301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
20 Haziran 2017 - Salı 13:17 Bu yazı 1389 kez okundu
 
HERKES KARAKÖPRÜLÜ OLDU
Ali TUTLUOĞLU
alitutluoglu_1976@outlook.com
 
 

Karaköprü narlıktır
Güzellik bir varlıktır
Şalaba geyinenler
Sevdiğine layıktır

Kala altı mağara
İplik sardım darağa
Ben dedim yakın olam
Felek saldı ırağa

Dağlara lale düştü
Güle velvele düştü
Öldüğüme acımam
Yar elden ele düştü
(Der: Mustafa Savaş)

"Bir Gün Herkes Karaköprülü Olacak" bu sloganı hatırlamayan yoktur. Daha yakın zamanda, dün gibi hatırlıyorsunuzdur bölge trafiğin, şu anki Çevik Kuvvet Kavşağının bulunduğu yerde, bir bilbordda size gülümseyen yüzüyle Karaköprü'yü eliyle işaret ederek gösteren fotoğrafın hemen üst tarafında "Bir Gün Herkes Karaköprülü Olacak" diyen rahmetli Ahmet Güzeli. Bu ramazan ayının manevi ikliminin sağnak sağnak üstümüze yağdığı güzel günlerde gönlü rahmet istedi demek ki. Rabbim tüm geçmişlerimize rahmet etsin ona da rahmet okuyalım inşaAllah. Evet, "Bir Gün Herkes Karaköprülü Olacak" dedi ve herkesi Karaköprülü yaptı; ama kendisi rahmete kavuştu ve gitti, rahmet-i Rahmana kavuştu. Mekanı cennet olsun öz Karaköprülü Ahmet Güzel'in. Seversiniz, sevmezsiniz onu ben bilmem sonuçta 1999-2009 yılları arasında iki dönem Karaköprü Belediye Başkanlığı yapan iyisiyle kötüsüyle Karaköprü'ye hizmet etmiş, büyük emekleri geçmiş bir siyasetçiydi.

Damgasını da vurmuştur bu sözüyle ve zamanı ve mekânı aşan bu sözle çağa imza atmış bir politikacıydı. Öngörüsü de gerçektende çıktı. Şu anda buralarda oturmayan yok gibidir, milletvekilinden tutunda, belediye başkanlarına kadar en üst düzeyde bürokratların bile burayı tercih ettiklerini bilmeyenimiz yoktur. Tabii herkesin kendine göre bir düşüncesi vardır saygı duyarız; ama insan da şunu sormadan edemiyor kişi ekmek yediği, büyüdüğü, sebeplendiği yere hor bakmamalı diye düşünüyorum. Yani yiğidi öldürüp hakkını yememelidir, daha da ileri safhası yiğidi öldürmeden hakkını vermeliyiz diyorum ben.

Son günlerde Karaköprü'de güzel çalışmalar oluyor gözlemlediğimiz ve görebildiğimiz kadar. Büyükşehir olduktan sonra Şanlıurfa, yine Karaköprü lokomotif gibi Urfa'yı çekiyor her konuda, hani biraz önce dedik ya burası gerçekten geçmişte de herkesin gözdesiydi şimdi de gözde olmaya devam ediyor. Karaköprü'nün başında genç bir belediye başkanı ve ekibiyle birlikte sosyal, kültürel ve imar alanlarında çok güzel etkinliklere ve çalışmalara imza atan Sayın Metin Baydilli ve arkadaşları Urfa'mızın yüz akıdır, çünkü burası Türkiye'nin Yeni Yüzü olan Karaköprü'dür.

Gözlemlediğim kadarıyla ve bize verilen bilgilere göre son bir yılda büyük projelere imza atan Karaköprü Belediyesi yaşam alanları, parklar, taziye evleri, sportif-kültürel-sosyal faaliyetler alanları bakımından önceki döneme göre bir hayli artış gösterdiğini sayısal olarak ta görebiliyoruz.

Halkın faydalanacağı kültürel ve sosyal faaliyetlere de baktığımızda çok yoğun bir çalışma içinde olduklarını müşahede ediyoruz. Çıkarmış oldukları dergiler, kitaplar, broşürler ve tanıtıcı yayımlarla halkı bilgilendirmede çok güzel işler çıkarıyorlar.

Üç ayda bir çıkardıkları "Şehir ve İrfan" dergisi gerçekten tadına doyulmayan bir kalitededir. Akademik ve aynı zamanda Urfa standartlarının üstünde ulusal düzeyde bir dergi olduğunu incelediğinizde ve okuduğunuzda anlıyorsunuz. Şehir kültürüne büyük katkı sağladığını ve büyük bir boşluğu doldurduğunu söyleyebilirim. Prof. Dr. A. Ekinci ve Karaköprü Belediyesi Kültür Komisyonunu kutluyorum. Ramazan boyunca Saat Kulesinin yanında yapılan sosyal ve kültürel etkinlikleri de unutmamak lazım: A. Kuşkaya, M. Emin Ay, K. Tazeoğlu, Kadiri Semazen Gösterileri ve İftar Programlarıyla dolu dolu bir ramazan ayı yaşattılar tüm Karaköprülülere…

Evet; Yeryüzü, bize atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık, der Kızılderililer.

Karaköprü'nün Öyküsü diye bir kitapta yayımladı kültür komisyonu. Kitap ele alındığında güzel bir baskı ve kaliteli bir kapakla sizi alıp geçmişe götürüyor. Ama kitabın ismi ve kapak fotosuna baktığımızda isim ve içerik uyumsuzluğu hemen göze çarpıyor ve aceleyle incelenmeden hemen yayımlandığı görülüyor. Bir defa Karaköprü denilince sizinde bildiğiniz gibi nar ile özdeşleşmiş bir yer akla gelir. Hatta türkülere konu olmuş bir özelliğe sahiptir. "Karaköprü narlıktır, güzellik bir varlıktır…!"

Kapak fotoğrafında eski Karaköprü fotoğrafının konulması güzel de altına "Yaprak" çok anlamsız kaçmış, Karaköprü'nün eski meyhoş narlarının bir fotoğrafı daha uygun düşerdi bizce. Öykü kelimesi Türkçeye yeni girdi, biraz çocuksu daha doğrusu çocuk edebiyatında kullanılır. Onun yerine hikâye denilse daha orijinal olurdu. "Karaköprü'nün Öyküsü" yerine, "Karaköprü Tarihi" denilse daha isabetli olurdu. Dünden bugüne Karaköprü denilmiş; ama yakın gelecek anlatılmış yani dün yok bugün var çalışmada. Kitap mı dergi mi arasında karar kılınamamış kitap-dergi karışımı bir şey olmuş ve ne zaman basılmış, kim basmış, türü nedir hepsi muallâkta kalmış; eserin bir kimliği yok baş sayfasında.

Karaköprü'nün Öykü'sü yakın gelecekte bir muhtarla yani siyasi tarihle başlatılmış, oysaki hepimiz biliyoruz ki Şazeli Ali Dede ve IV. Murat ve Karaköprüyü vakfeden Kösem Sultan tarihi vesikalarda mevcut. Öyle olunca da büyük bir eksiklikle başlamış dergi-kitap(!) Karaköprü'nün Öyküsü değil de Şeker Ailesi'nin Öyküsü denilse daha doğru olurdu bizce(?). Çünkü Karaköprü tarihine baktığımızda Kolsuzlar, Topallar, Gökler, Güzeller, Bardakçı-Aydınlar, Peltekler, Tutlar, Yılmazlar, Yeşiller, Polatlar, Kazlar, Çiftçiler, Gümükler, Karataşlar ve benim bilmediğim şu an aklıma gelmeyen buraya uzun yıllar önce gelmiş, yerleşmiş buranın zamanla yerlisi olmuş büyük ailelerdir. Yani öz Karaköprülülerdir. Ali Baba Hayratı yüzyıllardır süregelen bir gelenek; sanki yeni 30-40 yıllık bir gelenekmiş gibi ifade edilmiş bu da büyük bir bilgi eksikliği ve öyküdür.

Karaköprü Tarihini bilen tarihçilere sorduğumuzda bu gelenek "Osmanlı Pratiği"nden bize miras kalmış ve Şazeli Ali Dede'nin önemli bir vasiyetidir. Yüzyıllardır da devam etmektedir aslında. Karaköprü narlarıyla önlenmiş, ortasından akan serin sularıyla verimli bahçeleri sulayan pınarlarıyla ün salmış bir mesire alanı ve şimdide yine en gözde yerlerden birisi tabiî ki. Yeni gelenler bilmeye bilir; ama yeniden inşa edilirken Yeni Türkiye yeni kitap-dergiler çıkartılıyorsa acele edilmeden komisyonlardaki arkadaşlarda bunları okuyup içine sindiriyorlarsa yayımlamaları gerekiyor. Çok kaliteli bir baskı ve büyük masraflarla ortaya çıkartılan bu gibi eserler bu şekilde eksik ve yanlış bilgiyle yazılırsa gelecek nesillere haksızlık etmiş oluruz.

Çünkü; biraz evvel de söylediğimiz gibi: "Yeryüzü, bize atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık" der Kızılderililer. Belediye Başkanımızın kitabı baştan sona okuması tabiî ki mümkün değil; ama kültür komisyonundakiler "Karaköprü'nün Öyküsü'nde" Mırranın, fotoğraflarla Karaköprü sayfalarında 15 Temmuz Kalkışma fotoğraflarının ve belediye meclis üyelerinin fotoğraflarının ne işi olduğunu sormadan edemez.(!?) Ve eskimez Karaköprü'nün fotoğraflarının arşivini tutan Sayın Ömer Sarıyaprak "Foto Özlem"in adının da bir yerlerde yazılması gerektiğini de unutmaz(!). Bütün bunlara rağmen yine de tebrik ediyorum, (!) sonuçta yayımlandı ve eleştirilmeye hazır bir malzeme ortaya çıktı. Emeği geçenleri kutluyorum.

Başa dönecek olursak karî' "Bir Gün Herkes Karaköprülü Olacak" dedi rahmetli, herkesi Karaköprülü yaptı ve kendisi gitti. Burada yaşayan herkeste zaten Karaköprülü şimdi gelen, önce gelen, sonra gelen fark etmiyor yeter ki biz buraya sahip çıkalım ve birbirimize bakarken kibirle değil de, zengin fakir ayrımı yapmadan medenice bir hoşgörüyle yaşam alanlarımızı daha da genişleterek gelecek güzel günlere doğru bilgilerle, doğru adımlarla, doğru hamlelerle ve doğru insanlarla vesselam..!

Not: Şimdiden "Bin Geceden Daha Hayırlı" Leyla-i Kadir Gecenizi tebrik ediyorum ve akabinde de Ramazan Bayramınızı kutluyor, Ülkemize huzur ve hayırlar getirmesini temenni ederek, dualarınızı bekliyorum.

 
Etiketler: HERKES, KARAKÖPRÜLÜ, OLDU
Yorumlar
Diğer Yazılar
HOŞ BİR SADÂ..!
URFALI MEHMET AKİF
MAŞALLAH (!) HERKES KARAKÖPRÜLÜ OLDU
HAK ETTİĞİNİZİ BULURSUNUZ!
GİTMESEYDİN EĞER
BİR ÇAĞRIDIR ŞİİR
GÜL BAHÇESİ
KAHVENİN SERÜVENİ
YOKLUĞUN VARLIĞINDA
ACI HAYAL
BİR SÜRGÜNDÜR YÜREĞİM
NARIN HİKÂYESİ - 2
NARIN HİKÂYESİ - 1
DEDE OSMAN AVNİ HAZRETLERİ
KÜLTÜR ve DİL- 2
KÜLTÜR ve DİL- 1
GİDİŞİNLE...
KIRMIZIDIR AŞKIN RENGİ
SENİ DÜŞÜNMEK
KARAKÖPRÜ'DE ALİ BABA HAYRATI
KALBİN KIRIK TARAFI
BİR ÇAĞDAŞ OZAN'IN CANDAN TANELERİ
SEVMEYİ HEP ERTELEDİK BAŞKA ZAMANLARA
GİTMEK GÜZELDİR ÖTELERE
NARIN HİKÂYESİ
BÜYÜKŞEHİR’İN KİTAP TANITIM GÜNLERİ
BİRAZ DA NOSTALJİ
SEVGİLİLER GÜNÜNE DAİR..!
MEHMET AKİF İNAN ve SENDİKACILIK
DEDE OSMAN AVNİ HAZRETLERİ
ÇOCUKLAR ÖLDÜ TURNAM SEN ÖLME
DİL ÜZERİNE BİR DENEME
CAFE'NİN HİKÂYESİ
BEN DE SİZİN KADAR BURALIYIM -2
BEN DE SİZİN KADAR BURALIYIM -1
"BU ŞEHRİN GECELERİ"
ŞANLIURFA'NIN AK ve karası
"HAYIRDA YARIŞANLAR OLUN"
KARAKÖPRÜ’DE ALİ BABA HAYRATI
GAP KIZ ANADOLU LİSESİ VE AHMET ÖZYAVUZ
BİR OKUYUCU MEKTUBU
YILDIZ YAĞMURU-2
YILDIZ YAĞMURU-1
AZİZ VALENTİN GÜNÜ…!?
KÜLTÜR DİLİ OLARAK TÜRKÇE
TARİHİ AÇIDAN BAĞIMLILIK
“M. NİHAT KÜRKÇÜOĞLU FIRÇASINDAN” ŞANLIURFA ALBÜMÜ ÜZERİNE
YEŞİLAY ve TBM
ADALET ÖZGÜRLÜK VE ONUR. HER ŞEY İNSANLIK İÇİN
ÖZGÜR DÜŞÜNCEYİ KAVRAMAK
ŞAZELİ ŞEYHİ ALİ DEDE
HZ. İBRAHİM, DERGÂHTA YAPILAN ZİKİRLER VE İHSAN ÇERMİKLİ
YIKILMIŞ BİR MEZARIM Kİ…!!!
ALİ BABA CAMİİ'NDE RAMAZANI YAŞAMAK
MEDENİYETİN ÇILDIRDIĞI AN
IRMAKLARI KAN AKAN COĞRAFYA
URFA’NIN KÜLTÜREL VİZYONU NASIL OLMALI
"KÖMÜR KARASIDIR GÖZYAŞI"
ŞEHİR VE MEDENİYET
YENİDEN MERHABA
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı