301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
04 Ocak 2017 - Çarşamba 07:57 Bu yazı 629 kez okundu
 
DARBEYE DİRENEN ŞİİRLER I
mehmettalatakay
etamedya@hotmail.com
 
 

Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, 15 Temmuz Direniş Şiirleri Antolojisi kitabı yayınlamış. İçinde 350 şairin eserlerinin yer aldığı Türkiye'nin dört bir yanından toplanmış 360 şiirin yer aldığı kitabın adını DARBEYE DİRENEN ŞİİRLER koymuş.

Kitabın içini açmadan önce tarihin kara sayfalarına kazınmış olan darbe ve darbe girişimlerini, herkesin "bu son olsun" dediği ve televizyonlarda canlı izlenen 15 Temmuz 2016 da bir ülkenin geleceğinin karartılması eylemini, kalkışımı, karanlık gecenin aydınlık sabahını, terör ittifakçılarının ülkeyi imha girişimi operasyonunu, kanlı darbe girişimini kısa da olsa hatırlayalım.
Yaşıtlarımla ben, ön saflarında askeri argümanların ve materyallerin yer aldığı ve dönemin paşalarının başını çektiği, halkın boynuna vesayet ilmeğinin geçirilmek istendiği, eften püften sebeplerle Adnan Menderes'in boş yere nasıl idam edildiği 27 Mayıs 1960 ihtilalını büyüklerden dinledik.

1971 Darbe Muhtırasını12 Mart günü öğlen saatlerinde TRT radyolarında okunmasını ve Başbakan Süleyman Demirel'in zoraki istifa ettirilişini hayal meyal de olsa hatırlıyoruz.

Sağ-sol kavgaları bitmiyor bahane gösterilip ülke elden gidiyor denilerek tankların ve asker postal seslerinin kulaklara kazındığı 12 Eylül 1980 ihtilalını unutmak hiç mümkün değil. 36 yıl geçmesine rağmen çoğu kesimce şikayet edilen, değiştirmek için TBMM kavgalar edilen DARBE ANAYASASI da unutulmuyor. Yaşları büyütülerek idam edilenler Gezmişler, Çayanlar ve İnanlar halen unutulmadı unutulmayacak ta. TRT ekranlarında NETEKİM'i duyduğum da üniversiteyi bitirmiştim.

"İrtica geliyor" diyerek yaşadığımız post-modern darbe girişimi 28 Şubat 1997 zihinlerimizde tazeliğini halen koruyor. Yakın tarihte mağduriyetlerin en çok yaşandığı yılı kim nasıl unutsun. 28 Şubatta Necmettin Erbakan'ın Başbakanlığı hazmedilmedi, bir takım mihraklar kılıcı çekti, Milli Güvenlik Kurulu olağanüstü toplanarak ordu-bürokrasi merkezli darbe yapıldı. Ordu, devlet Cumhuriyet elden gidiyor dendi ve hükümete ayar verildi akıllılarca. Siyaset başta olmak üzere idari, hukuki ve toplumsal alanlarda değişimlere neden olan süreç yaşandı. Duvarlara camlara üstü kırmızı çarpılarla kapatılmış başörtülü fotoğraflar asıldı. Çok sayıda kamu çalışanı işlerinden el çektirildi. İslami hassasiyeti olan dinine bağlı muhafazakârlara sindirme hareketi başlatıldı. Başörtüsü yasağı getirildi, öğrencilere ikna odalarında başlarını açmaları dayatıldı.

Aradan yıllar geçti projelerine "Balyoz Operasyonu" dediler olmadı, adını "Ergenekon" koydular tutmadı, "Gezi" dediler bu millet yemedi.

2016 yılı 15 Temmuz gecesi. Darbeci zihniyet "FETÖ" mihmandarlığında sahneye çıktı. "Paralel Yapılanma" adıyla top yekun imha planı uygulamak istedi. FETÖ TERÖR ÖRGÜTÜ kurumları işgal ederek devleti ele geçirme teşebbüsüne kalkıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan halkı meydanlara davet etti, Başbakan Yıldırım,"sonu ölüm olsa da bu girişim bastırılacak" dedi. Ailesiyle vedalaşanlar sokağa döküldü. Ezan ve tekbirlerle çınladı gökyüzü. Eline bayrağını alan meydanlara koştu hodri meydan dedi namussuzlara.

15 Temmuz 2016 gecesi yeniden bir dirilişin ateşini yaktı Türkiye. Halkımız, o gece darbe kalkışmasında ülkenin bölünme ve parçalanmasına çanak tutan(satılmış)ların oyunlarını bozdu. İsimli-isimsiz kahramanların gösterdiği direniş ve dik duruşu sayesine uçurumun kenarından döndü Türkiye. O gece tankların önünde siper olan yaşlı-genç, kadın- erkek vatanseverin nidalarıyla bertaraf edildi darbe. Sağcı-solcu demeden Alevi-Sünni ayrımı akla gelmeden, Kürt-Türk ayrıştırmasını düşünmeden ülke elden gidiyor diye sokağa dökülen insanlar, diriliş ateşi için hem odun topladı hem fitili ateşledi. Milletin kahraman evlatları helikopter ve uçaklardan yağdırılan mermilere aldırmadı. Tankın önüne uzanarak tampon oldu gözü pek nice kahraman, heybetine aldırmadan altına girerek şahadete yürümek için yollara uzandı bazıları. Bu ülke şehit verdi 246 evladını, binlerce gazi bıraktı o gece. Kolay olmadı yeniden dirilişi sergilemek, yeniden dirilmek. Yazılar yazılıyor, yazılanlar okunabiliyorsa bu gün eğer; unutmayalım ki nice kahraman Ahmetler, Mehmetler, Halis, Demir ve Ömerlere borçluyuz çok şeyleri. Onun içindir ki her zaman vatansever evlatlarına dua edelim.

15 Temmuzda iman gücüyle topa-tüfeğe karşı direnenleri, safiyane ve kalben dua edenleri unutmayalım unutturmayalım. Emniyet güçleri ve askerlerin verdiği mücadeleyi hatırlayalım. Daha güçlü bir Türkiye Sevdalılarını hiç yalnız bırakmayalım ki uçurum kenarından dönüşümüzü bir daha yaşamayalım. 15 Temmuzda şehitler verdi ülkemiz gazilerimiz oldu. O geceyi ayakta geçirenler, gün aydınlandığında daha sıkı kenetlendi. Darbe ve entrikalarla aklını, geleceğini emperyal güçlere bırakmayacağını, düşmana kiraya vermeyeceğini, vesayet altına girmeyeceğini gösterdi tüm dünyaya.
(Devam edecek)

 
Etiketler: DARBEYE, DİRENEN, ŞİİRLER, , I
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı