301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
25 Nisan 2016 - Pazartesi 08:27 Bu yazı 1265 kez okundu
 
"HAYIRDA YARIŞANLAR OLUN"
Ali TUTLUOĞLU
alitutluoglu_1976@outlook.com
 
 

"İnsan niyet ile nasip arasında bir çizgi üzerinde yaşar. Yüce Allah niyetlerimizi halis ve iyilikler nasip etsin"

Geçen hafta Yeni Türkiye'nin Yeni Yüzü Karaköprü'de; yüzyıllardır geleneksel bir şekilde devam eden "Ali Baba Hayratı" ve Kar-Der'in Yeni Binasının Açılışı birlikte yapıldı.

Sabahın erken saatlerinde halkın toplanmasıyla başlayan Hayrat Karaköprü İlçe Müftüsü Ahmet Altınok'un Kuran tilavetiyle açıldı. Geleneksel Ali Baba Hayratı'nın açış konuşmalarını yapan Şanlıurfa İl Müftüsü İhsan Açık: " Bu Hayratın Hayırlara vesile olmasın, Şazeli Tarikatının Kurucusu ve bu toprakların manevi sahibi olan Ali Baba'nın torunları olarak burada kutlu bir iş yapıyorsunuz, Kutlu Doğum Haftası'nın icra edildiği bu güzel Bahar Günleri'nde Fatihaların, selatü selamların gönderilmesi çök önemli ve Kardeşliğimizin pekiştirilmesi içinde önemlidir." dedi.

Fethi-Ramazan Rahat Hocalarımın ve Ekibinin Mevlit-i Şerif sunumlarından Ali Baba Camii İmamı Ali Yılmaz'ın duası eşliğinde Karaköprülüler Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği'nin Yeni Binası'nın Açılış Programına geçildi.

Programın açış konuşmasında İ. Fahri Coşkun, " Karaköprülüler Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği 2010 yılında Ocak ayının bir soğuk gününde Mehmet Yaşar Tutluoğlu tarafından kuruldu. O zamanki şartlarda Yönetim Kurulu Üyelerinin desteğiyle ilk kongresini 2010 Yılının Mayıs ayında gerçekleştiren Dernek ilk yerini Çankaya Mahallesinde açarak Karakaprü'de hizmet etmeye başladı. Şimdiye kadar iki olağan kongre gerçekleştirerek bu günlere kadar gelen Dernek 2016 yılının Ocak ayında üyeleriyle birlikte gerçekleştirmiş olduğu 3. Olağan Kongrede Bayrağı Mehmet Yaşar Tutluoğlu, bize devretti.

Şimdiye kadar Karaköprü'de bulunan STK'larla işbirliği yaparak özellikle de Belediye ve Kaymakamlıkla eşgüdümlü çalışarak sosyal etkinliklerine devam eden bir sivil toplum kuruluşu olan Karaköprülüler Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği; her ayın ilk haftası cumartesi günü akşamları "Bir Konu Bir Konuk" isimli etkinliğiyle özelde kendi üyelerine Hizmetiçi faaliyetlerde bulunuyor ve genelde ise Tüm Şanlıurfa'ya hizmet ediyor.

İşte bugün burada yeni binamızın açılışında bulunuyoruz ve şükürler olsun ki buranın manevi sahibi Ali Baba'nın torunlarıyla "Ali Baba Hayratı" etkinliğini birlikte gerçekleştiriyoruz. Hepinize geldiğiniz için yürekten teşekkür ediyorum." Dedi.

Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri ve Ahmet E. Fakıbaba, AKPARTİ Karaköprü İlçe Belediye Başkan V. Ahmet Kaytan, Karaköprü Belediye Başkan Yardımcısı Müslüm Topal, Karaköprü İlçe Kaymakamı Mustafa Kutlu, AKPARTİ İlçe Başkanı Ahmet Aksoy, ŞBB. Danışmanı Nusret Urmak, AKPARTİ Kadın Kolları Başkan Yardımcısı ve ekibi, Evren Sanayi Koop. Başkanı Mustafa Aslan, Karaköprü Eski İlçe Milli Eğitim Müdürü Eğitimci-Yazar Mehmet Sarmış, Karaköprü Belediyesi Belediye Meclis Üyesi Cihan Canbeyli, Karaköprü Belediye Meclis Üyesi Celal Şeker, İşadamı Orhan Kolsuzoğlu, İşadamı Ahmet Aydın, İşadamı Yusuf Badıllı, İşadamı Vedat Karaoğlu, İşadamı Ahmet Topal, İşadamı Mehmet İhsan Çermikli, Karaköprü Merkez Ali Baba Mahallesi Muhtarı Mahmut Yılmaz, Muhtar V. İsmail Yeşil, Karaköprülüler Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Üyleri, Karaköprü Belediye Başkan Yardımcısı Vildan Gönüllü Çelik, Akbayır Mahallesi Muhtarı Halil Tut, Karşıyaka Mahallesi Muhtarı Halil Fırat Gök, Atakent Mahallesi Muhtarı Hasan Gümük, Akocaklar İl Başkanı Nazif Aslan, AKPARTİ Kadın Kolları İl ve İlçe Üyeleri, AKPARTİ Gençlik Kolları Üyeleri, Gazeteci-Yazar Mehmet Emin Kuş ve Misbah Hicri ve Tüm Karaköprü Halkının katılımıyla gerçekleştirilen "Geleneksel Ali Baba Hayratı" ve Karaköprü-Der'in Yeni Dernek Binasının Açılışı görkemli bir şekilde bayram havasında gerçekleştirildi.

Geleneksel Ali Baba Hayratı şu Kutlu Doğum Haftasının icra edildiği günlerde yapılması ve Dernek binasının da açılışının gerçekleştirilmesi gelecek adına umut verici bir durumdu. Derneğin açılışına yoğun programlarından katılamayan; ama aramızda olmaktan onur duyacağını söyleyen ve selam gönderen Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Nihat Çiftçi ve HÜ. Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Abdullah Ekinci'ye teşekkürler edildi.

Dernek Binası dualarla Fatihalarla mahalle sakinlerin ve Tüm Karaköprülülerin katılımlarıyla görkemli bir şekilde yapıldı. Öğle namazının Ali Baba Camii'nde edasından sonra Merkez Ali Baba Mahallesi Muhtarı Mahmut Yılmaz ve Muhtar V. İsmail Yeşil öcülüğünde yapılan Geleneksel Ali Baba Hayratını Ali Baba Camii Önü'nde kurulan masalara yapılan servislerle ikramlara geçildi. Kuru fasulye ve pilavların pişirildiği büyük kazanlara kepçeleri Şanlıurfa Milletvekilleri Mehmet Ali Cevheri, Ahmet E. Fakıbaba, Karaköprü Belediye Başkan V. Ahmet Kaytan ve Karaköprü'nün büyükleri daldırdılar.

On Bin kişilik olarak hazırlanan yemek; herkesin kendi eliyle aldığı tabldotlarla masalarda yemesinin ardından bölge, Milletvekili Mehmet Ali Cevheri'nin Karaköprülüler Dayanışma ve Yardımlaşma Derneğinin toplantı salonunda yapılan yemek duasıyla taçlandırıldı. Yapılan değerlendirmeler şunu gösteriyor ki birlikten kuvvet doğar; hayırlı bir işe niyet edildiğinde Rabb'imin yardımcı olacağını gösterdi. Bu yılda alnımızın akıyla bu işi tamamlamış olduk. Urfalının hoş bir deyimi vardır; 'Ağbeti Seneye Olsun İnşallah' diyelim…!
Vesselam
Kalın Sağlıcakla.

 
Etiketler: "HAYIRDA, YARIŞANLAR, OLUN"
Yorumlar
Diğer Yazılar
HOŞ BİR SADÂ..!
URFALI MEHMET AKİF
MAŞALLAH (!) HERKES KARAKÖPRÜLÜ OLDU
HAK ETTİĞİNİZİ BULURSUNUZ!
GİTMESEYDİN EĞER
BİR ÇAĞRIDIR ŞİİR
GÜL BAHÇESİ
KAHVENİN SERÜVENİ
YOKLUĞUN VARLIĞINDA
ACI HAYAL
BİR SÜRGÜNDÜR YÜREĞİM
NARIN HİKÂYESİ - 2
NARIN HİKÂYESİ - 1
DEDE OSMAN AVNİ HAZRETLERİ
KÜLTÜR ve DİL- 2
KÜLTÜR ve DİL- 1
GİDİŞİNLE...
KIRMIZIDIR AŞKIN RENGİ
SENİ DÜŞÜNMEK
KARAKÖPRÜ'DE ALİ BABA HAYRATI
KALBİN KIRIK TARAFI
BİR ÇAĞDAŞ OZAN'IN CANDAN TANELERİ
SEVMEYİ HEP ERTELEDİK BAŞKA ZAMANLARA
GİTMEK GÜZELDİR ÖTELERE
HERKES KARAKÖPRÜLÜ OLDU
NARIN HİKÂYESİ
BÜYÜKŞEHİR’İN KİTAP TANITIM GÜNLERİ
BİRAZ DA NOSTALJİ
SEVGİLİLER GÜNÜNE DAİR..!
MEHMET AKİF İNAN ve SENDİKACILIK
DEDE OSMAN AVNİ HAZRETLERİ
ÇOCUKLAR ÖLDÜ TURNAM SEN ÖLME
DİL ÜZERİNE BİR DENEME
CAFE'NİN HİKÂYESİ
BEN DE SİZİN KADAR BURALIYIM -2
BEN DE SİZİN KADAR BURALIYIM -1
"BU ŞEHRİN GECELERİ"
ŞANLIURFA'NIN AK ve karası
KARAKÖPRÜ’DE ALİ BABA HAYRATI
GAP KIZ ANADOLU LİSESİ VE AHMET ÖZYAVUZ
BİR OKUYUCU MEKTUBU
YILDIZ YAĞMURU-2
YILDIZ YAĞMURU-1
AZİZ VALENTİN GÜNÜ…!?
KÜLTÜR DİLİ OLARAK TÜRKÇE
TARİHİ AÇIDAN BAĞIMLILIK
“M. NİHAT KÜRKÇÜOĞLU FIRÇASINDAN” ŞANLIURFA ALBÜMÜ ÜZERİNE
YEŞİLAY ve TBM
ADALET ÖZGÜRLÜK VE ONUR. HER ŞEY İNSANLIK İÇİN
ÖZGÜR DÜŞÜNCEYİ KAVRAMAK
ŞAZELİ ŞEYHİ ALİ DEDE
HZ. İBRAHİM, DERGÂHTA YAPILAN ZİKİRLER VE İHSAN ÇERMİKLİ
YIKILMIŞ BİR MEZARIM Kİ…!!!
ALİ BABA CAMİİ'NDE RAMAZANI YAŞAMAK
MEDENİYETİN ÇILDIRDIĞI AN
IRMAKLARI KAN AKAN COĞRAFYA
URFA’NIN KÜLTÜREL VİZYONU NASIL OLMALI
"KÖMÜR KARASIDIR GÖZYAŞI"
ŞEHİR VE MEDENİYET
YENİDEN MERHABA
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı