301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
24 Aralık 2014 - Çarşamba 08:23 Bu yazı 1463 kez okundu
 
Cebir Yok, Şiddet Yok, Zulüm Var!
Mustafa KÜÇÜK
 
 

Kutsal Kitabımızın muhtelif ayetlerinde adaletle hüküm verilmesi emredilmiş, hak ve hukuka uygun davranılmasına kuvvetle vurgu yapılmıştır. Nitekim; "Ey iman edenler! Allah için hakkı ayakta tutan, adaletle şahitlik eden kimseler olun. Bir topluluğa olan öfkeniz sizi adaletten ayrılmaya yöneltmesin…" Maide:8) diye buyurmaktadır.
   
Ömer (r.a.)'ın "Adalet mülkün temelidir." diye buyurduğu muhteşem sözü İslam coğrafyasının bütün mahkeme salonlarında her şeye rağmen hala yazılı bulunmaktadır.
 
Adaleti gerçekleştirmek hukuk tarihinde yüce bir ideal olarak karşımıza çıkar. Hukukçular, en azından yazılı hukuka uygun karar verilmesi halinde bir nebze de olsa adaletin tecelli etmiş olacağını kabul etmişlerdir. Ancak yazılı hukuk çiğnenerek siyasi mülahazalarla ve kaygılarla verilen kararlarda adaletin söz konusu olamayacağı açıktır.
  
Bu gerçekler ışığında Türkiye'deki yargı erkinin durumunu ele aldığımızda içler acısı bir durumla karşılaşırız. Öyleki; iktidar ve muhalefetiyle, sivil toplum kuruluşlarıyla bütün bir toplum yargıya olan inancını yetirdiklerini yüksek sesle dile getirmektedirler. Zira yargı erkinin siyasi kaygılarla verdiği kararlar kamuoyunun adalet duygusunu zedelemiş yargıya olan güvenini sarsmıştır. Nitekim AYM'den tutun da Yargıtay'ın hukuksuz içtihatlarına, ÖYM'lerden yerel mahkemelerce verilen onlarca siyasi, konjonktürel, tarafgir kararlara kadar… Kamu vicdanında infiale yol açan onlarca karar mevcuttur.
 
Yıllar önce hak, hukuk, adalet konusunda Akçakaleli bir genç ile konuşuyorduk. Gencin soyadının "Yoktur" olduğunu biliyordum elbette. Ancak genç bana konumuz ile yakından ilgisi olan ilginç bir anısını anlattı. Şöyle ki; Birkaç yıl önce bir kız kardeşim dünyaya  geldi. O'na bir isim aramaya koyulduk. Aradan henüz birkaç gün geçmişti ki bir akşam yemeğinde babam bize aranan ismi bulduğunu söyledi. Doğrusu, ne olduğunu merak etmiştik.

Bizi daha fazla merakta bırakmadan "Adalet" dedi. Çok beğenmiştik, ancak henüz soyadımızla birlikte telaffuz etmemiştik ki; küçük kardeşim "Adalet Yoktur" deyi verdi. İşte o zaman babamın bulduğu ismin aslında ne kadar manidar olduğunu ve özellikle günümüz Türkiyesini ne kadar iyi ifade ettiğini anlamıştık. Demek ki bu ülkede yargı adına olup bitenler bir babanın böyle bir tutum sergilemesine neden olabilmişti.
  
Bu toplumsal infiale neden olan hukuksuz yargı kararlarından biri,  19.12.2014 Cuma günü Ankara Güven Parkta bulunan Yargıtay binasının önünde protesto edilerek bir hak arama eylemi gerçekleştirildi. Hizb-ut Tahrir örgütüne üye olmaktan hüküm giymiş kişilerin ailelerinin oluşturduğu platform, açılan "CEBİR YOK ŞİDDET YOK ZULÜM VAR" pankartın önüde mevcut yasaların kendilerine doğru uygulanmadığını kendilerine haksızlık edildiğini dile getirdiler.  Hizb-ut Tahrir'in siyasi faaliyet yürüten bir parti olduğunu, cebir ve şiddeti ilke olarak reddettiğini ve fiili olarak da asla böyle bir eyleme tevessül ve tenezzül etmediğini, buna rağmen terör örgütü muamelesine tabi tutulduğunu haykırdılar. 

Yargıtay 9. Ceza Dairsi'nin niyet okuma ve farazilere dayanıp haksız bir içtihatta bulanarak yerel mahkemelerin önünü kestiğini, bu haksızlığın bir an önce giderilmesi gerektiğini dile getirdiler. Bu haksız uygulamada paralel yapı mensubu yargıçların etkin rol oynamış olabileceğine dikkat çekilerek geç gelen adaletin adalet olmadığını ifade ettiler.
    
Umarım söz konusu platform gerçekleştirdiği bu eylemle sesini duyurabilmiştir. Umarım Yargıtay, somut vakıalar üzerinden hüküm vermenin gerekliliğine dair hukukun evrensel ilkesini çiğneyerek, niyet okuma ve farazilere dayanarak yaptığı bu hukuksuz içtihadını değiştirerek devam eden zulme son verecektir.

 
Etiketler: Cebir, Yok, Şiddet, Yok, Zulüm, Var
Yorumlar
Diğer Yazılar
İSLAM’I ARAÇSALLAŞTIRMAK!
İSLAM’A GÜVEN!
İSLAM OLMADAN ASLA!..
FİKİR SİYASET VE ŞİDDET!
EY ALLAH'IN KULLARI KARDEŞ OLUNUZ!
YEMEN KAN AĞLIYOR!
ALİM VE TEVAZU
Terörü Lanetlemek!
Resulü Anlamak ve Yaşamak!
BÖLÜNMEK Mİ BÜTÜNLEŞMEK Mİ?
ALLAH BİLİR SİZ BİLMEZSİNİZ!
BAŞARISIZ DARBE GİRİŞİMİNDEN NEMALANMAK!
BU HALK UĞRUNDA FEDA OLMAYA DEĞER!
YA ALLAH YA SABIR!
İSRAİL OLUŞUMU İLE NORMALLEŞMEK!..
TÜRKİYE’YE YENİ BİR AMENTÜ LAZIM!
FETİH RUHU ve FETİH KUTLAMALARI!
AKP NAHDA VE İHVAN!
BANGLADEŞ NERE TÜRKİYE NERE!..
YENİ TÜRKİYE!..
LAİKLİK TARTIŞILIYOR!
İSLAM VE SİYASET
BİR İFSAT PROJESİ OLARAK MEDENİYETLER İTTİFAKI!..
PEKİ, YA ÇÖZÜM!
FİKİR SİYASET VE TERÖR
KÜRT TİPİ BAŞKANLIK SİSTEMİ!
SELF DETERMİNASYON FİTNESİNE KARŞI HİLAFET!
REJİM MUHASEBESİ!
MEHTER MARŞI!
BÜYÜK ŞEYTAN!
MOLLA SARAY İLİŞKİSİ!
G 20 ve AİLE FOTOĞRAFI!
SON KEZ KAZANAN DEMOKRASİ OLSUN!
Çağdaş Büyü/Algı Operasyonu
DEMOKRASİ TERÖRÜ!
KÜFRÜN EGEMENLİK TEMİNATI DEMOKRASİ!
Siyasi Partiler ve Gerçekler!
Yedi Düvel ve Türkiye !
KIYIYA VURMAK!
DEMOKRASİ ve İSTİKRAR!
DÜŞ ÜMMETİN YAKASINDAN ABD!
RAHMET BAYRAMLA TAÇLANIRKEN!
Ramazan Kerim!
DOĞU TÜRKİSTAN ve HİLAFET
ABD İLE İŞ TUTMAK!
LÜBNAN'DAN KÜRDİSTAN'A HİLAFET HİLAFET!
LAİKLİK VE ULUSÇULUK BİZİ TÜKETMEDEN!
AYNI DELİKTEN DEFALARCA SOKULMAK!
MİLLETVEKİLİ ANDI KALDIRILMADIR!
MİRAÇ KUDÜS HİLAFET!
AH ŞU SİYASET!
HDP BARAJI AŞAR MI !?
1915 Olayları ve Ermeniler!
Üç Aylar ve İslam Ümmeti
KÖKLÜ DEĞİŞİM DERGİSİ
İran Ümmetin Sabrını Zorluyor!
BİLADÜŞ-ŞAM KIYAMI BEŞ YAŞINDA
SEKÜLER DEĞERLER VE KADIN
TOKİ VE ZİHNİYET
S T K'lar ve Gerçekler!
Sistem Dilenciliği!
Ümmet İslam’ı Korumaya Muktedirdir
Nissibi / Selahaddin Eyyubi
Deniz Feneri / Günyüzü
SURİYE KIYAMI HEDEFİNE YÜRÜYOR!
İSLAMOFOBİ BATI’YI VURUYOR
Dersimiz Osmanlıca
İNSAN HAKLARI GÜNÜ
Urfa Eski Urfa Değil!
Meydan Okuyorum!
AMERİKA'YA KİM DUR DİYECEK?
AH KUDÜS!
“BİJİ SEROK OBAMA” ÖYLE Mİ?
İSLAM VE BAĞIMSIZLIK
İSLAM OLMADAN ASLA!
İSLAM'IN ÜZERİNE TİTREMEK
REEL POLİTİK ÇIKMAZI
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı