301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
10 Kasım 2016 - Perşembe 15:25 Bu yazı 3696 kez okundu
 
ERDEM, İNSAN, ŞEHİR…
S. Ahmet KAYA
seyyidak@hotmail.com
 
 

Şehir ve tabiat içinde kendi duruşunu ortaya koyan daha doğru bir deyimle "en üstün" ve etkileyen/değiştiren bir konumda olduğunu ilan eden insan, kendi rolünü çok iyi biliyor. Aklı, iradesi ve bilgisiyle diğer varlıklardan farklı olduğunu; bunun da kendisine hareketlerinde özgür bir alan bıraktığının farkında. Buna rağmen, diğer insanlarla ilişki kurarken, bunun belli ilkeler çerçevesinde gerçekleşmesi gerektiğine olan inancı, onu bir takım arayışlara itmiştir. Bu arayışları neticesinde ahlak ve görgü diye bir dizi kurallar manzumesi bulup (toplumsal ahlak, iş ahlakı, insan ahlakı vs. gibi başlıklar altında) geliştirdi. Bu kural ve ilkeleri kendi hayatına uygulayan insan, her zaman ve her yerde öteki varlıklardan farklı olduğunu gösterdi ve davranışlarını zapt u rapt altına almış oldu böylece.

İşte bu yüzden insan, kendini kontrol etme, yani davranışlarına hükmedebilme olanağına sahiptir ve diğer insanlarla olan ilişkilerini medeni bir içeriğe büründürebilir bir konumdadır.

İnsan, sadece hemcinslerine karşı mı davranışlarını (belli ilkelerle) kontrol altına alacak? Elbette hayır! İnsanların haricinde yaratılmış olan bütün varlıklara karşı saygılı olmak zorunda. Bu, giderek onun yaşamında önemli bir kilometre taşı olarak, insan-yaratılmış varlık (bu, canlı olduğu gibi cansız da olabilir) ikilemini ahlaki olarak yaratılmış çizgisine çekiyor; böylece yaratılanlar, Yaratan karşısında kul olma bilincini yakalamış oluyorlar. Yaratılmış olmak, Yüce bir varlığa inanmayı zorunlu hale getirmiştir ki, kul'luk, bir bakıma Yüce olana yani Yaratıcı'ya karşı, insanın yücelmeye aday bir varlık haline sokmuştur.

Buradan çıkan sonuca göre saygı ve sevginin iki yönü vardır. Yaratan ve Yaratılan... Yaratan, yaratılanı seviyor zaten. Çünkü yaratılan varlık (canlı, cansız her şey), Yaratan'ın sevgisiyle hayat bulmuştur. O, kendisinde bulunan bazı vasıfları özellikle yaratılmışların en şereflisi olan insana bahşederek, ona olan sevgisini göstermiştir. Bunun tam tersi diğer varlıklara; yani hayvan ve cansız varlıklara insana gösterdiği sevgiyi göstermediği halde insan haricindeki varlıklar Yaratan'a sevgi ve saygı gösterisinde bulundukları halde, insanın bu konuda yetersiz ve isteksiz kalması oldukça düşündürücüdür. Akıl, irade, düşünme gibi faziletler, insanda ihtiras, ihanet, inkâr, vesaire gibi hoş olmayan ve insana ait olan duyguların uyanmasına da sebep olabiliyor. (Bu mevzudaki geniş açıklamayı "İnsan" bölümünde yaptığımız için geçiyorum.)

Yaratılanın, Yaratan'a karşı şükrünü eda edebilmesi bir şekilde gerçekleşecektir. Bu, ister inanarak olsun, isterse inanmayarak olsun. Birinci durumda, yaratılan yaratıldığının farkındadır ve buradan hareketle şükrünü yapabildiği en iyi şekliyle gerçekleştirme pozisyonuna gidecektir. İkinci durumda farkında olmadan hatta kuru bir inkârdan yola çıkarak, yaratılan karşısında hayranlığını gizleyemeyecektir. Bu bile inanmasa da içinde gizli bir tapınmayı (farkında olmadan) ortaya çıkaracaktır. Öyleyse yaratılmış olmak, Yaratan'a karşı gizli veya açık bir tapınmayı yani saygı'yı beraberinde getiriyor demektir.

Yaratılmış olanların içinde sadece insan, tabiata hükmetme olanağına sahiptir. Çünkü o doğduğunda yalnızdır, hiçbir şeyi yapma olanağına sahip değildir. Aklı ve iradesi sayesinde ihtiyaç duyduğu her şeyi yapabilir. Bunun için de öncelikle bir araya gelerek, yeni yeni projeler gerçekleştirmeyi denemek zorunda kalacaklardır. Kurdukları şehirler de bu projelerin hayat bulmasına olanak sağlayan mekânlardır. (Şehir de bu projenin içinde yer alan bir ayaktır.) Bir yaratılmış olarak insan, yaşayacağı mekân olan şehri kurduğuna göre, artık oraya kendi erdemlerini yansıtabilir. Aynı zamanda farkında olmadan kötü hasletlerini de yansıtacaktır. Ki bu, onun aslında istemediği bir sonuçtur. Fakat bilinçsizce şehre yerleşen bu kötü hasletler, artık onun iyi ve kötü kavramları karşısında bir durum değerlendirmesi yapmasını zorunlu hale getirmiştir. Çünkü yaşadığı mekâna karşı sorumludur. Eğer bu sorumluluk görevini yerine getirmediği takdirde şehrin günün birinde kendisinden intikam alacağını bilir. (Şehir, Bir Gün Öç alabilir)

İnsan şehre karşı görevli ve sorumludur. Yaratılanların en şereflisi olan insan orada yaşadığına göre, Yaratan için o şerefli varlığın ihtiyaç duyabildiği her şeyi ona hazırlamak, en iyi şekilde yaşamasını temin etmek, yine insanın kendi görevidir. İnsan bu yüzden şehre karşı görevi olduğunu bildiğine göre, şehrin ruhuna karşı da erdemlerini göstermek zorunda kalacak. Çünkü sahip olduğu erdemlerini şehrin ruhuna yansıtırken, aynı zamanda kötücül taraflarını da yansıtmıştır. Ve şehir, giderek onun yani insanın bir benzeri olarak karşılıklı ilişkilerini sürdüreceklerdir.

Şehirle direkt ilgisi olan insanın tıpkı şehre göstermek zorunda olduğu saygıyı, içinde yaşayanlara karşı da göstermek zorunda olduğunu bilmesi, onun lehine olan bir girişim olacaktır. Şehir, içinde yaşayanlarıyla şehirdir. İnsansız şehir düşünülemeyeceğine göre, şehirli diye tanımladığımız inanların da bir şehirli gibi yani bir medeni gibi ilişkilerini, davranışlarını ortaya koymaları gerekmez mi? Üstelik yaratılmış olmak, Yaradan'a ve kullarına karşı, bir saygı ortamını oluşturması ve geliştirmesi gerekmiyor mu? Ahlak diye tanımladığımız ilkelerin bu saygı ortamını oluşturduğunu, giderek bu saygı ölçüsünün insanların diğer yaratılmışlardan ayırdığını ve özel bir konuma yükselttiğini biliyoruz artık. O halde davranışlarımızı bir şehirli gibi, bir medeni gibi sergilememiz, hem birbirimize, hem de Yaradan'a karşı olumlu ve seviyeli bir ortam oluşturacaktır.

 
Etiketler: ERDEM, İNSAN, ŞEHİR…
Yorumlar
Diğer Yazılar
YANGIN YERİ
ŞEHİR ve İNSAN EĞİTİMİ
KENDİNİ TANIMAYAN ŞEHİR… URFA II
ŞEHİR VE KİMLİK
KENDİNİ TANIMAYAN ŞEHİR… URFA -I-
TEMMUZ ATEŞİ
SAVAŞ VE UÇURTMA
SİYASET ÜZERİNE YAZMAK…. MI?
BİR ŞEHİR ELEŞTİRİSİ YAPMAK
ŞEHİR VE ŞEHİRLİ…
MURSİ’NİN ŞEHADETİ DOLAYISIYLA…
SURİYELER… YA DA ENSAR - MUHACİR İLİŞKİSİ
TÜRKÜ DİNLEME TEMRİNLERİ
KUDÜS… EY KUDÜS!
İBRAHİM’İN MEDİNE’Sİ
KAPİTALİZMİN ŞEHİRLERİ
SÖZÜ YOLA KOYMAK VESİLESİYLE
İBRAHİM’İN DİNİNDEN OLMAK NASIL OLMAYI GEREKTİRİYOR
EDEBİYAT ORTAMI ŞİİR YILLIĞI
BİR ÖZGÜR DÜŞÜNME DENEMESİ: HAKİKATİN İZİNDE
ŞEHRİN REFLEKSLERİNİ ÖĞRENMEK YAHUT BİR URFA'YI TANIMA DENEMESİ
MANİFESTO
BU SEÇİM...
İBRAHİM’İN MEDİNE’Sİ
SEÇİM VE AMAÇ
KAÇIŞ…
ŞEHRİN MAKAMI
ZAMAN… BİR BÜYÜK SIR…
KÜRT EDEBİYATI ÜZERİNE KISA BİR BAKIŞ
KENDİNİ TANIMAYAN ŞEHİR… URFA -I
YAZMAK…
“COĞRAFYA KADERDİR” VESİLESİYLE
URFACA URFALICA
AK PARTİ’DE ‘AK’IN TUTULMASI
AK PARTİ’DE ‘AK’IN TUTULMASI
VAHY İLE DÜŞÜNME
MÜSLÜMAN’CA DÜŞÜNMEK…
ZİHNİYET KARMAŞIKLIĞI…
SELAHADDİN’İN KİTABI
BOYUNDAN BÜYÜK İŞLERE KARIŞMAK
FOLKLOR VE VAR OLMA YA DA FABLÊN KURDÎ
AHLAK VE HUKUK
HZ. MUHAMMED (SAV)’İ ANLAMAK…
Aşkın ve Geleneğin Şiiri “ESKİ GÜNLERDEN KALAN”
KİTAP FUARI İÇİN ÖNERİLER
Mekân ve Aşk ŞEHİR
KIVIRLIK KUŞLARI…
DOLAR… YA DA KAPİTALİZMİN HÜKÜMRANLIĞI
ANADOLU’DAN BİZE KALANLAR VEYA SANATIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
HAC VE AHLAK
SANAT ESERİ VE İŞLEYİŞ BİÇİMİ
12 Eylül darbesi dolayısıyla ŞİİR VE SAVUNMA
KADIN ERKEK EŞİTLİĞİ
“KIRILMALAR” DOLAYISIYLA FARUK UYSAL ŞİİRİ
ANADOLU'NUN MANEVİ IRMAĞI YUNUS EMRE…
URFA: RUHUN MASALI…
NABİ…
GÖKYÜZÜ MELEKLERİ / AYLİN BEBEK’İN HİKAYESİ
MUHALEFET…
BUGÜN BAYRAM…
MEHMET TALAT AKAY’IN ARDINDAN…
FOLKLOR ŞİİRE DÜŞMAN DEĞİL
ORUÇ VE KUDÜS
KUDÜS… EY KUDÜS!
HARRAN ŞİİR AKŞAMI
NASIL BİR ŞEHİR, NASIL BİR MİMARİ?
KADİM ŞEHİR
İNSAN ve ÇEVRE
Sarı Kitap Dolayısıyla TAYYİP ATMACA’NIN ŞİİRİ
GAP GÜNDEMİ İLE 20 YIL…
CAMİLER… İMAMLAR… YA DA MESCİD-İ NEBİ
GÜZEL ADAMLARIN ŞEHRİ
ŞİİR NİÇİN YAZILIR VEYA NİÇİN OKUNUR ŞİİR
ŞEHİR BİZDEN NE İSTER YAHUT BİZİM ŞEHİRDEN BEKLENTİLERİMİZ
ŞEHİR ÜZERİNE DÜŞÜNMEK YA DA KENT KONSEYLERİ
BİR ŞEHİR ELEŞTİRİSİ YAPMAK
ŞEHİRLER ÖLÜR DE
ARAYAN BULUR ŞAHİN DOĞAN GİBİ
ŞEHRİN REFLEKSİNİ ÖĞRENMEK
Siraç SUMAN
KAÇMAK…
GEBECE
ABD’YE OLAN NEFRETİM
ZOR HAYATLAR
AKADEMİK KİTAP OKUMAK Ya da TÜRKİYEDE’Kİ SURİYELİLER
BUGÜN TAŞ ATMA GÜNÜ
SABİR RÜSTEMXANLI İLE
TEMMUZ ATEŞİ
TEK MİLLET TEK DEVLET
ÇANAKKALE RUHU DOLAYISIYLA
Yeni Bir Harran Dergisi
Aşk ve Mekân ŞEHİR
SAMİMİYET…
ŞEHİR BİZDEN NE İSTER! YA URFA?
GÜZEL ADAMLARIN ŞEHRİ
Temmuz Ateşi
SAMİMİYET…
HİÇLİK… YA DA 15 TEMMUZ SÜRECİ
GÜNEŞİN ALTINDA ÇOK ŞEY OLUYOR
MELA AHMED CİZÎRΒNİN DİLİ
"İçin cennet, dışın cehennem olsa, sana asla dönmem"
BİR SEMPOZYUM'UN ARDINDAN
HARRAN DERGİSİ'NİN KAPANMASI
Türkiyelilik ve Osmanlılık
PERSONNA NON GRATTA
"TANRILAR VE KULLAR"
İNSAN-MEKÂN-ŞEHİR
SİYASETİN AMACI VE SİYASETÇİYE
KİM RÜYAMI GÖRECEK?
YENİ YILA BİR GİRERKEN...
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Az Bulutlu
Güncelleme: 16.10.2019
Bugün
20° - 34°
Perşembe
21° - 32°
Cuma
19° - 31°
Şanlıurfa

Güncelleme: 16.10.2019
İmsak
05:06
Sabah
06:25
Öğle
12:16
İkindi
15:25
Akşam
17:57
Yatsı
19:11
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı