301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
04 Aralık 2018 - Salı 09:36 Bu yazı 1001 kez okundu
 
HAK ETTİĞİNİZİ BULURSUNUZ!
Ali TUTLUOĞLU
alitutluoglu_1976@outlook.com
 
 

"Sen bir kır çiçeğisin, ben serada ekili,

Sen toplum içinde hür, ben tellerle çevrili!..

Yine de ruhum zinde, yine de tenim canlı;

Çünkü gönlüm sabırlı, çünkü kalbim imanlı!"

Zaman bizleri öyle durumlarla karşılaştırıyor ki ve kader bizi feleğin kahredicilik ve geçicilik yönüyle karşı karşıya getiriyor ki biz olaylara tepki vermekte pasifize edilmiş bulunuyoruz bir çok zaman.

Teknoloji hayatlarımızı çepeçevre kuşattığından beri ve mahremiyet duygusunun vicdanlarımızdan uzaklaştırılıp onun yerine paranın ve şöhretin geçmesinden beri her şey çığırından çıkmış; bizler şaşkınlık içerisinde neye nasıl tepki vereceğimi kestirememenin çaresizliğiyle kendi kendimizi kemirip duruyoruz. Hayatımızda bir çok şey bizim irademiz dışında gerçekleştiği için sabah uykudan uyandığınızda almış olduğunuz bir haber sizlerin küçük dünyasını darmadağınık etmeye yetiyor artıyor bile.

 

Siz ne kadar idealist ruha sahip olursanız olun ve bunu söylemekten de geri durmayın; eğer toplumun kanaat önderleri ve topluma yön veren insanları bir şeyler yapmaya çalışıyorsa ve biz bu insanların bir sözünden rahatsız olup bu sözlere takılıp onların icraatlarını göremiyorsak; sağlıklı bir duruş ve sağlıklı bir düşünce içinde değiliz demektir.

Medyanın bize yansıttığı her şeyi referans alıp haberin veriliş amacı ve hangi kanalda çıkmasını göz önünde bulundurmadan o haberle ilgili yorum yaparken insanlığın bittiğinden dem vurup insan olmaktan utanıyorsak yani yapılan bir haberden dolayı kendimizdeki insanlık duygularının öldüğünü söylüyorsak demek ki sizin insanlığınız medyanın biçtiği insanlık kadarmış; yani zaten yokmuş kalkıp da ben insanlığımdan utanıyorum gibi beylik cümleler kurup insanlığı ayaklar altına almanın bir anlamı yoktur.

Medya eğer sizin birey olarak yaşamınızı bu kadar cendereye almışsa zaten siz onların çağdaş köleleri durumundasınız. İnsanlıktan bahsetmenize gerek yok bir köle olarak konuşmanız gerekir yani köleliğinizden utanmanız gerekir diye düşünüyorum. Çünkü medya ancak köleleşmiş ruhlarda ve kalplerde infial yaratabilir.

 

Bizim gelecek adına yaptıklarımız eğer bizi tatmin etmiyorsa, bununla beraber insanlık adına biz kendi kendimize bir şeyler katamıyorsak insanlığın bu güne geldiği yere kadar bir katkımız olmamışsa biz birçok üzücü olan bu durumları hak ediyoruz demektir. Yaptıklarımız ortadadır ve gelebileceğimiz konumlar gelmişizdir; eğer o mertebeleri insanlık lehine kullanamıyorsak ve çalıp çırpmadan, iş yavaşlatmadan tembellik etmeden geri durmuyorsak problemlerin başı biziz demektir.

 

Şu an içinde bulunduğumuz durum ne olursa olsun; ama benim olsun mantığıyla zengin olup köşeyi dönmektir.

Yetişen gençlik ise lüks yaşamayı ve rahat olmayı kendine hedef seçtiği için kalplerinden de Allah korkusu silindiği için-medya bunu çok iyi empoze ediyor-kendisine her şeyi yapmayı meşru görüyor.

Emek vermeyi o işin derdini çekmeyi düşünmediğinden dolayı ve kolaycılığı kendisine rehber edindiği için yani söylemlerimizle eylemlerimiz uyuşmadığından dolayı iğrençlikler yaşamımızın bir parçası olmak durumuna geldi. Eğer kokuşmuşluğun önüne geçmek için çalışılmazsa ve çalışanları da acımasızca eleştirirsek insanlığımızdan utanılacak daha bir çok şey başımıza gelir ve biz bunlara müstahak olmuş oluruz.

 

Bundan dolayıdır ki bir insan istediği ve elde etmek için dua ettiği şeyi değil, adil şekilde hak ettiği şeyi elde eder. İnsanların istekleri ve duaları ancak düşünceleri ve eylemleriyle uyumlu oldukları zaman yerine getirilir ve cevaplanır.

Başka hiçbir yolda değil, sadece bu yolda "Arayan bulur ve kapıyı çalana kapı açılır."kuralı geçerlidir. Çünkü bir insan bilgi tapınağının kapısından ancak sabır, çalışma ve bitmeyen bir ısrarla girebilir.

Yoksa onun bunun gizli günahlarını ortaya çıkarıp bunları şantaj olarak kullanıp, ne olursa olsun benim adamım olsun mantığıyla davranıp elinden adaletin nirengisini kaçırırsanız ve bir de yaptığınız kötü işlere Allah'ı ve rüyanızda gördüğünüz peygamberi şahit tutup dini dünyevi işlerinize alet ederseniz, başınıza her şeyin gelmesi muhtemeldir vesselam…!!!

 
Etiketler: HAK, ETTİĞİNİZİ, BULURSUNUZ!,
Yorumlar
Diğer Yazılar
SENİ DÜŞÜNMEK
BİR SÜRGÜNDÜR YÜREĞİM
GİTMEK GÜZELDİR ÖTELERE
CAFE'NİN HİKÂYESİ
KALBİN KIRIK TARAFI
MEDENİYETİN ÇILDIRDIĞI AN
ADALET ÖZGÜRLÜK VE ONUR. HER ŞEY İNSANLIK İÇİN
GİDİŞİNLE...
HOŞ BİR SADÂ..!
URFALI MEHMET AKİF
MAŞALLAH (!) HERKES KARAKÖPRÜLÜ OLDU
GİTMESEYDİN EĞER
BİR ÇAĞRIDIR ŞİİR
GÜL BAHÇESİ
KAHVENİN SERÜVENİ
YOKLUĞUN VARLIĞINDA
ACI HAYAL
NARIN HİKÂYESİ - 2
NARIN HİKÂYESİ - 1
DEDE OSMAN AVNİ HAZRETLERİ
KÜLTÜR ve DİL- 2
KÜLTÜR ve DİL- 1
KIRMIZIDIR AŞKIN RENGİ
KARAKÖPRÜ'DE ALİ BABA HAYRATI
BİR ÇAĞDAŞ OZAN'IN CANDAN TANELERİ
SEVMEYİ HEP ERTELEDİK BAŞKA ZAMANLARA
HERKES KARAKÖPRÜLÜ OLDU
NARIN HİKÂYESİ
BÜYÜKŞEHİR’İN KİTAP TANITIM GÜNLERİ
BİRAZ DA NOSTALJİ
SEVGİLİLER GÜNÜNE DAİR..!
MEHMET AKİF İNAN ve SENDİKACILIK
DEDE OSMAN AVNİ HAZRETLERİ
ÇOCUKLAR ÖLDÜ TURNAM SEN ÖLME
DİL ÜZERİNE BİR DENEME
BEN DE SİZİN KADAR BURALIYIM -2
BEN DE SİZİN KADAR BURALIYIM -1
"BU ŞEHRİN GECELERİ"
ŞANLIURFA'NIN AK ve karası
"HAYIRDA YARIŞANLAR OLUN"
KARAKÖPRÜ’DE ALİ BABA HAYRATI
GAP KIZ ANADOLU LİSESİ VE AHMET ÖZYAVUZ
BİR OKUYUCU MEKTUBU
YILDIZ YAĞMURU-2
YILDIZ YAĞMURU-1
AZİZ VALENTİN GÜNÜ…!?
KÜLTÜR DİLİ OLARAK TÜRKÇE
TARİHİ AÇIDAN BAĞIMLILIK
"M. NİHAT KÜRKÇÜOĞLU FIRÇASINDAN" ŞANLIURFA ALBÜMÜ ÜZERİNE
YEŞİLAY ve TBM
ÖZGÜR DÜŞÜNCEYİ KAVRAMAK
ŞAZELİ ŞEYHİ ALİ DEDE
HZ. İBRAHİM, DERGÂHTA YAPILAN ZİKİRLER VE İHSAN ÇERMİKLİ
YIKILMIŞ BİR MEZARIM Kİ…!!!
ALİ BABA CAMİİ'NDE RAMAZANI YAŞAMAK
IRMAKLARI KAN AKAN COĞRAFYA
URFA’NIN KÜLTÜREL VİZYONU NASIL OLMALI
"KÖMÜR KARASIDIR GÖZYAŞI"
ŞEHİR VE MEDENİYET
YENİDEN MERHABA
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Sıcak
Güncelleme: 23.07.2019
Bugün
27° - 41°
Çarşamba
24° - 38°
Perşembe
24° - 39°
Şanlıurfa

Güncelleme: 23.07.2019
İmsak
03:36
Sabah
05:15
Öğle
12:36
İkindi
16:26
Akşam
19:48
Yatsı
21:19
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı