301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
28 Şubat 2015 - Cumartesi 10:42 Bu yazı 1488 kez okundu
 
ENSAR OLMAK
Ali AKBABA
ali.akbaba.85@hotmail.com
 
 

Suriye'deki savaştan dolayı Türkiye'ye hicret edenlerin sayısı iki milyonu buldu. Bu muhacirlerin dörtte biri Urfa'da kalıyor. Özelikle IŞİD, Suriye'nin doğu bölgelerinde işgalini genişlettikçe, Urfa'ya hicret edenlerin sayısı artıyor.
Bu sayının büyük bölümünü oluşturan gençlerdir. IŞID'ın katı, taassupçu ve yanlış din algısından dolayı birçok devrimci ve mücadele eden Suriyeli gençler hicret yolunu seçtiler. IŞID bu insanlara hayat hakkı tanımadı. "Ya bana uyarsın, ya hicret edersin ya da ölürsün".  Bu gençlerin büyük çoğunluğu Urfa'ya hicret etti. Şu anda birçoğu, otel olarak kullanılan evlerde veya bekar evlerinde kalıyor . Bizimle birlikte kalacak olan bu insanların, bu gençlerin ihtiyaçları olacak. İhtiyaçlarını gidermek için belli gelirlerinin olması gerekiyor. Bu önemli bir sorundur. Sorun nasıl çözülür? Bu insanlar nasıl istihdam edilir? Muhacirlere iş sahası nasıl oluşturulur?  Kendi alınlarının teri, bileklerinin gücü ve onurları ile gecimlerini sağlamak istiyorlar. Ensar mefhumunun hakkını vermemiz gerekiyor.

Ensar, dini bir kavramdır. Bu kavramın icapları vardır. Tarihte Müslümanlar bu kavramın  icabını yerine getirdiler. İslam tarihinden bir örnek:  Dini inançları uğruna her şeylerini geride bırakan Mekkeli Müslüman muhacirler, Medine'deki Ensar'ın her türlü desteğini yanlarında gördüler. Medineliler bu mübarek kardeşleri için maddi-manevi her türlü yardımı yapmaya çalıştılar. Hiçbir fedakârlıktan kaçınmadılar. Büyük fedakarlardan birisi de Peygamber Efendimiz tarafından Abdurrahman'a kardeş olarak ilan edilen Sa'd idi. Sa'd, samimi ve büyük bir teklifte bulundu. Medine'nin en zengini olduğunu, sahip olduğu her şeyi onunla paylaşmak istediğini söyleyerek malının yarısını almasını teklif etti. Ancak, Abdurrahman (ra) teklifini kabul etmedi. Fedakar kardeşinden tek isteği vardı, o da çarşının yolunu göstermesi. O, emeğinin karşılığı ile ve hiç kimseye yük olmadan geçinen bir insandı. "Kardeşim Sa'd! Siz bana çarşının yolunu gösterin yeter" diye mukabelede bulundu. Bu karşılıklı konuşmadan sonra çarşının yolunu kendisine gösterdiler. Doğruca çarşının yolunu tuttu ve  bu sayede önemli bir kazanç elde ederek geri döndü.
 
Suriyelilere muhacir, kendimize de ensar diyorsak, çarşının yolunu gösterelim. Kimseye avuç açmadan hayatta kalabilmeleri için, toplu istihdam yerleri açılmalıdır. Atölyeler açmalıyız. İşverenden işçinin hakkını istemeliyiz. Tabi ki kendi vatandaşımızın iş alanını daraltmadan,  iş sahasında rekabet oluşturmadan, bir çözüm üretmeliyiz. Suriye'de hayat umudunu yitirmeden, bir hayat umudu ile Türkiye'ye sığınan bu Suriyeli kardeşlerimizin hayat umudunu yok etmeyelim. Yaşam sevincini bu bölgede kaybedenler, İzmir üzerinden Yunanistan'a kaçak yollarla Avrupa'ya gitmek istiyorlar. Yolculukları esnasında yüzlercesi denizde boğularak feci bir şekilde can veriyorlar. Bu muhacirlere umut olmalıyız. Yaşama sevinci vermeliyiz. Bu özellikler insani erdemlerdendir.

Ensar olmak zor bir imtihanı başarmakla olur. Tarihte başaranlar oldu. Biz başarabiliriz..

 
Etiketler: ENSAR, OLMAK
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı