Yazı Detayı
25 Mart 2016 - Cuma 08:27 Bu yazı 810 kez okundu
 
HARRAN DERGİSİ'NİN KAPANMASI
S. Ahmet KAYA
seyyidak@hotmail.com
 
 

 HARRAN EKOLU'NUN BİTTİĞİ ANLAMINA MI GELİR?

Harran Dergisi'nin kapanması, Harran Ekolu'nun bittiği anlamına gelir mi? Yahut bu soruyu daha genellersek; çevresinde karizmatik ve derin izler bırakan, kültürel, düşünsel, sanatsal, ideolojik bir hareketin başlamasına sebep olan  bir ekolün bitmesini, bir derginin kapanmasına bağlamak doğru bir davranış/düşünme biçmi olur mu?

Dil ve Edebiyat'ın (Ekim 2014) 70. sayısında M. Atilla MARAŞ, Harran Dergisi'nin ilk kuruluşundan son sayısına kadar, geçirdiği evreleri anlatıyor. Bu evreleri analtırken de sık sık Dergi ve Grup ifadelerini birbirine karıştırıyor. Harran Dergisi'nin yanına Harran Grubu ifadesini eş anlam olarak kullanmış, bir bakıma Harran Ekolünü somuta indirgeyerek, bitip-tükenmesine de zemin hazırlıyor gibidir adeta... Bunun doğru bir davranış biçimi olmadığını aklı başında herkesin teslim edeceği kanaatinden yola çıkarak, dergilerin ancak belli bir düşüncenin hizmetinde olan araçlar olduğunu düşünebiliriz.

 Cemil Meriç'in dergileri "hür fikrin kaleleri" olarak görüp değerlendirmesi de bundan olsa gerek. Bu yüzden dergiler, kendi çevrelerinde düşünsel, sanatsal, ideolojik gibi kaygılardan ötürü aynı düşüncede olan, birbiriyle ünsiyet bağı kuran münevver insanların bir araya geldiği bir "aydınlar" topluluğunun oluşmasına zemin hazırlar. Başka bir deyimle Mehlika Sultan'ını aramak için yola çıkan ve bir daha geri dönmemecesine gemilerini yakan bir aydınlar topluluğu... Fethe çıkan aydınların oluşturduğu topluluk yani… Bu toplulukla birlikte kendiliğinden oluşan bir yığınlar (okur-gönüldeş) topluluğu…

Harran Ekolü aynı düşüncede olan insanların bir araya gelerek oluşturdukları bir kadro olmasına rağmen, çıkardıkları dergi ve kitaplarla kendi düşüncelerinde olmayan aydın insanları da kendi çevrelerine toplamaya başarmıştır. Bu davranış biçimi de ancak ekol ile ifade edilebilir.

Bu vesileyle Ekolü dergiye indirgeyip, sonra da onu bitirmekle yüz yüze bırakmak, iyi niyetle izah edilebilecek bir davranış biçimi olmadığı gibi, ekol ile dergi arasındaki farkı bilmemekle ancak izah edilebilir. M. Atilla Maraş da bunu sık sık yapıyor Dergi'deki yazısında.  Tabi hangi amaç ve niyetle yaptığını da önceden kestirmek mümküm olmadığı için bir şey diyemiyoruz. Ancak şunu da gözden kaçırmamak gerek: Harran Ekolüne sonradan katılan biri olarak, hiçbir zaman kendini bu grup içinde görmeyen veya bu grup tarafından içselleştirilmeyan Maraş'ın, Grubu/Ekolü, Harran Dergisi'nin kapanması gibi göstermesi, bir bakıma grub içinde hiç bir zaman yer almayışına bağlayabiliriz.

M. Atilla Maraş'ın grubun bitişini dergiye bağlamasını, üzerinde fazla düşünülmeden varılmış bir kanaat olduğunu düşünüyorum. Dergi, kapandığı gibi ekrar çıkabilir. Nitekim dört dönem halinde 64 sayı çıkmıştır. Bu demekir ki, Harran Dergisi istenildiğinde yine de çıkabilir. Bu imkan her zaman vardır. Fakat ekoller, dergiler gibi başlayıp-kapanmayacağı (bitmeyeceği) için ekol, her zaman devam eder.

Dergilerin içinden ve dışından insanların bir araya gelerek birlikte oluşturdukları  oluşum, tamamen gönüllülük esasına dayanır. Siyasal veya maddi çıkara dayalı olmayan bir birlikteliktir bu...

Bu bakımdan dergilerin yayınının sona ermesi demek, onların misyonlarının bittiği, ömürlerini tamamladıkları, tarihin tozlu raflarında yerlerini aldıkları anlamına gelmez. Gelmemeli de.
 
Çünkü...

Dergiler, yayınlarını durdursalar veya yayınları şu veya bu şekilde sona erse bile, bir şekilde misyonları devam eder. Harran Dergisi'nin yayınının sona erdiğini, bitip-tükendiğini, etrafında oluşan aydınlar topluluğunun dağıldığını düşünmek, iddaa etmek, akıl ile izah edilmeyecek bir talihsizliktir. Zira dergiler, fiili olarak çıkmayabilirler.

Ama bu, onların bitip-tükendiği anlamına gelmez. Büyük Doğu, Diriliş, Mavera dergilerinin bittiğini kim iddia edebilir. Onların toprağa ektiği tohum, bu gün daha gür bir şekilde yeşermiş değil midir? İnsanların kalplerinde ve vicdanlarında daha sağlam bir yer edinmiş değil midir? Eğer bugün o dergileri çıkaranların eserleri halen elden ele dolaşıyorsa, onlar için anma toplantıları düzenlenip, yeni nesillerle tanıştırılıyorsa, bu, dergilerin ve etrafında oluşturulan oluşumun hiçbir zaman bitmeyeceğini, günün birinde tekrar hüviyet kazanacağını gösteriyor demektir.
 
Necip Fazıl'ın Büyük Doğu'su, çıkışından itibaren kısa zamanda etrafında büyük bir gönüldeş topluluğu bularak yoluna devam eder. Bu sese kulak verenlerle "Büyük Doğu" dergisi bir mektep, bir aksiyon merkezi haline gelir. Birkaç kez yayınına ara veren/verilen Dergi; belli bir zaman sonra kapanır… Ama yayınını sürdürdüğü süre içinde "Tohum saç, bitmezse toprak utansın" diyerek yere öylesine sağlam tohumlar bırakır ki, ardından yeni dergiler (Diriliş, Mavera, Yedi İklim, Hece vs.) ve yeni açılımlar ile yolculuğunu geliştirerek sürdürür.

Yukarda adı anılan dergilere bakarak, dergilerin kapanmasını bitip-tükenmek olarak kabullenemeyiz. Çünkü onlar, yaşadıkları dönem içinde ekol olma istidadı gösteren dergilerdi. Etraflarında gönüllülük esasına dayanan bir birliktelik, gönüldeşlik oluşmuştur.  Dolayısıyla derginin fiili olarak kapanması, ekolu/grubu bitirmez.

Harran Ekolü, süreli yayın olarak yayını sürdürmemekle beraber düşünce ve aksiyon olarak vardır; gerek kitap ve gazete bazında olsun, gerek Dergi'nin misyonu bazında olsun halen vardır ve istenildiğinde tekrar bir araya gelip, fiili olarak çalışmalarını sürdürebilecek konumdadır. Bu imkân her zaman ve her yerde vardır ve istenildiğinde bu imkânı her an ortaya sürebilecek kudrettedir.

 İşte bu yüzden bir derginin kapanması, bir ekolü bitirmeyeceği gibi,  bir kopma ve bitiş değil, aksine yeni bir soluk, dinamizm ve büyüyerek gelişen bir yolculuğun devam etmesi anlamına gelir. Olayı bu şekilde görmek ve değerlendirmek lazım…

 
Etiketler: HARRAN, DERGİSİNİN, KAPANMASI
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 19.02.2018
Bugün
- 16°
Salı
- 14°
Çarşamba
- 15°
Şanlıurfa

Güncelleme: 19.02.2018
İmsak
05:41
Sabah
07:03
Öğle
12:46
İkindi
15:47
Akşam
18:17
Yatsı
19:32
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
46
41
4
4
14
22
2
Galatasaray
44
47
6
2
14
22
3
Fenerbahçe
44
44
2
8
12
22
4
Beşiktaş
41
41
3
8
11
22
5
Kayserispor
35
30
5
8
9
22
6
Sivasspor
34
30
8
4
10
22
7
Trabzonspor
33
36
5
9
8
22
8
Göztepe
33
35
6
6
9
21
9
Kasımpaşa
29
34
9
5
8
22
10
Yeni Malatyaspor
28
24
8
7
7
22
11
Bursaspor
27
31
9
6
7
22
12
Akhisarspor
27
28
9
6
7
22
13
Antalyaspor
24
26
10
6
6
22
14
Gençlerbirliği
22
26
9
7
5
21
15
Alanyaspor
21
34
13
3
6
22
16
Atiker Konyaspor
21
23
11
6
5
22
17
Osmanlıspor FK
19
31
13
4
5
22
18
Kardemir Karabükspor
12
15
16
3
3
22
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı