301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
12 Mayıs 2015 - Salı 08:46 Bu yazı 1195 kez okundu
 
BU ÜLKEDE HERKES BİR PARÇA ZULME UĞRAMIŞTIR!
Mehmet Emin KUŞ
mehmeteminkus@msn.com
 
 

Türkiye cumhuriyeti iki sacayağı üzerine kurulmuştur. Birincisi; Laiklik/Laikçilik İkincisi ise; Türklük/ Türkçülük… Laikçilik ile başta Müslümanlar olmak üzere, diğer tüm dini inançtaki grupları dinden uzaklaştırmak istediler. Sistemin savunucuları Laikliği bir baskı aracı olarak kullanarak başta Müslüman halkı ve diğer dini inançtaki azınlıkların tüm haklarını yok sayarak; başta alfabe, kılık-kıyafet ve ibadethaneleri olmak üzere her şeylerine müdahale ederek aslından uzaklaştırmaya çalıştılar. Buna itiraz edenleri de çeşitli baskılarla bertaraf ettiler.
 
Yıllarca irtica kılıfı altında Müslümanlara kan kusturdular. İrticai faaliyet diyerek bir araya gelen 3-5 kişiyi örgütçü-lükten tutukladılar.
 
Resmi ideoloji hâkimiyetini kurmak ve sürdürmek için hiçbir şeyden kaçmamıştır. Yapabileceğinin en üst noktasına kadar yapmıştır. Gün gelmiş, İstiklal mahkemelerini kurmuş, sesi çıkanları darağacında sallandırmış, gün gelmiş, toplu katliamlar yaptırmıştır.
 
Yeter ki; aydınları, alimleri, ileri gelenleri konuşmasın, sesini çıkaranları susturmak adına ne gerekiyorsa yapmıştır, Resmi ideolojinin sahipleri…
 
 Yine Türkçülük ile bu topraklarda yaşayan her ırkta ki halkları; kanun ve dayatmalarla hizaya getirerek Türkleştirmeye çalışmışlardır. Bundan başta Kürt halkı olmak üzere, tüm haklar (Arap, Zaza, Çerkez vd.) nasibini almışlardır. Çünkü resmi ideoloji bu topraklarda yaşayan herkesin Türk olduğu-olacağı- tezini savunarak tüm çabasını bu yönde harcamıştır. Hatta bu konuda kanun da çıkarmış ve "Türkiye cumhuriyetine bağlı her vatandaş Türk'tür.." ibaresini eklemeyi de ihmal etmemişlerdir.
 
Bunun için "Ne mutlu Türküm diyene" Tek dil" Bir Türk dünyaya bedeldir.." ve daha nice ırkçı ve nefrete yönlendiren slogan ve söylemlerde bulunarak; Tüm ırkları ötekileştirmiştir.
 
Aslında sistem ve sistemin savunucuları, böyle yaparak sadece Türk olmayana değil, aynı zamanda Türk ırkına da hakaret etmişlerdir. Zira Türk olmayanı Türkleştirmekle Saf Türklüğü bozmuştur. "Her ırk kendi orijinal şekliyle güzeldir" düsturunu yıkmıştır. Farklılıkları yok etmeye kalkmıştır.  Maalesef sistemin bu konuda biraz başarılı olduğunu da söyleyebiliriz! Ki şöyle;

Kendimden bir örnek verecek olursam; ben Kürdüm, anne ve babam Türkçe konuşmasını bilmezdi. Babam vefat edeli; 16 yıl oldu. Ancak annem halen hayatta ve yaklaşık 80 küsur yaşlarında anneciğim halen Türkçe bilmez. Ben Kürtçe bilmeyen bir anne ve babanın evlatları olarak hem Kürtçe, hem Türkçe biliyorum. Lakin benim çocuklarım Kürtçe konuşamıyorlar. Kendimden örnek veriyorum fakat maalesef bu Kürt halkının çoğunda böyle… Gördüğünüz gibi baskıcı ve dayatmacı resmi ideolojiyi savunanlar, bir dili üçüncü nesilde bitirmeye çalışmışlar. Yüzde yüz değilse de, kısmen başarılı olmuşlardır.
 
Bu ülkede yıllarca dindar halka ve özelde Kürt, genelde tüm halklara çeşitli zulümler yapılmıştır. Alevilerin yoğun olarak yaşadığı Dersim de katliam yapılarak binlerce insan katledilmiş, bir Alevi ileri geleni/Piri olan Seyyit Rıza ve arkadaşları darağaçlarında sallandırılmıştır.
 
Dindarlara hep gerici, yobaz, işçi, hizmetçi sıfatları layık görülmüş ve yakıştırılmıştır. Zihinlerde öyle yer edilmiş ki; Sinema filmlerinde bile başörtülü olanlar hep hizmetçi, bekçi, temizlikçi olarak lanse edilmiştir. Yani eğer başörtülü ve dindarsanız, hizmetçilik, çaycılık, kapıcılık yapabilirsiniz. Fakat doktor, mühendis, hakim, savcı, siyasetçi olamazsınız. Yani söz sahibi olamazsınız, siz ancak hizmet kadrolarında görev alabilirsiniz mantığıyla hareket ederek insanların zihin dünyasına öyle yerleştirilmiştir.
 
Hem dil konusunda, hem din konusunda sesi çıkan ve sistemin zulmüne itiraz edenler derhal şakiler gibi takip edilerek sindirilmiş, cezalara çarptırılmış veya öldürülmüşlerdir.
 
Günümüzde artık bu konuların birçoğu aşılmış ise de; halen bazı sıkıntılar devam etmektedir. Halen askeri cuntanın darbe yaparak dayattığı bir anayasa ile idare edilmekteyiz. Bu utancın derhal giderilmesi gerekir. Halen insani ve İslami olan Ana dilde eğitim sorunu çözülememiş ve Kürtçe ikinci resmi dil olmamıştır.
 
Şimdi bazıları yine "tek dil, tek devlet…" tek tek muhabbeti yapacaklar ve kardeşlikten falan bahsedecekler. Ancak kardeşlik hak yemeyle olmaz. Ana dilde eğitim ana sütü gibi helal ve haktır.
 
Önümüzde ki seçimlerden sonra Meclisten (TBMM) şunların yapılmasını umud ediyoruz. Ki bunların yapılması önceliklidir. Hükümetin, yol su, köprü, havaalanı vs.. gibi yatırımlar yaptığı çok doğru, katılıyorum ve doğru buluyorum. Bu hizmetler için teşekkür ediyorum.
 
 Fakat halkının çoğu Müslüman olduğu bir ülkede maddiyatın dışında maneviyata da ihtiyaç vardır. Hatta daha fazla ihtiyaç vardır. Ki; her şeyini maddi menfaat/ dünya menfaati üzerine kurmuş toplumların, kısa sürede büyük felaketlerle karşılaşması kaçınılmazdır.

  Müslüman bir ülkede tüm haklarla beraber tüm değerlerde korunmalıdır. İşte bu yüzden Parlamentonun bu aşağıda sayacağımız şıkları acilen ele alması gereklidir diyoruz.

1- Yeni ve tam bir sivil anayasa

2- Herkese adalet

3- Hayat pahalılığının önüne geçmek

4- Alın terinin korunması

5- Ailenin korunması ve boşanmaların önüne geçilmesi

6- Asgari ücretin ülke şartlarına eşdeğer olması, yoksulluk sınırının yarısında olmaması

7- Anadilde eğitim

8- Kürtçenin ikinci resmi dil olması

9- İslam'a aykırı kanunların yeni anayasada olmaması

10-Toplumsal yozlaşmanın önlenmesi (değerler eğitimine ağırlık verilerek ahlaksızlığın önüne geçilmesi)
Şıkları uzatmak mümkündür. Fakat zaten ana başlıklar bunlardır. Önemli olan çok kanun olması değil, az ve öz olmasıdır diyoruz. Dolayısıyla çok şık sunmak da çare değildir. Çare sistemin insanlara insanca bakışıdır. Sistemin Müslümana Müslümanca bakışıdır. Çare devletin insan için, halk için var olduğu bilincinin oluşması ve ona göre davranmasıdır. Vesselam…

 
Etiketler: BU, ÜLKEDE, HERKES, BİR, PARÇA, ZULME, UĞRAMIŞTIR
Yorumlar
Diğer Yazılar
İNSANLAR, HAYVANLAR VE BİTKİLER
HA SİZ YEMİŞSİNİZ, HA KAHVE YEMİŞ
YALNIZLAŞAN KALABALIKLAR
ANLATMAKTAN ANLATMAYA FARK VARDIR
FUTBOL
ADINI HAK EDEN GÜZEL BİR İNSAN
VİCDANSIZ İNSANLAR!
ÜLKELERİN ZENGİNLİK-FAKİRLİK DURUMU ÜZERİNE
HAZAL’IN HİKÂYESİ
YİNE GELDİ HOŞ RAMAZAN
RUHUMUN MASALI/ŞEHRİ URFA
HAYAT BİR SERÜVENDİR
ŞEHRİ URFA’MDA KİTAP FUARI
ÇOK YAŞA ASKER
BAŞKA URFA YOK
KARARI OKUYUCULARA BIRAKIYORUM
ALIŞ-VERİŞ YADA TİCARET
AH GÖZÜ DOYMAZ İNSANLAR AH!
ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, URFA EKONOMİSİNE CANLILIK GETİREBİLİR
HÜKÜMETE AÇIK ÇAĞRI
TOPLUM, SUÇ ALGISI, GÜNAHKÂR, YARDIMLAŞMA VE…
DARBECİLER KURŞUNA DİZİLMELİDİR
DUA ETMEK GEREK
Okuma Parçası - 2
OKUMAPARÇASI
YİNE GELDİ HOŞ RAMAZAN
AĞLAMAK BEDAVA
YALNIZLAŞAN KALABALIKLAR
SÖZÜN ÖZÜ
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ İMİŞ!
KUR'AN'A UYULUR, KUR'AN KENDİNE UYDURULMAZ
CUMHURİYET HALK PARTİSİ (CHP)
BEN ÖZGÜRÜM
OKULLARDA İNGİLİZCE VE KÜRTÇE
TOPLUMDA AHLAK VE VİCDAN BİLİNCİ
AYNADAN YANSIYAN YÜZÜMÜZ
1 KASIM SEÇİMLERİ
CAMİ ADABI
NASIL BİR EĞİTİM?
PKK; RESMİ İDEOLOJİ VE DAYATMACI TÜRKÇÜLÜĞÜN ESERİDİR
NİHAT ÇİFTÇİ HIZLI BAŞLADI
PKK KÜRTLERİ TEMSİL ETMİYOR
İCRAAT ZAMANI
DETAYLI OLARAK TESETTÜR
BAYRAM GELMİŞ NEYİME!
NECM SURESİ, 38. AYET
RAMAZAN VE EĞLENCE
ZALİMLERİN VARACAĞI YER CEHENNEMDİR
GENÇ İNSAN
AK PARTİ, HÜKÜMET KURMAYI DİĞER PARTİLERE BIRAKMALI
NEDEN AK PARTİ?
AHLAK VE SAYGI YERİNE MADDİYATA YÖNLENDİRMEK
GÜVEN VERMELİ
BU PARTİ OLMADI, BAŞKA PARTİ VERELİM!
POLİSLERİN KEYFİ MUAMELESİ
ŞANLIURFA'NIN ÖZ KAYNAKLARINI HEBA ETMEYELİM
GELİR DAĞILIMINDA Kİ ADALETSİZLİK
FUTBOL
Mehmet Oymak
KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ
MERDİ KIPTİ MİSALİ!
NİSSİBİ KÖPRÜSÜ VE SELAHADDİN EYYUBİ
GENEL SEÇİM SÜRECİNDE SİYASAL PARTİLER
TUGAY, PARKOMETRE VE BİRKAÇ TAVSİYEMİZ…
Devlet mi, Vatandaş mı?
SEVGİ İNSANA YAKIŞIR
UZAKTAKİ MÜKEMMELLER!
ALGI PSİKOLOJİSİ ÜZERİNE
ŞANLIURFA’DA Kİ BAZI SORUNLAR ÜZERİNE
ŞUSKi'DE İŞLER NASIL YÜRÜYOR
VİCDANİ SINIRLARI ZORLAYAN İNSANLAR!
VATANDAŞ İLE KONUŞMASINI BİLMEYEN MEMURLAR!
Özelleştirme Sıkıntısı
KORSAN TERÖR DEVLETİ: İSRAİL
ACİL SORUNLAR BELEDİYELERİ BEKLİYOR
ATEŞ, SU, BALIK VE ODUNLAR
OKUMAK
BİR GÜZEL ADAM! MİSBAH HİCRİ
CAMİ ADABINI ÖĞRENMEK VE UYMAK!
OKULLARDA NEDEN CAMİ YOK VE CAMİLERİN ÖNEMİ
HALK SEÇİLENLERDEN HİZMET BEKLİYOR
OKUYUCULAR ÜZERİNE
NEDEN AK PARTİ?
DAR YOLLARDA TRAFİK ÇİLESİ
SABUNU KİRLETEN İNSANLAR!
YOLSUZLUKLAR BAHANE, DEVİRMEK ŞAHANE!
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı