301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
05 Ocak 2017 - Perşembe 08:26 Bu yazı 756 kez okundu
 
DARBEYE DİRENEN ŞİİRLER - II
mehmettalatakay
etamedya@hotmail.com
 
 

Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, "15 Temmuz Direniş Şiirleri Antolojisi" kitabı yayınlamış. İçinde 350 şairin eserlerinin yer aldığı Türkiye'nin dört bir yanından toplanmış 360 şiirin yer aldığı kitabın adını DARBEYE DİRENEN ŞİİRLER koymuş. Dünkü yazımız böyle başlamıştı. Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) üyesi hemşerilerimiz Mehmet Kurtoğlu ve S.Ahmet Kaya'da şehitlere ithafen yazdıkları şiirlerle renk katmışlar kitaba.

Genel koordinatörlüğü Zafer Söğütçü, yayın yönetmenliğini Mehmet Mazak, editörlüğünü Cevat Akkanat üstlenmiş direniş şiirleri antolojisi eserinin.

Sultanbeyli Belediye Başkanı Keskin, takdim yazısında; "15 Temmuz 2016 Gecesi Türkiye Cumhuriyeti'ni ve bu topraklarda yaşayan Müslüman halkı yok etmeye yönelik tarihin en büyük saldırılarından birine tanıklık eden ülkemiz bir demokrasi sınavından geçmiştir. Milletimizin kahraman evlatları; onuruna ve haysiyetine kasteden bu FETÖ'cü ihanet çetesine karşı 1919'daki istiklal motivasyonu refleksiyle direnmiş; Vatan namustur, namusumuzu çiğnetmeyeceğiz, sözünü kuşanarak tankların üstüne çıkmış, kurşunlara göğsünü siper etmişti. Halkımızın meydanlarda yazdığı büyük şiire, ŞAİRLERİMİZ de katılmış; hem alanlarda halk ile beraber şiir gibi direnmiş hem de bu şiirsel direnişin ölümsüz örneklerini sunmuşlardır. Bu şiir kitabı hafızaları diri tutma işlevi görecektir. Ne zaman başımız sıkışırsa, şiir hep orada olacaktır" derken o günü özetlemiş. Tarihe belge düşmek adına böyle bir kitap yaptıklarını dile getirmiş Başkan Keskin.

Prof. Dr. Mehmet Narlı, şiirin bir duygu işi olduğunu yazmış. "Şiir, din gibi ideoloji gibi kültür gibi taraftır" diye başlamış sözüne. Ülke atmosferin sadece kendi nefeslerinden oluştuğu vehmine kapılanların karşısında, bu topraklarda nefes alan herkes varlığını duyanların tarafındadır." diyerek devam etmiş yazısında.

ŞEHİTLER ÖLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ
15 Temmuz darbe gecesi direnmek için sokağa çıkan Şanlı Urfa'mızdan dört evladımızı da bu yolda şehit verdik. Kahramanlarımız Mustafa Direkli, Ümit Yolcu, Şefik Şefkatlioğlu ve İ. Halil Yıldırım'ında diğer şehitler gibi Ruhları şad mekanları cennettir inşallah.
Bizlerde İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un yıllar önce dile getirdiği duygularının, 15 Temmuz'da yaşadıklarımızdan çok farklı olmadığını görmeli olayı böyle algılamalıyız.

"Sâhipsiz olan memleketin batması haktır;
Sen sâhip olursan bu vatan batmayacaktır."

Mehmet Akif, bu dizelerinde verdiği mesajlarda (birlik-beraberlik ve kardeşlik) sahiplendikçe ancak bu vatanı hak edeceğimizi nasihat eder.

Hiçbir şeyin sahipsiz olamayacağını, sahipsiz olan bir memleketin batmayı hak edeceğini söyler bizlere.

Vatanı sahiplenmemizi, yaşadığımız vatan toprağına sahip çıkmamızı öğütler. Batmaması için bir tarafından tutmamız halinde bu vatanın batmayacağını, kurtulacağını hatırlatır hepimize. Bu millete çalışmayı, azmi ve ümidi aşılamak ister aslında.

Milli Şairden; Toplumların bireylerden oluştuğunu ve bireyin her talebinin kamu vicdanını ve iradesini oluşturduğunu okuruz. O, her zaman aklımızı kullanmayı, düşüncelerin dillendirildikçe kalabalık kitlelere yayılacağını söyler. Akif, taleplerin büyüdükçe kıyıya vuran dalgalar gibi çoğaldığını hatırlatır. Fikirlerin arkasında duruldukça engellerin aşılacağını vurgular çoğu zaman.

S.Ahmet Kaya ve Mehmet Kurtoğlu
Türkiye Yazarlar Birliği üyesi Mehmet Kurtoğlu ve S. Ahmet Kaya'da kaleme aldıkları şiirleriyle bu kitabı süslemiş, duygularını paylaşmışlar.

Temmuz Ateşi
mustafa direkli'nin anısına
ben gidiyorum
yanımda sivil pazularım
temmuzun orta yerinde
gülümseyerek karşılamaya ölümü
kanamasın diye kanatları çocukların
oraya gidiyorum
meydanlara tanklarla tutulan köprülere
siper ederek göksümün düzünü
murat almadan
kurşunlara doğru yaslana yaslana direklere …

ben oraya gidiyorum
ölmeye gidiyorum
yanımda ateş salan gözlerimle
damarlarımda depreşen özgürlük marşları ile
kalbimin en derin yerine bırakarak sevgilinin gözlerini
korkmadan ve yılmadan
destur alıp buğday başaklarından
iniyorum
ölüm saçan tankların önüne
bir deliyim belki aklından zoru olan
ya da ölmeyi mutlu gören bir çılgın
ama
ne ölümün soğuk yüzü geçer aklımdan
ne mutlu anların sevimli resmi
ne de gülen gözleri sevgilinin…

ben gidiyorum
göğüsleyip temmuz'un kızgın ateşini
ölmeye
meydanlara tanklarla tutulan köprülere
S.Ahmet Kaya

MÜRTEDİN MÜNTEHASI
Sahtekâr gözyaşınla kandırdın tüm âlemi;
Gâvurluğuna emsal hiçbir iman bulunmaz

Kırk su ile yıkansan temizlenmez günahın
Kuran-ı Mübin dâhil sana ferman bulunmaz

Küffar kılıcı çekip vatana vurdun darbe;
Kadınsı gözyaşında tek bir merdan bulunmaz

Mehdilik ile meczup hastalıklı ruhuna
Lokman gibi bir hekim gelse derman bulunmaz

Fikirlerin kördüğüm inancın bir muamma;
Takiyyeci zihninde ilim-irfan bulunmaz

Anlattığın safsata İslam'ın yüz karası
İncil'in hâdimisin sana Kur'an bulunmaz
Mehmet KURTOĞLU

 
Etiketler: DARBEYE, DİRENEN, ŞİİRLER, , II
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı