Yazı Detayı
17 Ocak 2019 - Perşembe 10:08 Bu yazı 7034 kez okundu
 
GÖBEKLİTEPE’YE GİRİŞ PAHALI DEĞİL Mİ?
Faruk KAZANCI
kazancifaruk@hotmail.com
 
 

Keşfedilen en eski tapınak merkezi olarak kabul edilen ve tarihin sıfır noktası diye nitelendirilen Şanlıurfa'daki Göbeklitepe'nin, tamamlanan çatı korumasının ardından ziyaretçilerin girişleri ücretli oldu. Daha önceden 5 lira olan ücret, 20 liraya yükseltildi. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı kararıyla 04.06.2018 tarihinde uygulamaya konulan 20 TL'lik ücretin bir müddet sonra 30 TL'ye çıkarıldığı ve şu anda 30 TL olarak uygulandığı, yine girişte Sinevizyon gösterimini izlemek isteyenlerden de ayrıca 5TL alındığı belki malumunuzdur. Çok pahalı olduğunu ifade eden bazı ziyaretçilerin ise Göbeklitepe'yi gezmeden geri döndükleri belirtilmektedir.
  
Günümüze ulaşan ve dünyanın en eski tapınağı olarak bilinen Göbeklitepe, Bahreyn'in başkenti Manama'da gerçekleştirilen UNESCO 42. Dünya Mirası Komitesi toplantısında alınan kararla ''UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi''ne girmiştir. Ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımızın geçenlerde yaptığı açıklamayla 2019 yılı Turizmde ''GÖBEKLİTEPE YILI'' olarak ilan edilmiştir.

Şanlıurfa'mız için böylesine tarihi bir fırsat ele geçmişken sorarım size: Türkiye, hele hele Urfa şartlarında 30 TL. giriş ücreti makul mudur? Öğrendiğimiz kadarıyla Müze giriş ücreti de 12 TL. olarak uygulanmaktadır. Olayı sadece yabancı turistler açısından değil bir de yerli turistler açısından düşünelim.

 Diyelim ki ; 4 kişilik orta direk bir aile Şanlıurfa'ya gelip Göbeklitepe'yi ziyaret edecek. Gelmişken Türkiye'nin en büyük Müzelerinden olan Şanlıurfa Müzesini de gezmek isteyecek. Konaklama, yeme-içme ve ulaşım hariç sadece bu iki yerin ziyaret bedeli toplam 168 TL. ödeyecek(Ücretli Sinevizyon gösterimi hariç).

Bir yerin tanıtımını en başta oranın yerli halkı yapar. Tanıtım içinse önce kendisinin orayı tanıması, bilmesi gerekir. Acaba kaç  Şanlıurfalı Göbeklitepe'yi görmüştür? Ya da Şanlıurfa'da, yukarıda belirttiğimiz ücretler karşılığında kaç kişi gidip buraları ziyaret edebilir?

Yine öğrendiğimiz kadarıyla, tüm Türkiye'de ören yerlerinin işletmeciliği özel sektör tarafından yapılmakta ve bu ücretler Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın onayından sonra uygulanmaktaymış. O halde buradan yetkililere sesleniyoruz; Göbeklitepe ve Şanlıurfa Müzesi giriş ücretleri, ''2019 GÖBEKLİTEPE YILI''na mahsus ya hiç alınmasın ya da sembolik bir rakama indirilsin.

Aksi taktirde Şanlıurfa'mız adına yakalanmış bu tarihi ve altın fırsat kaçırılmış olacaktır.

Muhabbetle…

 
Etiketler: GÖBEKLİTEPE’YE, , GİRİŞ, PAHALI, , DEĞİL, Mİ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı