Yazı Detayı
01 Haziran 2017 - Perşembe 00:24 Bu yazı 706 kez okundu
 
FETÖ yapılanmasını anlamak zor mudur?
Misafir Kalem
 
 

FETÖ yapılanmasını anlamak zor mudur?

 

Bir komedi mi seyrediyoruz yoksa Türklerin aklıyla alay mı ediliyor? 15 Temmuz darbe sürecinin anlaşılmasını önlemeye, bununla da kalmayıp bu ihaneti yapan faşist cemaati saklamaya çaba gösteren bir söylem vardır. Darbeci katillerin döktüğü kan, şehitler ve gaziler ortada olmamış olsa, neredeyse darbe yapılmamıştır bile diyecekler ki şimdi söyledikleri de buna yakındır; ‘darbeyi ordu dâhil devletin her kademesine sızmış olan bu çete yapmamıştır’ demeye getirmektedirler! 15 Temmuz darbesini kimin yaptığını tartışmak anlamsızdır, tartışılacak husus şudur: FETÖ denilen ihanet şebekesini organize eden kimdir, bunun uluslararası kaynağında yer alanlar kimlerdir, dahası merkezinde kim vardır? Bu sorunun cevabı basit bir başka sorunun içinde saklıdır. “Türkiye’nin yurt dışında, NATO bünyesinde görevli kaç subayı vardır ve bunların ne kadarı bu örgüte mensuptur ve kaçı bulundukları ülkelere sığınmışlardır?

GLADYO’nün ‘yeşil kuşağı’ ile ‘kırmızı kuşağı’ arasında ne fark vardır? ‘Kırmız kuşaklı’ GLADYO elemanları bugüne kadar ya ‘ulusalcı/Kemalist’ olarak darbeler yapıp Türkiye’nin kontrol altında tutulmasını sağlamışken, yeşil kuşaklı elemanların ‘tamamen kontrolden çıkan Türkiye’yi’ parçalamak üzere 15 Temmuz’da harekete geçtiklerini anlamak çok zor mudur?”

YEŞİL KUŞAĞIN HAİNLERİ

FETÖ yapılanmasının darbe girişiminin cunta merkezi olan Yurtta Sulh Konseyi’nin yargılanmaya başlaması ve Meclis Darbe Araştırma Komisyonu’nun raporunun açıklanması bu çeteyle ilgili tartışmaların yeniden yoğunlaşmasına sebep oldu. Tartışmaya katılanlardan bir grubu, CHP Genel Başkanı’nın dillendirdiği ‘kontrollü darbe’ iddiasını destekleyecek verileri, ya faşist cunta mensuplarının mahkemede söyledikleri üzerinden, onların iddialarını tekrarlayarak oluşturmaya çalışırken, bir başka grubun ise Meclis Araştırma Komisyonu raporunda yer alan bilgileri çarpıtarak üretme gayretine girdiği görülmekte.

Televizyon programlarına katılıp ‘MİT’in darbe sürecindeki rolünü’ sorgulamaya çalışanların da, yazdıkları köşelerde ‘devlet darbeyi biliyordu’ gibi saçma iddiaları dile getirenlerin de, aslında bu örgütün, başta ABD ve Almanya olmak üzere yurtdışında organize ettiği lobi ve kurduğu ilişkiler üzerinden seslendirdiği iddiaları tekrar ettiğini söylemeye gerek var mı? “Bugün FETÖ yapılanmasının mahiyetini kavramak için elde çok sayıda veri bulunmaktadır. Bu yapı örgütlenme prensiplerinden, haberleşme ağına kadar tam bir gizli servis modelinde oluşturulmuştur ki bunda Soğuk Savaş döneminde Türkiye ile içli dışlı olan Batılı servislerin rolünü görmemek siyasi körlük değil kasıtlı bir tavırdır.” Bu sebeple şimdi, darbenin başarısız olduğu kesinleşene kadar sessiz kalan Batılı müttefiklerin, kendi merkezlerinde biçimlendirilen darbe karşısında, halkta oluşan ‘demokrat-vatansever’ direnci kırmaya dönük bir söylem oluşturmaya dönük kampanyalara destek vermelerine şaşırmamak gerekir.

KİMİN FETÖ’SÜ

FETÖ yapılanmasını ‘kendi iktidarı olan bir yapı’ olarak görmek baştan yanıltıcıdır, bu örgütlenmenin Türkiye’nin Milli İstihbaratı’nı hedef tahtasına koyması, 17-25 Aralık’ta hükümete yargı darbesine girişmesi, işin bir ‘sivil cemaat’ görüntüsünün ötesinde, doğrudan bir servisin uzantısı halinde örgütlenmiş bir yapı olduğunu ortaya koymaya yeter. Türkiye’nin Ortadoğu siyasetinden rahatsız olan Batı sisteminin, MİT TIR’ları üzerinden bu yapıyı harekete geçirmesi, meselenin mahiyetinin bütünüyle, Batı sistemiyle yol ayrımına gelen ‘bölgesel siyasetle’ doğrudan ilgili olduğunu ortaya koymaya yeterlidir.

Mesele açıktır, MİT tarihinde ilk defa bir darbenin önlenmesinde önemli bir rol oynamıştır; başta Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları bu ihanete karşı oldukları için ‘devletle’ ‘halk’ bir darbeyi birlikte mağlup etmiştir. Bu durum, MİT’in de ordunun da sistemin vesayetinden çıktığının, Türkiye’nin bağımsızlığının yükseldiğinin göstergesidir.

Akşam, 31.05.2017.

 
Etiketler: FETÖ, yapılanmasını, anlamak, zor, mudur
Yorumlar
Diğer Yazılar
BİR SEVDADIR MESCİD-İ AKSA
Mezopotamya ve Coğrafya Kaderdir Kitabı
Fırat'ın doğusunda neler olacak?
NİSÂ TAİFESİ VE AİLE
BOĞAZDAN AŞAĞI İNMEYEN İSLÂM VE İSRAF
DİBE VURAN BELEDİYECİLİK
SÖZE KARŞILIK
DAEŞ nasıl oldu da hortladı?
Sırada Tel Abyad mı var?
Fırat’ın doğusu’na kapsamlı bir operasyon mu geliyor?
“Arkamdan kimse ağlamasın”
“İDAMA YÜRÜYEN ADAM”
BOSNA
LANET OLSUN
D-SMART TV TÜRKİYE CUMHURİYETİ KANUNLARINA TABİ DEĞİL Mİ?
1 MAYIS
BENDE ADAYIM...
Artık bu Suriye savaşı değil! ‘Kıyamet Savaşı’ hazırlığı var. Dünyanın dengesi değişebilir.
VAZGEÇ
CESUR MEHMETÇİK
GAP GÜNDEMİ VE BÖLGE GERÇEĞİ
AKLINI VE İMANINI KİRAYA VERENLER
GAPGÜNDEMİ
GAP GÜNDEMİ İLE NİCE YILLARA
O ŞEHİR ÇANAKKALE
PKK’nın ‘son’ görevi...
ÖĞRETMEN…
Yalnızlık ve Yaratıcılık- III
Yaşlılıktaki YALNIZLIK II.
YAŞAM-YALNIZLIK ve TEKBAŞINALIK I.
TARİH YOL ARAYANA DOĞRU YOLU GÖSTERİR
Ankara’da çok gizli görüşme
Kudüs kararının getirdikleri: Psikolojik harbi kazanmak
Modern zamanların en büyük ihanet hikayesi ve Filistin'in kaderi
Hedef İran’la mücadele mi Ortadoğu’yu ehlileştirmek mi?
Saudia’da neler oluyor?
Suudi Arabistan'da gerçekten neler oluyor?
Sömürgeleştirme Operasyonu'nda Kürt ve Rus Lejyonu'na Dair
Krizin asıl nedeni
Ne yani Afrin’de değil Anadolu’da mı savaşalım? Bize bunu mu diyorsunuz?
Kontrollü kaos.
Biz bu oyunu gördük: Bu bir Türkiye savunmasıdır!
Barzani neye zarar verdi?
Fırat Kalkanı’ndan çıkarılacak dersler
Bir Bakan’ın makamındaki ilk günü..
OHAL Günlerinde Özeleştiri
Oruç tutan bir şehir
Tehlikenin büyüğü
Katar’dan İran’a yeni oyunun arka planı
NEDEN ŞAŞKINA DÖNDÜ MÜSLÜMANLAR?
Güneyde kimle savaşıyoruz!
HEKİMLİK SANAT VEYA MUZİK
KAYGI*
BAŞKA AÇIDAN KARINCA VE AĞUSTOS BÖCEĞİNİN HİKÂYESİ
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Yağışlı
Güncelleme: 16.01.2019
Bugün
-
Salı
-
Salı
-
Şanlıurfa

Güncelleme: 16.01.2019
İmsak
06:04
Sabah
07:30
Öğle
12:42
İkindi
15:17
Akşam
17:41
Yatsı
19:00
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı