301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
15 Nisan 2015 - Çarşamba 08:33 Bu yazı 1347 kez okundu
 
BU PARTİ OLMADI, BAŞKA PARTİ VERELİM!
Mehmet Emin KUŞ
mehmeteminkus@msn.com
 
 

Önümüzde bir Milletvekili seçimi var. Her seçimlerde olduğu gibi bu seçimlerde de birçok kirli ilişki, kirli bilgi, spekülasyonlar… Küsmeler, tepkiler had safhada… Vaatler havada uçuşuyor!

Siyaset bazı insanların bir takım mevki ve makamları işgal etme yeri değildir. Siyaset temiz bir zeminde toplumun menfaatleri doğrultusunda hizmet etme ve bulunduğu yerin hakkını vererek; halkın haklı taleplerini karşılama mekanizmasıdır.

Bakıyorsunuz bugün bir partide olan diğer gün başka partiye geçmiş, daha dün çalıştığı veya aday adayı olduğu partiyi öve öve bitiremeyen adam! Beklediğini bulamayınca başka partiye geçerek, dün övdüğü partiyi yerden yere vurmaya başlamış…

Şanlıurfa'da tüm Türkiye'nin tanıdığı bir bağımsız aday var, Mustafa Göktaş… bu renkli ve bol vaat veren adayımız, Ak partiden Şanlıurfa Milletvekili aday adayı idi. Aday adaylık döneminde çıktığı TV programlarında Ak partiyi o kadar övmüştü ki, hızını alamayıp "Yağmurun yağmasını bile Ak partiye bağlamıştı.."  Ak parti listeleri açıklanır açıklanmaz kendini listede göremeyen Sayın Göktaş; jet hızıyla öve öve bitiremediği Ak partiyi yerden yere vurarak bağımsız aday olduğunu açıkladı ve başvurusunu yaptı… yetmezmiş gibi partiyi yalancılıkla, torpil yapmakla suçladı, hatta partinin ismi geçince; "bana Ak partiden bahsetmeyin, ben o partiyi sildim. Yalan parti yalan…" diye çıkıştı.

Geçmişte de Şanlıurfa'da birçok kişi böyle yapmıştı. Şu anda CHP'nin 2. Sıra milletvekili adayı olan Hasan Oğul, Ak partiden Eyyubiye belediye başkanlığına aday adayı olmuştu, seçilmeyeceğini anlayınca, daha listeler açıklanmadan Ak partiden istifa edip Saadet partisinden Eyyubiye ilçe belediye başkanlığına aday gösterilmiş ve orada hatırı sayılır bir oy da almıştı. Buna rağmen Ak parti karşısında büyük bir farkla seçimi kaybetmiş, daha sonra CHP'ye geçerek bizzat Genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından kendisine parti rozeti takılarak CHP'li yapılmıştı. Dediğimiz gibi şu anda CHP Şanlıurfa Listesinde 2. Sıra Milletvekili adayı, çıkacağını pek tahmin etmiyorum. Tabi takdir halkımızındır!

Yine aynı şekilde Resul Bebe'de Ak parti Hilvan'dan aday adayı olmuştu, aday edilmeyince CHP'ye geçmiş ve seçilememişti. Resul Bebe'de yine şu anda CHP'nin listesinde 3. Sıra Milletvekili adayı…

Yine Yusuf Yetim var, geçen Dönem Ak parti Karaköprü ilçesinden aday olmuştu, listeye alınmayınca bağımsız olarak seçime girip çok az bir oy almıştı. Yusuf Yetim bu dönemde HDP'den başvurarak siyasete devam etmiş, ancak HDP de onu aday göstermedi, bundan sonra hangi partiye geçecek, bekleyip göreceğiz!

Şimdi bazıları veya bahse konu olan şahıslar veya sevenleri; "ne var bunda, herkes yasal bir çerçevede istediği partiye geçebilir, istediği partide siyaset yapabilir, adaylık başvurusu yapabilir…" diyecekler. Tamam, yasal olarak yapabilirler ancak bu işin bir de ahlaki boyutu vardır. Toplumun yazılı kurallarının dışında birde yazılı olmayan kuralları vardır. Ahlak, değerler ve ilkeler çoğu zaman yazılarak ifade edilemezler. Bunlar bizzat yaşanarak ifade edilir.

Bana göre bir insanın misyonu, ilkeleri, fikir ve düşünceleri olur, bu fikir ve düşüncelere uyan herhangi partide yer almak kişilerin hakkıdır. Ancak çok zıt kutuplarda olan partiler arasında gidip gelen bir adayın çok da ilkeli olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü A partisinde başvuran kişi aday edildiğinde partiyi övüyor ve savunuyorsa; aday edilmediğinde yerden yer vurup eleştirip en sert açıklama ve iddialarda bulunuyorsa; orada büyük bir ahlaki sorun var demektir.

Sen bir gün, hatta bir saat önce övdüğün partiyi bir saat sonra hem de aday gösterilmedin diye aşağılayıp yerden yere vuruyorsan ben buna nasıl doğru bakarım? Bu A partisi, B partisi fark etmez, tüm partiler ve tüm kişiler için geçerlidir.

Her insanın siyasi düşünce ve görüşleri olur/olmalı… fikir sahibi olan bir insanın en fazla 2 veya 3 partiyle görüşleri birleşir. O da zıt kutuplarda olmamak kaydıyla, eğer ki zıt kutuplarda birçok parti ile flört ediyorsa bir insan; ben ona iyi niyetle bakmam, sanırım toplumun birçok katmanında da bu kabul görmez. Zaten bu tür şahıslar genelde fazla itibar görmezler ki; itibarlarını kendileri zedeliyorlar.

Yine Şanlıurfa'da bir Fakıbaba Vakası var ki oda akıllara ziyan! Hepinizin bildiği üzere Ahmet Eşref Fakıbaba Ak parti tarafından Şanlıurfa belediye başkanı gösterildi, yüksek bir oy ile seçildi, ilk dönemde temizlik, sokakların taş ile döşeme işini iyi yaptı, kaldırımları düzeltti. Urfa'nın çehresini temizlik ve asfaltlama ile değiştirdi. Ancak mensubu bulunduğu Parti teşkilatı, kendi milletvekilleri, Şehrinde ki Vali ve bürokratlar ile ters düşüp geçinememesi yüzünden ikinci dönemde aday edilmemişti, bunun üzerine Ak parti Şanlıurfa belediyesine Üniversite hocası ve araştırmacı yazar olan Mehmet Oymak'ı tercih ederek aday göstermişti. Sayın Fakıbaba da Saadet partisinin desteklediği bağımsız aday olarak seçime girip (çok fazla olmayan bir oy farkıyla) Ak parti karşısında seçimi kazanmış, tekrar Urfa belediye başkanı olmuştu. (tabi seçim sürecin de yaşanan bir takım nahoş olayların detayına girmiyorum, ceket yakmalar, yuhalamalar falan…)
Sayın Fakıbaba seçildikten az bir zaman sonra, Saadet partisinin genel başkanı Numan Kurtulmuş ile partinin arasında çekişme oldu ve genel başkan Numan Kurtulmuş partiden ayrılarak Has Partiyi kurdu. Bu arada Sayın Fakıbaba da Numan Kurtulmuş'u bahane ederek partiden istifa etti, güya Numan Kurtulmuş ile devam edecekti, fakat Has Partiye de katılmadan bağımsız olarak devam etti. Bu arada devamlı Ak partinin etrafında dönerek, partiye geçmek için yollar aramaya başladı, gel zaman git zaman bazı yerleri ikna ederek partiye kabulü sağlandı ve çekişmeli bir mücadeleden sonra tekrar Ak partili Fakıbaba oldu!

Ve 7 Haziranda yapılacak seçimlerde Ak parti listesinde Sayın Fakıbaba'yı 7. Sırada bulduk…

O dönemde başbakan olan Sayın Erdoğan Urfa mitinginde yaptığı konuşmada; "bu arkadaşımızı aday ederken iyiydik de aday etmeyince mi kötü olduk, BU TRENDEN İNEN BİR DAHA BİNEMEZ" demişti. Fakıbaba da seçim çalışmalarında buna cevaben; "ben trenden inmedim, siz beni indirdiniz, ben milletin, halkımın trenine bindim, daha sizin trene binmem…" demişti.

Ancak geldiğimiz süreçte çok şey değişti ve ne Sayın Erdoğan sözünde durdu ne de Sayın Fakıbaba sözünde durdu. Biri trene almam, biri binmem diyordu, almam diyenler aldılar, binmem diyenler bindiler! Bu yüzden diyorum ki; "TREN GELİR HOŞ GELİR"

 
Etiketler: BU, PARTİ, OLMADI, BAŞKA, PARTİ, VERELİM
Yorumlar
Diğer Yazılar
İNSANLAR, HAYVANLAR VE BİTKİLER
HA SİZ YEMİŞSİNİZ, HA KAHVE YEMİŞ
YALNIZLAŞAN KALABALIKLAR
ANLATMAKTAN ANLATMAYA FARK VARDIR
FUTBOL
ADINI HAK EDEN GÜZEL BİR İNSAN
VİCDANSIZ İNSANLAR!
ÜLKELERİN ZENGİNLİK-FAKİRLİK DURUMU ÜZERİNE
HAZAL’IN HİKÂYESİ
YİNE GELDİ HOŞ RAMAZAN
RUHUMUN MASALI/ŞEHRİ URFA
HAYAT BİR SERÜVENDİR
ŞEHRİ URFA’MDA KİTAP FUARI
ÇOK YAŞA ASKER
BAŞKA URFA YOK
KARARI OKUYUCULARA BIRAKIYORUM
ALIŞ-VERİŞ YADA TİCARET
AH GÖZÜ DOYMAZ İNSANLAR AH!
ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, URFA EKONOMİSİNE CANLILIK GETİREBİLİR
HÜKÜMETE AÇIK ÇAĞRI
TOPLUM, SUÇ ALGISI, GÜNAHKÂR, YARDIMLAŞMA VE…
DARBECİLER KURŞUNA DİZİLMELİDİR
DUA ETMEK GEREK
Okuma Parçası - 2
OKUMAPARÇASI
YİNE GELDİ HOŞ RAMAZAN
AĞLAMAK BEDAVA
YALNIZLAŞAN KALABALIKLAR
SÖZÜN ÖZÜ
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ İMİŞ!
KUR'AN'A UYULUR, KUR'AN KENDİNE UYDURULMAZ
CUMHURİYET HALK PARTİSİ (CHP)
BEN ÖZGÜRÜM
OKULLARDA İNGİLİZCE VE KÜRTÇE
TOPLUMDA AHLAK VE VİCDAN BİLİNCİ
AYNADAN YANSIYAN YÜZÜMÜZ
1 KASIM SEÇİMLERİ
CAMİ ADABI
NASIL BİR EĞİTİM?
PKK; RESMİ İDEOLOJİ VE DAYATMACI TÜRKÇÜLÜĞÜN ESERİDİR
NİHAT ÇİFTÇİ HIZLI BAŞLADI
PKK KÜRTLERİ TEMSİL ETMİYOR
İCRAAT ZAMANI
DETAYLI OLARAK TESETTÜR
BAYRAM GELMİŞ NEYİME!
NECM SURESİ, 38. AYET
RAMAZAN VE EĞLENCE
ZALİMLERİN VARACAĞI YER CEHENNEMDİR
GENÇ İNSAN
AK PARTİ, HÜKÜMET KURMAYI DİĞER PARTİLERE BIRAKMALI
NEDEN AK PARTİ?
AHLAK VE SAYGI YERİNE MADDİYATA YÖNLENDİRMEK
BU ÜLKEDE HERKES BİR PARÇA ZULME UĞRAMIŞTIR!
GÜVEN VERMELİ
POLİSLERİN KEYFİ MUAMELESİ
ŞANLIURFA'NIN ÖZ KAYNAKLARINI HEBA ETMEYELİM
GELİR DAĞILIMINDA Kİ ADALETSİZLİK
FUTBOL
Mehmet Oymak
KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ
MERDİ KIPTİ MİSALİ!
NİSSİBİ KÖPRÜSÜ VE SELAHADDİN EYYUBİ
GENEL SEÇİM SÜRECİNDE SİYASAL PARTİLER
TUGAY, PARKOMETRE VE BİRKAÇ TAVSİYEMİZ…
Devlet mi, Vatandaş mı?
SEVGİ İNSANA YAKIŞIR
UZAKTAKİ MÜKEMMELLER!
ALGI PSİKOLOJİSİ ÜZERİNE
ŞANLIURFA’DA Kİ BAZI SORUNLAR ÜZERİNE
ŞUSKi'DE İŞLER NASIL YÜRÜYOR
VİCDANİ SINIRLARI ZORLAYAN İNSANLAR!
VATANDAŞ İLE KONUŞMASINI BİLMEYEN MEMURLAR!
Özelleştirme Sıkıntısı
KORSAN TERÖR DEVLETİ: İSRAİL
ACİL SORUNLAR BELEDİYELERİ BEKLİYOR
ATEŞ, SU, BALIK VE ODUNLAR
OKUMAK
BİR GÜZEL ADAM! MİSBAH HİCRİ
CAMİ ADABINI ÖĞRENMEK VE UYMAK!
OKULLARDA NEDEN CAMİ YOK VE CAMİLERİN ÖNEMİ
HALK SEÇİLENLERDEN HİZMET BEKLİYOR
OKUYUCULAR ÜZERİNE
NEDEN AK PARTİ?
DAR YOLLARDA TRAFİK ÇİLESİ
SABUNU KİRLETEN İNSANLAR!
YOLSUZLUKLAR BAHANE, DEVİRMEK ŞAHANE!
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı