Yazı Detayı
05 Kasım 2016 - Cumartesi 09:47 Bu yazı 1494 kez okundu
 
ÇANAKKALE İZLENİMLERİ - 3
İshak POLAT
ishakpolat@hotmail.com
 
 

Seddülbahir'den sonraki durağımız ise özellikle Urfa bölgesi askerlerinin yoğun olarak bulunduğu 72. Alay şehitlerinin de metfun bulunduğu 57. Alay şehitliği oldu. Çanakkale Savaşlarında Mustafa Kemal'in komutasında 57. Alay ile birlikte savaşan 72. Ve 77. Alayların şehitleri de burada vatanın dört bir tarafından gelen ecdat ile birlikte yatıyor. Çanakkale Savaşlarında bilinen ve kayıtlara geçen 393 Urfalı şehidin ismi geçiyor. Urfa merkez, Suruç, Harran, Akçakale, Birecik isimleri bu vatanın Türk, Kürt, Arap demeden bütün İslam Ümmetinin ortak vatanı olduğunu bir kez daha göstermesi açısından tarihten gelen bir gerçekliğe şahitlik ediyor.

Günümüzde bizleri suni sınırlar ile bölen emperyalistlerin tezgahlarının nasıl devam ettiğini bir kez daha hatırlatıyor. Çanakkale'deki İslam coğrafyasından gelen şühedanın memleketlerine bakınca Prof. Dr. Mehmet Çelik'in " Özellikle İngilizler 1.Dünya savaşından sonra bu İslam coğrafyasını sömürmeye devam etmek için diğer batılı güçler ile birlikte suni sınırlar çizerek suni devletler oluşturup bu devletlerin başına da kukla yönetimler getirerek zulüm ve sömürülerine devam etmekle kalmayıp bu coğrafya üzerindeki Araplara, Türkler sizi 600 yıl köle olarak kullandı. Türklere, Araplar size arkadan hançerledi!" gibi fitne ile birbirine karşı çok adi bir propaganda ile sürekli kışkırtarak sürekli çatışma ortamları oluşturmuş ve bu çatışmalar neticesinde de bölgenin petrol ve maden kaynaklarını sömürmeye devam etmektedirler" sözleri aklıma geliyor.
Maalesef Ortadoğu coğrafyasına baktığımız zaman bu emperyalist propagandanın ne kadar tuttuğunu ve işe yaradığını görmemiz mümkün. İşte; Suriye Irak, Mısır, Filistin.. Ülkemize baktığımız zaman da ASALA, PKK, DAEŞ, FETÖ gibi örgütlere ve meydana getirdiği yıkım, gözyaşı ve enerji kaybına baktığımız zaman oyunun ne kadar büyük, hesaplı olduğunu görebiliyor.

Halbuki; Malazgirt'i, ve Alparslan'ın ordusundaki Kürt Süvarileri, Selahaddin-i Eyyübi'yi ordusundaki Türkmenleri, Kürtleri, Arapları, Libya savaşlarındaki aşiretleri Şeyh Sunusiyi, Ömer Muhtarı, Çanakkale'yi ve Osmanlı coğrafyasının dört bir tarafından gelen yiğitleri, Kut tül-Amere savaşında Osmanlıya yardım eden Arap aşiretlerini, Uceymi Sadun Paşayı, Medine'yi terk ederken Medinelilerin Fahrettin Paşaya, Filistin'i terk ederken Filistinlilerin " bizi kimlere terk edip nereye gidiyorsunuz" feryatlarını, Kurtuluş Savaşında Türk, Kürt, Arap demeden gavur Ege'ye döktüğümüzü bilebilseydi ve bu tarih şuurunda olsaydık ne suni sınırlar olurdu ne de bu coğrafya da kan ve göz yaşı olurdu.

İşte Çanakkale ve buraya düzenlenen gezi programları bu kardeşlik şuurunun öğrenilmesinde çok önemli bir mekan. Türkiye'de bir zihniyet değişiminin eseri olarak artık her etnik kimlikten mezhebe her siyasi görüşten yediden yetmişe vatandaş Çanakkale'ye koşuyor. İşte bu tardih şuur ki 15 Temmuzda sağcısını solcusunu, laikini dindarını, açığını kapalısını tanklara karşı sadece yüreği ile tankların karşısına çıkartıyor.
Gezi izlenimlerinin yanı sıra kişisel düşüncelerimi de arada aktarıyorum, çünkü Çanakkale gezisi ister istemez geçmişle günümüz arasında bir muhasebe ve akabinde bir muhakeme yürütmenize sebep oluyor. İnsan ister istemez neden şimdiye kadar Çanakkale, Kut tül Amare ve daha bir çok kardeşlik destanı bize anlatılmadı diye düşünüyor.

Yorumlarımızdan sonra gezi programımıza dönersek; 57. Alay Şehitliğinden sonra Çanakkale Panoramik Müzesi izlenimlerimizi aktarmak isterim. 11 Etaptan oluşan Çanakkale Panoramik … tam bir ses ve görsel ziyafet içersinde kendinizi tam olarak Çanakkale savaşının içersinde buluyorsunuz. Özellikle bir etap içersinde oluşturulan siperlerde inanın ben kendimi tam da birkaç saat içersinde hücuma kalkarak şahadet mertebesine ulaşacak olan o şehitlerin ruh hali içersinde kendimi buldum. Ya Rabbim bu ne ruh halidir! Siperdesiniz ve bir kaç saat hatta birkaç dakika içersinde öleceksiniz! Biz maket siperlerde iken bu ruh haline bürünürken ve değişik bir haleti ruhiyeyi bürünürken ya o anları yaşayan şühedanın haleti ruhiyesi nasıldı acaba? Allah mekanlarını cennet eylesin, o şehitler hücuma kalkmadan önceki 5-10 dakika içersinde neler düşünüyordu kim bilir? Aslında bu ruh halini "

Okuma bilenler Kuran-ı Kerim okuyor ve Cennete gitmeye hazırlanıyor. Bilmeyenler ise, Kelime-i Şahadet getiriyor ve ezan okuyarak yürüyorlar. Sıcak cehennem gibi kaynıyor. 20 düşmana karşı her siperde bir nefer süngü ile çarpışıyor. Ölüyor, öldürüyor. İşte bu Türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren, dünyanın hiç bir askerinde bulunmayan, tebrike değer bir örnektir. Emin olmalısınız ki Çanakkale muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur."
Ne kadar güzel özetliyor.

Panoramik Müze gezisinden sonra hemen oradaki Müzeyi gezdik. Bir metrekareye 6.000 merminin nasıl düştüğünü gözlerimiz ile gördük. Havada çarpışan mermilerin gerçek olduğunu ve savaşın ne kadar dehşetli olduğuna bir kez daha gördüklerimiz ile şahitlik ettik. Ama yüreğimi yakan bir şeyi de bir kez daha görme fırsatım oldu. O da şudur; Müze'de İngiliz, Fransız, Anzak gibi gavurlara ait bir çok maket ve eşya varken maalesef bize ait eşyaların azlığı beni bir kez daha üzdü. Vatan için canlarını veren ecdadın hatırasını maalesef yaşatamamışız. Bu ecdada ve şühedaya yapılmış büyük bir vefazlık diye düşünüyorum.

Ayrıca daha önce de bahsettiğim gibi doğu toplumlarında maalesef yazma geleneği yoktur. İngilizler, Fransızlar ve Anzaklar hatıralarını yazarken Çanakkale Savaşına dair bizdeki yazılmış hatıralar ve kitaplar çok çok azdır. Bu durumda bizim bir eksikliğimizdir kanaatimce.

Değerli okuyucular ! Gelibolu'daki gezi programımızın ardından akşam üstü tekrar Çanakkale'ye döndük burada Çanakkale Valiliği tarafından Çanakkale Deniz Polisevinde katılımcılara verilen yemeğe katıldık. Burada katılımcılara seslenen ve bir dönem de Çanakkale Valiliği yapan Şanlıurfa Valimiz sayın Güngör Azim Tuna'nın Çanakkale Ruhu üzerine yaptığı konuşma gerçekten takdire şayan bir konuşma oldu ve bol bol alkış aldı. Bir diğer bol alkışı ise bizlere ve Çanakkale'ye gitmiş ve gidecek olan Şanlıurfalı katılımcılara ev sahipliği yapan Çanakkale Valisi sayın Orhan Tavlı aldı. Çanakkale Deniz Polisevindeki programın ardında bizleri sabah havaalanından alan otobüsler eşliğinde yine Çanakkale Havaalanına götürüldük . Bir günlük yoğun bir gezi programı sonrasında insanların bedenlerinde bir yorgunluk ama yüzlerinde Çanakkale'ye gelip şühedaya bir Fatiha göndermenin mutluğu ve huzuru vardı. Uçak işlemlerini beklerken Geziye katılan herkes nasıl etkilendiklerini bir birine anlatıyordu.

"Peygamberler Diyarı Şanlıurfalı Gençler Ecdadının İzinde" adlı program sonrasında o kadar yorulmuşum ki 2 gün boyunca dinlenmeme rağmen kendime zor geldim ve bu yorgunluğu sadece ben yaşamamışım. Geziye katılan tanıdık arkadaşlarım da aynı şekilde yorulduklarını ifade ettiler. Demek ki o ruh hali ile hiç kimse ne kadar yorulduğunu anlamamış bile.

Yorgunluklar gelir geçer ama önemli olan o geziden aldığımız feyiz önemli. Âcizane yıllardır görmek istediğim Çanakkale gezisinden çok şeyler kaldı benim gönül ve maneviyat dünyamda. Çanakkale'de teneffüs ettiğimiz " Çanakkale Ruhu" Türk, Kürt, Arap, Çerkez, demeden birlik olduğumuz zaman neler başarabileceğimizi tekrar görememe vesile oldu. Çanakkale gezisi sırasında oradaki ağaçlar bana şühedanın siliüeti gibi göründü ve İslam, vatan, bayrak, ezan uğruna canlarını feda eden ceddimizin aslında ölmediğini ve aramızda dolaştığını ve bize baktığını hissetmeme vesile oldu.

Kıymetli okuyucular! Çanakkale gezisi benim gönül dünyamda başka bir mevsime ve ruh haline vesile oldu. Bu ruh halini ve izlenimlerimizi sizinle paylaşmak istedik. Sürçü lisan ettiysek af ola.

Teşekkürler..

Gençlerimize , bizim gibi artık olgunluğa adım atan yaş grubuna ve toplum her kesimine bizi biz yapan değerlerimizi tanıma ve hissetme fırsatı veren,

"Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır
Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır"

düsturunca tarih şuurunu "Peygamberler Diyarı Şanlıurfalı Gençler Ecdadının İzinde" adlı program vesilesi ile hatırlatma imkanı sağlayan Başta Şanlıurfa Valisi sayın Güngör Azim Tuna'ya bu programın gizli kahramanı Haliliye Kaymakamı sayın Yusuf Ziya Çelikkaya'ya, gazeteci meslektaşlarımız Valilik Basın Danışmanı Reşat Uzun ve Valilik Basın Müdürü İbrahim Madenli'ye Çanakkale'de bizlere ev sahipliği yapan Çanakkale Valisi sayın Orhan Tavlı'ya ve oradaki tüm görevlilere, bu geziye sponsor olan Büyükşehir, Eyyübiye, Haliliye, Karaköprü Belediyelerine ve geziye emeği geçen herkese ayrıca geziye katılıp ta " Çanakkale Ruhu" ndan nasiplenip bunu gelecek nesillere aktaracak gezi arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Allah hepsinden razı olsun. -SON-

 
Etiketler: ÇANAKKALE, İZLENİMLERİ, , 3
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
23 Aralık 2019
HANGİ ARA BU HALE GELDİK?
1030 Okunma.
16 Ekim 2019
Yüreğimi acıtan fotoğraflar - 3
570 Okunma.
30 Eylül 2019
Yüreğimi acıtan fotoğraflar - 2
698 Okunma.
20 Eylül 2019
YÜREĞİMİ ACITAN FOTOĞRAFLAR -1
499 Okunma.
12 Eylül 2019
URFA STK’LARI BU ÇIĞLIĞA DESTEK VERİN..
799 Okunma.
28 Ağustos 2019
PAMUK ELLER CEBE, EĞİTİM- ÖĞRETİM YILI BAŞLIYOR
1493 Okunma.
22 Ağustos 2019
DİKMEK KADAR YAŞATMAK ÖNEMLİ
264 Okunma.
12 Temmuz 2019
DOKTOR GÖNDERİN!.. ÇOCUKLARIMIZ ÖLMESİN
484 Okunma.
05 Temmuz 2019
BELEDİYELER İLE ORTAK MI ÇALIŞIYORSUNUZ?
375 Okunma.
03 Temmuz 2019
TESPİTİ BIRAKIN ARTIK HAREKETE GEÇİN
228 Okunma.
09 Ocak 2019
GÖBEKLİTEPE HAZIR. ŞANLIURFA HAZIR MI?
2480 Okunma.
08 Eylül 2018
KAS HASTALARI ÖLÜYOR! DuyMaDınız mı?
6412 Okunma.
05 Temmuz 2018
CUMHURBAŞKANLIĞINDAN CEVAP GELDİ
6046 Okunma.
01 Mayıs 2018
SESSİZ BİR ÇIĞLIK!
5087 Okunma.
17 Nisan 2018
FUAR HAYALİMİZ GERÇEK OLDU
2011 Okunma.
06 Mart 2018
MARDİN İZLENİMLERİ-2
4306 Okunma.
05 Mart 2018
MARDİN İZLENİMLERİ-1
1335 Okunma.
03 Mart 2018
SESİMİZİ BİZDEN BAŞKA KİM DUYDU?
2077 Okunma.
08 Şubat 2018
KAS HASTALARININ SESİNİ KİM DUYACAK! (3)
2875 Okunma.
05 Şubat 2018
KAS HASTALARININ SESİNİ KİM DUYACAK! (2)
1615 Okunma.
01 Şubat 2018
KAS HASTALARININ SESİNİ KİM DUYACAK! (1)
2351 Okunma.
30 Aralık 2017
MEDET ABBASOĞLU’NUN ARDINDAN
1410 Okunma.
13 Aralık 2017
3 ARALIĞI HATIRLAYAN VAR MI?
1221 Okunma.
26 Ekim 2017
RİZE İZLENİMLERİ –2
1420 Okunma.
25 Ekim 2017
RİZE İZLENİMLERİ-1
1379 Okunma.
03 Ekim 2017
ORTADOĞU VE İNGİLİZLER
1406 Okunma.
27 Eylül 2017
EĞİTİMİN YETİM ÇOCUKLARI
1385 Okunma.
25 Eylül 2017
BELEDİYELER VE ALGI
1814 Okunma.
19 Eylül 2017
İSOT, FESTİVAL, URFA - ANTEP
1718 Okunma.
16 Eylül 2017
Yapı Kredi Bankası ve Kurumsal Ciddiyet
1573 Okunma.
15 Eylül 2017
TRAFİĞE DİKKAT!
1360 Okunma.
09 Eylül 2017
GÜLE GÜLE TAHİR HOCA
1763 Okunma.
31 Ağustos 2017
MÜŞTERİ MİYİZ YOKSA MADAR BEYGİRİ Mİ?
1676 Okunma.
22 Ağustos 2017
TURİZMDE DENETİM KİME AİT?
1791 Okunma.
21 Ağustos 2017
BAHŞİŞ TACİZCİLERİ
2262 Okunma.
13 Temmuz 2017
BAŞARAMAYACAKSINIZ!
1404 Okunma.
07 Haziran 2017
OKULLAR TATİLE GİRERKEN
1599 Okunma.
24 Mayıs 2017
“ŞANLIURFA TANITIM GÜNLERİ” İZLENİMLERİ
2033 Okunma.
22 Nisan 2017
YILLARCA DÜŞÜNDÜK, YAPIMI YILLARCA SÜRMESİN
1737 Okunma.
01 Şubat 2017
BEŞ TANESİ BİR LİRA OLMAZ MI?
1833 Okunma.
30 Aralık 2016
BİZİMDE BELEDİYELERİMİZ KAR GETİRSE
1744 Okunma.
08 Kasım 2016
GÖÇ ZİRVESİ İÇİN BİRAZ GEÇ KALMADINIZ MI?
1465 Okunma.
01 Kasım 2016
ÇANAKKALE İZLENİMLERİ-2
1594 Okunma.
28 Ekim 2016
ÇANAKKALE İZLENİMLERİ - 1
1592 Okunma.
27 Ekim 2016
HAKKINI HELAL ET TEYZEM!
1689 Okunma.
02 Ağustos 2016
BU TUTMUŞ, BU KESMİŞ… FETÖ/PDY'NİN HAREKET NOKTASI
1890 Okunma.
16 Temmuz 2016
YA BU SINAVI KALDIRIN YA DA TÜM TALEP EDENLERE VERİN
1463 Okunma.
27 Mayıs 2016
BAŞKAN BİZE DE UĞRASAYDIN!
1800 Okunma.
16 Mayıs 2016
Niye kızıyorsunuz ki?
2141 Okunma.
11 Mart 2016
ÖZEL BİR ÜNİVERSİTEMİZ OLMALI. AMA NASIL?
2273 Okunma.
15 Şubat 2016
AKLIMIZ SONRADAN BAŞIMIZA GELİR
2401 Okunma.
26 Ocak 2016
BİR SANAT SOKAĞIMIZ OLMALI
1813 Okunma.
05 Ocak 2016
GÜNDEME DAİR
1800 Okunma.
26 Aralık 2015
FUAR VE KONGRE MERKEZİMİZDEN NE HABER?
1934 Okunma.
21 Aralık 2015
SİZ ÜRETİN BİZ İŞLERİZ
1806 Okunma.
14 Aralık 2015
GAZİANTEP ALDI ŞANLIURFA BAŞKA BAHARA..
1921 Okunma.
12 Aralık 2015
HELAL OSUN SANA ÇOCUK!
2155 Okunma.
09 Aralık 2015
RUSYA VE İRAN'IN SURİYE'DE NE İŞİ VAR
2102 Okunma.
03 Aralık 2015
BUGÜN ZİHİNLERDEKİ ENGELLERİ KALDIRALIM
1805 Okunma.
30 Kasım 2015
TARIM BAKANI FARUK ÇELİK VE URFA
2242 Okunma.
26 Kasım 2015
MESELE RUS UÇAĞI DEĞİL
2112 Okunma.
24 Kasım 2015
BAYIRBUCAK İÇİN STK’LARIMIZ SES VERMELİ
1990 Okunma.
10 Haziran 2015
AK PARTİ URFA'DA NE YAPACAK?
2535 Okunma.
18 Şubat 2015
NASIL BİR FUAR DÜZENLENMELİ?
2531 Okunma.
10 Ocak 2015
Hangi gazetecinin günü
2643 Okunma.
10 Aralık 2014
Büyükşehir Belediyesi ve STK'lar yalnız kalmamalı
2667 Okunma.
01 Aralık 2014
Bir Urfa Markası; Cevahir Konukevi
3052 Okunma.
25 Kasım 2014
DELİ MURO VE MÜRİDLERİ
7796 Okunma.
20 Kasım 2014
MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİ: BİZ VATANDAŞ DEĞİLMİYİZ?
2234 Okunma.
10 Kasım 2014
EKMEK BÖYLEMİ GÜZEL YENİLİR?
2550 Okunma.
03 Kasım 2014
HANGİ STK?
2824 Okunma.
29 Ekim 2014
SİYASET VE ADAY PROFİLLERİ
2880 Okunma.
20 Ekim 2014
YOLUN AÇIK OLSUN TURİZM PLATFORMU
2604 Okunma.
10 Ekim 2014
BARIŞA ŞANS VERMEK LAZIM
2318 Okunma.
26 Eylül 2014
15 TL'YE MERDİVEN ALTI SIRA GECESİ
2699 Okunma.
23 Eylül 2014
BİR YARDIM, BİN ACI
2379 Okunma.
19 Eylül 2014
GAZETECİNİN MUTLU OLDUĞU AN
2213 Okunma.
10 Eylül 2014
VURUN BU GAZETECİLERİ (!)
2783 Okunma.
15 Temmuz 2014
“FOTOĞRAFIMIZI ÇEKTİN, PARASINI VER!“
2956 Okunma.
10 Mayıs 2014
ENGELLİLER İÇİN NUTUĞU BIRAKIN, ENGELLERİ KALDIRIN!
3221 Okunma.
11 Şubat 2014
Urfa Turizmi -2
3229 Okunma.
16 Ocak 2014
URFA TURİZMİ -1
3155 Okunma.
Haber Yazılımı