301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
07 Mayıs 2018 - Pazartesi 10:23 Bu yazı 757 kez okundu
 
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN -18 (2. BÖLÜM)
Ayser POLAT
 
 

İmanıyla, inancıyla, yaşamıyla, sözleri ve davranışıyla biz hanımlar için birer rehber olan hanım sahabelerimizin hayatları, annelerimiz ve kızlarımız için muhakkak bilinmesi gereken yaşamlardır. Yaşadıkları sıkıntılı dönemlerde onca zulme katlanarak İslam'ı müdafaa eden hanım sahabeler, ömürlerini mücadeleye adayarak kendilerinden sonra gelecek nesillere üstün bir şahsiyet miras bırakmıştır.

******

Hayatlarını okuduğumuz bu şahsiyetleri, değerli hanım okurlarımıza sunmak da bir vecibedir. Çünkü yeni gelen nesiller örnekler görmek isterler ve onlara kendi İman sahibi şahsiyetleri işaret etmezseniz, başkaları bu boşluğu kendi örnekleri ile doldurur.

ÜMMÜ SÜLEYM -2. BÖLÜM

Ümmü Süleym’in Ebû Talha ile evliliğinden çok az bir zaman geçmişti. Peygamberimiz, Mekke’den Medine’ye teşrif buyurdu. O gün herkes Resûlullah’ı karşılamak için sokaklara dökülmüştü.

******

Ümmü Süleym de,  Resûlullah’a bir şeyler hediye etmek istiyordu hem de herkesinkinden farklı bir şey. Yıllarca koruduğu, hayatına hayatını verdiği, uğrunda bütün sıkıntılara katlandığı biricik oğlu Enes’i. Hz. Ümmü Süleym, oğlunun Resûlullah’a hizmet etmesini tercih ederek, Enes’in Resûlullah’ın terbiyesinde yetişmesini arzuluyordu.

******

Hz. Enes o sırada 10 yaşında bulunuyordu. Elinden tuttu, Peygamberimize götürdü. “Yâ Resûlullah! Ensar’ın erkek ve kadınlarından size hediye vermeyen kalmadı. Ben de hediye olarak bu oğlumu size takdim ediyorum! Hizmetinizde bulunsun” dedi. Ayrıca onun için dua etmesi ricasında bulundu.

******

Peygamberimiz onun bu hareketinden çok memnun olmuştu. Hz. Enes’i hizmetine almayı kabul etti ve onun için şöyle duada bulundu: “Yâ Rab, onun çocuklarını ve malını çoğalt ve ona verdiklerini mübarek kıl!” Hz. Enes bu dua sebebiyle çok uzun bir hayat yaşadı, çok sayıda mal ve evlada sahip oldu.

******

Enes (r.a.) o günden Peygamberimizin ebedî âleme göç etmesine kadar onun mukaddes hizmetinde bulundu. Resûlullah’ın ilim ve feyzinden kana kana istifade etti. Ondan en çok hadis rivayet eden sahabilerden üçüncüsü olma şerefini kazandı. Bugün birçok hadisi bu büyük sahabinin rivayetlerinden öğreniyoruz.

******

Ümmü Süleym ile Ebû Talha, birlikte mesut bir hayat yaşıyorlardı. Evliliğin üzerinden bir yıl geçtiğinde, bir oğulları dünyaya geldi. İsmini “Üveymir” koydular. Bu yavru, anne ve babasının gönlünü eğlendiriyor, evin içini neşe ve sevince boğuyordu. Peygamberimiz bu aileyi ziyaretine geldiğinde Üveymir’i kucağına alıp seviyor, onunla şakalaşıyordu. Günler böylece akıp gidiyordu.

******

Fakat bu hayat dolu çocuk bir gün hastalandı. Ebeveyni ne kadar uğraştılarsa da derdine şifa bulamadılar. Çünkü Cenâb-ı Hak bu yavruyu dünya zindanından cennet bahçelerine almak istemişti. Nitekim birkaç gün sonra da vefat etti. Babası o sırada evde yoktu.

******

Ümmü Süleym’in kadere teslimiyeti tamdı. Çocuğun anne ve babasına Cenâb-ı Hakk’ın bir emaneti olduğuna, istediği zaman onu alabileceğine dair inancı sonsuzdu. Bu düşüncelerle çocuğu yıkadı, kefenledi, bir kenara bıraktı. Evdekilere de, “Babasına oğlunun öldüğünü ben söylemedikçe hiçbiriniz söylemeyin” diye tembih etti.

******

Daha sonra eve gelen Ebû Talha, oğlunun durumunu öğrenmek istedi. Ortalıkta göremeyince nerede olduğunu merak etmişti. Ümmü Süleym, oğlunun ölüm haberini birdenbire vermek istemiyordu. Kocasının âniden telaşa kapılıp üzülmesine gönlü razı olmazdı. Bunun için şöyle bir yol takip etti:

******

“Ey Ebû Talha! Falanca aileyi gördün mü? Kullanmaları için verdiğim emaneti geri almaya gittiğimde ağırlarına geldi. Vermek istemediler” dedi. Hz. Ebû Talha, “Öyle şey olur mu? Hiç de iyi yapmamışlar!” cevabını verdi. Ümmü Sü­leym söylemek istediği şey için kocasını böylece hazırladıktan sonra, asıl meseleye geçti, “Ey Ebû Talha, işte o filancalar sensin. Oğlun da senin yanında Allah’ın bir emanetiydi. Onu geri aldı” dedi.

******

Ebû Talha birden şaşırdı. Fakat söyleyecek bir şey de bulamadı. Büyük üzüntü yaşasa da kadere razı ve teslim olduğunu gösterdi. Çocuğu defnettiler. Ebû Talha ertesi gün Peygamberimize gitti. Durumu haber verdi. Peygamberimiz (a.s.m.) onlar için, “Cenâb-ı Hak hakkınızda mübarek eylesin!” diye duada bulundu.

******

Üveymir’in vefatından bir yıl sonra bir çocukları daha oldu. Peygamberimize müjde verdiler. Peygamberimiz bu çocuğun ismini “Abdullah” koydu. Abdullah’ın dokuz çocuğu dünyaya geldi. Peygamberimizin duasının bereketiyle hepsi de Kur’ân’ı ezberledi, hafız oldu.

******

Ümmü Süleym, gözü pek bir iman fedaisiydi. İslam davası uğrunda hayatını ortaya koymaktan perva etmezdi. Uhud Savaşı devam ederken “Mücahitlerin bozulduğu ve Resûlullah’ın şehit edildiği” haberi Medine’yi hüzne boğmuştu. Sahabi hanımlar, bu haber karşısında neye uğradıklarını şaşırmışlardı. Tek tesellileri, haberin doğru olmaması temennisiydi. Birkaç kadınla birlikte Ümmü Süleym de cepheye koştu. Önlerine ilk çıkan sahabiden Resûlullah’ı sordu. Onun sağ olduğunu haber alınca çok sevindi.

******

Bir kadın olarak elbette Ümmü Süleym’in de cephede yapabileceği hizmetler vardı. Nitekim üzerine düşen vazifeyi en güzel şekilde ifa etti. Allah rızası için kanlarını sebil eden mücahitlerin yaralarını sardı, onlara su ikram etti.

******

Ümmü Süleym,  Resûlullah’ın izniyle cephe gerisinde görev almak üzere birkaç hanım sahabeyle birlikte Huneyn Savaşı’na katılmıştı. Savaşın başlangıcı ve en şiddetli anıydı. Düşman kuvvetleri çok güçlüydü. Yeni Müslüman olmuş, gönülleri İslam’a henüz tam ısınmamış mücahitler, Resûlullah’ın etrafından dağılıverdiler.

******

Bir anda Peygamberimiz büyük bir tehlikeyle yüz yüze kaldı. Gözü dönmüş müşrikler fırsat kolluyorlardı. Her an Allah’ın Resûlüne bir zarar verebilirlerdi. Ümmü Süleym bunu görmüştü. Müslümanların Resûlullah’ın etrafından dağılmalarına çok kızdı. Vakit geçirmeden Peygamberimizin yanına gitmek gerektiğini düşündü. Müşriklerin hücumuna karşı vücudunu ona siper etmek istiyordu. Bütün tehlikeyi göze alarak harekete geçti. Ve Allah’ın yardımı sayesinde kısa zamanda Resûlullah’ın müşriklerle çarpıştığı alana ulaştı. Birden kendisini çok sevindiren bir şeyle karşılaştı, tebessüm etti. Muhterem beyi Ebû Talha da Resûlullah’ın yanı başındaydı ve onu koruyordu. Bu bahtiyar karı-koca birlikte Resûlullah’ı düşmandan korumaya başladılar.

******

Peygamberimiz, Ümmü Süleym’i görmüştü. “Ümmü Süleym, sen misin?” diye sordu. Bütün varlığını Allah ve Resûl’ünün yolunda feda etmekten çekinmeyecek kadar kuvvetli bir imana sahip olan Ümmü Süleym, “Evet, benim. Anam babam size feda olsun, yâ Resûlallah!” cevabını verdi.

******

Ebû Talha da hanımının bu cesaretinden son derece mütehassıs olmuştu. Kısa süre sonra Peygamber Efendimiz,  “Cenâb-ı Hakk’ın yardımı bize yetişti!” buyurdu” O sırada Müslümanlar yeniden toparlandılar. Müslümanların yeniden kenetlenmesinin ardından savaş, İslam ordusunun galibiyetiyle neticelendi.

DEVAMI YARIN…

Kaynak: Sahabeler Ansiklopedisi

 

 
Etiketler: HANIM, SAHABİLERİN, İZİNDEN, -18, (2., BÖLÜM),
Yorumlar
Diğer Yazılar
AKSARAY’DAKİ NASİPSİZ ANNELER
VOLTAJDAKİ DALGALANMA CEP YAKIYOR
DEVLET, ZİNCİR SOYGUNCULARA “BEN BURADAYIM” DESİN!
BARIŞ PINARINDA DEZENFORMASYON KONSORSİYUMU
POPÜLER İHANET
URFALI BEKLİYOR
TEŞEKKÜRLER
DÜNYA ŞEHİRLERİ KLASMANI VE URFA
ALLAH HAYRA ÇEVİRSİN
HAYATA DAİR
KARANLIĞIN BEKÇİLERİ SÖZDE AYDINLAR
KADINA YÖNELİK ACZİYET
ORMAN YANGINLARI
BAYRAM MATEM OLDU
KURBAN VE BAYRAM
“ALLAH ANCAK TAKVA SAHİPLERİNDEN KABUL EDER”
“BU TESİSE BU PERSONEL YAKIŞMIYOR”
ÇİFTLİK KAFASI MEMLEKET İDARESİ
ÜMİTSİZLİK
ABDULLAH BİN SÜHEYL (R.A.)
BİR MEKTUP
NASIL BU HALE GELDİK!
SICAKLARA DİKKAT
AFRA BİNTİ UBEYD (R. ANHA)
“SANCAK ŞEHRİ URFA” VE SOSYAL DOKUNUN ÇÜRÜYÜŞÜ
ÇOCUKLARDA GECE TERÖRÜ
KARNE HEYECANI
ÜMMÜ EYMEN (R.ANHA)
ZEYNEP BİNT-İ HUZEYME
BAYRAM, TRAFİK VE BİLANÇO
RAMAZAN NASIL GEÇTİ?
TV VE İNTERNET PRANGASI
ÖTELEDİĞİMİZ RUH SAĞLIĞI 2
ÖTELEDİĞİMİZ RUH SAĞLIĞI (1)
ÖYLE BİR ZAMANDA GELDİ Kİ RAMAZAN-I ŞERİF
SUÇ VE CEZA
YARGIDAN MİDEMİZ BULANIYOR
NEDEN BU KADAR ZOR Kİ?
TOPLUMUN YABANCILAŞMASI DEĞİŞEN DEĞER YARGILARI
YOLLAR
EY OĞUL…
10 YILDA YARIM MİLYON VE BEKLEYEN SORUNLAR
BİZ “İLLE DE HÜRRİYET” DİYORUZ PEKİ YARIN NE OLACAK?
GOLAN TEPELERİ VE 52 YILDIR UYUYAN UYDU ARAP REJİMLERİ
ÇOCUKLARIMIZ..
YENİ ZELANDA’DA 49 ŞEHİT
MUTLULUĞUN RESMİ
KLASİK 8 MART VE PEMBE RESİMLER
HASRETE YOL ALMAK
ÇOCUK YAŞTA EVLİLİK VE DOMİNO TAŞI
İBRETLİK
“İNSAN”
“SEMAH MÜBAREK” ADIN “CRİSTİNA” OLSA
DİJİTAL SİYASET – GOYGOYCU TAYFA
NEREDE ADALET
GRİBAL SALGINLARA DİKKAT
“HADİ BE OĞLUM” ‘HADİ BE İNSAN’
ORTA SINIFIN YOK OLUŞU
VEFA
ÇOCUKLAR YANSIMADIR
EKONOMİK KRİZ “DEĞİL” VİCDANİ KRİZ
ÖRNEK YAŞAMLAR- 5 HZ.FATIMA (2)
ÖRNEK YAŞAMLAR 5
ÖRNEK YAŞAMLAR- 4
ANNEANNE VE BABAANNE OLMAK
ÖRNEK YAŞAMLAR- 3
ÖRNEK YAŞAMLAR- 2
ÖRNEK YAŞAMLAR- 1
MANİPÜLASYON VE KARŞI MANİPÜLASYON
MUHARREM VE AŞURE
YERLİ VE MİLLİ AMERİKALILAR
MEVSİM DEĞİŞİRKEN
BAYRAMIN ARDINDAN
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN -29
MESİRE ALANLARI VE KIYMET BİLMEK
GAP VADİSİ
KAYNANALAR VE GELİNLER
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN -28
LÜTFEN DOĞURMAYIN
ÇOCUK OYUN GURUPLARI VE SÜS HAVUZLARI
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN -27
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN -26
SEÇİME DOĞRU
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN -25
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN -24
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN (23)
HAMNE BİNT-İ CAHŞ (R.ANHA)
KEŞKE DEMEDEN ÖNCE
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN -22
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN -21
HOŞ GELDİN YA ŞEHRİ RAMAZAN
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN -20
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN -19
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN -18 (3. VE SON BÖLÜM)
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN -18
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN -17
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN -16
HAYATIN RENKLERİ / RENKLİ HAYATLAR
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN -15
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN -14
BİR HİKÂYE
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN -13
HZ. PEYGAMBER’İN (SAV) MISIRLI EŞİ
ŞEHİTLERİMİZE..
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN (12)
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN (11)
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN (10)
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN (9)
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN (8)
ÇOCUKLAR ÖLMESİN
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN (7)
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN (6)
ABD’YE KUDÜS TOKADI!
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN (5)
KUDÜS VE MESCİD-İ AKSA
AİLEDE YABANCILAŞMAK
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN (4)
HANIM SAHABİLERİN İZİNDEN (3)
ANNEYE ÖZLEM
HANIM SAHABELERİN İZİNDEN (2)
VAZGEÇİLMEZ İKİLİ
HANIM SAHABELERİN İZİNDEN (1)
ALİYA’YI ANLAMAK (2)
ALİYA’YI ANLAMAK (1)
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Az Bulutlu
Güncelleme: 15.11.2019
Bugün
12° - 24°
Cumartesi
13° - 24°
Pazar
12° - 25°
Şanlıurfa

Güncelleme: 15.11.2019
İmsak
05:32
Sabah
06:55
Öğle
12:14
İkindi
15:00
Akşam
17:23
Yatsı
18:41
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Sivasspor
21
0
2
3
6
11
2
Fenerbahçe
20
0
3
2
6
11
3
Trabzonspor
19
0
2
4
5
11
4
Alanyaspor
19
0
2
4
5
11
5
İstanbul Başakşehir
19
0
2
4
5
11
6
Galatasaray
19
0
2
4
5
11
7
Yeni Malatyaspor
18
0
3
3
5
11
8
Beşiktaş
18
0
3
3
5
11
9
Gaziantep FK
15
0
4
3
4
11
10
Çaykur Rizespor
14
0
5
2
4
11
11
Göztepe
13
0
4
4
3
11
12
Konyaspor
13
0
4
4
3
11
13
Kasımpaşa
12
0
5
3
3
11
14
Denizlispor
11
0
6
2
3
11
15
Antalyaspor
11
0
6
2
3
11
16
Gençlerbirliği
10
0
5
4
2
11
17
MKE Ankaragücü
9
0
6
3
2
11
18
Kayserispor
7
0
6
4
1
11
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı