301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
07 Mayıs 2019 - Salı 12:58 Bu yazı 169 kez okundu
 
HZ.MUHAMMED FİLMİ ÜZERİNE GEÇ KALINMIŞ BİR ELEŞTİRİ
Ejder AŞİT
ejderasit@gmail.com
 
 

Vizyona girmeden önce müslümanlar arasında tartışmalara neden olan İranlı yapımcı-yönetmen Mecid Mecidi’nin Hz. Peygamberin hayatını anlattığı filmini yeni izledim. Vizyondayken izlemeyi çok arzulamama rağmen kısmet olmadı.

 

Protesto ve tartışmaları, demagoji ve iltifatları bir kenara bırakıyorum. Beklentim islami tebliğ’e nasıl bir katkı sağlayacağı ve müslümanlara davette nasıl bir doküman kazandıracağıydı. Çünkü biz müslümanlar ‘Çağrı’ filminden sonra islamın doğuşu ve yayılmasından bahsedecek ‘izlenebilir’ bir film yapamadık. Oysa Batı sineması her yıl ideolojini ve dinini anlatan birçok film yapmakta.

 

Bunu düşünmek dahi beni heyecanlandırmıştı. Zira İran sineması dünya çapında başarılı yapıtlar ortaya koyabilen kendine has imgeleri olan bir sinemadır. Hz. Yusuf, Hz. Meryem, Eshabı Kehf hepimizin zihninde derin izler bıraktı ve yeni doğan çocukların isimleri bu filmlerde anlatılan kahramanların isimleri konuldu.

 

Filmi izledikten sonra hayal kırıklığı uğradım ve beklentimin altında bir senaryo ile konu çıktı karşıma. Geniş bir platoda hatırı sayılır bir bütçeyle çekilmesine rağmen, cast özensiz seçilmiş. Karakterler izleyicide etki bırakacak tipte değil. Bazı montaj sahnelerindeki uzun mixler görüntü kirliliğine neden olmuş, yapmacık ve zorlama sahneler var.

 

Dinsel yönü ne Kur’ani imgeler taşıyor nede geleneksel. Hayal ile gerçek arasında sinemasal kaygılar çerçevesinde bir peygamber hayatı işleniyor. Peygamberin doğumundan sonuna kadar Yahudiler onu takip edip ele geçirmeye çalışması sinema mantığından çok filmi diziye çevirmiş. Buda Yönetmen ve Senaristin rahat bir kafa ile bu senaryoyu yazmadığını gösteriyor.

 

Şöyle bir itiraz gelebilir: Sinema hayal dünyasına ait bir sanattır. Dolayısıyla bunu normal karşılamak gerekir. Bende derim ki, anlatılan peygamberin hayatı olduğu için bundan uzak durmak gerekir. Çünkü her geçen zaman peygamberin örnekliğini kaybediyoruz. Bu tür filmlerde ona katkı sağlamaktadır.

 

Film’de müşriklerin hayat tarzı iyi işlenmediği gibi zihin yapılarını deşifre edecek kareler seçilmemiştir. Ayrıca küçük yaştaki peygamberle tanışan herkes sanki ona nübüvvetin verileceğini biliyor izlenimi verilmiş, ona göre davranılıyor. Şayet gerçekten filmdeki gibi olsaydı, davete başladığında müşrikler neden onu inkar ettiler!

 

Ayrıca Ebu Leheb’in karısı Ümmi Cemil’in peygamberin babası Abdullah’ı arzuladığı ama bu gerçekleşmeyince Ebu Leheb’le evlenmek zorunda kaldığı replik ile Süveyb’in eşinin  köle mezatında satılmasından  sonra figanına şahit olan peygamberin amcasına gelip azat etmesini istemesi ve kefil olacağını belirtmesinden sonra Ümmü Cemil’in araya girerek edalı konuşması filme yakışmadı.

 

Peygamberin nübüvvet öncesi hayatındaki sosyal şahsiyet ve sorumluluk bilinci de yok. Zira o nebilik verilmeden önce ‘emin olup ahde vefa gösteren, emanete riayet eden, insanlara rahatsızlık vermekten kaçınan, haksızlığa tahammül etmeyen, ikili ve akraba ilişkilerine dikkat eden, sınıfsal farklılığı önemsemeyen, yetimleri koruyup kollayan, miskinleri doyuran, fakiri horlamayan, salih amel ve hasenat işlerinin içinde olmayı arzulayan biriydi.

 

Buna karşın Hira mağarası Yahudi düşmanlardan korunmak için sığınak, susuzluktan kıvranan bir köleyi suvarması anormal bir insanın yapacağı davranış olarak gösterilmesi basitlikti. Dahası Şifacı bir kişilik portresi var genelde.

 

Doğduğu gündeki gökyüzündeki ışık, Rahip Bahira, onu gölgeleyen bulut, bulunduğu bölge’de bereketin kaynağı olma, Ebu Talib’in iman edip etmemesi vs. üretilmiş hususları geçiyorum. Filmin neden İslam’da hüzün yılı olarak kabul edilen Şib’i Ebi Talib’teki boykot dönemiyle başlayıp ve onun sonladığı dönem ile bitiyor? Şam yolculuğu dönüşü uğradıkları sahil köyünü göstermekte amaç neydi, çözemedim ve de bir yere koyamadım.

 

Bir bütün olarak iyi bir film ortaya çıktı diyemiyorum, sınıfta kaldı. İzlemeyenler çok şey kaybetmezler sanırım. Merakı gidermek için bakılabilir. Medya etki-tepki üzerinden fazla abarttı filmi. Hayrettin Karaman başta olmak üzere Türkiye’de gösterime girmeden önce izleyen bazı dini şahısların yazdığı makaleler sadece bizi şartlandırdı.

 

El Hâsıl, Rabbim müslümanlara sinemayı iyi bir tebliğ aracı kılmayı nasip etsin ve bu alanda Kur’ani çerçevede senaryolar yazabilen mahir senaristler, yapımcılar, yönetmenler, kameramanlar, ışıkçılar, yetiştirtsin inşallah…(amin)

 
Etiketler: HZ.MUHAMMED, FİLMİ, ÜZERİNE, GEÇ, KALINMIŞ, BİR, ELEŞTİRİ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Az Bulutlu
Güncelleme: 23.09.2019
Bugün
- 19°
Salı
- 23°
Çarşamba
11° - 27°
Şanlıurfa

Güncelleme: 23.09.2019
İmsak
05:03
Sabah
06:29
Öğle
12:49
İkindi
16:12
Akşam
18:56
Yatsı
20:14
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı