Yazı Detayı
04 Kasım 2016 - Cuma 09:16 Bu yazı 621 kez okundu
 
GÜZEL ADAMLARIN ŞEHRİ
S. Ahmet KAYA
seyyidak@hotmail.com
 
 

"Cihan bir dağdır. Yapıp ettiklerimiz ise bir ses. Dağa ne kadar kuvvetli seslenirseniz, yankısı da size o nispette olur." Mevlana

Güzel insanlar, güzel şehirlerde yaşarlar. Yahut güzel şehirler, güzel insanlara analık eder; onları doğurur, büyütür, geliştirir. Burada her iki durumda da "güzellik" unsuru başattır ve insan - şehir kavramlarının ruh yapısını şekillendirir. Bu yüzden şehir, saygı duyulması gereken bir organizasyon hüviyetini kazanarak karşımıza çıkar.

Çünkü şehir, göründüğü gibi sadece taş yığınından, parklardan, cadde ve sokaklardan vs. müteşekkil değil. Bunlardan öte anlamlar içeriyor şehir imgesi. Kafamızı, ruh dünyamızı kurcalayan soru ve sorunların cevabını, bu vesileyle şehir imgesinden yola çıkarak bulabiliriz. Ve buluyoruz da. Belki bütün soruların cevabını her şehir vermeyebilir ama bazı şehirlerin vereceği muhakkak. Yahut bizim ruh yapımıza uyan şehirler ancak aradığımız sorulara cevap verme kabiliyetine sahiptirler.

Bu anlamda Farabi'nin de özellikle üzerinde durduğu şehir olan "Medinet 'ül Fadıla" yı Maraş için düşünebiliriz. Dikkat edilirse "Kahraman" demiyorum. Çünkü Maraş sadece Kahraman değil. Bunun yanında bir çok vasfı olan bir şehirdir Maraş. Evet Maraş, erdemli bir şehirdir. Hoşgörülü bir şehirdir. Muhafazakar ve etik değerleri önceleyen bir şehirdir. Bu yapısıyla ve bununla birlikte Edebiyat mefhumu da Maraş için söylenebilecek önemli vasıflardan birdir. Yetiştirdiği birçok şair ve yazarla Maraş, bu vasfı ziyadesiyle hak ediyor.

Bu hafta sonu gittiğimiz Maraş'ta bütün bu saydıklarımıza birebir şahit olduk. Özellikle Büyükşehir Belediye Başkanı M. Fatih ERKOÇ'ın öncülüğünde ve halkın benimsemesiyle bir çok VEFA örneğine rastladık bu anlamda: YEDİ GÜZEL ADAM, bunların içinde belki de en başat olanı…

Evet, Yedi Güzel Adam Müzesi, Yedi Güzel Adam Kütüphanesi, Yedi Güzel Adam parkları… Bir dönem edebiyatımıza ve gönül dünyamıza yön veren bu ulu çınarlar, şimdilerde Maraş'ta büyük bir vefa örneğiyle karşılanıyor ve görevlerine eserleriyle ve adlarına yapılan mekânların ruhuyla devam ediyorlar.

Maraş güzel bir şehir. Belki de yaşadığım şehirle (Urfa) olan maddi-manevi benzerlikleri, benim Maraş'ı daha erken içselleştirmeme neden olmuştur denebilir. Ancak şu da vardır ki, Maraş'ın sahip olduğu "güzellikler", yahut Farabi'nin yüzyıllar öncesinden bize ulaştırdığı gibi "Erdem" türü özellikleri, Maraş'ı asıl Maraş yapan unsurlardır. Bu anlamda Maraş, sadece kahraman değil, her yönüyle komple bir şehirdir. Çünkü bir sadece bir unsur (Kahraman) ilr öne çıkarırsanız, diğer unsurları gölgede bırakır veya yok edersiniz.

Evet, Maraş sadece Maraş'tır. Böyle olduğu için Güzel Maraş'ır.

 
Etiketler: GÜZEL, ADAMLARIN, , ŞEHRİ
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Çok Bulutlu
Güncelleme: 26.05.2018
Bugün
20° - 33°
Pazar
21° - 35°
Pazartesi
23° - 33°
Şanlıurfa

Güncelleme: 26.05.2018
İmsak
03:20
Sabah
05:02
Öğle
12:29
İkindi
16:17
Akşam
19:43
Yatsı
21:17
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı