Yazı Detayı
08 Eylül 2017 - Cuma 06:34 Bu yazı 585 kez okundu
 
“GENÇLİĞİN, ÖRGÜTLERE KULLUĞU”
Seyfullah POLAT
gapgundemi1@gmail.com
 
 

AK Parti iktidarının en büyük başarılarından biri hiç şüphesiz eğitimle ilgili yapılan yatırımlar oldu. İlk ve ortaöğretim kitapları devlet tarafından ücretsiz olarak basılmaya ve dağıtılmaya başladı. Derslik sayısı 2 katına çıktı. İhtiyaç sahibi öğrencilere öğrenim bursu bağlandı. Zaman zaman zehirlenme vakalarıyla aklımızda yer edinen süt dağıtma girişimleri oldu. (Bazı okullardaki müdür ve öğretmenler öğrencilere dağıtılmak üzere verilen bu sütleri yağmaladı. Hatta okulda kazan ve tencerelerde yoğurt işine girenler bile görüldü)  Üniversite öğrencilerine verilen kredi ve burs miktarı 2-3 kat artırıldı. Yine üniversite öğrencilerinin (2. Öğretimler hariç) ödedikleri harç ücreti kaldırıldı.

******

Yukarda bahsetmiş olduğumuz tüm bu olumlu çalışmaları anlamsız kılan icraatlardan da bahsedelim. Her yıl sınav sistemi değişiyor. Her kabine değişikliğinde yeni bir Milli Eğitim Bakanımız oluyor. Eğitim Sistemimiz oyun hamuru gibi. Her gelen başka bir şekil veriyor. Veliler her yıl yenilenen sınav sistemi nedeniyle çocuklarının eğitimiyle ilgilenemiyor. Çünkü velinin aldığı eğitimle çocuğun aldığı eğitim bir değil.

******

FETÖ, FETÖ değilken yani devlet tarafından henüz bir mücadeleye başlanmamışken, dershanelere-özel okul ve üniversitelere hükmediyor, bu sektörden çok ciddi mali kaynak elde ediyordu. Bunun yanında cemaat evlerinde kalan öğrencilerden de büyük paralar kazanıyor ve militanlarını da bu evlerden devşiriyordu. Sonra ne oldu? Şefkat tokadı yerine devlet tokadı yediler. (Dershanelerin tabelası değişti, temel liseye dönüştü. Dershanecilik özel öğretim kursları olarak devam ediyor)    

******

FETÖ’nün iyice palazlandığı 2000-2014 yılları arasında üniversite sayısı iki katına çıkmış üniversitelerde okuyan öğrenci sayısı ise 7 milyona ulaşmıştı. Ancak 50-60 kişilik sınıflardaki eğitim kalitesini yükseltmek için canla başla derslik inşasına başlayan ve 300 bin yeni derslik yaptıran devletimiz, üniversite öğrencilerinin yurt talebine kulak tıkıyor, KYK yöneticileri gerekli gereksiz birçok etkinliğe imza atarken yurt açığıyla ilgili herhangi bir adım atmıyordu. (Çünkü devlet ve özel teşebbüs yurt açtığı takdirde, hükümetle henüz küsmeyen FETÖ ve diğer sözde cemaat guruplarının evleri boş kalacak, kendilerini takip edecek militan bulamayacaklardı)

******

Bugün durum ne? Değişen bir şey yok. FETÖ darbeye kalkıştı, başarısız oldu. Devlet okullarına, yurtlarına, hastanelerine ve diğer para kaynağı olan işletmelerine el koydu. Geleceğin FETÖ’sü olmaya aday sözde cemaat yapılanmaları ise FETÖ’den boşalan koltuğa hep birlikte oturmaya çalışıyor. Devlet, eğitim ve güvenlik kademelerindeki yapılanmaları bile birbirinin kopyası. (Kul hakkı yerken bile savunmaları aynı: “Biz gelmeyelim de mübarek Allahsız –kitapsızlar mı doluşsun buralara”) Dün, başını sokacak bir dam bulamayan bir üniversiteli FETÖ’nün evinde kalıyordu, bugün ise BETÖ’nün, CETÖ’nün… Değişen bu. Eıııı yahu bu devlet hangi birine para yetiştirsin? 14 yılda 300 bin derslik inşa ettiren bir devlet, 5 bin adet yurt binası yaptıramayacak kadar aciz değil elbet. Kim yaptırmıyor bu yurtları? 15 Temmuz’dan ders çıkarmayan ahmak irade, neden yeni 15 Temmuz’lara kapı aralıyor? Ülkenin geleceği, neden FETÖ’nün kopyalarının kucağına bırakılıyor?

 ******

Aslında eğitimle ilgili yazacak birçok problem var. (Nitelikli zihinlerin tasfiyesi) Torpille akademisyen olanlar var mesela. Eğitimcilerimize bakalım… Öğrenciye dağıtılan sütleri toplatıp evine götüren, yoğurt yapanlardan bahsettik. Para almasına rağmen derse girmeyenler var. Sesi çıkmayan, Türkçe konuşamayan, ne konuştuğunu bilmeyen, konuştuğunu anlatamayan… Adı istismar vakalarına karışan sözde eğitimci olan yaratıklar var. Tüm bunların yanında sayıları giderek azalsa da çiğlik bilmeyen, işini seven, hakkını veren, yeni metotlar deneyerek öğrenciye bir şeyler katmak için çırpınan Salihler ve Salihalar da var. “Allah sayılarını artırsın” diyerek dua edelim. Düzelir İnşallah.

Bu kadar yeter. Tadında kalsın.

Kalın sağlıcakla…

 
Etiketler: “GENÇLİĞİN,, ÖRGÜTLERE, KULLUĞU”,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Çok Bulutlu
Güncelleme: 22.05.2018
Bugün
21° - 34°
Çarşamba
21° - 35°
Perşembe
21° - 35°
Şanlıurfa

Güncelleme: 22.05.2018
İmsak
03:24
Sabah
05:05
Öğle
12:29
İkindi
16:17
Akşam
19:40
Yatsı
21:12
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı