Yazı Detayı
10 Aralık 2016 - Cumartesi 10:33 Bu yazı 863 kez okundu
 
ÇOCUKLAR ÖLDÜ TURNAM SEN ÖLME
Ali TUTLUOĞLU
alitutluoglu_1976@outlook.com
 
 

Halep ölüyor, insanlık ölüyor, diye çığlıklar yükselirken her yerden. Çocukların feryatları arş-ı alayı inletirken kendini Tanrıcık yerine koyan “Şeytanın Şövalyesi” efendileri, emin diyarlarda sözde barış görüşmeleri yapacaklar. Şairin dediği: “Çatlakların arasından sızardı yetimliğim, avuçlarıma sinen annesizliğin alın yazısı mı? Yeniden can bulmak için kendini toprağa bırakan buğday tanesi gibiyim.

Yeniden doğur beni anne…” Evet,  çocuklar ölüyor ve şair yeni umutlarla insanlığa bir güneş gibi doğacak olan iyilik tohumları serpilsin diye savaşların, yıkımların hiç eksik olmadığı bu mümbit topraklarda ki zulümlerin son bulmasından sonra annelerin yeniden hayata bağlanması için yavrularını kucaklarında görmesi gerekir. Ama nerde? Unutulur mu bu acılar, silinir mi yüreğimize kazınmış bir çocuğun kanlı gözyaşları… İşte bir tarafta iyi insanlar ve iyiliklerin çoğalması için çalışanlar diğer tarafa ise kendini nefsinin kölesi, maddenin uşağı olmuş aşağılık ruhlar varın siz karar verin nerede durduğunuzu ve nasıl bir insan olduğunuzu. İşte bu duygularla günümüz dünyasına ışık tutacak geçmişten alınan acı bir hikayenin satır aralarına götüreceğim sizleri. Merve Aslanoğlu isimli bir öğrencimiz araştırmıştı ve okuyunca sizlerde etkileneceksiniz.

“Çocuklar öldü Turnam Sen Ölme”   

Japonya’da atom bombası atıldığında iki yaşında olan küçük bir kız, on iki yaşına geldiğinde maruz kaldığı radyasyon nedeniyle kansere yakalanmış ve hastaneye yatırılmış. Ama durumu ümitsizmiş. Hastanedeki tüm doktorlar, küçük kızın ölümü için gün sayarken, küçük kız hayat doluymuş. Koridorlarda koşuyor, oynuyor ve diğer hastalara yardım ediyormuş. Hastaların arasında en sevdiği kişi ise seksen yaşlarında, kendisi gibi kanser olan yaşlı bir kadınmış. Küçük kız ölüm döşeğindeki bu yaşlı kadını hiç yalnız bırakmamış. Kadın ölmeden hemen önce “benim için çok geç ama bizim inanışımız da eğer bir kişi kâğıttan 1000 tane turna kuşu yaparsa, her istediği kabul oluyor ben yapamadım sen yap ve kurtul demiş.” 

Ve son nefesini vermiş. Küçük Japon kızı çok üzülmüş; ama hayatta kalma arzusuyla geleneksel Japon sanatı olan origamiyle kâğıttan turna kuşları yapmaya başlamış. Neşe içinde çalıştığından ilk başta çok hızlı yapıyormuş ama 1000 tane turna kuşu yapması işten bile değilmiş. Çünkü sağlığı günden güne bozuluyormuş bu hazin öykü önce yerel, sonra da uluslararası basında yer almış. Dünyanın dört bir yanından insanlar kıza, binlerce turna kuşu göndermeye başlamış Ama küçük Japon kızı, haberler basında çıktığında elini kıpırdatamaz hale gelmiş. Hayattaki son saatlerini 644. Kuşu yaparak geçirmiş, Kuşu bitirmiş gözleri kapanırken hemşireler ve hasta bakıcılar, postadan çıkan yüzlerce origami kuşuyla odasına girmişler ama küçük Japon kızı yüzünde bir tebessüm yatağında cansız yatıyormuş. Postacılar aylarca kâğıttan turna kuşu taşımışlar hastaneye. Sayısı milyonlara ulaşan turna kuşları Japonya’da bir müzede  sergileniyor…

Bu hikâye Japonya’da 1943-1955 yılları arasında yaşayan Sadako Sasaki’nin hikayesidir. Arkadaşları, eksik kalan 356 turnayı katlayıp onunla birlikte gömerler. Sadoko,  turnalar için şöyle der; “kanatlarına huzur yazacağım böylece tüm dünyada uçabileceksin.”  

 O günden bu yana turna kuşu, barışın ve nükleer silahsızlanmanın uluslararası sembolü olur. Bugün de öyle değil mi?  turnalar umudun adı, yaşamın adı, haksızlığın kağıtta şekil verilmiş hali değil mi?  Turnalar bizim çığlığımız, bizim barışımız, bizim umudumuz.  Kaç turna kuşu geçiyor gökyüzünden, küçük yürekler kimlerin ellerinde şimdi,  yoruldu insanlık kâğıttan umut aramaya. İnsan olma vakti değil mi artık. Diyar diyar gezen turnalara selam olsun bizden, en çok küçük yüreklere umudu serpsin mezarlar da çürümesin turnalar, kanat çırpmalarıyla müzik ritmini oluşturmaya devam etsin gökyüzünde, özgürlük getirsin. Mutlu haberler götürsün insanlığa. Bir umudum turna, bir bekleyenim de göklerde olsun,  çocukların ellerinden tutsun, huzur getirsin dünyaya.  

Çocuklar ölüyor turnam bari sen ölme bırakma kendini suya, göklerde uçmaya devam et, seninle yaşama tutunan nice çocuklar var, tut onların ellerinden turnam, yaşama devam et…

Selam ve dua ile..!

 
Etiketler: ÇOCUKLAR, ÖLDÜ, TURNAM, ÖLME
Yorumlar
Diğer Yazılar
HOŞ BİR SADÂ..!
URFALI MEHMET AKİF
MAŞALLAH (!) HERKES KARAKÖPRÜLÜ OLDU
HAK ETTİĞİNİZİ BULURSUNUZ!
GİTMESEYDİN EĞER
BİR ÇAĞRIDIR ŞİİR
GÜL BAHÇESİ
KAHVENİN SERÜVENİ
YOKLUĞUN VARLIĞINDA
ACI HAYAL
BİR SÜRGÜNDÜR YÜREĞİM
NARIN HİKÂYESİ - 2
NARIN HİKÂYESİ - 1
DEDE OSMAN AVNİ HAZRETLERİ
KÜLTÜR ve DİL- 2
KÜLTÜR ve DİL- 1
GİDİŞİNLE...
KIRMIZIDIR AŞKIN RENGİ
SENİ DÜŞÜNMEK
KARAKÖPRÜ'DE ALİ BABA HAYRATI
KALBİN KIRIK TARAFI
BİR ÇAĞDAŞ OZAN'IN CANDAN TANELERİ
SEVMEYİ HEP ERTELEDİK BAŞKA ZAMANLARA
GİTMEK GÜZELDİR ÖTELERE
HERKES KARAKÖPRÜLÜ OLDU
NARIN HİKÂYESİ
BÜYÜKŞEHİR’İN KİTAP TANITIM GÜNLERİ
BİRAZ DA NOSTALJİ
SEVGİLİLER GÜNÜNE DAİR..!
MEHMET AKİF İNAN ve SENDİKACILIK
DEDE OSMAN AVNİ HAZRETLERİ
DİL ÜZERİNE BİR DENEME
CAFE'NİN HİKÂYESİ
BEN DE SİZİN KADAR BURALIYIM -2
BEN DE SİZİN KADAR BURALIYIM -1
"BU ŞEHRİN GECELERİ"
ŞANLIURFA'NIN AK ve karası
"HAYIRDA YARIŞANLAR OLUN"
KARAKÖPRÜ’DE ALİ BABA HAYRATI
GAP KIZ ANADOLU LİSESİ VE AHMET ÖZYAVUZ
BİR OKUYUCU MEKTUBU
YILDIZ YAĞMURU-2
YILDIZ YAĞMURU-1
AZİZ VALENTİN GÜNÜ…!?
KÜLTÜR DİLİ OLARAK TÜRKÇE
TARİHİ AÇIDAN BAĞIMLILIK
“M. NİHAT KÜRKÇÜOĞLU FIRÇASINDAN” ŞANLIURFA ALBÜMÜ ÜZERİNE
YEŞİLAY ve TBM
ADALET ÖZGÜRLÜK VE ONUR. HER ŞEY İNSANLIK İÇİN
ÖZGÜR DÜŞÜNCEYİ KAVRAMAK
ŞAZELİ ŞEYHİ ALİ DEDE
HZ. İBRAHİM, DERGÂHTA YAPILAN ZİKİRLER VE İHSAN ÇERMİKLİ
YIKILMIŞ BİR MEZARIM Kİ…!!!
ALİ BABA CAMİİ'NDE RAMAZANI YAŞAMAK
MEDENİYETİN ÇILDIRDIĞI AN
IRMAKLARI KAN AKAN COĞRAFYA
URFA’NIN KÜLTÜREL VİZYONU NASIL OLMALI
"KÖMÜR KARASIDIR GÖZYAŞI"
ŞEHİR VE MEDENİYET
YENİDEN MERHABA
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Yağışlı
Güncelleme: 16.01.2019
Bugün
-
Salı
-
Salı
-
Şanlıurfa

Güncelleme: 16.01.2019
İmsak
06:04
Sabah
07:30
Öğle
12:42
İkindi
15:17
Akşam
17:41
Yatsı
19:00
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı