Yazı Detayı
20 Eylül 2017 - Çarşamba 05:31 Bu yazı 659 kez okundu
 
HOŞ BİR SADÂ..!
Ali TUTLUOĞLU
alitutluoglu_1976@outlook.com
 
 
Evimizden dışarıya adım attığımız gibi, gideceğimiz yeri planlamamışsak eğer; her Urfalının aklına nedense Halilü'r-Rahman düşer. Hatta başka yerlere gitmeyi düşünseniz bile ayaklarınız sizi sürükleye sürükleye Balıklıgöle götürür. Maneviyatla ilgili ne düşünürseniz düşünün. İster inanan olun ister inanmayan, çepeçevre kuşatır sizi burada. Ezan sesinin kalbinizi yumuşatması, ılık serin suların ayaklarınız altından akışı, ezan sesiyle birlikte kutsal balıkların kıbleye yönelmeleri, rüzgarın rahatsız etmeden serin serin esmesi, insan kalalabalıklarının birbirinden rahatsız olmadan keyif alarak gezmeleri, ihtiyarların tevekkülle çaylarını yudumlamaları ve başı dik mezarlıkların önünde ayakta fatiha okuyan yüce ruhların ölümü hatırlatmaları…  
 
İşte bu kutsal mekânda birçok mezarlık vardır sessizce bekler dualarımızı. Her gelen içinden geçtiği şekilde dua eder, aslında her dua öze dönüştür bir şekilde burada gökyüzüne doğru. Balıkgöl'den içeriye girdiğinizde sağ tarafınızda Rizvaniye Camii ve güzelim balıkların yüzdüğü göl. Sağ tarafta ise yürüyüş yolu ve balık yemi satan satıcılar. Yürürsünüz yavaş yavaş bir fotoğrafçı görürsünüz. Hemen ondan sonra kitap ve hediyelik eşya satan bir ufak dükkân görürsünüz. Sonrasında ise bir türbe ve üzerinde kitabesi olan IV. Murat Döneminde yaşamış Şâzeli Ali Dede'nin istirahat ettiği yer. İçinde Şazeli Ali Dede'nin Hasan ve Hüseyin isimli çocuklarının sandukaları olduğu rivayet edilir. İşte Ali Dede, şu an yattığı yerin yanında bulunan o küçük kitapçı dükkânında inzivaya çekiliyormuş eski ramazanlarda. Eskiler bu hale "çile" derler yani çilehanesiymiş şuan incik buncuk poşunun satıldığı yer… Peki, kimdir bu Şâzeli Ali Dede? Neler yaşamış bizim gezip görmeye gittiğimiz bu kutsal mekânda? Nasıl bir izlenim bırakmış insanlar üzerinde? Hayata bakış açısında ki farklılıklar nelermiş? Tarihe kısa bir yolculuğa çıkalım ve bakalım bıraktıkları hoş sadâya..!   
   
 "Kendisi daha çocuk yaşta iken, sarayda huzursuzluk çıkaran, yönetime karşı başkaldıran, isyan eden yeniçeriden, nefret eden ve ıslah edilmesi gerektiğini düşünen, hayatı boyunca tütün ve içkiyi yasaklayan, sürekli antrenman yapıp pehlivanlarla güreşen, Habeş imparatoru tarafından hediye olarak gönderilen timsah derisi kalkanı bir yumrukta delen, at değiştirirken birinden inmeden diğerine geçen, savaşta kılıç yerine gürz kullanan Osmanlı padişahı Sultan IV. Murat Han'dır o zamana hükmeden. Bağdat seferine giderken yol güzergâhında bulunan Urfa'ya da uğramıştır.
 
Tabii, padişah gelmeden önce geleceğini haber veren öncü kuvvetler şehre haber getirince o güne kadar kulaktan kulağa, şehirden şehire yayılarak padişahın bu denli asabi mizaçlı ve kusur kabul etmeyen biri olarak tanınması ve duyulması, şehir yöneticileri ve ahalisi arasında bir telaş, bir panik, bir endişe hatta korku rüzgârlarının esmesine neden olur. Ali Dede ise padişahın bu özelliklerini daha önce duyduğu için rahatını sağlamak amacıyla, hizmette kusur etmemek için müritlerine ve talebelerine gerekli emirleri vererek her türlü hazırlığı yaptırır.
    
 Daha sonra başlarında Ali Dede olmak üzere büyük bir kalabalık oluşturan şehir halkı uzun bekleyişten sonra, nihayet cihan padişahı IV. Murat Han ve erkânı uzaklarda görünür. Şehrin batısındaki Şebeke Dağı'ndan aşağıya doğru binlerce atlı sel gibi akmaya başlar. Başlarında padişah, sağında solunda paşalar, imparatorluk alemi ve sancağı ile tepeden inerek Jüstinyen Su Bendi'nin yanından güneye doğru yönelip "Halilü'r-Rahman" istikametine yönelirler.
     
Urfa'da kendisini Şâzeli Şeyhi Ali Dede, şehir eşrafı, Ali Dede'nin müritleri ve medrese talebeleri olmak üzere kalabalık bir grup şehrin güneybatı kapısında surların önünde, Urfa Kapıda karşılarlar. 
    
 Surların çepeçevre kuşattığı şehrin güneybatı kapısına doğru yaklaşan padişahın, kendisini karşılamak üzere kapının dışında toplanmış olan şehir halkını, atının üzerinden inmeden selamladıktan sonra atından inerek Ali Dede'nin daveti üzerine kapıdan geçerek medreseye kadar yürür.
     
 Padişahı, "İbrahim Halilullah Camii"nin yakınında bulunan medresede konuk eden Ali Dede, padişaha karşı büyük konukseverlik göstermiş, padişahın İstanbul'dan kalkıp Urfa'ya kadar geldiğini, çok uzun bir zamandır yolda olduğu için yorulmuş olabileceği düşüncesiyle padişahın rahat etmesi ile ilgili bütün tedbirleri aldırır ve onu memnun edecek bir şekilde ağırlar.
     
Padişah medresede biraz dinlendikten sonra Ali Dede padişaha tarikatı hakkında detaylı bilgiler vermekle kalmaz, ayrıca medresenin ve medresede eğittiği insanların sayısı ve gelir kaynakları ile ilgili bilgiler sunar.
      
Ali Dede, padişahın sohbet anında kendini sohbete tam anlamıyla veremediğini, konuşmaların bazısını iyi dinleyemediğinden anlamadığını, konuşma anında bazen tekrar edilmesini istediğini ve konuşma anında bir Ali Dede'nin evinin etrafında bulunan bahçeye ve ağaçlara bakma anında ise uzun uzun gözlerinin daldığını fark eden Ali Dede, önceleri padişahın yol yorgunu olduğunu ve dinlenmesi gerektiğini düşünür.
    
 Daha sonra çok kısa aralıklarla padişahı birkaç defa bu şekilde dalgın görünce, padişahtan izin isteyerek huzurundan ayrılır. Kısa bir zaman sonra ise tekrar gelip yerine oturur.
     
Ali Dede, padişah, paşalar ve komutanları ile kaldığı yerden hiç ara verilmemiş gibi sohbete devam ederken aradan kısa bir zaman geçince müritlerinden biri, bir tabak dolusu kaynamış yumurtanın sarısını getirip padişahın önüne indirir. 
Oldukça sert ve kesin emirleriyle ünlü olan padişah IV. Murat Han:
- Bu neyin nesidir Hoca? diye gürleyince Ali Dede:
- Hünkârım bizim buralarda kayısı ağacı yoktur, her ne kadar canınız kayısı çekti ise de tabaktakileri bizden kayısı niyetiyle kabul buyurunuz, deyince padişah gerçekten içinden kayısı arzuladığını ve bunu da Ali Dede'nin kerametiyle bildiğini anlayarak bir müddet şaşkınlığını üzerinden atamaz. Elini tabağa her uzattığında kayısı meyvesiyle karşılaştıkça şaşkınlığı bir kat daha artar. 
 
Çünkü eline aldığı her yumurta sarısı kayısıya dönüşüyordu Allah'ın hikmetiyle. Yediği kayısılara bir bakıyor bir de dışarıdaki ağaçlara. Anlatılır ki mevsim kayısı mevsimi değildir ve padişahta buna şaşırır ve bu mevsimde yediği bu taze kayısılardan dolayı da şaşkınlığını gizleyemez. Bundan dolayı da Ali Dede'ye karşı daha da saygısı artar. Dergâhına büyük bağışlarda bulunur. Ali Dede'nin bu faziletlerinden dolayı kendisine bol bol ihsanlarda bulunur. Öğrenci yetiştirmesi için araziler vakfeder ve geçim sıkıntısı çekmesin diye beratlar sunar vezirleri aracılığıyla ve bunları yazılı emir şekline getirir vesselam. 
     
  İşte bildiğimiz bazı bu durumlardan dolayı Şazeli Ali Dede'nin kerametleri yıllar sonra torunlarının ermiş kişi anlamına gelen "Erenler" soyadını ve medresesinin de "Balıklıgöl"e çok yakın olması nedeniyle lakap olarak "Harrahmanlar" denilmelerine neden olduğu da söylenir."
 
Umut ve sevgiyle, hoşça kalın. 
 
Etiketler: HOŞ, BİR, SADÂ..!,
Yorumlar
Diğer Yazılar
KAHVENİN SERÜVENİ
YOKLUĞUN VARLIĞINDA
ACI HAYAL
BİR SÜRGÜNDÜR YÜREĞİM
NARIN HİKÂYESİ - 2
NARIN HİKÂYESİ - 1
DEDE OSMAN AVNİ HAZRETLERİ
KÜLTÜR ve DİL- 2
KÜLTÜR ve DİL- 1
GİDİŞİNLE...
KIRMIZIDIR AŞKIN RENGİ
SENİ DÜŞÜNMEK
KARAKÖPRÜ'DE ALİ BABA HAYRATI
KALBİN KIRIK TARAFI
GÜL BAHÇESİ
BİR ÇAĞDAŞ OZAN'IN CANDAN TANELERİ
SEVMEYİ HEP ERTELEDİK BAŞKA ZAMANLARA
GİTMESEYDİN EĞER
GİTMEK GÜZELDİR ÖTELERE
HERKES KARAKÖPRÜLÜ OLDU
NARIN HİKÂYESİ
BÜYÜKŞEHİR’İN KİTAP TANITIM GÜNLERİ
BİRAZ DA NOSTALJİ
SEVGİLİLER GÜNÜNE DAİR..!
MEHMET AKİF İNAN ve SENDİKACILIK
DEDE OSMAN AVNİ HAZRETLERİ
ÇOCUKLAR ÖLDÜ TURNAM SEN ÖLME
HAK ETTİĞİNİZİ BULURSUNUZ!
DİL ÜZERİNE BİR DENEME
BİR ÇAĞRIDIR ŞİİR
CAFE'NİN HİKÂYESİ
BEN DE SİZİN KADAR BURALIYIM -2
BEN DE SİZİN KADAR BURALIYIM -1
"BU ŞEHRİN GECELERİ"
ŞANLIURFA'NIN AK ve karası
"HAYIRDA YARIŞANLAR OLUN"
KARAKÖPRÜ’DE ALİ BABA HAYRATI
GAP KIZ ANADOLU LİSESİ VE AHMET ÖZYAVUZ
BİR OKUYUCU MEKTUBU
YILDIZ YAĞMURU-2
YILDIZ YAĞMURU-1
AZİZ VALENTİN GÜNÜ…!?
KÜLTÜR DİLİ OLARAK TÜRKÇE
TARİHİ AÇIDAN BAĞIMLILIK
“M. NİHAT KÜRKÇÜOĞLU FIRÇASINDAN” ŞANLIURFA ALBÜMÜ ÜZERİNE
YEŞİLAY ve TBM
ADALET ÖZGÜRLÜK VE ONUR. HER ŞEY İNSANLIK İÇİN
ÖZGÜR DÜŞÜNCEYİ KAVRAMAK
ŞAZELİ ŞEYHİ ALİ DEDE
HZ. İBRAHİM, DERGÂHTA YAPILAN ZİKİRLER VE İHSAN ÇERMİKLİ
YIKILMIŞ BİR MEZARIM Kİ…!!!
ALİ BABA CAMİİ'NDE RAMAZANI YAŞAMAK
MEDENİYETİN ÇILDIRDIĞI AN
IRMAKLARI KAN AKAN COĞRAFYA
URFA’NIN KÜLTÜREL VİZYONU NASIL OLMALI
"KÖMÜR KARASIDIR GÖZYAŞI"
ŞEHİR VE MEDENİYET
YENİDEN MERHABA
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 20.10.2018
Bugün
18° - 24°
Pazar
16° - 20°
Pazartesi
15° - 22°
Şanlıurfa

Güncelleme: 20.10.2018
İmsak
05:09
Sabah
06:30
Öğle
12:17
İkindi
15:20
Akşam
17:51
Yatsı
19:06
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı