301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
30 Kasım 2011 - Çarşamba 01:52 Bu yazı 4013 kez okundu
 
Hz.Eyyüp (a.s.)'ten alacağımız ders
Veysel POLAT
bilgi@gapgundemi.com
 
 

Memleketimiz Urfa “Peygamberler şehri” diye bilinir. Bugün üzerinde yaşadığımız topraklar üzerinde, geçmişte en azından; 17 peygamberin yaşadığı konuşulur. Hemşehrilerimiz olan bu 17 peygamberi ne kadar tanıyoruz, onlardan ne kadar nasipleniyoruz?. Halimize baktığımızda cevabın olumsuz olduğu açık..  

Belli yeterince tanımıyor, dolayısıyla da nasiplenemiyoruz..  

***  

 Geçen akşam bir tv kanalında tesadüfen Hz.Şuayp ve Hz. Eyüp peygamberlerin yaşadığı bir olayı dinleyince bu gerçeği ben de kendi kendime itiraf ettim. İşte bu iki güzide peygamberle ilgili anlatılanlar.. Aklımda kaldığıyla kısaca aktarıyorum;  

***  

Bu iki peygamberimizin yaşadığı dönemde, bölgemizde çok büyük bir kuraklık olur. Öyle ki kuraklık yüzünden bitkiler tükenir; hayvanlar ve insanlar açlıktan ölmeye başlar..  

Bu durumu haber alan Mısır kralı (Firavunu), tanıdığı bu iki peygamberi ayrı ayrı ülkesine davet eder. Mektubunda “Haber aldım ki ülkenizdeki kuraklık yüzünden sürüleriniz telef olmakta, insanlarınız ölmektedir. Dilerseniz, ülkem size açıktır. Ailelerinizi ve sürülerinizi getirebilirsiniz” der.  

 Davet üzerine önce Hz.Şuayb peygamber ailesini, sürülerini alıp Mısır’a gider. Bir süre sonra da Hz. Eyüp peygamber aynı yolu izler.  

Mısır’a gelen Hz.Şuayb zaman zaman yerli halkın arasına karışır. Halkın Firavundan şikayetleriyle karşılaşır. Halk, Firavunun zulmünden Hz.Şuayb’a şikayet eder. Durumu gören Hz.Şuayb birgün Firavun’un huzuruna çıkmak için saraya gelir. Hz.Eyyüp de Firavun’un yanındadır. Şuayb Peygamber halkın durumunu arz eder ve Firavunla ciddi bir tartışmaya girer. O konuşur, Firavun konuşur.. Şuayb Peygamberle Firavun arasında büyük bir tartışma yaşanır..  

Bu arada Hz. Eyüp suskun kalır. Tartışmaya hiç müdahale etmez.  

 Halkın durumundan haberdar olmadığı için mi, yoksa Firavun’un öfkesinden endişe ettiği için mi.. Her nedense tarafsız ve suskun kalmıştır.  

Firavun’a uyarısı cevapsız kalan Hz.Şuayb kızar ve hızla Firavun’un sarayından çıkar.. Hz.Eyyüp Peygamber de peşinden gelir. Sarayın kapısından çıkar çıkmaz Hz.Şuayb Peygamber, Hz.Eyyüp Peygamber’e döner ve sitem ederek:  

Niçin suskun kaldın, bana yardım etmedin der..  

Ve o anda Hz.Eyyüp Peygamber’e ilahi ikaz gelir:   “Orada suskun kalmanın karşılığını göreceksin” denir..  

***  

Evet bundan sonrası hepimizin bildiği Büyük peygamber Hz. Eyyüp’ün 18 yıl sürecek ibretlik “Sabır” dönemidir.. Önce evinin tavanı çöker ve 10 erkek evladı birden altında kalır, ölür.. Sürüleri eriyip, yok olur.. Ekinleri kurur.. Zenginliği sona erer.. Etrafındaki adamları, akrabaları uzaklaşır, bir tek eşi Rahime hatunla yalnız başına kalır.. Hastalanır, derisi akmaya – yaraları kurtlanmaya başlar.. Yaralarının etrafa saçtığı kokunun tiksintisinden, insanlardan bile uzaklaşır.. 

Ta ki tövbesi kabul olup, aff edilene kadar ibretle, sabreder..  

 ***   Evet.. İlahlık taslayan Nemrudun karşısına tek başına çıkan Hz. İbrahim bu dersi biliyordu. Allah (c.c.) “İbrahim tek başına bir millettir” derken bunu tasdik ediyor.  

***  

İnsanlık olarak bundan ders alabiliyor muyuz?   Alanlar da var, alamayanlar da..  

Saddam türü diktatörlüklere göz yumanların hali ortada.. Hz.Ömer’in mescidde sergilediği tavrı (seçenlerle seçilenlerin birbirini denetleme iradesi göstermesi) sürdürenlerin hali (gelişmiş demokrasiler) de..  

Urfalılar olarak nereye yakınız? Var mı ağaların, şıhların, reislerin alternatifi!.   Var diyebildiğimiz ölçüde var olacağız. Yoksa her türlü belaya sabretmeye hazır olacağız.  

Hz.Şuayb ve Hz. Eyüp peygamberlerin yaşadıklarından benim anladığım bu.

İlk yayın: 2008

 
Etiketler: HzEyyüp, (as)ten, alacağımız, ders
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı