301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
28 Nisan 2014 - Pazartesi 09:31 Bu yazı 2454 kez okundu
 
BÜYÜKŞEHİR-BÜYÜK SORUNLAR!
Veysel POLAT
bilgi@gapgundemi.com
 
 

30 Mart seçimleriyle Şanlıurfa da 'Büyükşehir' oldu. 2 Milyona yakın nüfusu ve birçok devletten büyük coğrafi alanıyla Şanlıurfa; sorunlarıyla da BÜYÜK bir ŞEHİR.
İnsanlığın beşiği olan kadim coğrafyanın merkezinde, kökleri Kafkaslardan - Arap coğrafyasının en güneyine, Kerkük - Erbil - Bağdat - Tebriz'den Halep - Şam - Beyrut, Ankara - İstanbul'a… uzanan kadim bir şehir.. Buralardan beslenen, etkilenip - etkileyen bir ŞEHİR..
Tarih boyunca yaşadıklarını bugün de yaşıyor ve yaşayacak.. Bugün itibariyle bir yanda GAP'la yeniden temelleri atılıp inşa edilmeye çalışılan bir ŞEHİR, diğer yandan da BÖLGE'den esen cehalet, yoksulluk, sömürgecilik hastalığının yol açtığı savaş ve terörün üzerine yığdığı enkaz altında can çekişen bir TOPLAMA KAMPI!
Bir yanı cennet, öbür yanı cehennem derler ya!. Bir yanında bolluk, bereket ve refahın yüz güldüren yatırımları, ürünleri… Diğer yanda sefalet, cehalet ve vahşetin binbir örneği..
30 Mart seçimleriyle yerel yönetimlere yeni kadrolar geldi.. Büyükşehirle birlikte yeni uygulamalar, yeni mevzuatlar, yeni imkanlar, yeni açılımlar gündemde..
Vilayet ve kaymakamlıklarımızda da yeni görevlendirmeler söz konusu.. Özellikle şehir merkezinde 3 ilçe ve Büyükşehir'de idarelerimiz yeniden yapılanıyor..
Olumsuzlukları sayıp dökmek anlamında söylenecek çok şey var. Ama tartışma babında bunlarla vakit kaybedecek tek bir günümüz dahi yok..
Yerel yönetimlerin, vali - kaymakamlarla ve geriye kalan toplumdaki bütün kurum ve kuruluşlarla el birliği - güçbirliği yapmasının zamanı..
Hafta sonu Vali İzzettin Küçük, biz basın mensuplarından Urfa'nın sorunlarını dinledi. Toplantıya katılan arkadaşlarımız birçok sorunu dile getirdiler. Saatler süren toplantıda dile getirebildiklerimiz çok az bir kısmıydı..
Ancak toplantıda Vali Küçük'ün "Sorunların öncelikle masaya yatırılıp, planlanması gerektiği" konusundaki yaklaşımı, doğru ve acil bir adım olacaktır.
Onbinlerce insanımızın kadın - çocuk - erkek Türkiye'nin dört bir tarafında tarım işçisi olarak dolaşması..
21. Yüzyılın 14. yılında 200 bine yakın insanımızın okur - yazar dahi olmaması..
Şehrin 30 yıldır arsa - inşaat mafyası tarafından esir alınması.. TOKİ'ye Şanlıurfa'da ambargo konması.. Yenice'den Direkli'ye, Mance Deresinden Sırrın'a Şanlıurfa'nın gecekondu şehrine dönüştürülmüş olması.. Kentsel dönüşümde en ufak bir adım atılmaması.. Şehirdeki yoğunluk yüzünden trafik, konut, inşaat alanının çekilmez hale gelmesi..
Sosyal çöküntü, kültürel yozlaşma, uyuşturucu tacirlerinin ilkokullara kadar musallat olup ortalıkta cirit atması, devam eden kan davaları, tefecilik, işsizlik….
.. Evet büyükşehir ve ilçe belediyelerimizin oturacakları bir yerleri dahi yok.. Ama belediye binalarından da önce bu sorunların boyut ve önceliklerini, çözüm yolları ve ekipleri, kaynak ve yeni imkanların oluşturulup projeler için bütçelendirilmesi konusunda ilgili tarafları bir araya getirecek "BÜYÜK MASA"nın kurulması gerekiyor..
Kadim tarihinden alacağı güç ve vizyonla, Ortadoğu'nun örnek şehirlerinden birisi olabilecek, Refah, barış ve kardeşliğin rahmet şehri YENİURFA'nın inşası için hepimize bu masada görev düşüyor.

 
Etiketler: BÜYÜKŞEHİRBÜYÜK, SORUNLAR
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı