ, HÜKÜMET KURMAYI DİĞER PARTİLERE BIRAKMALI
NEDEN AK PARTİ?
AHLAK VE SAYGI YERİNE MADDİYATA YÖNLENDİRMEK
BU ÜLKEDE HERKES BİR PARÇA ZULME UĞRAMIŞTIR!
GÜVEN VERMELİ
BU PARTİ OLMADI, BAŞKA PARTİ VERELİM!
POLİSLERİN KEYFİ MUAMELESİ
ŞANLIURFA'NIN ÖZ KAYNAKLARINI HEBA ETMEYELİM
GELİR DAĞILIMINDA Kİ ADALETSİZLİK
FUTBOL
Mehmet Oymak
KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ
MERDİ KIPTİ MİSALİ!
NİSSİBİ KÖPRÜSÜ VE SELAHADDİN EYYUBİ
GENEL SEÇİM SÜRECİNDE SİYASAL PARTİLER
TUGAY, PARKOMETRE VE BİRKAÇ TAVSİYEMİZ…
Devlet mi, Vatandaş mı?
SEVGİ İNSANA YAKIŞIR
UZAKTAKİ MÜKEMMELLER!
ALGI PSİKOLOJİSİ ÜZERİNE
ŞANLIURFA’DA Kİ BAZI SORUNLAR ÜZERİNE
ŞUSKi'DE İŞLER NASIL YÜRÜYOR
VİCDANİ SINIRLARI ZORLAYAN İNSANLAR!
VATANDAŞ İLE KONUŞMASINI BİLMEYEN MEMURLAR!
Özelleştirme Sıkıntısı
KORSAN TERÖR DEVLETİ: İSRAİL
ACİL SORUNLAR BELEDİYELERİ BEKLİYOR
ATEŞ, SU, BALIK VE ODUNLAR
OKUMAK
BİR GÜZEL ADAM! MİSBAH HİCRİ
CAMİ ADABINI ÖĞRENMEK VE UYMAK!
OKULLARDA NEDEN CAMİ YOK VE CAMİLERİN ÖNEMİ
HALK SEÇİLENLERDEN HİZMET BEKLİYOR
OKUYUCULAR ÜZERİNE
NEDEN AK PARTİ?
DAR YOLLARDA TRAFİK ÇİLESİ
SABUNU KİRLETEN İNSANLAR!
YOLSUZLUKLAR BAHANE, DEVİRMEK ŞAHANE!
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı