Yazı Detayı
11 Ağustos 2017 - Cuma 05:30 Bu yazı 526 kez okundu
 
BUGÜN TAŞ ATMA GÜNÜ
S. Ahmet KAYA
seyyidak@hotmail.com
 
 

Bugün günlerden Cuma. Bugün, günlerden taş atma günü olan Cuma. Herhangi bir gün değil, özellikle seçilmiş olan bir gün olan Cuma. Bugün; yani bayram olan, yani özünde ve fevkinde öğürlük olan Cuma. Ezilmişlerin, aşağılanmışların, gizli gizli buluşanların bütün dünyaya "artık biz de varız" diye haykırdıkları ve durdukları yeri muhkem kabul ettikleri gündür Cuma.
Evet, herhangi bir gün değildir Cuma. Bütün günlerin ve gecelerin, bütün yortuların ve bayramların özü ve temsilcisidir bir bakıma Cuma. Bugün, Mü'min'in görünen ve görünmeyen; içindeki ve dışındaki tüm zincirlerini kırdığı ve dünyaya özgürleştiğini ilan ettiği günün adıdır Cuma. Bu yüzden önemli bir gündür Cuma. 
Bugün Cuma… Hep kendi evinde, kendi kabuğunda; kendi kendisiyle barışık yaşayan Müslüman'ın başka kardeşlerinin de olduğunu hatırladığı günün adıdır Cuma. Çünkü bugün bir araya gelme ve gövde gösterisi yapma günüdür. Böyle olmalıdır, böyle olmak zorundadır. Bu yüzden Müslüman'ın hayatında alelade bir gün değil, önemli ve seçilmiş bir gündür  Cuma. Bu yüzden diğer bütün günler de ilhamını Cuma'dan alır ve Cuma gibidir. Bu yüzden bütün günler ve saatler Cuma olmak zorundadır, Cuma olmalıdır.

Böyle olduğu için, yani Müslüman'ın Müslüman'ı hatırlaması gereken bir gün olduğu için Cuma'da  her bir Müslüman'ın kardeşlik adına üzerine düşeni yapması gerekiyor. Her  Cuma'da olduğu gibi bütün günlerde özgürlük adına, kardeşlik adına, birlik ve beraberlik adına "taş atma günü"dür Cuma. Sadece Kudüs'teki Müslümanlar değil, dünyanın bütün yerlerindeki Müslümanların Yahudi'ye taş atma günüdür Cuma. Her Cuma ve her gün de olması gerektiği gibi.
Yahudi'ye atılacak taşın cinsi ve ebadı hiç önemli değil. Atılacak taş kafa da kırmayabilir, çelikten zırhları da delmeyebilir. Hatta bir kuş (Ebabil)'un gagasına sığacak kadar da olmayabilir. Bu o kadar önemli değil çünkü. Burada asıl önemli olan, bütün Müslümanların tek yürek, tek bilek olmalarıdır. Yani birlikteliklerini ortaya koymalıdırlar. Bir mü'min onur ve vakarı ile. Tıpkı Cuma'da olduğu gibi, özgürlüklerini ve bağımsızlıklarını ilan etmeleridir. İşte asıl o zaman yıkılışı başlar İsrail'in, Amerika'nın ve uzantılarının…

 Avuçlarımızın içinde ve yüreğimizde zulme ve küfre karşı, hain ve zalimlere karşı birlikte eğer atılacak bir taş taşıyabilirsek, birlik ve beraberlikten söz edebiliriz; özgür olduğumuzu bütün dünyaya haykırabiliriz.  Eliyle, diliyle ve kalbiyle eylemde bulunma hakkı bize verilmiştir. O halde,  elimizden gelen eylemin her çeşidini ortaya koymamız gerekmez mi?
Ama zulme ve küfre karşı, hain ve zalimlere karşı birlikte eğer atılacak bir taş taşıyamıyorsak yanımızda, kalbimizle de olsa buğz etme ferasetini kendimizde bulamıyorsak, işte o zaman kendi kimliğimizi yeniden sorgulayabiliriz. 

 
Etiketler: BUGÜN, TAŞ, ATMA, GÜNÜ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Çok Bulutlu
Güncelleme: 26.05.2018
Bugün
20° - 33°
Pazar
21° - 35°
Pazartesi
23° - 33°
Şanlıurfa

Güncelleme: 26.05.2018
İmsak
03:20
Sabah
05:02
Öğle
12:29
İkindi
16:17
Akşam
19:43
Yatsı
21:17
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı