301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
11 Ekim 2018 - Perşembe 10:15 Bu yazı 507 kez okundu
 
FELAKETTEN ÖNCE KOLLARI SIVAYALIM
Muharrem ÇELİK
muharremcelik_063@hotmail.com
 
 

Bir milletin gücü, tankı tüfeği değil imanlı gençliğidir…

Milletleri ayakta tutan ve gelecek yarınlara taşıyan tek unsur genç nüfustur. Bu anlamda genci fazla olan toplumlar hem şanslı hem de kuvvetlidir. Tarihin her sefasında gördüğümüz gibi zaferleri kazanan inançları uğruna canını feda etmeye kalkışan gençtir. Hem İslam tarihinde hem de Anadolu da çeşitli medeniyetler sürdüren topluluklarda efsanevi gençlerin hayatlarını merakla ilgi ile okumuşuzdur.

Bugün gençliğin geçmişle olan bağları koparılmış, gençlik kokuşmuş Avrupa ahlaksızlığına ve yanlış gidişatına terk edilmiştir. Bunun birçok sebebi vardır. Bizler gençlerimizin karnını doyurup barındırdığımız zaman her şeyi halletmiş olarak görürüz ve böyle bir gençten de çok şey beklemeye başlarız. Oysa bu gencin durumunun kavak ağacından farkı yoktur. Kavak ağacına su verildiğinde çok çabuk yeşerip büyüdüğünü bilmekteyiz. Savuran bir rüzgârdan nasıl kırılıp yok olduğunu da iyi bilmekteyiz. Maalesef günümüzdeki gençlerin akıbeti de kavak ağacı gibidir. Oysa gençlerimizi besleyip barındırdığımız gibi inanç iman ve değerler konusunda da yetiştirirsek yeteneklerini destekler başarılarını alkışlayıp yüreklendirirsek bu gençlerin tarihte gıptayla hayatını öğrendiğimiz gençler gibi olacağından hiç şüphemiz olmasın.

Bugün çeşitli hastalıklara yakalanan çeşitli davranış bozuklukları sergileyen ve bağımlılıklar edinen genç manzarası ile iç içeyiz. Ne yazıktır ki böyle sorunlu gençleri gördüğümüzde sahiplenme ve düzeltme yerine ondan iletişimizi kesip görmemezlikten gelip onu ötekileştirdiğimizden bu arızanın giderek büyüyeceğinin tahminlerini yapamaz durumdayız. Ne olursa olsun gençler bizim gençlerimizdir. Onların yanlışlara iten sebeplerden toplumun her kesimi sorumludur.

Günümüzde başta iman ve inanç konusundan eğitilmeyen, haram ve helal konuları iyi kavratılmayan, iş imkanları ve sosyal alanlardan yoksul maddi sıkıntılar içerisinde olan ve aile şiddetine maruz kalan bir gençlikten bize sahip çıkması medeniyetimizin gelecek kuşaklara taşınması beklentisi ne kadar yerinde olur acaba.

Biz toplum olarak sürekli gençlerin yanlışlarını görür, onun yanlışlarına göre de genci yargılayıp ona göre değer biçeriz. Büyükler bir anda olsa çocukluk ve gençlik yıllarında yaptıklarını gözden geçirse empati kurabilse gençleri daha iyi anlar sıkıntılarına yardımcı olur ona yol gösterir.

Birçok sıkıntılı gençlerle özel görüşmelerimde onları dinlediğimde insan yerine konulmadıkları, düşüncelerinin dikkate alınmadıkları başıboş bırakıldıkları kişiliklerinin rencide edildiği gibi şikâyetlerini hep dinlemişimdir. En azından bu şikâyetlerini dinlemekle onlara ne kadar değer verdiğimi ve bizim için ne kadar değerli olduklarını göstermeye çalışmışımdır. Bunu yapan çok az kişi vardır genelde psikologlar ve rehber öğretmenlerinin yaptığı bu işi neden biz anne baba abi abla olarak yapamıyoruz. Çünkü hepimiz iletişim konusunda sıkıntılıyız.

Ne olursa olsun gençler bizim için birer değer, birer nimettir. Onları başıboş bırakmak bütün bir toplumu yakmak demektir. Bu anlamda tüm toplum olarak gençlerimize sahip çıkalım onları dinleyelim kırmadan üzmeden varsa sıkıntılarını giderelim ALLAH ile barışmalarına vesile olalım.
SEVGİLERİMLE…

 
Etiketler: FELAKETTEN, ÖNCE, KOLLARI, SIVAYALIM,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Sıcak
Güncelleme: 26.05.2019
Bugün
22° - 35°
Pazartesi
17° - 33°
Salı
21° - 35°
Şanlıurfa

Güncelleme: 26.05.2019
İmsak
03:22
Sabah
05:02
Öğle
12:27
İkindi
16:17
Akşam
19:41
Yatsı
21:15
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı