Yazı Detayı
14 Kasım 2019 - Perşembe 11:19 Bu yazı 150 kez okundu
 
EYYÜBİYE CADDESİNİN TRAFİK SORUNU ARTIK ÇÖZÜLMELİ
Salih BİRİNCİ
medyen34@hotmail.com
 
 

Şanlıurfa'nın kanayan yaralarından biri olan trafik sıkıntısı, gün geçtikçe daha da içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Bu konuda şehrin en işlek yerlerinden birisi Eyyübiye caddesidir.

Yanlış yapılan otopark yüzünden görüntü adeta Çarşamba pazarını andırıyor.. 7 metrelik genişliği olan bir yolun 5 metresini sağda ve solda park eden araçlar kapatınca, gidiş ve geliş yönünde ilerleyen araçlar birer metre alanda ilerlemek zorunda kalıyor.

Bu duruma vurdumduymaz tavırlarıyla hareket eden halk otobüslerinin durduk yerde yolcu indirip bindirmeleri de eklenince ortaya adeta " Terör havası" Çıkıyor.  Özelikle bu gibi daracık yollarda Resmi olmayan şahsi halk otobüslerinin estirdiği terör zulmünün bir an önce durdurulması gerekiyor. Belediyelerin bünyesinde hizmet veren halk otobüsleri durakların dışında durmadıkları ve kuralların gerektirdiği şekliyle hareket ettikleri bir gerçektir; Ama şahsi halk otobüsleri kesinlikle bu kurallara aldırış etmemektedirler. 

Durduk durmadık yerlerde durup yolcu indirmeleri hem yolcuların hayatını tehlikeye atmakta hem, trafikte seyreden araçların uzun bir konvoy oluşturmasına yol açmaktadır. Söz konusu bu durum; Sadece Eyyübiye Caddesi'nde değil, Süleymaniye yolu, Bağlarbaşı açık su caddesi, Arap meydanı, Göl caddesi köprünün girişinden tutun Haşimiye meydanına kadar, oradan da belediyeye kadar hep aynı. Göl caddesinde köprü istikametinde yolun sağ tarafını işgal eden esnafın park ettiği  araçlar ve Arap meydanında kaldırımlara park edip yaya yolunu felç eden araçlar deyim yerindeyse tam bir Trajedik vakıa! Caydırıcı mı olmak istiyorsun: Yasakla gitsin!

Bir iki kuruş alarak bu milleti uslandıramasın. Yasakla da Şehrin nefes alsın..

Âmmenin maslahâtı bir kaç ferdin keyfine kurban ediliyor. Beş kuruş menfaat elde etmek için bu kadar kişinin hakkına girmek hiç bir kitapta yazmaz. Beğenmediğimiz gâvur dediğimiz memleketin insanları her yönüyle bizden çok çok ahlâklı davranıyor. 

Ya hu İnsan hayatı bu kadar ucuz mu: Hani her şey bizim içindi: Hani her şey insan içindi?  70'li yıllarda bile bu kadar sorunlu olmayan bu meseleler bugün içinden çıkılmayacak bir hal aldı. Her düzenleme ve açılışta örnek gösterilen "Avrupa'nın uyum standartları" Şekilsel bir boyuttan öteye gitmiyor. Bu gidişle sittin sene geçse de AB'ye girmemiz söz konusu değil.

Sayın yetkililer eğer sesimizi duyuyorsanız Bu kangrenleşmiş soruna Lütfen acil bir çözüm...

Her platformda Urfa ve kültürünü en güzel şekilde tanıtma gayretleri Şekilsel kalmamalıdır. Önemli yerlerin ve yabancı turistin gözüne hitap eden noktaların çevre düzenleme işi zââfiyet kabul etmez.

Hem Eyyübiye Caddesi önemli bir turizm yoludur. Bir turizm yolunun bu derece önemsenmemesi olacak şey değildir. Turist memleketine geri gittiğinde gezdiği tarihi yerlere dikkat ettiği gibi o beldenin kent düzenine, Çevre düzenlemesine de dikkat eder. Şehrimizin tanıtım noktasında en güzel temsil edilmesi bizim lehimize olduğu gibi akside aleyhimizedir.

O halde çok yakın bir zaman da kentsel dönüşümden geçmeyecek yerleri geçicide olsa Acil bir çözüm'e kavuşturmanız şarttır.

Eğer gayretlerimiz şehrimizi en güzel biçimde tanıtmak ise; Gereken yapılır. Eğer böyle bir derdimiz yok ise; İcraatların şekilsel olduğunu bilmenizde fayda vardır.

 
Etiketler: EYYÜBİYE, CADDESİNİN, TRAFİK, SORUNU, ARTIK, ÇÖZÜLMELİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı