301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
02 Eylül 2016 - Cuma 09:13 Bu yazı 1098 kez okundu
 
CEMAATLERE SALDIRI YA DA MAYIN MERKEPLİĞİ
Osman GÜLEBAK
o.gulebak@ilkemuhabir.com
 
 

Son günlerde bazı zevatlar, emperyalistlerin gizli ajandalardaki görevleri gereği yazdıkları yazılarda ya da katıldıkları programlarda toplumun İslam’a dair düşüncelerini sözde İslamcı! bazı grupların yanlış pratikleri üzerinden bulandırmaya çalışıyorlar.

TV’lerde, sosyal medyada, gazetelerde IŞİD veya FETÖ gibi bazı grupların yanlış pratikleri üzerinden 15 Temmuz ABD destekli darbe girişimini engelleyen tüm cemaatler hedef alınıyor. Aslında bu gelişme, darbenin devamı niteliğinde girişimdir.

Tabi, bu sorunu dile getirirken cemaatlerin sorgulanmaması gerektiğini falan söylemek istemiyorum. Elbette her cemaat ya da kurumun yanlışları sorgulanmalı ve doğru yola kanalize edilmesi sağlanmalıdır. Ama birileri fırsattan istifade ederek ‘Vurun abalıya’ türünden tüm cemaatleri hedefe koyuyorsa elbette bizim de söyleyecek bir çift lafımız vardır.

Öncelikle cemaatleşme ya da örgütlü yaşama biçimi sosyal hayatın getirdiği bir zorunluluktur. Hatta bırakın insanları, hayvanlar âlemi bile hayatta kalmak için örgütlü bir yapı içerisinde harekete ederler. Durum bundan ibaret iken birilerinin bizden sadece birey olarak yaşamamızı istemesi elbette bunun bir tuzak olduğunu gösteriyor.

Ümmeti ulusçuluk, milliyetçilik, mezhepçilik, bölgecilik, cemaatçilik üzerinden parçalara ayrıştıran emperyal güçler, bunlar yetmiyormuş gibi hedeflerine cemaatleşme bilincini koydu. Çünkü cemaatlerden uzaklaştırılarak yalnız bırakılan her birey onların sofrasına meze olabilecek iştah kabartıcı bir avdır.

Bu tür saldırıları ve insanları iyi tanımak için sınır boylarında mayınlı arazileri geçmek için kullanılan ‘mayın merkepleri’ olayını bilmemiz gerekir.

İslam ümmetinin bağrına çekilen sınır bölgelerde yaşayan insanlarımız mayın merkeplerini iyi bilirler. Sınırı geçmek isteyen insanlar, kendilerine sağlam bir yol açmak için mayınlı araziye önce merkeplerini sürerler. Böylece tehlikeye bulaşmadan merkeplerden faydalanarak kendilerine geçiş yolu açmış olurlar.

Bu tipler bazen bir gazeteci, bazen bir yazar, bazen bir siyasetçi, bazen bir eğitimci, bazen de kurum olarak karşımıza çıkar. Bu insanların görevleri her ne kadar farklı görünse de aslında aynı gizli ajandanın emrinde ortak bir hedef için çalışırlar: Gizli İslam düşmanlığı...

Bugünlerde Türkiye’de de aynı şeyler yaşanıyor. İslam dünyasını fiilen işgal etmeyi başaramayan emperyalist güçler İslam dünyasını fikri ve kültürel açıdan ele geçirmek için ‘mayın merkepliği’ne soyunan bu zevatları kullanıyorlar.

Efendileri tarafından kendilerine hazırlanmış mevzilerinde fırsat kollayan bu insanlar, bekledikleri fırsatı buldukları gibi gizledikleri zehirlerini toplumun beynine derç ederler. Bu tür insanlar saldırılarını özellikle şahısların veya grupların İslam’ı yanlış yorumlama ve yaşama pratiği üzerinden yaparlar.

Özellikle IŞİD’in İslam adına! ortaya koyduğu pratiği ‘mal bulmuş mağribi gibi’ sevinerek kullanan bu zevatlar, IŞİD üzerinden cemaatlere ve İslam’a saldırırlar. Türkiye’de darbe girişiminde bulunan ve kendisini yıllarca ‘İslami Hizmet’ kılıfında ambalajlayarak topluma sunan FETÖ üzerinden tüm cemaatleri yerden yere vururlar.

Yanlış pratikleri bilimsellikle açıklayan! Bu insanlar, cemaat olarak yaşamanın mümkün olmadığını ispat ederek! insanları bireysel olarak yaşamaya sevk ederler. Böylece insanları önce cemaatleşme fikrinden sonra da İslam’dan uzaklaştırarak  -ki bu doğal bir sonuçtur-kapitalizmin ve emperyalizmin önünde savunmasız kurbanlık bir koyun olmasını isterler. Daha sonra da savunmasız kalan bu insanları tarihin çöplüğün atılmış ideolojilerine mahkûm edip silahla işgal edilmeyen İslam topraklarını fikri ve kültürel işgale hazırlamaya çalışırlar.

Aslında bu olaylara biraz daha geniş çerçevede bakıldığında İslamcı gibi görünüp de İslam’a zarar veren bu grupların ve bu grupların yanlış pratikleri üzerinden İslam’a saldıranların aynı görevi gördüğü inkâr edilemez bir hakikattir. Bu iki sınıf, mengenenin iki ağzı gibi birbirine zıt gibi görünseler de aslında aynı görevi görürler.

İşin en garip ve acı tarafı da bu saldırılar karşısında ‘aşağılık kompleksine’ kapılan koca koca İslamcı bazı aydınların ve toplumda âlim olarak tanınan bazı şahısların Kur’an’da geçen “Sizden, hayra çağıran, iyiliği emredip kötülüğü meneden bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir” ayetine rağmen bu oyuna teşne olmasıdır.

Günümüzdeki Müslümanlar, sözleriyle ve yanlış pratikleriyle İslam’a zarar vererek mayın merkepliği görevini yürüten bu zevatları ve grupları çok iyi tanımalıdırlar.

İslam son din, Hz. Muhammed (sav) ise son peygamberdir. Ve İslam, açık bıraktığı içtihat kapısıyla kıyamete kadar yaşanacak tüm sorunlara çözüm üretebilecek yüce bir dindir. Gerçek yüzlerini saklayarak, İslam’a ve Müslümanların cemaatleşme fikrine saldıran bu şahıslar İslam güneşinin önünde duramayacak ve emsalleri gibi kaybedeceklerdir.

Ama âlimlerimiz, yazarlarımız, eğitimcilerimiz, siyasilerimiz kısacası sorumluluk makamında olan herkes bu konuda duyarlı olmalı, uygun zaman ve mekânlarda bu şahısları ve grupları ifşa etmelidir. İslami çalışma yürüten cemaatler de kendilerini sürekli muhasebeye çekerek İslam’a saldırmak isteyenlere fırsat vermemelidir.

 
Etiketler: CEMAATLERE, SALDIRI, , YA, DA, MAYIN, MERKEPLİĞİ
Yorumlar
Diğer Yazılar
ÖTEKİLEŞTİRME PROBLEMİ VE TOPLUMSAL ÇÖZÜLME
KAPIMIZDA BEKLEYEN TEHLİKE
TARİH BİZE NELER SÖYLER?
SOROS’UN VAKFI GİTTİ YA YÜRÜRLÜKTEKİ POLİTİKALARI?
HZ. ALİ VE MALİK BİN EŞTER’E GÖNDERDİĞİ MEKTUP-2
HZ. ALİ VE MALİK BİN EŞTER’E GÖNDERDİĞİ MEKTUP-1
CHP, DP VE EZANIN ASLINA DÖNDÜRÜLMESİNİN PERDE ARKASI-2
CHP, DP VE EZANIN ASLINA DÖNDÜRÜLMESİNİN PERDE ARKASI-1
İSLAM DÜNYASINDA KURUMLARIN YENİLENME ZORUNLULUĞU
CADILARIN BİLİM YUVASINDA NE İŞİ VAR BEYLER?
İSLAM DÜNYASI VE ‘GERÇEK CUMHURİYET’ ARAYIŞI -2-
İSLAM DÜNYASI VE ‘GERÇEK CUMHURİYET’ ARAYIŞI -1-
ÂLİMLER BULUŞMASI VE KÜRTLER
İBRAHİM EDHEM EFENDİYİ TANIYAN VAR MI?
BİZ BU ÜLKENİN NESİ OLUYORUZ?
HÜKÜMDAR BEHRAM VE BAYKUŞUN HİKÂYESİ
BASRA OLAYLARI ANALİZİ - 2
BASRA OLAYLARI ANALİZİ - 1
21. YÜZYILDA MUSAB OLABİLMEK
"EN KÖTÜ BARIŞ, EN HAKLI SAVAŞTAN DAHA İYİDİR"
ELMA KOKUSUYLA GELEN ÖLÜM: HALEPÇE-2
ELMA KOKUSUYLA GELEN ÖLÜM: HALEPÇE-1
TÜRKİYE’DE YAŞANAN DARBELER, ABD VE CHP-2
TÜRKİYE'DE YAŞANAN DARBELER, ABD VE CHP-1
ABD İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ 'STRATEJİK MÜTTEFİK' İLİŞKİLERİ -2
ABD İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ 'STRATEJİK MÜTTEFİK' İLİŞKİLERİ -1
KÜRTLER ÜZERİNDEKİ EMPERYALİST OYUNLAR VE PKK-2
KÜRTLER ÜZERİNDEKİ EMPERYALİST OYUNLAR VE PKK-1
KÜRTLER ÜZERINDEN OYNANAN EMPERYALIST OYUNLAR (2)
KÜRTLER ÜZERINDEN OYNANAN EMPERYALIST OYUNLAR (1)
MÜNİR ÖZKUL VE KAYBOLAN MERHAMETİMİZ...
KUDÜS VE YOL AYRIMINDAKİ İNSANLIK…
ALİYA’NIN GÖZÜNDEN FİLİSTİN MESELESİ -3
BİLGE KRAL ALİYA VE FİLİSİTN MESELESİ-2
ALİYA’NIN GÖZÜNDEN FİLİSTİN MESELESİ-1
GÖRMEZ’İN VEDA KONUŞMASINDAKİ ACI HAKİKATLER…
DİYANET VE GÖRMEZ, SİYASETE KURBAN MI EDİLİYOR?
16 NİSAN REFERANDUMUNDA GERÇEKLERLE YÜZLEŞMEK-3
16 NISAN REFERANDUMUNDA GERÇEKLERLE YÜZLEŞMEK-2
16 NISAN REFERANDUMUNDA GERÇEKLERLE YÜZLEŞMEK-1
11 NİSAN KURTULUŞ ETKİNLİKLERİ VE (ÖZ)ELEŞTİRİLER
HÜDA PAR NEDEN HEDEF SEÇİLİYOR?
KONYA'NIN MEVLANA'SI VAR, YA URFA'NIN?
HALK HİZMET İÇİN İLLA YOL MU KAPATSIN?
AÇILIŞLAR HİZMET Mİ YOKSA EZİYET Mİ?
OKULLARIN AÇILMASI VE SORUMLULUKLARIMIZ
DARBE KARŞITI KÜRTLER VE TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ ÜZERİNE…
BİRECİK'TE HALKI DAĞITMA EMRİNİ KİM VERDİ?
ÜMMET ŞUURU OLMADAN KUDÜS ÖZGÜRLEŞMEZ
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı