301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
05 Kasım 2018 - Pazartesi 09:26 Bu yazı 853 kez okundu
 
CADILARIN BİLİM YUVASINDA NE İŞİ VAR BEYLER?
Osman GÜLEBAK
o.gulebak@gmail.com
 
 

Daha önceleri 'fırından bozma kilise olayı, okulda çocuklara dağıtılan haç kolyeler, Rahip Brunson'un Suruç ziyaretleri ve çok sayıda Koreli misyonerlerle gündeme gelen Peygamberler Şehri Şanlıurfa, bu sefer de bir okulda kutlanan 'Cadılar Bayramı' skandalı nedeniyle gündeme geldi.
Eğitim alanında peş peşe gelen iki ayrı olay ve bu olaylara gösterilen tepkilerin farklı olması üzerinde düşünülmesi gereken bir konu olarak duruyor önümüzde. 
Daha birkaç gün önce bilimle uğraşması gereken Harran Üniversitesi Rektörünün alanı dışında bir konu ile ilgili sarf ettiği bazı sözler! nedeniyle linç edilip istifaya mecbur bırakılırken bilim yuvasına gönderdiğimiz çocuklarımızı 'cadılaştıranlara' her nedense sus pus kalındı… Demek ki mesele bilim falan değilmiş. Neyse konumuza dönelim.
Haliliye ilçesinde bulunan Yüzbaşı Ali Saip Lisesinde iki İngilizce öğretmeninin, öğrencilere 'Cadılar Bayramı' olarak bilinen Pagan (şirk) ve Hristiyanlara ait bayramı kutladığı iddiası gözleri bu okula çevirdi. İki haber sitesine düşen ve fotoğraflarla desteklenen bu iddialar, eğitim yuvalarımızda neler oluyor sorusunu gündeme getirdi.
Skandal olay iki yerel sitede haber olunca hassasiyet sahibi insanlardan tepki topladı. Bu tepkiler üzerine araya aracılar koyan okul yönetimi, bu haberi iki siteden de kaldırttı. 
Yaşanan skandalın sosyal medya hesabımda paylaşmış olmamdan dolayı olsa gerek ki okul müdürü beni arayarak iddialara cevap verdi. Söz konusu fotonun 'Cadılar Bayramı' kutlaması olmadığı bilakis o giyilen kostümlerin bir tiyatro gösterisi için giyildiğini ve elinde Kur'an olan kızın (rahibe kıyafetli)  ise Kur'an okuyan bir öğrenci olduğunu belirterek habere konu olan iki öğretmenin uyarıldığını ifade etti. 
Ama müdür bey bir şeyi unutmuştu; fotodaki öğrencinin eline aldığı dövizdeki İngilizce yazıyı… Dövizde 'Cadılar Bayramı' anlamına gelen 'Halloween' yazılıydı. Ve bu da müdür beyin savunmasını çürütüyordu.

Peki, nedir bu cadılar bayramı?
"İlk olarak ne zaman kutlanmaya başlandığı tam olarak bilinmeyen Cadılar Bayramı, aslında Samhain olarak bilinen kadim Kelt Festivalidir. Başlangıç yılı tam olarak bilinmese de kutlamaların yapıldığı 31 Ekim tarihi günümüze kadar hiç değişmeden gelmeyi başarmıştır. 31 Ekim, hasat mevsiminin bittiği gün olarak bilinir ve tek geçim kaynağı toprak olan dönem insanları için yaşamaya devam edebilecek olmanın garantisi gibidir.
Hasatlarından son derece memnun olanlar olduğu gibi o yılı beklentilerinin çok daha altında ürünle kapatanlar da oluyormuş elbette. Bir sonraki yılı zor geçirecekleri hasat miktarlarından belli olan çiftçiler, bu durumun yegâne suçlularının, ölümlerinin ardından bir türlü huzur bulamayan ruhlar olduğuna inanırlarmış. Bu garip inanışa göre, cinayete kurban gidenler, dünyadaki işlerini tamamlayamadan ölenler ya da hayatlarını günahkâr olarak geçirenlerin ruhları, her yıl yine 31 Ekim tarihinde dünyayı ziyarete gelerek insanları lanetliyorlarmış. 
Cadılar Bayramı'nda giyilen 'korkunç' kıyafetlerin ve ilginç ev süslemelerinin aslı, bu geleneğe dayanır. Evlerinin dışına astıkları korkutucu figürlerin ve havanın kararmasıyla birlikte giyindikleri korkunç maskeli giysilerin bu kötü niyetli ruhları korkutup kaçırmak gibi bir amacı varmış." (Teknokulis.com)
Şimdi Allah aşkına bu hurafe dolu etkinliğin bilim yuvalarında yapılmasına kim, neden göz yumar? Çocuklarımızı teslim ettiğimiz bu öğretmenler, ne yapmaya çalışıyorlar?
Ben de hakkı ayakta tutan şahitlik adına önce mümin sonra da gazeteci olarak olayın aslını araştırmaya başladım. Ve sağlam kaynaklardan aldığım bilgiler, kazın ayağının hiç de müdür beyin söylediği gibi olmadığını ortaya çıkardı.

Kaynağım, bu öğretmenlerin öğrencileri yozlaştırma işini sistematik hale getirdiği hatta öğretmenler ve öğrenciler arasında dini değerleri aşağıladıklarını söyledi. Geçen yıl, okulda yılbaşı kutlaması yapmaya çalıştıklarını, oruç tutan öğretmen ve öğrencilere siz de mi oruç tutuyorsunuz şeklinde alaylı yaklaşımlarda bulunarak öğrencileri dinden uzaklaştırma gayreti içerisine girdiklerini hatta önümüzdeki günlerde yine Hristiyanlara ait olan Şükran Bayramı diye bir bayramı kutlayacaklarını ileri sürdüklerini ifade etti.
Bir öğretmenin söz konusu etkinlikten önce İl Milli Eğitim Müdürlüğüne haber vererek bu ifsat projesine izin verilmemesini istediği ama buna rağmen etkinliğin yine yapıldığı ileri sürüldü. 
Ve en çok tepki çeken görüntü ise rahibe kıyafetli kızın elinde Kur'an-ı Kerim'in olması. Müslümanların kutsal kitabının iddia edildiği gibi tiyatro olsa bile bu gibi şeylere alet edilmesi ne kadar doğrudur? Bu öğretmenler, bu cesareti nereden alıyorlar?
Bir öğretmenin olaydan haberdar ettiği İl Milli Eğitim Müdürlüğü ise bilim yuvası olan okuldaki bu mesele için herhangi bir açıklama yapmadı. İl Milli Eğitimin öğrencileri yozlaştırmaya çalışan ve yüce kitabımıza hakaret olarak algılanan bu hurafelerle dolu Pagan ve Hristiyan kültürü hakkında ne yapacağı ise hala bilinmiyor…

 
Etiketler: CADILARIN, BİLİM, YUVASINDA, NE, İŞİ, VAR, BEYLER?,
Yorumlar
Diğer Yazılar
KEŞMİR: BİRLİKTE YAŞAYAMAMANIN ACI MEYVESİ
SURİYE SAVAŞI, EMPERYALİST PLANLAR VE KÜRTLERİN GELECEĞİ- 2
SURİYE SAVAŞI, EMPERYALİST PLANLAR VE KÜRTLERİN GELECEĞİ- 1
HÜKÜMDAR BEHRAM VE BAYKUŞUN HİKÂYESİ
DOĞU’DAKİ ARAZİ KAVGALARINA ŞAŞI BAKMAK!
ULUS DEVLETTEN ‘BÖLGESEL ENTEGRASYON’A YENİ BİR SÜREÇ VE KÜRTLER…
1915 OLAYLARI VE MUHACİR BİR AİLENİN YAŞADIKLARI-2
1915 OLAYLARI VE MUHACİR BİR AİLENİN YAŞADIKLARI-1
‘KÜRT YOKTUR' POLİTİKASINDAN ‘KÜRDİSTAN YOKTUR’ POLİTİKASINA KÜRDİSTAN GERÇEĞİ
ÖTEKİLEŞTİRME PROBLEMİ VE TOPLUMSAL ÇÖZÜLME
KAPIMIZDA BEKLEYEN TEHLİKE
TARİH BİZE NELER SÖYLER?
SOROS’UN VAKFI GİTTİ YA YÜRÜRLÜKTEKİ POLİTİKALARI?
HZ. ALİ VE MALİK BİN EŞTER’E GÖNDERDİĞİ MEKTUP-2
HZ. ALİ VE MALİK BİN EŞTER’E GÖNDERDİĞİ MEKTUP-1
CHP, DP VE EZANIN ASLINA DÖNDÜRÜLMESİNİN PERDE ARKASI-2
CHP, DP VE EZANIN ASLINA DÖNDÜRÜLMESİNİN PERDE ARKASI-1
İSLAM DÜNYASINDA KURUMLARIN YENİLENME ZORUNLULUĞU
İSLAM DÜNYASI VE ‘GERÇEK CUMHURİYET’ ARAYIŞI -2-
İSLAM DÜNYASI VE ‘GERÇEK CUMHURİYET’ ARAYIŞI -1-
ÂLİMLER BULUŞMASI VE KÜRTLER
İBRAHİM EDHEM EFENDİYİ TANIYAN VAR MI?
BİZ BU ÜLKENİN NESİ OLUYORUZ?
BASRA OLAYLARI ANALİZİ - 2
BASRA OLAYLARI ANALİZİ - 1
21. YÜZYILDA MUSAB OLABİLMEK
"EN KÖTÜ BARIŞ, EN HAKLI SAVAŞTAN DAHA İYİDİR"
ELMA KOKUSUYLA GELEN ÖLÜM: HALEPÇE-2
ELMA KOKUSUYLA GELEN ÖLÜM: HALEPÇE-1
TÜRKİYE’DE YAŞANAN DARBELER, ABD VE CHP-2
TÜRKİYE'DE YAŞANAN DARBELER, ABD VE CHP-1
ABD İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ 'STRATEJİK MÜTTEFİK' İLİŞKİLERİ -2
ABD İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ 'STRATEJİK MÜTTEFİK' İLİŞKİLERİ -1
KÜRTLER ÜZERİNDEKİ EMPERYALİST OYUNLAR VE PKK-2
KÜRTLER ÜZERİNDEKİ EMPERYALİST OYUNLAR VE PKK-1
KÜRTLER ÜZERINDEN OYNANAN EMPERYALIST OYUNLAR (2)
KÜRTLER ÜZERINDEN OYNANAN EMPERYALIST OYUNLAR (1)
MÜNİR ÖZKUL VE KAYBOLAN MERHAMETİMİZ...
KUDÜS VE YOL AYRIMINDAKİ İNSANLIK…
ALİYA’NIN GÖZÜNDEN FİLİSTİN MESELESİ -3
BİLGE KRAL ALİYA VE FİLİSİTN MESELESİ-2
ALİYA’NIN GÖZÜNDEN FİLİSTİN MESELESİ-1
GÖRMEZ’İN VEDA KONUŞMASINDAKİ ACI HAKİKATLER…
DİYANET VE GÖRMEZ, SİYASETE KURBAN MI EDİLİYOR?
16 NİSAN REFERANDUMUNDA GERÇEKLERLE YÜZLEŞMEK-3
16 NISAN REFERANDUMUNDA GERÇEKLERLE YÜZLEŞMEK-2
16 NISAN REFERANDUMUNDA GERÇEKLERLE YÜZLEŞMEK-1
11 NİSAN KURTULUŞ ETKİNLİKLERİ VE (ÖZ)ELEŞTİRİLER
HÜDA PAR NEDEN HEDEF SEÇİLİYOR?
KONYA'NIN MEVLANA'SI VAR, YA URFA'NIN?
HALK HİZMET İÇİN İLLA YOL MU KAPATSIN?
AÇILIŞLAR HİZMET Mİ YOKSA EZİYET Mİ?
OKULLARIN AÇILMASI VE SORUMLULUKLARIMIZ
CEMAATLERE SALDIRI YA DA MAYIN MERKEPLİĞİ
DARBE KARŞITI KÜRTLER VE TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ ÜZERİNE…
BİRECİK'TE HALKI DAĞITMA EMRİNİ KİM VERDİ?
ÜMMET ŞUURU OLMADAN KUDÜS ÖZGÜRLEŞMEZ
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Sıcak
Güncelleme: 02.08.2019
Bugün
26° - 42°
Cumartesi
26° - 40°
Pazar
25° - 41°
Şanlıurfa

Güncelleme: 02.08.2019
İmsak
03:48
Sabah
05:23
Öğle
12:36
İkindi
16:24
Akşam
19:39
Yatsı
21:07
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı