Yazı Detayı
10 Şubat 2018 - Cumartesi 11:46 Bu yazı 758 kez okundu
 
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN (11)
Ayser POLAT
 
 

İmanıyla, inancıyla, yaşamıyla, sözleri ve davranışıyla biz hanımlar için birer rehber olan hanım sahabelerimizin hayatları, annelerimiz ve kızlarımız için muhakkak bilinmesi gereken yaşamlardır. Yaşadıkları sıkıntılı dönemlerde onca zulme katlanarak İslam’ı müdafaa eden hanım sahabeler, ömürlerini mücadeleye adayarak kendilerinden sonra gelecek nesillere üstün bir şahsiyet miras bırakmıştır.

******

Hayatlarını okuduğumuz bu şahsiyetleri, değerli hanım okurlarımıza sunmak da bir vecibedir. Çünkü yeni gelen nesiller örnekler görmek isterler ve onlara kendi İman sahibi şahsiyetleri işaret etmezseniz, başkaları bu boşluğu kendi örnekleri ile doldurur. 

Hz.Ümmü Habibe

Ebu Süfyan’ın kızı olan Ümmü Habibe’nin ismi Remle’dir.  İlk evliliğini Hz. Peygamberin halası Ümeyme binti Abdu’I-Muttalib’in oglu Ubeydullah b. Cahs b. Riâb b. Ya’mur el-Esedî ile yapmıştır.

******

Ümmü Habibe, İslâm gelmeden önce Hanif dinine bağlı idi. İslâm dini gelince, kocası Ubeydullah ile birlikte, onu ilk iman edenlerden olmuşlardır. Bu yüzden kocası ile müşriklerin baskılarına en çok maruz kalanların başında geliyorlardı.

******

Ubeydullah, bu sıkıntıdan kurtulmak için hanımi Ümmü Habibe ile birlikte Habeşistan’a hicret etmişti. Dini uğrunda memleketini terk edecek kadar inançlarına bağlı olan Ubeydullah b. Cahs, orada irtidad ederek (İslâm’dan dönme) Hıristiyanlığa girmişti.

******

Ümmü Habibe, Habeşistan’da kocasında yavaş yavaş meydana gelen değişikliklerin farkında olsa da durumu henüz tam bir açıklık kazanmadığı için bir şey diyemiyordu. Daha sonra kocasının, “Önceleri din konusunu uzun uzadıya düşünmüştüm, Hıristiyanlıktan daha hayırlı bir din görmeyip Hristiyan olmuştum. Sonra Muhammed’in dinine girdim ve şimdi tekrar Hıristiyanlığa döndüm” sözleri ile kocasının gerçekten İslâm’dan çıktığını anladı.

******

Bu sözleri duyan Ümmü Habibe, ona rüyasında kendisini çok kötü bir şekilde gördüğünü anlatmış ise de kocasını tekrar İslâm’a döndüremedi. Buna karşılık Ubeydullah, karısının Hıristiyan olması için büyük bir baskı uyguladı fakat bunda muvaffak olamadı. Bu mübarek kadın, her şeye rağmen dininde sebat gösterdi ve sonunda kocasından ayrıldı.

******

Yabancı bir diyarda kimsesiz kaldı. Korunmaya muhtaç bir duruma düştü. Babası Ebu Sufyan ise henüz Müslüman olmadığı gibi, Müslümanların da en büyük düşmanı idi. Bu sebeple Ümmü Habibe, babasının yanına da dönemezdi. Hz. Peygamber durumdan haberdar oldu. Onu teselli için Habeşistan’a bir elçi gönderdi ve izdivaç teklifini ona bildirdi.

******

Hicretin 6. senesinde Mekkeli müşriklerle yapılan Hudeybiye Antlaşmasından sonra Medine artık bir devletin başkenti olarak tanınmaya başlandı. Müşriklerle yapılan antlaşma, Müslümanların da artık söz sahibi olduklarının ve devlet olarak tanındıklarının bir ifadesi idi. Bundan sonra Hz. Peygamber komşu hükümdarlara elçiler göndermeye başladı.

******

İste bu elçilerden biri de Amr b. Ümeyye ed-Damrî idi. Amr’in iki memuriyeti bulunmaktaydı. Bunlardan biri Hz. Peygamberin mektubunu Necasi’ye teslim etmek, diğeri de Habeşistan’a hicret edip henüz dönmemiş olan Müslümanları istemek ve Ebû Süfyan’ın kızı Ümmü Habibe’yi Hz. Peygamber’e nikâhlamaktı. Rivayete göre bunun için de ayrı bir mektup götürmüştü. Necasî, Hz. Peygamber’in elçisine hürmet ve saygıda kusur etmedi. Cafer b. Ebî Talib’in huzurunda Müslüman olduğunu bildirdi (Ibnu’l-Esir, Usdü’l-Gâbe fi Marifeti’s-Sahabe, Misir, 1280, V, 457-458).

******

Necasi, Ümmü Habibe’yi Hz. Peygamber’le evlendirdiği gibi Habeşistan’da bulunan diğer Müslümanları da iki gemiye bindirerek Arabistan tarafına gönderdi. Hz. Peygamber, Hayber Gazasında Ketibe kalesinin fethi ile uğraşırken onlar da geldiler. Bu arada Hayber’den alınan ganimetlerden Habeşistan muhacirlerine de hisse verildi (Ibn Hisâm, Sire, III, 196).

******

Hicretin 7. yılında meydana gelen bu olay, Ümmü Habibe’nin dine bağlanışının bir mükâfatı idi. Bu evlilik, Ebû Süfyan’in henüz Müslüman olmamakla birlikte Hz. Peygamber’e olan kin ve düşmanlığının azalmasına sebep olmuştu. Zira bu evlilikten sonra Ebû Süfyan’ın Hz. Peygamberle Müslümanlara karşı yavaş yavaş yumuşadığı görülür (Kazici, a.g.e., 297).

******

Hz. Peygamber’le 4 yıl evli kalmış olan Hz. Ümmü Habibe, Resûlullah’iın vefatından sonra zâhidane bir hayat yaşadı. Onun bu hayati 34 yıl sürdü. O, Peygamberimizin diğer hanımları (Ümmehatu’l Mü’minin) gibi herkes tarafından saygı ile karşılanırdı.

******

Ümmü Habibe’nin, İslâm tarihinde ortaya çıkan fitne ateşinden uzak kaldığı ve siyasî olaylara karışmadığı da bilinmektedir. Bununla beraber, dayısının oğlu olan III. Halife Hz. Osman’ın evinin muhasarası esnasında onun evine geldiği, orada bulunan asilerden bir adamın onun bas örtüsünü çektiği, Hz. Ümmü Habibe’nin de ona beddua ettiği, bunun da derhal yerine geldiği bildirilmektedir (Bu olay için bk. Kazici a.g.e., 302-303).

******

Ümmü Habibe, Hz. Peygamberin diğer hanımları gibi bir geçim imkanına sahipti. Allah elçisi Hayber gelirinden ona 80 vask hurma, 20 vask arpa vermişti. Ayrıca Hz. Ömer zamanında kurulan divan teşkilâtı, Hz. Aise hariç olmak üzere Resûlullah’ın hanımlarına onar bin dirhem vermişti (Ibn Sa’d, et-Tabakat, VIII, 100).

******

Ümmü Habibe, kardeşi Muaviye’nin hilâfeti (40-69/661-680) devrinde 70 yaşında iken, hicretin 44. senesinde Medine’de vefat etti.

 

Kaynak: (Siyeru A’lami’n-Nubela, Hz. Muhammed’in Eşleri ve Aile Hayatı)

 
Etiketler: HANIM, SAHABİLERİN, İZİNDEN, (11),
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Çok Bulutlu
Güncelleme: 24.05.2018
Bugün
22° - 35°
Cuma
21° - 34°
Cumartesi
19° - 34°
Şanlıurfa

Güncelleme: 24.05.2018
İmsak
03:22
Sabah
05:04
Öğle
12:29
İkindi
16:17
Akşam
19:42
Yatsı
21:14
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı