301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
28 Nisan 2014 - Pazartesi 09:32 Bu yazı 4187 kez okundu
 
Dediklerine göre;
mehmettalatakay
etamedya@hotmail.com
 
 

 HALİLİYE ve EYYÜBİYE tamam.
NEMRUDİYE neden unutulmuş.

Tarihi geçmişe dayanan her şehir gibi Urfa hakkında da dilden dile, kulaktan kulağa anlatılan efsaneler halk arasında itibar görür. Şehirde yaşayanlara göre, bu efsanelerin çoğu memleketin tarihi kadar da doğru kabul edilir. Bölgede yaşadığına inanılan peygamberlerin hayatları, efsanevi şekillerde yıllardır anlatılır. Tarıma bu topraklarda (Harran Ovasında) başlanmış, toprağın sürülmesi ilk defa burada uygulanmış. İbrahim Peygamber burada doğmuş, burada ateşe atmış. Eyyup Peygamber yaşantısının uzun bir dönemini buralarda geçirmiş. Hastalığına sabır göstermiş bu topraklara gömülmüş. Buralarda Hz. İsa'nın kutsal mendili muhafaza edilmiş. Hz. Davud bu topraklardan geçmiş. Hz. Şuayp kendi adıyla bilinen şehrini burada kurmuş. Hz. Musa Soğmatar'da bulunmuş. İnsanoğlu toplu yaşama ilk adımı Göbeklitepe'de atmış, ibadet ve tapınma kültürünü burada başlatmış. Bunlardan dolayıdır ki Urfa'ya Peygamberler Şehri denmiş. Kötülük timsali olarak anılan Nemrut ta bu topraklarda yaşamış.

İBRAHİM PEYGAMBER EFSANESİ ve HALİLİYE
Urfa'da en yaygın anlatılan efsane Hz. İbrahim efsanesidir. İbrahim Peygamber, Nemrut'un halkına yaptığı zulme baş kaldırırken insanların kendi yaptıkları putlara tapınmalarına bir anlam veremez. Halkın tapınmaya zorlanmasını kabul etmez. İnsanların eliyle yaptıkları putların tanrı olamayacağını söyler ve Allah'ın vahdaniyetini savunur. Zulme karşı dik duruşu halkın korkusunu da sona erdirir. Allah'ın tek olduğunu ondan başkasına kulluk edilmeyeceğini haykırır.  Baskı ve dayatmadan korkan halk, ağzını açamadığı gibi Nemrut adıyla anılan zorbaya, zalim ve acımasız krala bir şey diyemez. İbrahim'in herkes tarafından bilinen balta ile bütün putları parçalaması baltayı da en büyük putun boynundan sarkıtması işte bu diyarda vukuu bulmuştur. Nemrut tarafından yargılanan Hz. İbrahim "görüyorsunuz ya işte balta büyük putun ellerinde, her halde bu işi o yapmıştır" der. Öfkelenen Nemrut "bir taş parçası bu işi nasıl yapar" diye haykırınca; Hz. İbrahim "işte benim de anlatmak istediğim budur. Elinizle yaptığınız bu taş parçalarından medet umuyor, sizi kötülüklerden korumasını bekliyorsunuz. Tanrı diye bunlara tapıyorsunuz. Adak adıyor, başınız daralınca ona koşuyorsunuz. Madem bu putlar tanrınızdır neden böyle bir işi yapmasın" der. Şaşkınlık geçiren Nemrut, İbrahim'in ateşe atılmasını emreder. İşte ateşin yakıldığı yer burasıdır. Odunların balık, ateşin de su olduğu rivayetleri o gün bu gündür dilden dile anlatılır bu topraklarda.
Günümüzde Halil İbrahim buluşmaları yine burada yapılır. Bunun içindir ki yeni ilçelerimizden birine Haliliye adı verilmiş olsa gerek. 

EYYÜP PEYGAMBER EFSANESİ ve EYYÜBİYE
Bu bölgede yaşamış ve sabrın timsali olmuş, Allah'ın sevgisini kazanmış bir Peygamber de Eyüp(a.s) dır. Cenabı Allah, dürüstlüğüne ve malına bereket katar. Çocuklarının ölmesine rağmen yaşadıklarına sabırla katlanır. Bedeninde çıbanlar çıkar, yaralar açılır. Dayanılmaz acılara düşer. Yaradana olan inancından dolayıdır ki sabreder. Yaralarını saran solucanlar yere düştükçe "senin de bedenimde kısmetin varmış" diyerek tekrar yaralarına koyduğu dilden dile dolaşır.Çektiği sıkıntı ve acılar dolu bir hayatı olmasına rağmen Eyüp (AS)'in inancı ve imanında en ufak şüphe görülmez. Efsaneye göre bu sıkıntılarını yeni ilçemiz olan Eyyubiye sınırlarında ki adıyla anılan yerde çekerek, sabır imtihanını kazanır. Bundan dolayı da ilçeye verilen Eyyübiye adı her kesimde uygun karşılanır.
GELELİM UNUTULAN NEMRUDİYE'YE
Bu topraklar, İslam'ın bütün güzellikleri yaşatıp günümüze kadar getirirken, kötülük timsali Nemrut'a atfedilen örf ve adetleri de maalesef günümüze taşımıştır. KAN DAVALARI halen devam etmekte, faiz ve tefecilik gün geçtikçe artmakta, namus sadece insanların bacak arasına sıkıştırılmaya devam etmektedir. Hak ve Hakkı bilenlerin sayısı gün geçtikçe azalmaktadır.
Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) in Veda Hutbesinde bizlere nasihat olarak  "Ashabım "Kimin yanında bir emanet varsa, onu hemen sahibine versin. Biliniz ki faizin her çeşidi kaldırılmıştır. "Ashabım "Dikkat ediniz, cahiliye devrinde güdülen kan davalarda tamamen kaldırılmıştır. "Ey insanlar "Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allahtan korkmanızı tavsiye ederim.Siz kadınları Allahın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allahın emri ile helal kıldınız. Ey müminler "Size iki emanet bırakıyorum, O emanetler Allahın kitabı Kur an-ı Kerim ve Peygamberinin sünnetidir. Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz. Müslüman Müslüman'ın kardeşidir. Bir Müslüman kardeşinin kanıda, malı da helal olmaz" gibi bir kaç tavsiyesini bile unutmuşuz.
İşte bunlardan yola çıkarak belediyeleri borç batağına soktuktan sonra memleketi bırakıp kaçanların, siyaseti rant kapısı görerek aile ve kabilesini koruyup kollamayı adat edinmişlerin, helal-haram demeden kursağında her şeye yer bulanların yaşaması gereken ilçeyi unutmuşlar. İnsanın saydıkça sayabileceklerinin sayfaları dolduracak baskı-zulüm, şiddet, menfaat çete mensuplarının, din adı altında İslam adına dem vuran be-namusların yaşayacağı NEMRUDİYE neden unutuldu diye sorası geliyor insanın. Her evde, her kabilede, her aşirette, her ilçede ve şehirde, her STK da bulunan birçok Nemrudi zihniyeti ni hayat düsturu edinmiş insan tipleri bu ilçeyi doldururdu. Kim bilir, zamanla belki de büyükşehir gibi BÜYÜK NEMRUDİYE İLÇESİ olurdu.     

Haliliye ve Eyyübiye ilçelerini kurulacağını bilip yönetim yerini yapmayanlara hangi ilçe layık olur, varın onu da siz düşünün.

 
Etiketler: Dediklerine, göre
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı