301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
01 Kasım 2016 - Salı 08:50 Bu yazı 1152 kez okundu
 
ÇANAKKALE İZLENİMLERİ-2
İshak POLAT
ishakpolat@hotmail.com
 
 

Havaalanından bindiğimiz araçlarla Çanakkale Feribot iskelesine ve oradan Gelibolu adasına ulaştık. 4 Otobüsün her birisine bir tur rehberi eşliğinde Gelibolu gezimizin ilk durağı Kilitbahir ve Seyyid Onbaşının düşman ateşi ile tahrip edilen tabyadaki topa tek başına topa sürdüğü ağırlığı konusunda ihtilaflar bulunan 215 -275 kğ'lık mermi ile Ocean Zırhlısını Çanakkale nin soğuk sularına gömdüğü Mecidiye Tabyası oldu. Başkası yaşadı mı bilmem ama acizane o atmosferde rehberin anlattıklarından ziyade zaten o şanlı mermiyi topa Seyyid Onbaşının temsili heykelini ve o heybetli topu görünce insan kendisini sanki 1915 yılında o merminin atıldığı anda orada imiş gibi hissediyor.

Buradaki ziyaretlerimizin ardından Soğanlıdere Şehitliğine geçtik. Urfa'dan Kudüs'e, Varna'dan, Bağdat'a, Vidin'den Basra'ya, Tiflis'ten Antep'e Bingazi'den Ankara'ya, kadar Anadolu, Kafkasya, Arabistan, Balkanlar, Afrika'nın bir çok şehrinden hatta Hindistan'dan bugünkü Afganistan , Pakistan'a kadar bir çok yerden gelen şehitlerin geldiği şehir isimleri ile temsil edildiği bu yerde şehitlerimizin ruhlarına Fatihalar gönderdik. Soğanlıdere şehitliğinde Urfa yazan mezar taşında Urfalıların Fatiha okuyarak fotoğraf çektirmesi gerçekten de buranın manevi havası hakkında geziye katılan insanların ruh halini yansıtması açısından görülmeye değer bir tablo idi.

Daha sonraki durağımız ise Çanakkale Şehitler Abidesi oldu. Her yaştan insanların yoğun bir şekilde grup grup akın ettiği bu şehitlikteki özellikle ana okulu- ilkokul grubu çocukların rehberleri eşliğindeki gezileri ve bu gezi sırasındaki heyecanları beni hem duygulandırdı hem de beni çocukluğumda dedemin anlattığı ruh haline alıp götürdü. Geleceğimizin teminatı olan bu çocukları orada , atalarının kendilerine özgür bir vatan bırakmak uğruna canlarını feda ettiği yerlerde görmek beni hem mutlu etti hem de şuurlu bir nesil için atılan adımları görmek adına gururlandırdı. Bunu yanı sıra geziye beraber katıldığımız Urfalıların Çanakkale'de hayatlarını feda eden kayıtlı Urfalı şehitlerin adlarının olduğu mezarları ziyaret edip dedelerini isimlerini araması, arada tanıdık isimleri bulmaları beni duygulandıran bir başka sahne idi.

Acizane bende burada hatıra fotoğrafı çektirdim ve büyük dedem ile birlikte Çanakkale savaşlarına katılıp ta burada yatan var mı? Diye baktım. Baktım ama heyhat! Maalesef Sırrın köyünden savaşa gidip te dönmeyenler ile ilgili her hangi bir kayıt olmadığı için sadece fotoğraf çekip ileride bunları kaşıt altına almış birisi olabilir umudu ile oradan ayrıldım. Ama Urfalıların isimlerini okurken Urfa, Harran, Suruç, Birecik isimleri ve diğer şehirlerin isimleri benim zihnimde Türk, Kürt, Arap, Alevi, Sünni demeden bu vatan evlatlarının İslam adına kucak kucağa şehit olduğu gerçeğini bir kez daha perçinlememe sebep oldu.

Gezi programına katılan gruplardan bir tanesi olan ve yüzlerce Urfalıdan oluşan kafilenin Çanakkale Şehitler Abidesi altında tek yürek ve çok gür bir seda ile yaptıkları " Vatana Sadakat Yemini" ise benim tüylerimi diken diken eden, gözlerimi dolduran ve gırtlağımda bir yumruğun düğümlendiğini hissettiğim bir an oldu. Düşünün! Valisi, Belediye Başkanı, Bürokratı, Gazetecisi, STK temsilcileri, öğrencisi, velhasıl yaşlısı genci, hanımı genci her meslekten bu vatanın evlatları tek yürek tek nefes bu vatana, bayrağa, ezana sadakatini ve şühedadan aldığı mirası geleceğe taşıyacağına dair yemin ediyor. Ne müthiş bir tablo.

Buradan sonra geçtiğimiz Seddülbahir köyünde Cuma namazımızı kıldıktan bir çay molası verdik. Burada bir çay bahçesinde yaşlı bir Çanakkaleli teyzenin bize çay ısmarlaması ise bu milletin yüreğinde doğulusu- batılısı, kuzeylisi- güneylisi ile " Çanakkale Ruhu" nun yaşadığını ve geleceğe dair Korkmamamız gerektiğini bana bir daha hatırlattı.

Bu teyzeye ilişkin " Hakkını helal et teyzem!" adlı bir köşe yazsımızı gazetemizin köşe yazılarında bulacasınızdır diye bu teferruata girmeyeceğim. Seddülbahir köyünden ayrılıp gezi programımıza devam ederken yıllardır kullandığımız bir sözün aslında nereden geldiğini öğrenme fırsatı buldum. O da " mort oldu" cümlesi idi. Rehberimiz bize bir koyu anlatırken buranın Fransızların çıkartma yaptığı ve adını " Morto Koyu" yani " Ölüm Koyu" koydukları yer olduğunu dedelerimizin burada binlerce Fransız gavurunu Ege denizine döktüklerini anlatınca " Mort oldu" cümlesinin buradan geldiği fikrine sahip oldum.
Bu cümlenin çıkış yeri buramıdır bilmem ama artık aklıma "mort olma" deyimi geldiğinde aklıma ilk gelecek yer binlerce Fransız'ın denize döküldüğü yer olan " Morto Koyu" ve şanlı ecdat gelecektir.
Devam edecek…

 
Etiketler: ÇANAKKALE, İZLENİMLERİ2
Yorumlar
Diğer Yazılar
GÖBEKLİTEPE HAZIR. ŞANLIURFA HAZIR MI?
KAS HASTALARI ÖLÜYOR! DuyMaDınız mı?
CUMHURBAŞKANLIĞINDAN CEVAP GELDİ
HANGİ ARA BU HALE GELDİK?
SESSİZ BİR ÇIĞLIK!
FUAR HAYALİMİZ GERÇEK OLDU
MARDİN İZLENİMLERİ-2
MARDİN İZLENİMLERİ-1
SESİMİZİ BİZDEN BAŞKA KİM DUYDU?
KAS HASTALARININ SESİNİ KİM DUYACAK! (3)
KAS HASTALARININ SESİNİ KİM DUYACAK! (2)
KAS HASTALARININ SESİNİ KİM DUYACAK! (1)
MEDET ABBASOĞLU’NUN ARDINDAN
3 ARALIĞI HATIRLAYAN VAR MI?
RİZE İZLENİMLERİ –2
RİZE İZLENİMLERİ-1
ORTADOĞU VE İNGİLİZLER
EĞİTİMİN YETİM ÇOCUKLARI
BELEDİYELER VE ALGI
İSOT, FESTİVAL, URFA - ANTEP
Yapı Kredi Bankası ve Kurumsal Ciddiyet
TRAFİĞE DİKKAT!
GÜLE GÜLE TAHİR HOCA
MÜŞTERİ MİYİZ YOKSA MADAR BEYGİRİ Mİ?
TURİZMDE DENETİM KİME AİT?
BAHŞİŞ TACİZCİLERİ
BAŞARAMAYACAKSINIZ!
OKULLAR TATİLE GİRERKEN
“ŞANLIURFA TANITIM GÜNLERİ” İZLENİMLERİ
YILLARCA DÜŞÜNDÜK, YAPIMI YILLARCA SÜRMESİN
BEŞ TANESİ BİR LİRA OLMAZ MI?
BİZİMDE BELEDİYELERİMİZ KAR GETİRSE
GÖÇ ZİRVESİ İÇİN BİRAZ GEÇ KALMADINIZ MI?
ÇANAKKALE İZLENİMLERİ - 3
ÇANAKKALE İZLENİMLERİ - 1
HAKKINI HELAL ET TEYZEM!
BU TUTMUŞ, BU KESMİŞ… FETÖ/PDY'NİN HAREKET NOKTASI
YA BU SINAVI KALDIRIN YA DA TÜM TALEP EDENLERE VERİN
BAŞKAN BİZE DE UĞRASAYDIN!
Niye kızıyorsunuz ki?
ÖZEL BİR ÜNİVERSİTEMİZ OLMALI. AMA NASIL?
DİKMEK KADAR YAŞATMAK ÖNEMLİ
AKLIMIZ SONRADAN BAŞIMIZA GELİR
BİR SANAT SOKAĞIMIZ OLMALI
GÜNDEME DAİR
FUAR VE KONGRE MERKEZİMİZDEN NE HABER?
SİZ ÜRETİN BİZ İŞLERİZ
GAZİANTEP ALDI ŞANLIURFA BAŞKA BAHARA..
HELAL OSUN SANA ÇOCUK!
RUSYA VE İRAN'IN SURİYE'DE NE İŞİ VAR
BUGÜN ZİHİNLERDEKİ ENGELLERİ KALDIRALIM
TARIM BAKANI FARUK ÇELİK VE URFA
MESELE RUS UÇAĞI DEĞİL
BAYIRBUCAK İÇİN STK’LARIMIZ SES VERMELİ
AK PARTİ URFA'DA NE YAPACAK?
NASIL BİR FUAR DÜZENLENMELİ?
Hangi gazetecinin günü
Büyükşehir Belediyesi ve STK'lar yalnız kalmamalı
Bir Urfa Markası; Cevahir Konukevi
DELİ MURO VE MÜRİDLERİ
MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİ: BİZ VATANDAŞ DEĞİLMİYİZ?
EKMEK BÖYLEMİ GÜZEL YENİLİR?
HANGİ STK?
SİYASET VE ADAY PROFİLLERİ
YOLUN AÇIK OLSUN TURİZM PLATFORMU
BARIŞA ŞANS VERMEK LAZIM
15 TL'YE MERDİVEN ALTI SIRA GECESİ
BİR YARDIM, BİN ACI
GAZETECİNİN MUTLU OLDUĞU AN
VURUN BU GAZETECİLERİ (!)
“FOTOĞRAFIMIZI ÇEKTİN, PARASINI VER!“
ENGELLİLER İÇİN NUTUĞU BIRAKIN, ENGELLERİ KALDIRIN!
Urfa Turizmi -2
URFA TURİZMİ -1
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı