301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
25 Mart 2016 - Cuma 08:27 Bu yazı 1565 kez okundu
 
HARRAN DERGİSİ'NİN KAPANMASI
S. Ahmet KAYA
seyyidak@hotmail.com
 
 

 HARRAN EKOLU'NUN BİTTİĞİ ANLAMINA MI GELİR?

Harran Dergisi'nin kapanması, Harran Ekolu'nun bittiği anlamına gelir mi? Yahut bu soruyu daha genellersek; çevresinde karizmatik ve derin izler bırakan, kültürel, düşünsel, sanatsal, ideolojik bir hareketin başlamasına sebep olan  bir ekolün bitmesini, bir derginin kapanmasına bağlamak doğru bir davranış/düşünme biçmi olur mu?

Dil ve Edebiyat'ın (Ekim 2014) 70. sayısında M. Atilla MARAŞ, Harran Dergisi'nin ilk kuruluşundan son sayısına kadar, geçirdiği evreleri anlatıyor. Bu evreleri analtırken de sık sık Dergi ve Grup ifadelerini birbirine karıştırıyor. Harran Dergisi'nin yanına Harran Grubu ifadesini eş anlam olarak kullanmış, bir bakıma Harran Ekolünü somuta indirgeyerek, bitip-tükenmesine de zemin hazırlıyor gibidir adeta... Bunun doğru bir davranış biçimi olmadığını aklı başında herkesin teslim edeceği kanaatinden yola çıkarak, dergilerin ancak belli bir düşüncenin hizmetinde olan araçlar olduğunu düşünebiliriz.

 Cemil Meriç'in dergileri "hür fikrin kaleleri" olarak görüp değerlendirmesi de bundan olsa gerek. Bu yüzden dergiler, kendi çevrelerinde düşünsel, sanatsal, ideolojik gibi kaygılardan ötürü aynı düşüncede olan, birbiriyle ünsiyet bağı kuran münevver insanların bir araya geldiği bir "aydınlar" topluluğunun oluşmasına zemin hazırlar. Başka bir deyimle Mehlika Sultan'ını aramak için yola çıkan ve bir daha geri dönmemecesine gemilerini yakan bir aydınlar topluluğu... Fethe çıkan aydınların oluşturduğu topluluk yani… Bu toplulukla birlikte kendiliğinden oluşan bir yığınlar (okur-gönüldeş) topluluğu…

Harran Ekolü aynı düşüncede olan insanların bir araya gelerek oluşturdukları bir kadro olmasına rağmen, çıkardıkları dergi ve kitaplarla kendi düşüncelerinde olmayan aydın insanları da kendi çevrelerine toplamaya başarmıştır. Bu davranış biçimi de ancak ekol ile ifade edilebilir.

Bu vesileyle Ekolü dergiye indirgeyip, sonra da onu bitirmekle yüz yüze bırakmak, iyi niyetle izah edilebilecek bir davranış biçimi olmadığı gibi, ekol ile dergi arasındaki farkı bilmemekle ancak izah edilebilir. M. Atilla Maraş da bunu sık sık yapıyor Dergi'deki yazısında.  Tabi hangi amaç ve niyetle yaptığını da önceden kestirmek mümküm olmadığı için bir şey diyemiyoruz. Ancak şunu da gözden kaçırmamak gerek: Harran Ekolüne sonradan katılan biri olarak, hiçbir zaman kendini bu grup içinde görmeyen veya bu grup tarafından içselleştirilmeyan Maraş'ın, Grubu/Ekolü, Harran Dergisi'nin kapanması gibi göstermesi, bir bakıma grub içinde hiç bir zaman yer almayışına bağlayabiliriz.

M. Atilla Maraş'ın grubun bitişini dergiye bağlamasını, üzerinde fazla düşünülmeden varılmış bir kanaat olduğunu düşünüyorum. Dergi, kapandığı gibi ekrar çıkabilir. Nitekim dört dönem halinde 64 sayı çıkmıştır. Bu demekir ki, Harran Dergisi istenildiğinde yine de çıkabilir. Bu imkan her zaman vardır. Fakat ekoller, dergiler gibi başlayıp-kapanmayacağı (bitmeyeceği) için ekol, her zaman devam eder.

Dergilerin içinden ve dışından insanların bir araya gelerek birlikte oluşturdukları  oluşum, tamamen gönüllülük esasına dayanır. Siyasal veya maddi çıkara dayalı olmayan bir birlikteliktir bu...

Bu bakımdan dergilerin yayınının sona ermesi demek, onların misyonlarının bittiği, ömürlerini tamamladıkları, tarihin tozlu raflarında yerlerini aldıkları anlamına gelmez. Gelmemeli de.
 
Çünkü...

Dergiler, yayınlarını durdursalar veya yayınları şu veya bu şekilde sona erse bile, bir şekilde misyonları devam eder. Harran Dergisi'nin yayınının sona erdiğini, bitip-tükendiğini, etrafında oluşan aydınlar topluluğunun dağıldığını düşünmek, iddaa etmek, akıl ile izah edilmeyecek bir talihsizliktir. Zira dergiler, fiili olarak çıkmayabilirler.

Ama bu, onların bitip-tükendiği anlamına gelmez. Büyük Doğu, Diriliş, Mavera dergilerinin bittiğini kim iddia edebilir. Onların toprağa ektiği tohum, bu gün daha gür bir şekilde yeşermiş değil midir? İnsanların kalplerinde ve vicdanlarında daha sağlam bir yer edinmiş değil midir? Eğer bugün o dergileri çıkaranların eserleri halen elden ele dolaşıyorsa, onlar için anma toplantıları düzenlenip, yeni nesillerle tanıştırılıyorsa, bu, dergilerin ve etrafında oluşturulan oluşumun hiçbir zaman bitmeyeceğini, günün birinde tekrar hüviyet kazanacağını gösteriyor demektir.
 
Necip Fazıl'ın Büyük Doğu'su, çıkışından itibaren kısa zamanda etrafında büyük bir gönüldeş topluluğu bularak yoluna devam eder. Bu sese kulak verenlerle "Büyük Doğu" dergisi bir mektep, bir aksiyon merkezi haline gelir. Birkaç kez yayınına ara veren/verilen Dergi; belli bir zaman sonra kapanır… Ama yayınını sürdürdüğü süre içinde "Tohum saç, bitmezse toprak utansın" diyerek yere öylesine sağlam tohumlar bırakır ki, ardından yeni dergiler (Diriliş, Mavera, Yedi İklim, Hece vs.) ve yeni açılımlar ile yolculuğunu geliştirerek sürdürür.

Yukarda adı anılan dergilere bakarak, dergilerin kapanmasını bitip-tükenmek olarak kabullenemeyiz. Çünkü onlar, yaşadıkları dönem içinde ekol olma istidadı gösteren dergilerdi. Etraflarında gönüllülük esasına dayanan bir birliktelik, gönüldeşlik oluşmuştur.  Dolayısıyla derginin fiili olarak kapanması, ekolu/grubu bitirmez.

Harran Ekolü, süreli yayın olarak yayını sürdürmemekle beraber düşünce ve aksiyon olarak vardır; gerek kitap ve gazete bazında olsun, gerek Dergi'nin misyonu bazında olsun halen vardır ve istenildiğinde tekrar bir araya gelip, fiili olarak çalışmalarını sürdürebilecek konumdadır. Bu imkân her zaman ve her yerde vardır ve istenildiğinde bu imkânı her an ortaya sürebilecek kudrettedir.

 İşte bu yüzden bir derginin kapanması, bir ekolü bitirmeyeceği gibi,  bir kopma ve bitiş değil, aksine yeni bir soluk, dinamizm ve büyüyerek gelişen bir yolculuğun devam etmesi anlamına gelir. Olayı bu şekilde görmek ve değerlendirmek lazım…

 
Etiketler: HARRAN, DERGİSİNİN, KAPANMASI
Yorumlar
Diğer Yazılar
YANGIN YERİ
ŞEHİR ve İNSAN EĞİTİMİ
KENDİNİ TANIMAYAN ŞEHİR… URFA II
ŞEHİR VE KİMLİK
KENDİNİ TANIMAYAN ŞEHİR… URFA -I-
TEMMUZ ATEŞİ
SAVAŞ VE UÇURTMA
SİYASET ÜZERİNE YAZMAK…. MI?
BİR ŞEHİR ELEŞTİRİSİ YAPMAK
ŞEHİR VE ŞEHİRLİ…
MURSİ’NİN ŞEHADETİ DOLAYISIYLA…
SURİYELER… YA DA ENSAR - MUHACİR İLİŞKİSİ
TÜRKÜ DİNLEME TEMRİNLERİ
KUDÜS… EY KUDÜS!
İBRAHİM’İN MEDİNE’Sİ
KAPİTALİZMİN ŞEHİRLERİ
SÖZÜ YOLA KOYMAK VESİLESİYLE
İBRAHİM’İN DİNİNDEN OLMAK NASIL OLMAYI GEREKTİRİYOR
EDEBİYAT ORTAMI ŞİİR YILLIĞI
BİR ÖZGÜR DÜŞÜNME DENEMESİ: HAKİKATİN İZİNDE
ŞEHRİN REFLEKSLERİNİ ÖĞRENMEK YAHUT BİR URFA'YI TANIMA DENEMESİ
MANİFESTO
BU SEÇİM...
İBRAHİM’İN MEDİNE’Sİ
SEÇİM VE AMAÇ
KAÇIŞ…
ŞEHRİN MAKAMI
ZAMAN… BİR BÜYÜK SIR…
KÜRT EDEBİYATI ÜZERİNE KISA BİR BAKIŞ
KENDİNİ TANIMAYAN ŞEHİR… URFA -I
YAZMAK…
“COĞRAFYA KADERDİR” VESİLESİYLE
URFACA URFALICA
AK PARTİ’DE ‘AK’IN TUTULMASI
AK PARTİ’DE ‘AK’IN TUTULMASI
VAHY İLE DÜŞÜNME
MÜSLÜMAN’CA DÜŞÜNMEK…
ZİHNİYET KARMAŞIKLIĞI…
SELAHADDİN’İN KİTABI
BOYUNDAN BÜYÜK İŞLERE KARIŞMAK
FOLKLOR VE VAR OLMA YA DA FABLÊN KURDÎ
AHLAK VE HUKUK
HZ. MUHAMMED (SAV)’İ ANLAMAK…
Aşkın ve Geleneğin Şiiri “ESKİ GÜNLERDEN KALAN”
KİTAP FUARI İÇİN ÖNERİLER
Mekân ve Aşk ŞEHİR
KIVIRLIK KUŞLARI…
DOLAR… YA DA KAPİTALİZMİN HÜKÜMRANLIĞI
ANADOLU’DAN BİZE KALANLAR VEYA SANATIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
HAC VE AHLAK
SANAT ESERİ VE İŞLEYİŞ BİÇİMİ
12 Eylül darbesi dolayısıyla ŞİİR VE SAVUNMA
KADIN ERKEK EŞİTLİĞİ
“KIRILMALAR” DOLAYISIYLA FARUK UYSAL ŞİİRİ
ANADOLU'NUN MANEVİ IRMAĞI YUNUS EMRE…
URFA: RUHUN MASALI…
NABİ…
GÖKYÜZÜ MELEKLERİ / AYLİN BEBEK’İN HİKAYESİ
MUHALEFET…
BUGÜN BAYRAM…
MEHMET TALAT AKAY’IN ARDINDAN…
FOLKLOR ŞİİRE DÜŞMAN DEĞİL
ORUÇ VE KUDÜS
KUDÜS… EY KUDÜS!
HARRAN ŞİİR AKŞAMI
NASIL BİR ŞEHİR, NASIL BİR MİMARİ?
KADİM ŞEHİR
İNSAN ve ÇEVRE
Sarı Kitap Dolayısıyla TAYYİP ATMACA’NIN ŞİİRİ
GAP GÜNDEMİ İLE 20 YIL…
CAMİLER… İMAMLAR… YA DA MESCİD-İ NEBİ
GÜZEL ADAMLARIN ŞEHRİ
ŞİİR NİÇİN YAZILIR VEYA NİÇİN OKUNUR ŞİİR
ŞEHİR BİZDEN NE İSTER YAHUT BİZİM ŞEHİRDEN BEKLENTİLERİMİZ
ŞEHİR ÜZERİNE DÜŞÜNMEK YA DA KENT KONSEYLERİ
BİR ŞEHİR ELEŞTİRİSİ YAPMAK
ŞEHİRLER ÖLÜR DE
ARAYAN BULUR ŞAHİN DOĞAN GİBİ
ŞEHRİN REFLEKSİNİ ÖĞRENMEK
Siraç SUMAN
KAÇMAK…
GEBECE
ABD’YE OLAN NEFRETİM
ZOR HAYATLAR
AKADEMİK KİTAP OKUMAK Ya da TÜRKİYEDE’Kİ SURİYELİLER
BUGÜN TAŞ ATMA GÜNÜ
SABİR RÜSTEMXANLI İLE
TEMMUZ ATEŞİ
TEK MİLLET TEK DEVLET
ÇANAKKALE RUHU DOLAYISIYLA
Yeni Bir Harran Dergisi
Aşk ve Mekân ŞEHİR
SAMİMİYET…
ŞEHİR BİZDEN NE İSTER! YA URFA?
ERDEM, İNSAN, ŞEHİR…
GÜZEL ADAMLARIN ŞEHRİ
Temmuz Ateşi
SAMİMİYET…
HİÇLİK… YA DA 15 TEMMUZ SÜRECİ
GÜNEŞİN ALTINDA ÇOK ŞEY OLUYOR
MELA AHMED CİZÎRΒNİN DİLİ
"İçin cennet, dışın cehennem olsa, sana asla dönmem"
BİR SEMPOZYUM'UN ARDINDAN
Türkiyelilik ve Osmanlılık
PERSONNA NON GRATTA
"TANRILAR VE KULLAR"
İNSAN-MEKÂN-ŞEHİR
SİYASETİN AMACI VE SİYASETÇİYE
KİM RÜYAMI GÖRECEK?
YENİ YILA BİR GİRERKEN...
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Az Bulutlu
Güncelleme: 16.10.2019
Bugün
20° - 34°
Perşembe
21° - 32°
Cuma
19° - 31°
Şanlıurfa

Güncelleme: 16.10.2019
İmsak
05:06
Sabah
06:25
Öğle
12:16
İkindi
15:25
Akşam
17:57
Yatsı
19:11
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı