301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
06 Mayıs 2016 - Cuma 09:00 Bu yazı 1037 kez okundu
 
"İçin cennet, dışın cehennem olsa, sana asla dönmem"
S. Ahmet KAYA
seyyidak@hotmail.com
 
 

Şehirlerin hafızası olduğu yönünde kabul görmüş genel bir kanaat vardır. Buradan hareketle, şehir hakkındaki tasavvurlarımızın, hatta bir yerde teorik ve ütopik düşüncelerimizin pratiğe dönüşmesi olanağı da doğabilir bu durumda. Doğuyor da. Nitekim şehrin içerik ve eylemleriyle vardığı yahut ortaya çıkmasına sebep olduğu bu sonuç, bize şehirlerin aynı zamanda canlı birer organizma gibi kabul edilmesi algısını ve imkânını da veriyor elbette… Canlı organizmalara ait melekelerin bu şekilde şehir organizasyonu üzerinde neşvünema bulması, bir yerde şehir hafızasının, şehir zihniyetinin ortaya çıkmasına da zemin hazırlıyor demektir.

Şehre bu zaviyeden bakıldığında, elbette bir şehir karakterinden ve dolayısıyla zihniyetinden bahsedilebiliriz. Bu zihniyet yapısının, tıpkı bir insan zihniyeti gibi hayat hakkında çeşitli tasavvurları ve hayata geçmiş eylemleri olabilir. Ki öyledir de; çünkü insansız bir şehir düşünülemeyeceği gibi, insan eli değmeden kurulmuş bir şehir de tasavvur edilemez. Çünkü yeryüzünde böyle bir şehir yoktur. Dolayısıyla şehir ve insan arasında öteden beri var olan doğal ve kadim bir ilişki vardır ve bu ilişki, ilk günden bu yana gelişerek, daha da sıkılaşarak sürüp gelmekte bu güne… İlişkinin böylesine yoğun olduğu bir birliktelikte, zihinsel bir oluşumdan da söz edilebilir elbette. Sözü özele indirgeyecek olursak eğer, Urfa'nın şehir zihniyetinden ve bu zihniyetin oluşumuna kaynaklık eden nedenlerden bahsedebiliriz… Ki, bizim asıl varmak istediğimiz nokta da bu son cümlede geçen nedenler ve onların bir şehrin zihni ve ahlaki karakteri üzerinde yarattığı değişim…

Urfa, nev'i şahsına münhasır bir şehir. Dünyanın bilinen en eski şehirlerinden biri, kadim şehir (arkeolojik kazılara göre en eski şehir). Dolayısıyla avantajları da sorunları da kendine göre. Sorunlarının ve çözüm yollarının ipuçlarını öyle kolay ele vermeyen, kendi içine kapanık, kibirli, haset, kendini beğenmiş bir şehir Urfa… Yani her şeyiyle zor bir şehir ve kendini öyle kolay kolay ele vermeyen bir şehir… Kendini kolay teslim edecek bir yapıda da değil... Zaten bu yüzden, sorunlu bir şehir ve bu yüzden sorunları, kolay kolay halledilemiyor…

Bilen insanların fark edeceği gibi bu sorunların daha çok bu zihniyet sonucu oluşan ve neredeyse memleketin bütün sorunlarının temel alt yapısını doldurduğunu ve bu sorunların halledilememesinin nedeninin de bundan kaynaklandığını fark edeceklerdir. Asıl ve tek başına bütün sorunların kaynağını oluşturan bu zihinsel sorun halledilmeden, diğer sorunların çözüm bulması da söz konusu değildir. En azından bu, şu anda mümkün görünmüyor.

Urfa'nın en büyük sorunu şüphesiz, zihniyet kaynaklı sorundur, dedik… Üstelik bu savımızı doğrulayacak yığınla gerekçe söz konusu. Bu gerekçeleri tekrar etmenin gereği yok. Esas burada önemli olan sorunları tekrar tekrar sayıp-dökmek değil, bu sorunlara kaynaklık eden zihniyetin ne olduğu ve neden bu kadar etkili olabileceği gerçeği… Asıl irdelenmesi ve çözüme kavuşması gereken nokta da bu… Bu zihniyetin ne olduğu ve neden bu kadar etkili olduğu gerçeği, tespit edildikten sonra sanırım problemlerin çözümü daha da kolaylaşacaktır.

******
Her zaman ve her yerde Urfa'nın kadim bir tarihinin olduğunu, tarihsel ve dinsel öğeler açısından zengin ritüellere sahiplik ettiğini; bunlardan dolayı da kıskanılacak bir şehir olarak, çevresine fiyaka attığını ve atmaya hakkı olduğunu söyler dururuz. Bu haleti ruhiye bize, beraberinde müthiş bir özgüven ve haklı bir övünme gerekçesini sunuyor. Ama bu durum, aynı zamanda da çok tehlikeli ve içinden çıkılmaz bir girdaba da bizi sokmuyor değil... Önümüze fark ettirmeden kalın duvarlar örüyor; dış dünya gerçekleriyle adeta irtibatımızı kesiyor, hatta kendi kendimizle bile bir araya gelmemize engel oluyor. Aynı zamanda bizde, kıskançlık ve hasetlik duygularının kabarmasına da vesile oluyor.

Urfa'nın sahip olduğu zenginlikler, aynı zamanda Urfa'nın kibirlenmesine sebep olmakta ve dolayısıyla bu da geri kalmanın gerekçelerini Urfa'nın aleyhine olacak şekilde oluşturmaktadır. Çünkü sadece kendini beğenen insan nesnelliği bir kenara iter, eşyaya ve gerçekliğe bakışı kibirli olur. Her şeye tepeden bakar ve küçük görür. Kibirli olmayı, vakar sahibi olmak gibi görmeye başlar. Çok tehlikeli bir durumdur bu. Zira sahip oldukları onda böyle bir psikolojinin oluşmasına sebep olmuştur ve kendini bu şekilde görmeye başlamıştır.

Urfa, aslında böylesi bir psikolojinin çok tehlikeli olduğunun farkında. Gelişmenin, erdemleşmenin, medenileşmenin önündeki engel olduğunun da. Ama bu durum kendisinde öylesine kuvvetli bir etki bırakmıştır ki, bir türlü bu etkiyi kırıp üstünden atamıyor. Kendini adeta bu dairenin içine hapsetmiştir. Habire bunun peşinden çıkmazlara doğru sürüklenip gidiyor. Bir türlü kendine gelemiyor. Aklıselim ile hareket edemiyor, düşünemiyor. Bunun farkında olan ve bu soruna mantıklı çözümler getiren aydınları da kendi içinde barındırmıyor. En azından onu etkisizleştiriyor. Urfa'dan hicret eden Şair Halil Gülüm, dostu Naci İpek'in eline tutuşturduğu kâğıt parçasına şöyle yazmıştı:

"İçin cennet, dışın cehennem olsa, sana asla dönmem."
Urfa'yı terk eden birçok aydın, eminim ki aynı duygularla Urfa'dan ayrılmıştır. Onların bir daha geri gelmemesi de, günün birinde Urfa'ya tekrar geri dönme özlemi içinde olmaması da bunu gösteriyor… Onları Urfa'dan soğutan ve uzaklaştıran, bu duygunun kuvvetli bir şekilde oluşmasına sebep olan şey ne olabilir?

Urfa, haset bir şehir… Huzuru ve gelişmeyi, hatta bir yönüyle medenileşmeyi de engelliyor bu vasıf. Nedendir bilinmez ama bu, Urfa'da çok yoğun bir şekilde öne çıkmış durumda… Eminim, sosyologların bu konuda söyleyecekleri bir şeyleri vardır mutlaka… Herhalde (naçizane), bu durum Urfa'nın küçük ve kapalı bir şehir olmasından kaynaklanıyor diye düşünüyorum… Oysa Urfa'nın tarihi ve kültürel misyonundan kaynaklanan toplumsal refleksleri, bu tür bir kapalılığı uzun zaman önce üzerinden atması gerekirdi. Çünkü kadim şehirler, büyük düşünen şehirlerdir; hayalleri de buna göre. Dolayısıyla kayıpları da…

Vefasızlık… Urfa, kendi içinden çıkmış evlatlarına karşı her zaman vefasız olmuştur. Onu hep görmezden gelmiştir. Adeta yok hükmünde saymıştır. Urfalıya karşı yabancının el üstünde tutulması, Urfa'nın terazisinin Urfalıyı hafif tartması da herhalde bundan olsa gerek.

Kıskançlık, görmezden gelme, kendini beğenme, kibir… Urfalı'nın yakasını bırakmayan hasletler… Şikâyetçi olduğumuz ve doğru düşünmeyi, ilerlemeyi, özgünlüğü, sevgiyi, kardeşliği engelleyen bir zihniyetin oluşmasına zemin hazırlıyor bu hasletler ne yazık ki…

 
Etiketler: "İçin, cennet, dışın, cehennem, olsa, sana, asla, dönmem"
Yorumlar
Diğer Yazılar
AK PARTİ’DE ‘AK’IN TUTULMASI
AK PARTİ’DE ‘AK’IN TUTULMASI
VAHY İLE DÜŞÜNME
MÜSLÜMAN’CA DÜŞÜNMEK…
ZİHNİYET KARMAŞIKLIĞI…
SELAHADDİN’İN KİTABI
BOYUNDAN BÜYÜK İŞLERE KARIŞMAK
FOLKLOR VE VAR OLMA YA DA FABLÊN KURDÎ
AHLAK VE HUKUK
HZ. MUHAMMED (SAV)’İ ANLAMAK…
Aşkın ve Geleneğin Şiiri “ESKİ GÜNLERDEN KALAN”
KİTAP FUARI İÇİN ÖNERİLER
Mekân ve Aşk ŞEHİR
KIVIRLIK KUŞLARI…
DOLAR… YA DA KAPİTALİZMİN HÜKÜMRANLIĞI
ANADOLU’DAN BİZE KALANLAR VEYA SANATIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
HAC VE AHLAK
YAZMAK…
SANAT ESERİ VE İŞLEYİŞ BİÇİMİ
12 Eylül darbesi dolayısıyla ŞİİR VE SAVUNMA
İBRAHİM’İN MEDİNE’Sİ
KADIN ERKEK EŞİTLİĞİ
“KIRILMALAR” DOLAYISIYLA FARUK UYSAL ŞİİRİ
ANADOLU'NUN MANEVİ IRMAĞI YUNUS EMRE…
URFA: RUHUN MASALI…
NABİ…
GÖKYÜZÜ MELEKLERİ / AYLİN BEBEK’İN HİKAYESİ
MUHALEFET…
BUGÜN BAYRAM…
MEHMET TALAT AKAY’IN ARDINDAN…
FOLKLOR ŞİİRE DÜŞMAN DEĞİL
ORUÇ VE KUDÜS
SAVAŞ VE UÇURTMA
KUDÜS… EY KUDÜS!
HARRAN ŞİİR AKŞAMI
NASIL BİR ŞEHİR, NASIL BİR MİMARİ?
KADİM ŞEHİR
İNSAN ve ÇEVRE
Sarı Kitap Dolayısıyla TAYYİP ATMACA’NIN ŞİİRİ
GAP GÜNDEMİ İLE 20 YIL…
CAMİLER… İMAMLAR… YA DA MESCİD-İ NEBİ
YAZMAK…
GÜZEL ADAMLARIN ŞEHRİ
ŞİİR NİÇİN YAZILIR VEYA NİÇİN OKUNUR ŞİİR
ŞEHİR BİZDEN NE İSTER YAHUT BİZİM ŞEHİRDEN BEKLENTİLERİMİZ
ŞEHİR ÜZERİNE DÜŞÜNMEK YA DA KENT KONSEYLERİ
BİR ŞEHİR ELEŞTİRİSİ YAPMAK
ŞEHİRLER ÖLÜR DE
ARAYAN BULUR ŞAHİN DOĞAN GİBİ
ŞEHRİN REFLEKSİNİ ÖĞRENMEK
Siraç SUMAN
KAÇMAK…
GEBECE
ABD’YE OLAN NEFRETİM
ZOR HAYATLAR
AKADEMİK KİTAP OKUMAK Ya da TÜRKİYEDE’Kİ SURİYELİLER
KÜRT EDEBİYATI ÜZERİNE KISA BİR BAKIŞ
BUGÜN TAŞ ATMA GÜNÜ
SABİR RÜSTEMXANLI İLE
TEMMUZ ATEŞİ
TEK MİLLET TEK DEVLET
ŞEHİR ve İNSAN EĞİTİMİ
ÇANAKKALE RUHU DOLAYISIYLA
ŞEHİR VE KİMLİK
Yeni Bir Harran Dergisi
Aşk ve Mekân ŞEHİR
SAMİMİYET…
ŞEHİR BİZDEN NE İSTER! YA URFA?
ERDEM, İNSAN, ŞEHİR…
GÜZEL ADAMLARIN ŞEHRİ
Temmuz Ateşi
SAMİMİYET…
HİÇLİK… YA DA 15 TEMMUZ SÜRECİ
GÜNEŞİN ALTINDA ÇOK ŞEY OLUYOR
MELA AHMED CİZÎRΒNİN DİLİ
BİR SEMPOZYUM'UN ARDINDAN
HARRAN DERGİSİ'NİN KAPANMASI
Türkiyelilik ve Osmanlılık
PERSONNA NON GRATTA
"TANRILAR VE KULLAR"
İNSAN-MEKÂN-ŞEHİR
SİYASETİN AMACI VE SİYASETÇİYE
KİM RÜYAMI GÖRECEK?
YENİ YILA BİR GİRERKEN...
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı