Yazı Detayı
16 Eylül 2015 - Çarşamba 09:41 Bu yazı 1044 kez okundu
 
Fikir Siyaset ve Şiddet!
Mustafa KÜÇÜK
 
 

Küfrün evrensel egemenliği hayata dair binlerce kavramımızı kirletti. Kirlenen hayati öneme sahip kavramlarımızdan biri de kuşkusuz siyasettir.
 
Siyasetin vakıası göz önüne alındığında şöyle bir tanıma ulaşılabilir. Siyaset; İnsanların hayata dair bil umum işlerini bir fikir çerçevesinde yönetmektir.
 
 Buna göre insanların hayata dair sorunlarını çözecek kuşatıcı bir fikre sahip olan ve söz konusu fikirle toplumun sorunlarını çözmeye talip olan her kes doğal olarak siyasi bir kişiliğe ve kimliğe sahip olmuş olmaktadır. Diğer bir ifadeyle siyaset adamı olmaktadır.
  
Toplum düşünme yeteneğini kaybedince bazı duygular da fikir sayılmaya başlandı. Söz konusu duygular baz alınarak siyaset yapılır hale geldi. Türkiye'de olduğu gibi birbirinin kopyası gibi partiler ve söylemler ortaya çıktı ki bir kısır döngüdür almış başını gidiyor. Liderler siyaset ve çözüm üretemedikleri için liderler ağız dalaşlarıyla  temayüz eder oldular.
   
Mesela: Irkçılık veya Milliyetçilik bir fikir değil bir duygudur. Siz ırkınızı sevebilir ve onu kalkındırmak için uğraş verebilirsiniz. Önce size, neden diğer halkları da sevmiyorsunuz? diye sorarlar. Ardından halkınızı hangi fikirle, hangi temel düşünceyle kalkındıracaksınız? diye sorarlar. İşte o zaman fikir devreye girer.
 
Tıpkı bunun gibi vatanınızı sevebilirsiniz. Nitekim vatan duygusu bütün canlı varlıklarda mevcuttur.  Nitekim arı kovanına bağlıdır. Ancak vatanını sevmek öyle kuru kuruya olmaz. Onu kalkındırıp imar etmeniz gerekecek. Orda yaşayan halklara huzurlu bir hayat sağlamanız gerekecek. Bunu hangi fikirle yapacaksınız? Markisizimle mi, Kapitalizmle mi yoksa İslam düşüncesiyle mi bunu sağlayacaksın? İşte bu soruya verilecek cevap işin fikir cephesini teşkil etmektedir. Öyle ki meselenin ruhu da budur zaten. 
 
Yine örneğin dilinizi seviyorsunuz. Dilinizle yazıp çizmeyi seviyorsunuz. Bu doğal bir duygudur. Ancak dilinizle neyi yazıp okuyacaksınız? Hangi düşünceyi, hangi kültür ve medeniyeti yazıp okuyacaksınız? Şamanizmi mi, Zerdüştlüğümü yoksa İslamı mı? Pagan / Putperest kültürü mü, Helenist kültürü mü, Sodom Gomorre  kültürnü mü? Yoksa İslam kültür ve medeniyetini mi?   İşte bu sorulara verilecek cevap ile fikir devreye girer. Ve fikir devreye girmeden hiçbir kalkınma ve ilerleme meydana gelmez.
 
 İşte bütün bu konularda halka söyleyecek sözü olmayanların baş vuracağı şey cebir ve şiddettir Zira fikir olmayınca siyaset yapma imkanı ortadan kalkar. Duygularla halkı galayana getirmekten başka yapacakları bir şeyleri yoktur. "Vatan, Millet, Sakarya" deyimi işte tam bunu ifade etmek için türetilmiştir.
 
 Bugün Türkiye'de demokrat olmayan bir parti var mıdır? Yok! Milliyetçi olmayan bir parti var mıdır? Yok! HDP-PKK dahil Vatancı olmayan bir pati var mıdır? Yok! Peki bu ağız dalaşları neyin nesi? Evet! Bütün bu ağız dalaşının sebebi fikirsizliktir! Zira duygular üzerinden yapılan siyaset ancak kavga ve şiddet üretir.
 
Eğer bugün PKK bugün şiddetten başka bir dil kullanmaktan aciz ise bu da fikrisizliktendir. Zira PKK bugün sahip olduğu Marksist dünya görüşü üzerinden kendini bu halka arz edemeyeceğini çok iyi bilmektedir. Bunun yerine Kürt ırkını baz alarak vatan, millet v.b. duygular üzerinden bir yere varmak istemektedir. Bu da doğal olarak şiddeti doğurmaktadır. Ne griptir ki PKK'ye  karşı mücadele edenler de aynı duygular üzerinden hareket etmektedir.
 
Bu yüzden bu ateş Müslüman halkları yakmaktadır. Böyle giderse daha uzun süre yakmaya devam edecektir. Zira her şey yolundaymış gibi görünürken birden bire bir arpa boyu bile bir yol alınmadığı ortay çıkmıştır.
 
Öyle ise asırlarca bu coğrafyada yaşayan halkları kardeşçe bir arada tutan ve onlara dünya ve ahret saadetini bahşeden İslam düşüncesi ile meseleye yaklaşılmalı. İttihadi İslam'ın siyasi ifadesi olan Hilafet yeniden ikame edilerek bu ateş ebediyen söndürülmelidir.
Selam ve dua ile…

 
Etiketler: Fikir, Siyaset, Şiddet
Yorumlar
Diğer Yazılar
EY ALLAH'IN KULLARI KARDEŞ OLUNUZ!
YEMEN KAN AĞLIYOR!
ALİM VE TEVAZU
Terörü Lanetlemek!
Resulü Anlamak ve Yaşamak!
BÖLÜNMEK Mİ BÜTÜNLEŞMEK Mİ?
İSLAM’A GÜVEN!
İSLAM OLMADAN ASLA!..
ALLAH BİLİR SİZ BİLMEZSİNİZ!
BAŞARISIZ DARBE GİRİŞİMİNDEN NEMALANMAK!
BU HALK UĞRUNDA FEDA OLMAYA DEĞER!
YA ALLAH YA SABIR!
İSRAİL OLUŞUMU İLE NORMALLEŞMEK!..
TÜRKİYE’YE YENİ BİR AMENTÜ LAZIM!
FETİH RUHU ve FETİH KUTLAMALARI!
AKP NAHDA VE İHVAN!
BANGLADEŞ NERE TÜRKİYE NERE!..
YENİ TÜRKİYE!..
LAİKLİK TARTIŞILIYOR!
İSLAM’I ARAÇSALLAŞTIRMAK!
İSLAM VE SİYASET
BİR İFSAT PROJESİ OLARAK MEDENİYETLER İTTİFAKI!..
PEKİ, YA ÇÖZÜM!
FİKİR SİYASET VE TERÖR
KÜRT TİPİ BAŞKANLIK SİSTEMİ!
SELF DETERMİNASYON FİTNESİNE KARŞI HİLAFET!
REJİM MUHASEBESİ!
MEHTER MARŞI!
BÜYÜK ŞEYTAN!
MOLLA SARAY İLİŞKİSİ!
G 20 ve AİLE FOTOĞRAFI!
SON KEZ KAZANAN DEMOKRASİ OLSUN!
Çağdaş Büyü/Algı Operasyonu
DEMOKRASİ TERÖRÜ!
KÜFRÜN EGEMENLİK TEMİNATI DEMOKRASİ!
Siyasi Partiler ve Gerçekler!
Yedi Düvel ve Türkiye !
KIYIYA VURMAK!
DEMOKRASİ ve İSTİKRAR!
DÜŞ ÜMMETİN YAKASINDAN ABD!
RAHMET BAYRAMLA TAÇLANIRKEN!
Ramazan Kerim!
DOĞU TÜRKİSTAN ve HİLAFET
ABD İLE İŞ TUTMAK!
LÜBNAN'DAN KÜRDİSTAN'A HİLAFET HİLAFET!
LAİKLİK VE ULUSÇULUK BİZİ TÜKETMEDEN!
AYNI DELİKTEN DEFALARCA SOKULMAK!
MİLLETVEKİLİ ANDI KALDIRILMADIR!
MİRAÇ KUDÜS HİLAFET!
AH ŞU SİYASET!
HDP BARAJI AŞAR MI !?
1915 Olayları ve Ermeniler!
Üç Aylar ve İslam Ümmeti
KÖKLÜ DEĞİŞİM DERGİSİ
İran Ümmetin Sabrını Zorluyor!
BİLADÜŞ-ŞAM KIYAMI BEŞ YAŞINDA
SEKÜLER DEĞERLER VE KADIN
TOKİ VE ZİHNİYET
S T K'lar ve Gerçekler!
Sistem Dilenciliği!
Ümmet İslam’ı Korumaya Muktedirdir
Nissibi / Selahaddin Eyyubi
Deniz Feneri / Günyüzü
SURİYE KIYAMI HEDEFİNE YÜRÜYOR!
İSLAMOFOBİ BATI’YI VURUYOR
Cebir Yok, Şiddet Yok, Zulüm Var!
Dersimiz Osmanlıca
İNSAN HAKLARI GÜNÜ
Urfa Eski Urfa Değil!
Meydan Okuyorum!
AMERİKA'YA KİM DUR DİYECEK?
AH KUDÜS!
“BİJİ SEROK OBAMA” ÖYLE Mİ?
İSLAM VE BAĞIMSIZLIK
İSLAM OLMADAN ASLA!
İSLAM'IN ÜZERİNE TİTREMEK
REEL POLİTİK ÇIKMAZI
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Yağışlı
Güncelleme: 16.11.2018
Bugün
- 14°
Cumartesi
- 15°
Pazar
- 16°
Şanlıurfa

Güncelleme: 16.11.2018
İmsak
05:33
Sabah
06:58
Öğle
12:17
İkindi
14:59
Akşam
17:24
Yatsı
18:42
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı