301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
07 Ocak 2015 - Çarşamba 08:45 Bu yazı 1331 kez okundu
 
DUYURULUR BELEDİYE’NİN SORUMLULUKLARI VE GÖREVLERİ
Emine GÜLLÜOĞLU
eminegulluoglu@gmail.com
 
 

Belediye sınırları içindeki halk tarafından beş yılda bir seçilir. Belediye meclisi il nüfusuna göre en az 12 üyeden oluşur. Meclis üyeleri arasından seçilen meclis, sürekli görev yaparak belediye işlerini karara bağlar.  kanunlarla münhasıran başka bir kamu kurum ve kuruluşuna verilmeyen yetkiler belediyeye verilir. Belediye örgütü,  belediye başkanı, belediye meclisi, belediye encümeni ve belediye personelinden oluşur. Başkan belediye örgütünün başıdır ve yapılan her şeyden birinci derece sorumludur.

Belediye  hangi işlere bakar. İmar, su ve kanalizasyon,  ulaşım gibi kentsel alt yapı; çevre ve çevre sağlığı, temizlik ve katı atık; zabıta, itfaiye, acil yardım, kurtarma ve ambulans; şehir içi trafik; defin işler ve mezarlıklar; uygun gördüğü yerleri ağaçlandırma, park ve yeşil alanlar yapmak; konut; şehrin kültür, sanat, turizm ve tanıtım işleriyle ilgilenmek, gençlik ve spor; sosyal hizmet ve yardım, evlendirme  nikah, meslek ve beceri kazandırma kursları açmak; ekonomi ve ticaretin geliştirilmesi hizmetlerini yapar veya yaptırır.

 Büyükşehir belediyeleri ile nüfusu 50.000 ni geçen belediyeler, kadınlar ve çocuklar içinde koruma evleri açar. Bunlara ek olarak ta devlete ait okulların bakımını üstlenebilir. Araç gereç ihtiyaçlarını karşılayabilir. Kültürel alanlarda hizmet verebilir koruma altına alınan binaları aslına uygun olarak restore edebilir. Bunlar belediyelerin görevleridir. Belediyeler bu görevlerini yerine getirmek zorundadır.  Belediye hizmetleri, vatandaşlara en uygun yöntemlerle sunulmalı. Hizmet sunumunda özürlülerin, yaşlıların, düşkünlerin  ve dar gelirlilerin durumu göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.          
                                                                                  
 Belediyenin yetkileri ve imtiyazları şunlardır:

1) Kanunların belediyeye verdiği yetki çerçevesinde yönetmelik çıkarmak, emir vermek, belediye yasakları koymak ve uygulamak, kanunlarda belirtilen cezaları vermek.                           

2) Belde sakinlerinin mahallelinin müşterek nitelikteki ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla her türlü faaliyet ve girişimde bulunmak.                                                                                             

 3) Gerçek ve tüzel kişilerin faaliyetleri ile ilgili olarak kanunlarda belirtilen izin veya ruhsatı vermek.                                                                                                                                              

Urfa Belediyesi kendi yetki ve imtiyazlarını nasıl kullanıyor bunu bir türlü anlayamıyorum. Adam sanıp oy verdiğimiz adamların yaptıklarına bakın sokaklar çöpten geçilmiyor. Bazen Fakı Baba temizlik işçilerini beraberimi götürdü diye düşünüyorum. Rastgele ruhsat verilmesi de çabası.

Benim bildiğim araba yıkama yerleri ya benzinliklerde ya da şehrin dış kısmına yakın yerlerde olur. Bizim gibi şehrin göbeğinde  araba yıkma yeri olmaz. Bahçelievlerde bir dükkanı  adam araba yıkama yeri yapmış bahçeyi yıkmış üstünü ondülünmü her ne karın ağrısıysa onunla kapatmış görüntü çok çirkin gürültü dersen felaket Allah o civarda oturanlara yardım etsin. Nasıl isyan etmiyorlar anlayamıyorum.

Diğer araba yıkmama yeri ipek yol da  abideden ipek yola dön karşınıza çıkar büyük harflarle  araba kuaförü adam küçük bir dükkanı araba yıkma yerine çevirmiş. Bütün sabunlu suları caddeye akıyor. Arabalar kaldırımda yayalar geçecek yol bulamıyor.

Dükkanın tarafından geçsen arabaları yıkamak için fışkırtılan su sizi ıslatacak. Cadden yürüsen arabalar vızır vızır. Park edilen arabanın önünden zorla sıkışarak geçmek zorundasınız. Ben kendim bizzat yaşadım. Tam arabanın önünden geçerken adam birde arabayı çalıştırdı kıl payı ayağım ezilmekten ve kendim düşmekten kurtuldum. Adama açtım ağzımı yumdum gözümü hem ona hem belediyeye ver yansın yaptım.

 Böyle bir rezillik olabilir mi ipekyol gibi işlek bir caddede araba yıkma yeri ne alaka. artık bir yerleri birilerine peşkeş çekmekten hatır gönül için memleketimizi çöplüğe çevirmekten vaaz geçin. Yaptığınız bu işlerden artık utanın be utanın. Bu ruhsatları verirken vicdanınız hiç mi sızlamıyor. Eliniz hiç mi titremiyor. İnşallah bir ömür boyu vicdanınız sızlar eliniz titrerde böyle yanlış ruhsatlar vermezsiniz.

Sokaklar su içinde Bu araba kuaförlerini şehir merkezinden alın. Artık bu memleket için çalışmayı bir şeyler yapmayı öğrenin. Antep yetiştirdiğimiz fıstığı, Adıyaman isotu bilmezken çiğköftenin patentini aldı.  urfa yemeklerini başkaları tanıtıyor.

 Yarın peynirli helvanın, şıllıkın, küncülü akıdın, tepsi kebabının…gibi patentini de alırlarsa ağzınız bir karış açık bakarsınız. Siz sıra gecesi eğlenmelerine ve nümecilleylilere devam edin. Gözünüz kapalı, binalara, iş yerlerine ruhsat verin, insanlar pencereden biri birleriyle tokalaşacak kadar yakın, evinde konuşsan komşu duyacak gibi iç içe olsun.

Mezarlıklar tinerci dolu ziyarete gidemiyoruz. Park köşelerinde yaşları 10-15 arasında tiner çeken çocuklar. Bütün bunlara kim dur diyecek. Ya da dur diyecek bir belediye var mı? Umarım vardır.

Emirgan ın yeri yıkıldı aylardır boş oysa insanlar ne güzel gidip oturuyordu. Stadyumun yeri yıkıldı. Orası da öyle Yeri bağışlaya hacı Abdullah Güllüoğlu nur içinde yatsın. Allahtan bağış yaparken oraya bir şer koydurmuş. Yoksa o güzelim stadyumun yeri kim bilir kimlerin elinde heba olup gidecekti.

Umarım orası her ne yapılırsa yapılsın oraya bu muhterem zatın adını verirler. Lütfen gözünüzü açın. Gelen gideni aratır derler lütfen gidenleri bize aratmayın artık. Anılarla değil geleceğe dönük yaşamak dileğiyle.

Sevgiyle kalın.

 
Etiketler: DUYURULUR, BELEDİYE’NİN, SORUMLULUKLARI, GÖREVLERİ
Yorumlar
Diğer Yazılar
SEN HİÇBİR ŞEY BİLMİYORSUN
URFA AK PARTİ ADAYI
KADINA ŞİDDETE HAYIR DEMEKLE OLMUYOR
KOMŞULUK HAKKI
BERDEL
HİÇ BİR GÜÇ TÜRKİYE’Yİ DURDURAMAZ
URFA’NIN KURTULUŞ SAVAŞI - 3
URFA’NIN KURTULUŞ SAVAŞI - 2
URFA’NIN KURTULUŞ SAVAŞI 11 NİSAN 1920
TERZİ KIZI
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ - 3
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ - 2
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ - 1
BU NE ŞİDDET BU CELAL
REFERANDUMDA EVET Mİ HAYIR MI?
BU MİLLET YENİ BİR TARİH YAZMIŞTIR
HAİN İÇERİDEN OLUNCA KAPI KİLİT TUTMAZMIŞ
KÜRT, TÜRK, ARAP HEPİMİZ KARDEŞİZ
NASIL BİR GENÇLİK YETİŞİYOR
ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN
BOŞANMALAR NEDEN FAZLALAŞTI
11 NİSAN KURTULUŞ SAVAŞI VE KÖRELEN MİLLİ DUYGULARIMIZ
ÖLDÜRÜLEN BİN KADIN VE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
SİGARA=ÖLÜM
DERDİNİZ ÖZGÜRLÜK DEĞİL
BABALAR GÜNÜ KUTLU OLSUN
SEÇİMİN ARDINDAN
İSTANBUL DENİNCE AKLA FATİH SULTAN MEHMET GELİR
SEÇİM ARENASI RİNG BAŞLADI
KENDİ MEMLEKETİMİZDE YABANCI OLDUK
11 NİSAN KURTULUŞ HİKAYESİ
KURTULUŞ SAVAŞIMIZIN İKİ KAHRAMAN KADINI
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
KARACADAĞ’A SAHİP ÇIKMAYANLAR UTANSIN
AVRUPALILAR KENDİLERİNE OSMANLIYI HATIRLATAN TÜRKLERİ SEVMEZ
14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ ROMALI PUTPEREST VE AZİZLERDEN KALMA BİR GÜN
KAZANCI BEDİH EFSANESİ
KADIN CİNAYETLERİNİN KORKUTUCU BOYUTLARI
URFA'YI ANLATAN REZİL DİZİLERE KİM DUR DİYECEK
YÖREMİZDE KADININ HAYATINDA YOK, YOK
ÖLÜMLERİNİN 6. YILIDA ANNEM VE SERDAR GÜLLÜOĞLU
BABALAR GÜNÜ
12 HAZİRAN DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ
URFA KURTULUŞ SAVAŞINDAN KURTULUŞ MÜZESİNE
URFA YİNE SİYASET DERSİ VERDİ
SİYASET HİÇ BU KADAR KİRLENMEMİŞTİ
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı