Yazı Detayı
02 Ocak 2018 - Salı 09:22 Bu yazı 1298 kez okundu
 
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN (7)
Ayser POLAT
 
 

İmanıyla, inancıyla, yaşamıyla, sözleri ve davranışıyla biz hanımlar için birer rehber olan hanım sahabelerimizin hayatları, annelerimiz ve kızlarımız için muhakkak bilinmesi gereken yaşamlardır. Yaşadıkları sıkıntılı dönemlerde onca zulme katlanarak İslam’ı müdafaa eden hanım sahabeler, ömürlerini mücadeleye adayarak kendilerinden sonra gelecek nesillere üstün bir şahsiyet miras bırakmıştır.

******

Hayatlarını okuduğumuz bu şahsiyetleri, değerli hanım okurlarımıza sunmak da bir vecibedir. Çünkü yeni gelen nesiller örnekler görmek isterler ve onlara kendi İman sahibi şahsiyetleri işaret etmezseniz, başkaları bu boşluğu kendi örnekleri ile doldurur. 

HALİME

Mekke’nin kurak havası yeni doğan çocuklara iyi gelmiyordu. Sıhhatli büyümelerini engelliyordu. Bu sebeple çocuklarının sıhhatli yetişmesini isteyen ve imkanı olan aileler onları çölde yaşayan sütannelere veriyorlardı. Çölün havası güzel, suyu temiz ve tatlıydı. Orada yetişen çocuklar Arapçayı daha düzgün bir şekilde konuşuyordu.

******

Sütanne olacak kadınlar yılda 2 kez Mekke’ye gelirler, küçük çocukları alarak yurtlarına götürürlerdi. Peygamberimizin dünyaya teşrif etmesinden hemen sonra, Benî Sa’d kabilesine mensup kadınlar, kocalarıyla birlikte Mekke’ye geldiler. Bunlardan biri de Hz. Halime’ydi. Halime’nin bindiği hayvan zayıf ve topal olduğu için, diğer kadınlardan geride kalmıştı. O, Mekke’ye girdiğinde kadınların hemen hepsi emzirecek bir çocuk bulmuş, sevinç içerisinde yurtlarının yolunu tutmuşlardı bile.

******

Abdülmüttâlib de sevgili torunu Peygamberimizi bir sütanneye vermeyi çok istiyordu. Fakat kadınlardan kime teklif ettiyse, “Yetimdir” diyerek almaya yanaşmadılar. Hiç kimse bu çocuk hürmetine berekete kavuşacaklarını hayal bile edemiyordu.

******

Resûlullah’ın dedesi çaresizlik içerisinde dolaşırken, emzirecek bir çocuk bulamamanın üzüntüsünü kalbinde hisseden Halime ile karşılaştı. “Sen hangi kabiledensin?” diye sordu. Hz. Halime, “Benî Sa’d kabilesinden.” cevabını verdi. Abdülmüttâlib, ona ismini sordu. Halime olduğunu öğrenince gülümsedi ve “Çok güzel! Sa’d ve hilim iki haslettir ki, dünyanın hayrı da, ahiretin izzet ve şerefi de bunlara bağlıdır.

******

Ey Halime, benim yanımda yetim bir çocuk var. Diğer kadınlar, ‘Biz götüreceğimiz çocukların babalarından faydalanmayı umuyoruz; yetimi alıp da ne yapacağız?’ diyerek onu almak istemediler. Bari sen bunu al. Belki onun yüzünden mutluluğa erersin.” dedi. Halime (r.anha) biraz ilerde bulunan kocasına danışmak için müsaade isteyip kocasının yanına gitti. Kocası da, “Almanda bir mahzur yok. Belki onun yüzünden berekete kavuşuruz.” dedi.

******

Halime, hiç olmazsa bir çocuk bulabilmiş olmanın sevinciyle Peygamberimizin dedesinin yanına geldi. Çocuğu almak istediğini söyledi. Abdülmüttâlib buna çok sevindi. Onu Hz. Âmine’nin yanına götürdü. Âmine, Halime’yi, “Hoş geldin, safa geldin!” diyerek karşıladı. Birlikte Resûlullah’ın uyuduğu odaya gittiler.

******

Peygamberimiz beyaz bir kundağa sarılmıştı. Altına da yeşil bir kumaş serilmişti. Sırtüstü yatmış, mışıl mışıl uyuyor, etrafa misk gibi kokular yayıyordu. Hz. Halime, Peygamberimizi görünce güzelliğine ve sevimliliğine hayran kaldı. Böyle bir çocuğu yanına aldığı için çok sevinçliydi. Peygamberimizi kucağına aldı. Resûlullah (a.s.m.), sütannesine gülümsedi. Halime de onu öptü. Sevinçliydi. Hz. Âmine ise, üzgündü. Yavrusu ancak birkaç gün yanında kalabilmişti. Hasretine nasıl dayanacaktı? Fakat sevgili oğlunun sıhhatli büyümesi için buna mecbur olduğunu düşünerek teselli buldu.

******

Hz. Halime’nin sütü çok azdı. Daha önce kendi oğluna bile yetmiyor, çocuk açlıktan ağlayıp duruyordu. Peygamberimizi emzirmeye başlayınca sütü her ikisini de doyurdu. Daha sonra, çok az sütü olan devenin memelerinin de sütle dolduğunu görünce sevinçleri bir kat daha arttı. Halime’nin kocası, “Ey Halime, bilmiş ol ki sen mübarek ve uğurlu bir çocuk almışsın!” dedi. Gerçekten de bundan böyle bu aileyle birlikte Sa’doğulları kabilesi, kuraklıktan kıtlıktan kurtulup bolluk ve berekete kavuşacaktı.

******

Bütün hazırlıklarını tamamlayan Hz. Halime ve kocası yola çıktılar. Bu arada binek hayvanlarında büyük bir değişikliğin olduğunu gördüler. Gelirken çok gerilerde kalan merkep, sonradan çıktığı hâlde kafilenin bütün hayvanlarını geride bırakıyordu. Diğer kadınlar bunu görünce şaşırıp kaldılar, “Ey Halime, başına rahmet yağsın! Yoksa bu merkep gelirken bindiğin hayvan değil mi?! Dur da bizi bekle!” diyerek, şaşkınlıklarını ifade ettiler. Yorucu bir yolculuktan sonra kafile, yurtlarına vardı.

******

O yıl Sa’doğulları yurdunda büyük bir kuraklık hâkimdi. Hayvanların yayılıp karınlarını doyurabilecekleri hiçbir otlak yoktu. Bu yüzden, koyunlar sabahleyin ayrıldıkları gibi akşamleyin aç olarak eve dönüyorlardı. Hayvanlar iyice cılızlaşmıştı. Fakat Hz. Halime bolluk ve berekete mazhar olmuştu.

******

Diğerlerinden farklı olarak koyunları da akşamleyin eve karınları doymuş, memeleri sütle dolmuş bir şekilde dönüyordu. Bu durum kabile halkının dikkatini çekmişti. Çobanlarına çıkışıyorlar, “Yazıklar olsun size! Siz de bizim koyunlarımızı, Halime’nin çobanının koyunlarını otlattığı yerde otlatsanıza…” diyorlardı. Halime ve kocası, bu bolluk ve iyiliğe, yetim diye kimsenin almaya yanaşmadığı çocuk yüzünden kavuştuklarını biliyor, şükrediyorlardı. Günler böylece geçti.

******

Peygamberimiz (a.s.m.) gün geçtikçe gelişiyor, gürbüzleşiyordu. Onun çocukluğu da diğer çocuklara benzemiyordu. Daha 8  aylıkken konuşuyor, konuşulanı da dinliyordu. 9 aylıkken çok düzgün bir şekilde konuşmaya başlamıştı. 10 aylık olunca ok atmaya başlamış, 2 yaşına geldiğinde ise gösterişli bir çocuk olmuştu.

******

Artık sütten de kesilmişti. Onun sütten kesilmesi Hz. Halime’yi de, kocasını da derinden üzdü. Onun yüzünden hayır ve berekete nail oldukları için bir müddet daha yanlarında kalmasını çok istiyorlardı. Fakat artık onu yanlarında tutamazlardı. Annesine teslim etmeleri gerekiyordu. Bir gün yanlarına aldılar ve Mekke’ye gittiler.

******

Hz. Âmine birden ciğerparesini karşısında görünce çok heyecanlandı. Ne kadar da büyümüş, gürbüzleşmişti! Artık bundan sonra hep beraber olacaklarını düşünüyor, seviniyordu. Fakat Hz. Halime, Peygamberimizin annesine, “Oğulcuğumu büyüyünceye kadar yanımda bıraksan iyi olur. Onun Mekke vebasına tutulmasından korkarım!” dedi.

******

Hz. Âmine, oğlunun hasta olmasını düşünmek bile istemiyordu. Artık hasretine razıydı. Bu düşünceyle Hz. Halime’nin teklifini kabul etti. Böylece Peygamberimiz bir müddet daha Benî Sa’d yurdunda kalmak üzere Mekke’den ayrıldı. Peygamberimiz sütannesinin yanında, sütkardeşi Abdullah ile birlikte koyun otlatacak kadar büyümüştü.

******

Bir gün yine evin arkasında yeni doğan kuzuların yanında bulundukları bir sırada, 2 kişi geldi, Peygamberimizi yere yatırdı. Sonra da göğsünü açarak kalbini yardılar. Kan pıhtısına benzer bir şeyi çıkararak, “Bu, sende bulunan şeytana ait bir şeydi.” dediler.

 

Resûlullah’ın sütkardeşi Abdullah, bu 2 yabancının sevgili kardeşine yaptıkları şeyi görünce çok korktu. Koşarak eve geldi ve anne-babasına, “Koşun, Kureyşli kardeşim öldürüldü!” diye bağırdı. Onun bu feryadı üzerine karı-koca hemen dışarı fırladılar, Resûlullah’ın bulunduğu yere doğru koştular.

******

Peygamberimiz ayaktaydı, yüzü sararmıştı. Fakat gülümsüyordu. “Yavrum sana ne oldu?” diye sordular. Peygamberimiz, “Beyaz elbiseli 2 kişi gelip beni yere yatırdı. Sonra da karnımda bilmediğim bir şeyi aradılar.” cevabını verdi. Hz. Halime ile kocası çok korkmuşlardı. Resûlullah’a bir zarar gelmesinden endişe ediyorlardı.

******

Hâris, Halime’ye, “Halime, ben bu çocuğun başına bir felaket gelmesinden korkuyorum! Başına bir şey gelmeden önce onu götür, ailesine teslim et!” dedi. Halime de hiç vakit geçirmeden Peygamberimizi alıp Mekke’ye götürdü. Fakat Mekke’de onu bir ara kaybetti. Buna çok üzüldü. Bütün aramalara rağmen bulamadı. Hemen Abdülmuttâlib’e gitti. Üzüntü içerisinde durumu haber verdi. O da birkaç kişiyle birlikte onu aramaya çıktı. Nihayet Peygamberimiz bulundu.

******

Hz. Âmine, oğlunu tekrar gördüğüne sevinmiş, hemen geri getirilmesine ise bir mana verememişti. Halime’ye, “Çocuğu niçin getirdin? Onu yanında tutmak için ısrar edip durmuştun!” dedi. O da, “Artık oğulcuğumu Allah büyüttü. Ben üzerime düşeni yapmış bulunuyorum. Onun başına bir felaket gelmesinden korkuyorum! Sana getirip sağ salim teslim etmek istedim.” cevabını verdi.

******

Aradan yıllar geçti, Peygamberimizin annesi, dedesi vefat etti. Peygamberimiz de artık büyüyüp evlendi. Zaman zaman Hz. Halime’yi görürdü. Sütannesine karşı derin bir sevgi beslerdi. Onu gördükçe “Anneciğim, anneciğim!” der, saygı gösterirdi. Hemen üzerindeki fazla elbiseyi çıkarır, onun altına serer, bir ihtiyacı varsa derhâl yerine getirirdi.

******

Bir gün Halime onu ziyarete gelmişti. Sa’d oğulları yurdunda yine kıtlık olduğunu, hastalıktan hayvanların kırıldığını söyledi. Peygamberimizin ona verebilecek fazla bir şeyi yoktu, fakat Hz. Hatice validemiz sevgili beyinin sütannesini boş olarak göndermeye gönlü razı olmadı. 40 koyun ile 1 deve verdi. Hz. Halime bu ikram karşısında memnuniyetini bildirdi. Sevinç içerisinde evine döndü.

******

Sonraki yıllarda Müslüman olarak sahabiye olma şerefini kazanan Hz. Halime, Cennetü’l-Baki Kabristanı’na defnedilmiştir. Allah ondan razı olsun!

Kaynak: Sahabeler Ansiklopedisi

 

 

 
Etiketler: HANIM, SAHABİLERİN, İZİNDEN, (7),
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
28 Mart 2020
SALGIN VE PROVAKASYON
113 Okunma.
21 Mart 2020
ŞUUR OLMAYINCA EMEK ÇÖPE GİDİYOR
205 Okunma.
14 Mart 2020
KORONAVİRÜS FIRSATÇILARI
226 Okunma.
09 Mart 2020
YOLLAR
144 Okunma.
07 Mart 2020
RABBİM HUDEYBİYE’YE ÇEVİRSİN
152 Okunma.
29 Şubat 2020
SERDENGEÇENLER
236 Okunma.
27 Şubat 2020
HAYATIN RENKLERİ / RENKLİ HAYATLAR
195 Okunma.
22 Şubat 2020
REYTİNG CANAVARININ SON KURBANI: ATAKAN
191 Okunma.
19 Şubat 2020
HAYATA DAİR
200 Okunma.
15 Şubat 2020
AH BE KADİR…
281 Okunma.
13 Şubat 2020
KEŞKE DEMEDEN ÖNCE
185 Okunma.
08 Şubat 2020
GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYEM..
254 Okunma.
31 Ocak 2020
ÖNCE DUYARLILIK
303 Okunma.
25 Ocak 2020
ÇOCUKLARIMIZ..
284 Okunma.
18 Ocak 2020
DUYGU DÜNYAMIZ
182 Okunma.
11 Ocak 2020
YENİDEN ISINAN ORTADOĞU AKREP VE KURBAĞA
269 Okunma.
04 Ocak 2020
İDLİP’TEKİ BEBEKLER İÇİN
232 Okunma.
28 Aralık 2019
YERLİ OTOMOBİL “TOGG”
304 Okunma.
27 Aralık 2019
RİBAL SALGINLARA DİKKAT
127 Okunma.
21 Aralık 2019
GEÇ KALMAYALIM
198 Okunma.
14 Aralık 2019
AFRİKA'NIN UMUDU OLMAK
242 Okunma.
07 Aralık 2019
CEREN YENİDEN DOĞMAYACAK
196 Okunma.
30 Kasım 2019
SOĞUKLARA DİKKAT
369 Okunma.
28 Kasım 2019
AİLEDE YABANCILAŞMAK
344 Okunma.
23 Kasım 2019
İNSANOĞLU
346 Okunma.
18 Kasım 2019
ÜMİTSİZLİK
344 Okunma.
16 Kasım 2019
NE OLUYORUZ!
290 Okunma.
09 Kasım 2019
AKSARAY’DAKİ NASİPSİZ ANNELER
361 Okunma.
02 Kasım 2019
VOLTAJDAKİ DALGALANMA CEP YAKIYOR
493 Okunma.
26 Ekim 2019
DEVLET, ZİNCİR SOYGUNCULARA “BEN BURADAYIM” DESİN!
421 Okunma.
19 Ekim 2019
BARIŞ PINARINDA DEZENFORMASYON KONSORSİYUMU
346 Okunma.
12 Ekim 2019
POPÜLER İHANET
316 Okunma.
05 Ekim 2019
URFALI BEKLİYOR
415 Okunma.
28 Eylül 2019
TEŞEKKÜRLER
430 Okunma.
21 Eylül 2019
DÜNYA ŞEHİRLERİ KLASMANI VE URFA
405 Okunma.
14 Eylül 2019
ALLAH HAYRA ÇEVİRSİN
682 Okunma.
07 Eylül 2019
KARANLIĞIN BEKÇİLERİ SÖZDE AYDINLAR
490 Okunma.
31 Ağustos 2019
KADINA YÖNELİK ACZİYET
564 Okunma.
24 Ağustos 2019
ORMAN YANGINLARI
419 Okunma.
17 Ağustos 2019
BAYRAM MATEM OLDU
468 Okunma.
15 Ağustos 2019
KURBAN VE BAYRAM
363 Okunma.
10 Ağustos 2019
“ALLAH ANCAK TAKVA SAHİPLERİNDEN KABUL EDER”
455 Okunma.
03 Ağustos 2019
“BU TESİSE BU PERSONEL YAKIŞMIYOR”
394 Okunma.
27 Temmuz 2019
ÇİFTLİK KAFASI MEMLEKET İDARESİ
422 Okunma.
19 Temmuz 2019
ABDULLAH BİN SÜHEYL (R.A.)
337 Okunma.
18 Temmuz 2019
BİR MEKTUP
390 Okunma.
13 Temmuz 2019
NASIL BU HALE GELDİK!
726 Okunma.
06 Temmuz 2019
SICAKLARA DİKKAT
425 Okunma.
03 Temmuz 2019
AFRA BİNTİ UBEYD (R. ANHA)
419 Okunma.
29 Haziran 2019
“SANCAK ŞEHRİ URFA” VE SOSYAL DOKUNUN ÇÜRÜYÜŞÜ
470 Okunma.
22 Haziran 2019
ÇOCUKLARDA GECE TERÖRÜ
440 Okunma.
15 Haziran 2019
KARNE HEYECANI
595 Okunma.
13 Haziran 2019
ÜMMÜ EYMEN (R.ANHA)
426 Okunma.
12 Haziran 2019
ZEYNEP BİNT-İ HUZEYME
381 Okunma.
08 Haziran 2019
BAYRAM, TRAFİK VE BİLANÇO
484 Okunma.
01 Haziran 2019
RAMAZAN NASIL GEÇTİ?
410 Okunma.
27 Mayıs 2019
TV VE İNTERNET PRANGASI
401 Okunma.
25 Mayıs 2019
ÖTELEDİĞİMİZ RUH SAĞLIĞI 2
445 Okunma.
18 Mayıs 2019
ÖTELEDİĞİMİZ RUH SAĞLIĞI (1)
447 Okunma.
11 Mayıs 2019
ÖYLE BİR ZAMANDA GELDİ Kİ RAMAZAN-I ŞERİF
553 Okunma.
04 Mayıs 2019
SUÇ VE CEZA
529 Okunma.
27 Nisan 2019
YARGIDAN MİDEMİZ BULANIYOR
604 Okunma.
24 Nisan 2019
NEDEN BU KADAR ZOR Kİ?
506 Okunma.
20 Nisan 2019
TOPLUMUN YABANCILAŞMASI DEĞİŞEN DEĞER YARGILARI
629 Okunma.
13 Nisan 2019
EY OĞUL…
583 Okunma.
06 Nisan 2019
10 YILDA YARIM MİLYON VE BEKLEYEN SORUNLAR
565 Okunma.
30 Mart 2019
BİZ “İLLE DE HÜRRİYET” DİYORUZ PEKİ YARIN NE OLACAK?
643 Okunma.
23 Mart 2019
GOLAN TEPELERİ VE 52 YILDIR UYUYAN UYDU ARAP REJİMLERİ
607 Okunma.
16 Mart 2019
YENİ ZELANDA’DA 49 ŞEHİT
576 Okunma.
13 Mart 2019
MUTLULUĞUN RESMİ
582 Okunma.
09 Mart 2019
KLASİK 8 MART VE PEMBE RESİMLER
604 Okunma.
02 Mart 2019
HASRETE YOL ALMAK
1149 Okunma.
23 Şubat 2019
ÇOCUK YAŞTA EVLİLİK VE DOMİNO TAŞI
602 Okunma.
16 Şubat 2019
İBRETLİK
774 Okunma.
09 Şubat 2019
“İNSAN”
976 Okunma.
02 Şubat 2019
“SEMAH MÜBAREK” ADIN “CRİSTİNA” OLSA
930 Okunma.
26 Ocak 2019
DİJİTAL SİYASET – GOYGOYCU TAYFA
941 Okunma.
19 Ocak 2019
NEREDE ADALET
892 Okunma.
05 Ocak 2019
“HADİ BE OĞLUM” ‘HADİ BE İNSAN’
981 Okunma.
29 Aralık 2018
ORTA SINIFIN YOK OLUŞU
959 Okunma.
22 Aralık 2018
VEFA
966 Okunma.
08 Aralık 2018
ÇOCUKLAR YANSIMADIR
887 Okunma.
01 Aralık 2018
EKONOMİK KRİZ “DEĞİL” VİCDANİ KRİZ
1014 Okunma.
24 Kasım 2018
ÖRNEK YAŞAMLAR- 5 HZ.FATIMA (2)
1108 Okunma.
17 Kasım 2018
ÖRNEK YAŞAMLAR 5
1046 Okunma.
03 Kasım 2018
ÖRNEK YAŞAMLAR- 4
1007 Okunma.
20 Ekim 2018
ANNEANNE VE BABAANNE OLMAK
1694 Okunma.
18 Ekim 2018
ÖRNEK YAŞAMLAR- 3
776 Okunma.
16 Ekim 2018
ÖRNEK YAŞAMLAR- 2
778 Okunma.
13 Ekim 2018
ÖRNEK YAŞAMLAR- 1
800 Okunma.
06 Ekim 2018
MANİPÜLASYON VE KARŞI MANİPÜLASYON
1194 Okunma.
29 Eylül 2018
MUHARREM VE AŞURE
1537 Okunma.
15 Eylül 2018
YERLİ VE MİLLİ AMERİKALILAR
1513 Okunma.
08 Eylül 2018
MEVSİM DEĞİŞİRKEN
1559 Okunma.
01 Eylül 2018
BAYRAMIN ARDINDAN
1996 Okunma.
08 Ağustos 2018
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN -29
1886 Okunma.
06 Ağustos 2018
MESİRE ALANLARI VE KIYMET BİLMEK
781 Okunma.
04 Ağustos 2018
GAP VADİSİ
1048 Okunma.
28 Temmuz 2018
KAYNANALAR VE GELİNLER
1781 Okunma.
21 Temmuz 2018
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN -28
1988 Okunma.
07 Temmuz 2018
LÜTFEN DOĞURMAYIN
1715 Okunma.
30 Haziran 2018
ÇOCUK OYUN GURUPLARI VE SÜS HAVUZLARI
1416 Okunma.
27 Haziran 2018
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN -27
961 Okunma.
25 Haziran 2018
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN -26
813 Okunma.
23 Haziran 2018
SEÇİME DOĞRU
1082 Okunma.
14 Haziran 2018
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN -25
1289 Okunma.
06 Haziran 2018
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN -24
1327 Okunma.
02 Haziran 2018
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN (23)
1030 Okunma.
31 Mayıs 2018
HAMNE BİNT-İ CAHŞ (R.ANHA)
1001 Okunma.
23 Mayıs 2018
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN -22
1053 Okunma.
21 Mayıs 2018
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN -21
979 Okunma.
19 Mayıs 2018
HOŞ GELDİN YA ŞEHRİ RAMAZAN
1067 Okunma.
15 Mayıs 2018
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN -20
1082 Okunma.
12 Mayıs 2018
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN -19
921 Okunma.
08 Mayıs 2018
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN -18 (3. VE SON BÖLÜM)
1042 Okunma.
07 Mayıs 2018
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN -18 (2. BÖLÜM)
954 Okunma.
05 Mayıs 2018
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN -18
1085 Okunma.
02 Mayıs 2018
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN -17
1100 Okunma.
28 Nisan 2018
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN -16
1198 Okunma.
14 Nisan 2018
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN -15
1501 Okunma.
07 Nisan 2018
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN -14
1378 Okunma.
31 Mart 2018
BİR HİKÂYE
1874 Okunma.
17 Mart 2018
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN -13
1564 Okunma.
10 Mart 2018
HZ. PEYGAMBER’İN (SAV) MISIRLI EŞİ
2051 Okunma.
03 Mart 2018
ŞEHİTLERİMİZE..
1493 Okunma.
17 Şubat 2018
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN (12)
1582 Okunma.
10 Şubat 2018
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN (11)
1582 Okunma.
03 Şubat 2018
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN (10)
1215 Okunma.
27 Ocak 2018
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN (9)
1372 Okunma.
17 Ocak 2018
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN (8)
1382 Okunma.
13 Ocak 2018
ÇOCUKLAR ÖLMESİN
1426 Okunma.
30 Aralık 2017
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN (6)
1218 Okunma.
23 Aralık 2017
ABD’YE KUDÜS TOKADI!
1435 Okunma.
16 Aralık 2017
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN (5)
1244 Okunma.
08 Aralık 2017
KUDÜS VE MESCİD-İ AKSA
1478 Okunma.
25 Kasım 2017
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN (4)
1354 Okunma.
21 Kasım 2017
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN (3)
1292 Okunma.
18 Kasım 2017
ANNEYE ÖZLEM
1714 Okunma.
11 Kasım 2017
HANIM SAHABELERİN İZİNDEN (2)
1321 Okunma.
31 Ekim 2017
VAZGEÇİLMEZ İKİLİ
1758 Okunma.
26 Ekim 2017
HANIM SAHABELERİN İZİNDEN (1)
1611 Okunma.
21 Ekim 2017
ALİYA’YI ANLAMAK (2)
1433 Okunma.
20 Ekim 2017
ALİYA’YI ANLAMAK (1)
1438 Okunma.
Haber Yazılımı